header6

2020 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2020 metus

Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Konkrečių metų pranešimus rasite čia: 2007200820092010201120122013201420152016201720182019, 2020. Tradiciją tęsiu ir šiemet.

Pasakę, kad praėję metai buvo neįprasti ir sudėtingi, nenustebintume nei vieno. Pandemija ir pavasarinis bei rudeninis karantinai pakoregavo ir mūsų planus, nepavyko įgyvendinti visų metų pradžioje užsibrėžtų planų. Visgi turėdami tai omenyje, galime pasidžiaugti, kad įvairios fantastinės veiklos toli gražu nesustojo. Kai kurios sėkmingai persikėlė į virtualią erdvę, kitos įvyko truputį mažesniu formatu, trečios tiesiog nusikėlė geresniems laikams. Virtualūs renginiai kartais sulaukdavo net daugiau dalyvių, nei realūs. Išsamiau apie bendruomenę, praėjusių metų renginius ir šių metų planus skaitykite žemiau.

Bendruomenė ir informacijos sklaida

Bendruomenė realybėje. Iš viso pernai surengėme 40 renginių, įskaitant dalyvavimą didesniuose renginiuose, bet neskaitant reguliarių jugger treniruočių/žaidimų. Didžiausias dalyvių skaičiumi, žinoma, buvo Lituaniconas – jį aplankė apie 250 žmonių; mažiau, nei ankstesniais metais, bet maždaug tiek ir tikėjomės pandemijos metu. Kavinės fantastiškos pranešimų klausytis prisijungdavo vidutiniškai po 45-50 žmonių, gausiausia sulaukė net ir triženklės auditorijos. Kituose renginiuose dalyvių skaičius išliko panašus, kaip ir ankstesniais metais – nuo keleto iki kelių dešimčių.

Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebooke pernai ir toliau augo, panašiai sparčiai, kaip ankstesniais metais. Grupė sulaukė 74 naujų narių – dabar jų iš viso yra 622. Puslapis sulaukė 60 naujų sekėjų ir dabar turi 1026. Tinklalapio pranešimus, kurių pernai buvo 55, kaip ir anksčiau, perskaito po šimtą-kitą žmonių, kai kuriuos – beveik tūkstantis. Kasmėnesinio naujienlaiškio gavėjų skaičius išlieka beveik pastovus: dabar jų yra 43, atsidarančių ir perskaitančių pranešimus – 20-30.

Kitoms mūsų veikloms skirti Facebook puslapiai irgi auga, o jų įrašai pasiekia skaitytojus. RPG Namelis šiuo metu turi 576 sekėjus (+83 per metus), Jugger Lithuania – 258 (per metus nepakito), Fantastinių knygų klubas – 710 (+73 per metus), Lituaniconas – 2017 (+270 per metus), o Kavinė fantastiška – 861 (+368 per metus).

 

Tolkinistiniai įvykiai 2020 metais

Kaip minėjau pranešimo pradžioje, pernai veiklos planus teko koreguoti dėl koronaviruso pandemijos, bet į metų pabaigą nusistovėjo naujas, labiau nuotolinis, renginių režimas. Nepaisant trukdžių, įvyko visos 12 Kavinių fantastiškų, aštuoni Fantastinių knygų klubo susitikimai, atsinaujino Tolkinėjimai, įvyko Lituaniconas, vasarinė ir rudeninį stovyklos, keturi žygiai ir dar keli renginiai. Vidutiniškai ką nors fantastiško veikėme daugiau nei tris kartus per mėnesį!

Kavinė fantastiška. Antrasis Kavinės sezonas prasidėjo jau pamėgtame „Varioke“, kur Eduardas Žemeckis pasakojo apie ateivių invaziją ir kaip nuo jos galėtume apsiginti. Vasarį istorikas Audrius Dambrauskas supažindino su pirmaisiais lietuviais, rašusiais fantastiką. Kovo mėnesį populiariosios kultūros tyrėjas Jaq Greenspon pasakojo apie superherojų komiksų istoriją. Šį susitikimą surengėme likus vos porai dienų iki pavasarinio karantino.

