header6

2010 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2010 metus forumo bendruomenei

Pirmasis Metinis pranešimas buvo darytas 2007-aisiais, antrasis – 2008-aisiais, trečiasis – užpernai, ketvirtasis – pernai. Taigi metiniai pranešimai jau tapo forumo tradicija, kurią tęsiu ir šiemet. Kaip ir anksčiau, komentarai apie šį pranešimą turėtų būti rašomi forume esančioje Metraštininko celėje, aprašomi įvykiai aptariami jų gijose, o skelbiamoms ir ypač naujoms idėjoms vis dar skirtas Idėjų sandėliukas. Su „TL Draugija“ susijusius reikalus aptarinėti derėtų kur nors atitinkamoje kategorijoje.

Trumpai apžvelgiant, 2010-aisiais metais nuveikėme labai daug. Žiūrint vien į skaičiukus, surengtų renginių kiekis padvigubėjo, lyginant su ankstesniais dvejais metais – jų buvo net 23! Ir vėl įgyvendinome ne viską, apie ką kalbėjome praeitų metų pradžioje, tačiau nusiminti dėl šito tikrai neverta. Platesni komentarai – žemiau.

Forumo nariai

Kiekviename ankstesniame pranešime pradėdavau nuo statistikos apie forumo narius. Ne išimtis ir šie metai, per kuriuos užsiregistravo 16 naujų narių, parašiusių bent po vieną žinutę. 20 žinučių "slenksčio" neperžengė nei vienas naujas narys. Gyvai sutikome tris naujokus – Pufą, vaiwą ir voverę-kosmonautę. Lyginant su ankstesniais metais, naujų narių sulaukėme labai mažai, tai atsiliepia ir forumo aktyvumui. Vienintelė paguoda ta, kad lyginant su praeitais metais, neprapuolė beveik jokie senesni (t.y. užsiregistravę prieš porą-trejetą metų) nariai.

Šiais laikais, kai nuolat kinta virtualaus bendravimo priemonių populiarumas, negalima apsiriboti vien forumu, reikia žvelgti ir į platesnius vandenis. Būtent dėl to jau prieš porą metų sukurta "Tolkien Lietuva" vartotojų grupė socialiniame tinkle "Facebook", o prieš kelias savaites ten įkurtas ir "TL Draugijos" oficialus puslapis. Grupėje šiuo metu yra 88 nariai, o per metus prie jos prisijungė bent 10-20 naujų veidų. "TL Draugija" jau sulaukė 49 gerbėjų, ir tai tikrai ne pabaiga.

Kokias iš viso šito išvadas galima padaryti? Vienas pastebėjimas būtų toks, kad virtualus bendravimas sparčiai keliasi į socialinių tinklų ir blog'ų erdvę. Būtent todėl nuo šiol stengsimės kuo daugiau reklamuotis "veidaknygėje", o tinklalapį (apie jį – ir truputį žemiau) pildyti panašiai kaip blog'ą, kad atrodytume patrauklesni naujiems vartotojams. Kitas pastebėjimas – kažkokių pokyčių reikia ir forume. Vienas iš jų – aiškumas. Forumo senbuviai, aišku, jau pripratę prie tokių skilčių pavadinimų, kaip "Ardos metraščiai" ar "Šokantis ponis", bet nauji žmonės gali ir pasiklysti. Apie tai, kaip šią problemą spręsti, žr. pasiūlymus Idėjų sandėliuke.

Tolkinistiniai įvykiai 2010-aisiais metais

Kaip jau minėjau pranešimo pradžioje, pernai renginių kiekį beveik padvigubinome, lyginant su ankstesniais metais. Iš viso priskaičiavau net 23 įvykius – kone po du per mėnesį! Aišku, kad nors galėtų pastebėti, kad pusė tų įvykių yra Tolkinėjimai, bet juk tai irgi yra nuostabu – 11 teminių susitikimų per metus. Anksčiau nieko panašaus išvis nebūdavo. Na o dabar apie viską iš pradžių.

