header6

Tolkinėjimai 9-IX: Lingvistinis Tolkino žavesys

. Paskelbta Renginiai

Rugsėjo mėnesio tolkinėjimuose bandysime atsakyti į klausimą, kodėl Tolkino kūriniai yra tokie įtraukiantys, o kartu ir plačiau – kas daro fantastinius kūrinius patrauklius. Bent vienas atsakymas yra jų kalba: Tolkino rašymo stilius pakerėjo milijonus skaitytojų visame pasaulyje. Apie Tolkino kūrinius iš stilistinės, tekstynų analizės ir kognityvinės lingvistikos pusės pažvelgti padės lingvistas Vytautas Ožeraitis, besidomintis lingvistinių metodų taikymu literatūros tyrimuose, neseniai panašia tema apgynęs magistrantūros studijų diplominį darbą. Jis pats apie Tolkino kūrybos žavesį pasakoja taip:

Kiekvieną kartą, ruošdamasis kalbėti apie J. R. R. Tolkieno sukurtą pasaulį, prisimenu savo įspūdžius, kilusius pirmą kartą skaitant "Žiedų valdovą". Dar vaikystėje. Lietuviškai. Verstą Andriaus Tapino. Prisimenu, kaip įsivaizdavau kiekvieną tos neregėtos žemės kampelį, kaip jaudinausi dėl ten tykančių pavojų, kaip žavėjausi nepaprastais nuotykiais ir visą mano vaikišką fantaziją apsėmusiais stebuklais. Kiek ūgtelėjus, tas žavesys pradėjo kelti visai įdomius klausimus, pavyzdžiui, kodėl šis kūrinys toks įtaigus ir įtraukiantis, arba kodėl pasakojimas sulaukė tokio populiarumo ir kokia jo vieta šalia kitų žymiųjų pasaulio literatūros kūrinių. Į šiuos klausimus įdomu pažvelgti iš lingvistinės pusės, daugiausia dėmesio telkiant ne J. R. R. Tolkieno sukurtoms kalboms, bet pačiam teksto audiniui. Šiuose Tolkinėjimuose trumpai pakalbėsime apie kelis galimus žvilgsnius į čia minėtus klausimus, į kuriuos netikėtų (o gal ir visai lauktų) atsakymų gali pateikti stilistikos, tekstynų ar kognityvinės lingvistikos metodai.

Tolkinėjimai vyks kiek vėliau, nei įprasta – rugsėjo 20 dieną, ketvirtadienį. Susitinkame, kaip jau įprasta, 19 valandą kavinėje “Būsi Trečias” Totorių gatvėje.

Facebook įvykis.