Nuo balandžio Kavinė persikėlė į virtualią erdvę. Atrodo, tai pasiteisino – Adomo Rutkausko pranešimo apie dirbtinio intelekto perspektyvas klausėsi apie šimtą žmonių! Vėlesniais mėnesiais irgi sulaukdavome nemažai žiūrovų. Gegužę politologas Giedrius Česnakas pasakojo, kaip galėtų formuotis tarpplanetiniai politiniai santykiai ir kuo jie skirtųsi nuo tarptautinių. Birželį sociologas Mykolas Poškus su fendomo legenda Andriumi Jautakiu kalbėjosi apie kūno modifikacijų psichologinius aspektus: jei gautume bionines rankas, kaip dėl to pasikeistų mūsų požiūris į pasaulį? Liepą trumpam sugrįžome prie realių susitikimų: „Artistuose“ vykusioje Kavinėje Marius Latauskas supažindino su stalo vaidmenų žaidimų kilme ir įvairove.

Nuo rugpjūčio Kavinės tęsėsi virtualybėje. Rugpjūtį Justas Sadzevičius pristatė įdomiausius ir fantastiškiausius projektus, šiuo metu vykdomus Žemėje. Rugsėjį Alfredas Buiko pasakojo apie H. P. Lovecrafto kūrybą ir jos įtaką fantastikai. Spalį Audrius Kaminskas supažindino su europietiškais komiksais, jų istorija ir įvairove. Lapkritį filosofas Kristupas Sabolius pasakojo apie ateivių vaizdavimą fantastikoje ir ką tai pasako apie mus. Galiausiai gruodį sutikome muzikaliai: Adomas Rutkauskas, Justinas Žilinskas, Gaudrius Dzikaras ir Andrius Jautakis grūmėsi muzikos ringe, diskutuodami apie fantastinių filmų bei serialų garso takelius.

Fantastinių knygų klubas. Pirmieji du knygų klubo susitikimai vyko gyvai – sausį aptarėme A. Sapkowskio „Raganių“, vasarį – J. K. Rowling „Harį Poterį“. Nuo kovo iki birželio padarėme pertrauką, o pasibaigus karantinui vėl pradėjome rinktis į VU bibliotekos MKIC. Liepą aptarėme C. Stross romaną „Accelerando“, rugpjūtį – A. ir B. Strugackių „Pirmadienis prasideda šeštadienį“.

Nuo rugsėjo, griežtėjant gyvų susitikimų apribojimams, ir Knygų klubas persikėlė į virtualią erdvę. Tą mėnesį aptarinėjome Lituanicon literatūrinio konkurso „Ateitis yra dabar“ darbus. Spalį susipažinome su S. Burke „Semiosis“, lapkritį – T. Chiang apsakymu „Story of Your Life“ (kuris ekranizuotas kaip „Arrival“), o metus užbaigėme su B. Sandersono apysaka „The Emperor's Soul“.

Tolkinėjimai. Nuo birželio atgimė Tolkinėjimai. Prisiminę originalią idėją – susitikimų, kurių metu kalbame apie Profesorių ir jo kūrybą – nusprendėme skaityti Tolkieno kūrinius ir juos aptarinėti. Birželį kalbėjomės apie kelias esė, atskleidžiančias Tolkieno požiūrį į mitus, literatūrą bei fantastiką: „The Monsters and the Critics“ bei „On Fairy-Stories“. Nuo liepos po keletą skyrių skaitome „Silmariljoną“, iki metų pabaigos įveikėme maždaug pusę knygos.

Lituanicon. Pernykštį Lituaniconą planavome pavasariui, bet dėl įvairių priežasčių – pandemijos ir ne tik – reikėjo jį nukelti į rudenį. Įžanginių renginių šiemet nedarėme, o ir pats konventas šiek tiek mažesnis, nei ankstesniais metais, bet nuo to nebuvo mažiau smagus. Šįkart apsiribojome vienu pranešimų srautu ir interaktyviomis veiklomis; visa tai į Fizinių ir technologijos mokslų centrą Saulėtekyje sutraukė apie pustrečio šimto lankytojų.