2010-uosius metus pradėjome Naujųjų sutikimu, kuris vyko Starlin bute Vilniuje. Vidurnaktį pasižiūrėję į visame mieste griaudinčius fejerverkus, per naktį žaidėme Alias'ą, sužinojome apie naują super-žodį "gundabtis", o penktadienį (sausio 1-ąją) ryte iškeliavome į Magnuso sodybą Kalveliuose prie Vilniaus, kur praleidome savaitgalį. Žaidėme stalo RPG ir kitokius žaidimus, vaikštinėjome po apsnigtą aplinkinį mišką ir šiaip ilsėjomės nuo darbų ir mokslų.

Po savaitės, sausio 7-ą dieną, įvyko antrieji Tolkinėjimai. Juose Laiqualasse papasakojo apie dangų Ardoje ir Žemėje – astronominius dalykus, pasaulio pradžios mitus ir panašiai. Klausytojai, kurių buvo net trylika, turėjo galimybę prikurti savo mitų ir paieškoti naujų žvaigždynų, kas labai sėkmingai ir buvo padaryta: išsiaiškinta apie balrogų ikrus, Krentančio Gandalfo žvaigždyną ir Didžiąją šliauką, t.y. dvorfišką Paukščių tako atitikmenį. Po Tolkinėjimų dar įvyko ketvirtoji "Tolkinistinė konferencija", kurioje aptarti dalykai buvo surašyti įvairiose gijose ir vėliau pavirto keliais renginiais bei kitais šauniais dalykais.

Žiemą daugiau nelabai norisi ką nors veikti, tad kitas renginys buvo vėl Tolkinėjimai. Šįkart Aldarion surengė RISK pasižaidimą, skirtą naujiems žmonėms supažindinti su tuo, kas tai per dalykas. Žaidžiama buvo visą dieną ir didžiąją dalį nakties, ir niekam nenusibodo, taigi viskas pasisekė.

Kovo pradžioje, po labai ilgos (gerokai per ilgos, sakyčiau) pertraukos vėl imta siuntinėti "Tolkien Lietuva" naujienlaiškį. Šis kasmėnesinis laiškas visiems forumo nariams atkeliaudavo nuo 2004-ųjų pabaigos iki maždaug 2006-ųjų metų vidurio, o paskui jo rašymas nutrūko dėl laiko stokos. Bet dabar jis atsinaujino ir kol kas pareigingai kas mėnesį siunčiamas štai jau beveik metai.

Kovo 4 dieną įvyko ketvirtieji Tolkinėjimai. Šįkart Nilde papasakojo apie "Nebaigtąsias sakmes" – kas tai per knyga, kodėl ji svarbi, kaip buvo išleista, kas ten surašyta. Dalyvių ir vėl susirinko nemažas būrys, ir visiems susitikimas labai patiko.

Atėjus pavasariui, atėjo ir Gondoro naujieji metai (kovo 25-oji), o su jais – ir "Tolkien Lietuvos" gimtadienis, šįkart jau septintasis. Jį jau tradiciškai atšventėme savaitę prieš Velykas, kovo 26-28 dienomis, Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Kauno rajone. Susirinko net 22 dalyviai, kurie dienos bėgyje pasipasakojo savo "susirgimo Tolkinu" istorijas, pasiklausė paskaitos apie pražūtingą pasakų šalį, pabėgiojo po muziejų orientaciniame žaidime, žaidė stalo žaidimus ir kitaip linksmai leido laiką. Sekmadienį įvyko "TL draugijos" visuotinis narių suvažiavimas, kuriame aptarti įvairūs veiklos reikalai, išdalinti nario pažymėjimai ir patvirtinta Taryba.

Neprabėgus nė savaitei po Gimtadienio, balandžio pirmą dieną, vėl susirinkome į Tolkinėjimus. Šįkart klaidžiota po Vilniaus senamiestį ir Užupį, o pakeliui Laiqualasse šiek tiek pasakojo apie Viduržemės architektūrą, visi dalyviai kartu ieškojo tolkinizmo pėdsakų Vilniuje (jų rasta ne vienas ir ne du – pavyzdžiui Mindaugo paminklas, kuriame sužymėtos visų Valų pagerbimo šventės, arba virš "Lietuvos energijos" pastato žvaigždes kabinanti Varda). Pasivaikščiojimas pabaigtas "Forto dvare", kur panašiai tolkinistiškai bandyta interpretuoti keletą įdomesnių Vilniaus pastatų dekoro nuotraukų.

