header6

Tolkinizmo studijos - kaip tik rudeniui

. Paskelbta Įdomybės

Daugelis tolkinistų mėgsta gilintis į Profesoriaus kūrybą. Bet vienam tą daryti gali būti sudėtinga - medžiagos yra tiek, kad per gyvenimą neaprėpsi. Žmonės juk ir disertacijas iš Tolkino studijų apsigina. Laimei, egzistuoja ne viena tolkinistinių studijų galimybė internete. Ir tai - toli gražu ne mėgėjų diskusijų forumai (nors yra ir tokių), o profesionalių Tolkino tyrinėtojų vedamos paskaitos, rašomi blogai ir netgi akademiniai moduliai.

Turbūt didžiausią tolkinistinių ir susijusių studijų programų rasite Signum universitete. Tai yra Tolkino tyrinėtojo, anglų literatūros profesoriaus Corey Olseno įkurta internetinė aukštojo mokslo institucija, šiuo metu siekianti oficialaus universiteto statuso. Čia galima mokytis magistrantūros lygio studijose, arba klausyti pavienių kursų, tokių kaip Tolkinas ir tradicija ar Mokslinė fantastika. Kursai kainuoja, tačiau kainos nėra labai didelės - mažiau nei 100 dolerių (laisviesiems klausytojams) už pasaulinio lygio specialistų vedamas paskaitas neatrodo labai daug. Šiuo metu kaip tik prasideda rudens semestras, tad dar galite prisijungti prie kai kurių kursų! Nenorintiems ar negalintiems mokėti Signum taip pat siūlo nemokamus simpoziumų įrašus - čia rasite ir studentų darbų pristatymus, ir profesionalių akademikų paskaitas.

Tas pats Corey Olsenas anksčiau dirbo Vašingtono koledže, kur dėstė įvairius kursus bakalauro studijų studentams. Šie kursai, daugiausiai susiję su Tolkino kūryba, dabar yra viešai prieinami The Tolkien Professor puslapyje. Olseno ir kitų akademikų įžvalgų taip pat rasite Mythgard Akademijoje.

Oksfordo universiteto Pembroke koledže nuo 2013 metų kasmet rengiama Tolkino vardo vieša paskaita apie fantastinę literatūrą. Ją dažniausiai skaito fantastikos rašytojai ir tyrinėtojai. Nors tai nėra Tolkino kūrybos tyrinėjimai, klausantis šių paskaitų galima susipažinti su šiuolaikinės fantastikos tendencijomis ir, taip pat, Tolkino įtaka fantastinei literatūrai. Visų šešių paskaitų įrašus rasite projekto bloge.

Grįžtant prie Tolkino kūrybos nagrinėjimo, labai giliai į Viduržemę žvelgiama Prancing Pony internetinėje laidoje (podcaste). 2016 pradėta laida jau turi 92 serijas, kuriose rasite ir Hobito bei Žiedų Valdovo nagrinėjimų po skyrių, ir interviu su profesionaliais Tolkino tyrinėtojais, ir įspūdžių iš tolkinistinių renginių.

Dar viena internetinė laida, tik jau senoka, yra Oksfordo universiteto "Tolkien at Oxford" podcastų rinkinys. Čia profesionalūs Tolkino ir apskritai literatūros tyrinėtojai kalba apie Profesoriaus ryšį su Oksfordu, jo akademinę karjerą ir šios atspindžius kūryboje.

Vienas iš gausiausių šaltinių internete, pilnas gilių įžvalgų apie Viduržemę, jos istorijas ir ypač pasaulio sąrangą, kuri nėra tokia akivaizdi skaitant Tolkino kūrinius, yra Michaelo Martinezo blogas. Jau dvidešimt metų jis rašo esė įvairiausiomis su Viduržeme susijusiomis temomis, nuo enčių istorijos iki vestuvių tradicijų, ir nuo Arnoro architektūros iki airių mitologijos įtakos Tolkinui. Nemaža dalis tekstų išleista ir keliomis knygomis, tad jei kam patogiau skaityti ant popieriaus ar skaityklėje, turite tam galimybę.

Galiausiai, tas pats Michaelas Martinezas pildo Tolkien Studies tinklalapį, kurio bloge rasite daugybę nuorodų į įvairias paskaitas, pranešimus ir pokalbius su Tolkino tyrinėtojais.

Gerų mokslų!

Žymos: Tolkino tyrimai studijos