Pranešimai prasidėjo nuo ryšių su visuomene specialisto Liutauro Ulevičiaus pasakojimo apie istorijų kūrimą. Tada istorikas Audrius Dambrauskas pasakojo apie lietuvius kosmoso užkariautojus – fantastinius kūrinius, kuriuose lietuviai keliauja į kosmoso platybes. Tada sekė konkursų apdovanojimai, o po jų archeologė Arnita Petrulytė pristatė, kaip archeologo akimis atrodo įvairūs populiariosios kultūros pasakojimai apie priešistorinę senovę. Tada kino apžvalgininkas Vainius Eiva aiškinosi, kada sulauksime mokslinės fantastikos lietuviškame kine. Po jo Marius Latauskas ir Aurimas Černiauskas – podcasto „Atsitiktiniai stalai“ kūrėjai – pasakojo apie stalo vaidmenų žaidimų naujoves. Priešpaskutinis pranešimas buvo Adomo Rutkausko ir Gintauto K. Ivanicko pokalbis apie fantastinės knygos leidimą pačiam, o paskutinis – Andriaus Jautakio pasakojimas apie televizijos aukso amžių. Viską vainikavo tradicinis fantastinis protmušis.

Interaktyvių veiklų įvairovė šiame Lituanicone didelė kaip niekad. Du virtualios realybės projektai – Elenos Motiejūnaitės instaliacija „Užmirštas miškas“ ir pabėgimo kambario žaidimas „Rodent People“, – menininkės Aideen Barry ir projekto „Kaunas 2022“ sustabdyto kadro animacijos dirbtuvės, kartoninių šarvų dirbtuvės, kortų žaidimas „Juodoji širdis“, mūsų draugų „Mind Zone“, „KuroNeko“ ir „Rikis“ prekybos ir pramogų zonos.

RPG Namelis. Dėl pandemijos ir karantino pagrindinį festivalį teko nukelti į 2021-uosius, tačiau Namelio delegacija liepą sudalyvavo festivalyje „Mindėėė'20“ Plungėje, o rugsėjį –  virtualiame stalo žaidimų festivalyje „PineCon“. Taip pat birželį surengtas RPG vakaras „RPG Beigelis“ Joffe duoninėje Vilniuje.

Jugger. Kassavaitinės treniruotės vyko tada, kai tai buvo įmanoma – sausį, vasarį ir vasarą iki spalio pabaigos. Tarptautiniai turnyrai buvo atšaukti, dėl prastėjančios epideminės situacijos nepavyko surengti ir draugiško turnyro su kaimynais iš Latvijos.

Kiti renginiai. Pernai įvyko ir didžioji dalis kitų tradicinių renginių.

- Naujuosius 2020 metus tradiciškai sutikome sodyboje miškuose Prienų rajone.

- Vasarį su Kavine fantastiška dalyvavome Vilniaus knygų mugėje, kur surengėme viktoriną ir kvietėme dalyvius atspėti, ar įvairūs teiginiai yra fantastiniai, ar iš mūsų pasaulio.

- Tolkino skaitymo diena įvyko kovo 25 dieną, bet virtualiai. Susirinkę Discord serveryje skaitėme ištraukas apie gamtą ir pramonę.

- Keturis kartus žygiavome: kovo pradžioje Neries regioniniame parke vieną dieną, birželį Dubingių miške ir rugsėjį Dzūkijos nacionaliniame parke – savaitgalinius žygius, o vasarą – Didįjį žygį. Pastarąjį surengėme Gražutės regioniniame ir Aukštaitijos nacionaliniame parkuose, nes išvykti į Škotiją nebuvo galimybės.

- Liepos pabaigoje prie Asvejos surengėme vasarinę stovyklą. Kūrybinėmis dirbtuvėmis, sakmėmis ir žaidimais nusikėlėme į Trečiojo amžiaus vidurį, vietoves netoli Pilkapių, kur paskutiniai Kardolano žmonės bandė išgyventi po Morgoto užleisto maro.

- Rugsėjį Trakų rajone, Užukalnio sodyboje surengėme rudeninę stovyklą. Pažindinomės su dangumi Ardoje, gaminome vėliavas, vaikščiojome po rudeniškas apylinkes. Kartu paminėjome ir bendruomenės 17 metų gimtadienį, kurio nepavyko atšvęsti pavasarį. Taip pat virtualiai sudalyvavome Britanijos Tolkien Society rudeniniame susitikime Oxonmoot, kuris šiemet vyko virtualiai. Jo metu papasakojome apie savo organizuotus tarptautinius jaunimo mainų projektus.