Kitą rytą po Tolkinėjimų šeši bastūnai patraukė į Daugus, nuo kur nužygiavo iki Aldariono sodybos Meškučiuose, o kitą dieną iš ten – į Merkinę. Tai buvo pirmasis 2010-ųjų metų žygis. Pabraidžiojome po pažliugusias pievas, kai kas sugebėjo netgi LARPą pasidaryti miškuose prie Merkinės, ir šiaip buvo smagu.

Gegužės pirmą savaitgalį, t.y. 7-8 dienomis, Kaune vyko jau 21-asis Lietuvos fantastų suvažiavimas "Lituanicon". Mes jame surengėme animacinių "Hobito" ir "Žiedų valdovo" ekranizacijų peržiūrą. Maža salytė daug žiūrovų nepritraukė, bet užteko ir tų, kurie buvo. O jiems renginys patiko, kuo tegalime tik džiaugtis.

Savaite vėliau, nei paprastai, gegužės 15 dieną, surengti šeštieji Tolkinėjimai. Atšilus orui tolkinistai išėjo į Kalnų parką ir atsiminė prieš keletą metų rengtus "Tolkinistiškos poezijos pavasarius" – skaitė Tolkino ir gerbėjų kurtą poeziją įvairiomis kalbomis. Visa tai buvo ne taip nuobodu, kaip galėtų pasirodyti, ir panašų dalyką tikrai kartosime ateityje – turbūt kasmet.

Birželio pradžioje įvyko dar vieni Tolkinėjimai, kuriuose Nimrodel surengė stalo RPG apie Meškatlako gaudymą. Panorusių žaisti atsirado tik trys, taigi nors jiems ir buvo linksma, supratome, kad vasaromis Tolkinėjimai nėra labai įdomūs, nes norisi pabėgti iš miesto į gamtos prieglobstį. Stengsimės atsižvelgti į tai šiemet, o pernai vienintelis atsižvelgimas buvo Tolkinėjimų atšaukimas liepą.

Birželio 12-13 dienomis keli tolkinistai-emigrantai, gyvenantis Jungtinėje Karalystėje, susiorganizavo žygį Lake District nacionaliniame parke. Per porą dienų pamatėme nuostabią gamtą ten, kur mažiausiai tikėjomės – labai negražiai civilizacijos paveiktoje Anglijoje. Tikimės dar kada ten sugrįžti.

Liepos 9-11 dienomis jau Lietuvoje esantys bastūnai išsiruošė į žygį Labanore. Eita palei Lakajos upę, Ešerinio ežerą ir šiaip klaidžiota miškais tose apylinkėse.

Daugmaž tradiciniu metu, rugpjūčio pirmą savaitgalį, surengta Tolkinistinė vasaros stovykla. Šįkart ji buvo reklamuota ne tik mūsų forume, bet ir kituose forumuose, tinklaraščiuose, ir netgi plakatu knygynuose ir kitose vietose. Susirinko 23 dalyviai, iš kurių net 7 buvo neforumiečiai. Kaip pirmam bandymui – neblogai. Tema parinkta "nebaisi": tiesiog papasakojimas apie Tolkiną visiems – ir "žaliems", ir "patyrusiems". Per beveik keturias dienas dalyviai susipažino su Tolkino kūrybos pradmenimis, jo įtaka kitiems autoriams, vertinimus ir pažvelgė į Ardą iš įvairių pusių; taip pat mokėsi gamintis kalavijus, šaudyti iš lanko, rašyti tengvomis ir runomis; grobstė vėliavas; dainavo ir šoko prie laužo... Žodžiu nuostabiai praleido savaitgalį.

Savaitę po Stovyklos būrys tolkinistų susirinko pas Laiquą, kur įvyko aštuntieji Tolkinėjimai. Šįkart rimtos programos nebuvo numatyta, tiesiog dalinomės Stovyklos įspūdžiais, pažiūrėjome filmą apie antrąjį Naujamečio sutikimą ir ruošėmės Didžiajam vasaros žygiui.

