header6

„Hobito“ pirmojo leidimo pakartojimas?

. Paskelbta Naujienos

 

Sklinda gandai, kad šių metų pabaigoje leidykla Harper Collins išleis naują „Hobito“ leidimą. Na, „naują“ gal nėra visai tinkamas žodis – tai turėtų būti pirmojo leidimo kopija. Kuo tai ypatinga ir kodėl sugalvota taip padaryti?

Atsakymas į antrąjį klausimą turbūt paprastesnis už pirmąjį. 2017-aisiais „Hobitui“ sueis 80 metų. Pirmą kartą knyga išleista 1937-ųjų metų rugsėjo 21 dieną. Taigi nenuostabu, kad artėjant 80-mečiui sugalvota išleisti naują leidimą. 75-mečiui toks buvo išleistas, 50-mečiui taip pat, ne tokiems svarbiems jubiliejams, pavyzdžiui 70-mečiui – irgi. Truputį keista, kodėl knyga išleidžiama metais per anksti, bet turint omeny, kad rugsėjis – jau metų pabaiga, tai galima manyti, kad čia veikia marketingo dėsniai ir švenčių sezono įtaka: visada smagiau gauti proginį „Hobitą“ prieš tą jubiliejų, nei po jo. Iš kitos pusės, šis leidimas buvo žadamas dar „Hobito“ 75-mečiui, bet vėliau vis nukeltas ir nukeltas.

Kuo ypatingas pirmasis „Hobito“ leidimas? Ogi tuo, kad jis yra kitoks, nei vėlesni. Kai „Hobitas“ buvo išleistas 1937-aisiais metais, Tolkinas dar net minties neturėjo, kur jį nuves „Žiedų Valdovo“ siužetas. Taigi Bilbo gautas Žiedas buvo sugalvotas tik kaip stebuklingas lobis, padedantis hobitui įvykdyti savo misiją. Visgi vėliau, rašant „Žiedų Valdovą“, išaugo Žiedo svarba ir galia. „Hobito“ skyrius „Mįslės patamsiuose“ ėmė vis mažiau derėti prie bendros mitologijos: ten buvo parašyta, kad Golumas Žiedą Bilbui atidavė savo noru, pralaimėjęs mįslių žaidimą! Tas Golumas, kurį pažįstame iš „Žiedų Valdovo“, taip tikrai negalėtų pasielgti. Galiausiai Tolkinas apsisprendė, kad reikėtų tą skyrių pakeisti. Ir pakeitė – kaip tik tada, kai buvo rengiamas antrasis „Hobito“ leidimas, pasirodęs 1951-aiaisis metais. Pagrindimas skirtumas, aišku, buvo „Mįslės patamsiuose“, bet egzistuoja ir keletas kitų pakeitimų. Pirmojo leidimo „Hobito“ įsigyti nebuvo galima jau daugiau nei pusšimtį metų, bet šį rudenį jis vėl bus knygynų lentynose!

Naująjį-senąjį „Hobitą“ užsisakyti jau galite Amazonėje. Taip pat rugsėjo 22-ą dieną turėtų būti išleistas ir 2017-ųjų metų Tolkino kalendorius, taip pat skirtas „Hobito“ 80-mečiui.

Žymos: Hobitas sukaktys