 

Numatomi įvykiai ir darbai 2021 metais

Dėlioti grandiozinių planų šiems metams nesinori, nes tebesitęsiant pandemijai toli gražu nežinia, kiek visko pajėgsime įgyvendinti. Tačiau esame tikri, kad bent jau daugumą tradicinių renginių surengti pavyks. Tiesa, net ir be išskirtinių planų panašu, kad ką nors fantastiško veiksime vidutiniškai kas savaitę. O jei situacija gerės, galbūt pavyks ir vieną-kitą papildomą veiklą suorganizuoti. Truputį plačiau apie kol kas numatomus planus – žemiau.

- Kavinės fantastiškos renginiai ir toliau vyks kiekvieną mėnesį, preliminariai – ketvirtadieniais maždaug mėnesio viduryje. Pirmasis – jau sausio 21 dieną.

- Fantastinių knygų klubo susitikimai taip pat vyks kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį. Žinote įdomią knygą, kurią norite pristatyti? Puiku! Praneškite mums ir greičiausiai rasime, kada galėtumėte tai padaryti.

- Tolkinėjimai vyks bent iki vasaros. Maždaug tiek laiko turėtų užtrukti, kol baigsime nagrinėti „Silmariljoną“. Ką – ir ar – skaitysime toliau, nuspręsime tada.

- Žygiuosime. Tikimės bent keturis kartus išeiti pasivaikščioti į miškus, vienadieniams ar savaitgaliniams žygiams. Didysis žygis rugpjūtį taip pat vyks, tačiau ar pavyks iškeliauti į Škotiją, kol kas tikrai nežinia. Jei tarptautinės kelionės bus sudėtingos, greičiausiai vėl žygiuosime Lietuvos miškuose.

- Turbūt vėl dalyvausime Vilniaus knygų mugėje, kur kviesime susitikti Bibliotekų erdvėje. Šiemet mugė numatoma gegužės pradžioje.

- Jugger irgi žaisime, kai tik bus galima. Kol šalta, treniruotės vyks sekmadieniais VU GMF sporto salėje Čiurlionio gatvėje, o atšilus eisime žaisti greičiausiai ketvirtadieniais ir sekmadieniais Vingio parke. Ir lauke, ir salėje visada labai laukiame susidomėjusių naujokų! Naujienas galite sekti Facebook puslapyje. Antroje metų pusėje galbūt atsinaujins ir tarptautiniai turnyrai, kuriame dalyvaus ir mūsų komanda: rugsėjį planuojamas pasaulio čempionatas Vokietijoje.

- Tolkino skaitymus kovo 25 dieną, ketvirtadienį, kol kas planuojame surengti virtualioje erdvėje. Jei bus žymiai geresnė situacija, nei dabar, galbūt pavyks susitikti ir gyvai – VU Centriniuose rūmuose, bibliotekos Česlovo Milošo skaitykloje, o gal ir kituose miestuose. Sekite reklamą!

- 18 metų Tolkien Lietuvos bendruomenei sukaks kovo pabaigoje. Galbūt galėsime susitikti savaitgalinei šventei balandį, Užukalnio sodyboje.

- Birželio 18-20 dienomis vyks devintasis RPG Namelis. Jo vieta ir tiksli programa bus paskelbtos artėjant šiai datai. RPG Namelio komanda galbūt dalyvaus ir įvairiuose festivaliuose ar surengs kitų, mažesnių, renginių. Sekite reklamą!

- Liepos antroje pusėje arba rugpjūčio pradžioje prie Asvejos vėl rengsime vasaros stovyklą. Kol kas temos jai dar neturime, bet tai – tik laiko klausimas.

- Trisdešimt antrasis Lituaniconas įvyks Vilniuje rugsėjo 18 dieną, šeštadienį. Jo temą – „DraKonas“. Apie programą, svečius ir visas kitas susijusias įdomybes informaciją skelbsime ir Lituanicon tinklalapyje, ir Facebook puslapyje. Taip pat visus metus ketiname skelbti įvairias fantastines įdomybes; pirmoji iš jų – tinklalaidė „Fantastiškai beprotiška“, kurios pirmoji serija pasirodys jau sausio pabaigoje.

- Spalio 1-2 dienomis dalyvausime Comic Con Baltics, kur vėl pristatysime savo įvairią fantastinę veiklą.

- Rugsėjį arba spalį rinksimės į rudeninę tolkinistinę stovyklą.

- Metus palydėsime ir 2022-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.

Lauksime jūsų apsilankant mūsų renginiuose!

Parengė Metraštininkas
2021 01 08