Į Žygį išėjome penktadienį, rugpjūčio 13-ąją. Pradžios diena nebuvo nelaiminga, nes nors pirmas tris dienas ir kepino nežmoniškas karštis, vėliau atvėso ir likusį laiką žygiavome labai nuostabiu oru. Šįkart klajojome po Dzūkijos miškus, nacionaliniame parke ir apylinkėse. Per devynias dienas apsukome ratą, aplankėme per trečiąjį Žygį matytas vietas ir galiausiai užbaigėme viską ten, kur ir pradėjome – Marcinkonyse. Žygį pradėjome trise, bet vėliau prisijungė daugiau bastūnų, ir baigėme jį net devyniese – tikrai šaunus ir gausus būrys!

Rugpjūčio pabaigoje nuvykome aplankyti Ąžuoliuko, augančio Dovainonyse netoli Rumšiškių. Iš planuotos gausios hobitiškos puotos gamtoje teliko nedidelis pasisėdėjimas, bet ir tai buvo linksma. O Ąžuoliukas auga ir šauniai stiebiasi į viršų, nors ir gožiamas krūmų bei aplinkinių medžių. Galvojame, kad jį reikėtų kažkur persodinti, ir kuo greičiau, kol dar ne vėlu. Galbūt šį pavasarį tą ir padarysime.

Pasibaigus vasarai, vėl prasidėjo rimti teminiai Tolkinėjimai. Devintieji įvyko rugsėjo antrą dieną "Baltuose Drambliuose", kur Nimrodel ir Laiqualasse papasakojo apie Čiurlionio kūrybą ir Tolkino tapybą bei jų sąsajas. Draugiškai ieškojome panašumų, tolkinistiškai interpretavome Čiurlionio paveikslus, o Tolkino piešiniuose ieškojome sonatinių formų. Ir vėl laiką praleidome labai linksmai.

Rugsėjo 22 dieną suėjo vieneri metai nuo "TL Draugijos" steigiamojo susirinkimo. Norėta šią datą paminėti puota kaip tik tą dieną, bet dėl įvairių priežasčių šventę teko nukelti daugiau nei mėnesiui.

Spalio antrą savaitę, vėl ketvirtadienį, surengti dešimtieji Tolkinėjimai. "Senatorių kolonose" susirinkusiems tolkinistams Nilde papasakojo apie magiją Ardoje.

Pačioje spalio pabaigoje, 29-31 dienomis, nusprendėme daugmaž pakartoti pačią pirmąją tolkinistinę Stovyklą, kuri buvo nedidelė ir vyko rudenį Rumšiškėse. Vėl susirinkome Liaudies buities muziejuje, kur visą savaitgalį vyko paskaitos, žaidimai, orientacinis pasivaikščiojimas, naktinis žygis ir taip toliau. Taip pat šioje stovykloje paminėjome ir TL Draugijos gimtadienį. Vienbalsiai nusprendėme, kad panašaus rudeninio renginio reikia kasmet, taigi pasistengsime šio sprendimo nepamiršti ir šiemet.

Lapkričio pirmą ketvirtadienį įvyko vienuoliktieji Tolkinėjimai. Laiqualasse papasakojo apie hobitus: iš kur jie atsirado ir kaip atkeliavo į žemes, vėliau virtusias Grafyste. Taip pat šiek tiek užsiminė apie kelis svarbius Arnoro istorijos etapus, o visi dalyviai pažaidė namudinės gamybos žaidimą apie hobitų klajones.

Artėjant žiemai, tolkinistai vėl aptingo, taigi kitas įvykis buvo jau tik gruodžio pradžioje įvykę Tolkinėjimai apie žiemą. Kaip tik pirmąją kalendorinės žiemos dieną Nilde surengė viktoriną apie šalčius, pūgas, ledynus ir panašius dalykus Tolkino kūryboje. Nuo Helkaraksės iki Helmo kūjarankio ir nuo Valinoro iki Viduržemės – visur būta žiemų, ir visos jos buvo aptartos.

Na ir galiausiai, prieš pat Kalėdas, gruodžio 23 dieną, buvo sukurtas "TL Draugijos" puslapis "veidaknygėje". Jį jau minėjau aukščiau, taigi nesikartosiu.

