header6

Kokio dydžio buvo drakonai Ardoje?

. Paskelbta Įdomybės

Galbūt jums teko kada matyti iliustraciją, neva parodančią Tolkino kūriniuose minimų drakonų dydžius? Vieną tokią matote ir kaip šio teksto iliustraciją, bet  tikrai yra daugiau. Pažvelgę į šias iliustracijas, matome keletą panašumų, bet taip pat ir daug skirtumų. Kodėl taip yra? Ar galima rasti vieną tikslų palyginimą?

Pradėkime nuo to, kas tie drakonai yra ir iš kur apie juos žinome. Smaugas (arba Smogas, kaip lietuviškame „Hobite“ išversta) – geriausiai žinomas drakonas, matytas jau ir filme. Glaurungas – turbūt antras žinomiausias, figūruojantis Silmariljono istorijoje apie Tūriną Tūrambarą. Jis buvo pirmasis drakonas, sukurtas tamsos valdovo Morgoto, ar bent jau pirmasis, kurį Morgotas išleido į platųjį pasaulį. Vėliau kiti Morgoto drakonai, besispjaudantys ugnimi, sunaikino paslėptąjį miestą Gondoliną. Dar vėliau, per Įniršio karą, kuriuo baigėsi Pirmasis amžius, Morgotas prieš Valinoro pajėgas pasiuntė skraidančius drakonus, kuriems vadovavo didysis Ankalagonas Juodasis. Kai Morgotas buvo nugalėtas, jo armijos išsilakstė po Viduržemę, drakonai irgi pasklido kas kur. Dauguma gyveno šiaurėje, kartais susidurdavo su dvorfais ar žmonėmis, vieną tokį – Skatą – nugalėjo šiauriečių žmonių (rohirimų protėvių) valdovas Framas.

Iš visų drakonų daugiausiai žinome apie Smogo dydį, nes Hobite jis aprašytas gana detaliai. Glaurungo aprašymų taip pat yra ne vienas, tad kažkokį įspūdį susidaryti galima. Apie kitus parašyta gerokai mažiau, kartais – tik pora eilučių. Vienos iš šių palyginimo iliustracijų autorius surašė šią informaciją ir savo komentarus viename įraše, kad būtų aiškiau, kaip jis nusprendė, kad drakonai yra būtent tokio dydžio. Bet akivaizdu, kad aprašymai yra labai nekonkretūs, taigi turbūt kiekvienas aukščiau pateiktas dydžių palyginimas gali būti priimtas, kaip vienodai teisingas.

Bet ir tai – ne istorijos pabaiga. Trys tiksliausi šaltiniai drakonų dydžiams yra iliustracijos. Bilbo pokalbis su Smogu leidžia mums palyginti šiuos veikėjus. Glaurungo išėjimas iš Nargotrondo – šį Morgoto kirminą su elfų tvirtove. Sirijono slėnio piešinyje tolumoje matyti Tangorodrimas, kurio aukštį iš šio piešinio Viduržemės atlaso sudarytoja Karen Wynn Fonstad įvertino kaip 10,5 km; Silmariljone minima, kad Ankalagonas mirdamas nukrito ant Tangorodrimo ir jį sugriovė, taigi drakonas turėjo būti panašaus dydžio, kaip ir kalnas. Visos iliustracijos yra pieštos paties Tolkino, taigi informacija jose turėtų būti kanoninė, ar ne?

Pasirodo, ne. Tolkino tyrinėtojas, žurnalistas John Garth savo bloge aiškina, kodėl. Tolkinas pats rašė, kad Bilbo ir Smogo pokalbio iliustracijoje hobitas ir drakonas nupiešti ne tuo pačiu masteliu. Kitos jo iliustracijos irgi nėra realistiškos, ir nebuvo kuriamos kaip tokios. Tolkino piešinius geriau būtų lyginti su viduramžiškomis iliustracijomis, kuriuose dažnai žmonės būna pilių dydžio ir panašiai. Taip pat ir Tolkino tekstai, ypač tai, kas sudėta „Silmariljone“, neturi būti suprantami kaip tikslūs įvykių aprašymai; greičiau priešingai – jie yra mitologiniai tekstai, pilni poetiškų palyginimų. Ankalagonas, sugriaunantis Tangorodrimą krisdamas, visai gali būti būtent toks palyginimas.

Taigi, kaip bebūtų gaila, apie drakonų dydžius patikimos informacijos praktiškai nėra. Ir nors bandyti tuos dydžius įsivaizduoti yra labai įdomu, reikia nepamiršti, kad visa tai lieka mūsų fantazijos vaisiais.

Žymos: Smogas Drakonai Ankalagonas Glaurungas Mitologija