Apžvelgiant visus metus, reikia pastebėti, kad žygių buvo labai mažai – vos trys. Taigi šiemet bastūnams yra labai daug kur tobulėti ir tikiuosi, kad tai ir pavyks. Taip pat trūko viešų renginių – nei Stovykla, nei animacinių filmų peržiūra Lituanicon'e, nepavyko taip gerai, kaip norėjome. Vėlgi belieka tikėtis, kad šiemet bus geriau. Pasikartosiu, bet dar sykį pasidžiaugsiu Tolkinėjimais, kurių gausa ir įvairovė mane tikrai džiugina.

Numatomi įvykiai ir darbai 2011-aisiais metais

Pernai veiklos buvo gausu, o šiemet greičiausiai bus dar daugiau. Viso pasaulio tolkinistams svarbių sukakčių šiemet yra kokios penkios: Prieš dešimtmetį pasirodė filmas "Žiedo Brolija", kurio režisierius P. Džeksonas šiemet švęs 50-ies metų jubiliejų; prieš 30 metų išleistas "Viduržemės atlasas" (dešimčia metų vėliau pasirodė jo pataisyta versija); taip pat prieš 30 metų išleisti Tolkino laiškai ("The Letters of J.R.R.Tolkien"); na o prieš 120 metų susituokė Arturas Tolkinas ir Meibelė Safild – Ronaldo tėvai. Ar mes surengsime kažką ypatingo kuriai nors sukakčiai paminėti – parodys laikas, bet keletą planų jau turime, kuriuos žemiau ir pristatau.

Tradiciniai renginiai – aštuntasis forumo Gimtadienis, tolkinistinė vasaros Stovykla, didysis vasaros Žygis ir Naujieji-pagal-mus – vyks ir šiemet, o apie pirmuosius du jau ir detalesnės informacijos yra: Gimtadienį švęsime balandžio 16-ą, o Stovyklausime rugpjūčio 4-7 dienomis. Taip pat galbūt tradicija taps ir rudeninė stovyklėlė, bei gal kažkaip atskirai minėsim TL Draugijos antrąjį gimtadienį.

Tolkinėjimai, kasmėnesiniai teminiai susitikimai, vyks ir toliau. Idėjų temoms yra pakankamai visiems metams į priekį, taigi šis nuostabus dalykas neturėtų pranykti. Galbūt porą tolkinėjimų pavyks surengti ir kituose miestuose – Kaune ar Klaipėdoje. Sekite reklamą, ir viską sužinosite :)

Užpernai sėkmingai surengėme keletą renginių "plačiajai visuomenei". Pernai to padaryti nelabai pavyko, tačiau šiemet stengsimės pasitaisyti. Preliminariai jau aptartas bendradarbiavimas su "Alma Littera" Vilniaus knygų mugės metu, vėliau gal ir dar kokį vieną kitą renginį bendrai suorganizuosime. Taip pat progų kažką nuveikti bus per Europos kalbų dieną, festivalį "Tebūnie naktis", o gal ir dar kur nors. Detalesnė informacija atsiras laikui bėgant.

Bastūnų gildija pernai aptingo, tačiau vėlgi tikimės, kad šiemet taip nebus, ir bent į kokius 4-5 žygius išeisime. Prasidės jie atšilus orams, turbūt kokį balandžio mėnesį. Gal kartu nuvyksime į įvairias šventes – Jorę, Rasas ir panašiai. O vienas žygis – ekskursija į Angliją (greičiausiai Oksfordą) – jau planuojamas, taigi galite ir prisijungti.

Naujienlaiškis, pradėtas siuntinėti kovo mėnesį, ir toliau bus siunčiamas. Taip pat nuo šių metų pradžios žadame gerokai gausiau pildyti tinklalapį ir TL Draugijos puslapį "veidaknygėje".

Apžvalga ir apibendrinimas

Regis, štai ir viskas. Tolkinistinės konferencijos per šį naujametį surengta nebuvo, taigi ir naujų idėjų gal kiek mažiau, nei ankstesniais kartais. Tačiau tai nereiškia, kad sėdime rankas sudėję – tolkinizmu užsiiminėjame intensyviai ir mažinti tempo nežadame. Neabejoju, kad šie metai mums bus puikūs. Gerbsim, mylėsim ir tolkinėsim!

Gali būti, kad kažką ir praleidau, nepastebėjau ar suklydau. Jei taip – nesidrovėkite pasakyti; būtinai pasitaisysiu.

Paruošė Metraštininkas
2011 01 07