header6

Tolkino biografija filme ir knygose

. Paskelbta Įdomybės

Dž. R. R. Tolkino kūryba žavi milijonus žmonių visame pasaulyje. Jo gyvenimas, nemaža dalimi ir įkvėpęs visą Viduržemės mitologiją, žinomas menkiau, bet taip pat yra labai įdomus. Jau šį penktadienį įvyks pasaulinė biografinės dramos "Tolkinas" premjera, leisianti gerbėjams iš arčiau pažvelgti į Profesoriaus jaunystę, Pirmąjį pasaulinį karą ir Viduržemės legendų pradžią. Keli atsiliepimai iš išankstinių seansų yra gana teigiami, nors Tolkino šeima praeitą savaitę išplatino pareiškimą, jog nėra niekaip susijusi su šiuo filmu.

Kaip bebūtų, filmą pasižiūrėti galėsime jau netrukus (nors Lietuvos kino teatrai jį parodys tik nuo birželio 21 dienos). O kol jo laukiame, arba jį pažiūrėję, su Profesoriaus gyvenimu galime susipažinti ir skaitydami knygas. Įvairių Tolkino biografijų egzistuoja ne viena dešimtis, tad kaip išsirinkti geriausias iš jų? Į pagalbą ateina The Tolkienist, siūlantis tris knygas.

Pirmoji knyga yra tarsi filmo pagrindas. Tai - žurnalisto Johno Gartho "Tolkien and the Great War: The Threshold of Middle-Earth" ("Tolkinas ir Didysis karas: Viduržemės slenkstis"). Joje, kaip ir byloja pavadinimas, pasakojama apie jauno Tolkino patirtis prieš Pirmąjį pasaulinį karą ir jo metu, ir kaip šios patirtys - Somos mūšio siaubas, reabilitacija po jo, draugų netektis - suformavo mitologinio naratyvo pagrindus. Kai kurie Pirmojo pasaulinio karo prisiminimai yra aiškiai matomi Tolkino kūriniuose, pavyzdžiui Mirusiųjų pelkės "Žiedų Valdove"; kiti - daug subtilesni, bet ne mažiau svarbūs.

"Tolkien: Maker of Middle-Earth" ("Tolkinas: Viduržemės kūrėjas") yra to paties pavadinimo parodos, pernai veikusios Oksfordo Bodleian bibliotekoje, katalogas. Bet kartu tai ir žvilgsnis į rašytojo gyvenimą, atskleistas šešių profesionalių Tolkino tyrinėtojų. Knygos redaktorė ir parodos kuratorė Catherine McIlwaine surinko gausybę nuotraukų ir iliustracijų, laiškų, asmeninių daiktų ir kitų objektų, kurie leidžia artimai pažvelgti į Tolkinų šeimos gyvenimą.

Tomo Shippey`io "The Road to Middle-Earth" ("Kelias į Viduržemę") yra kone pirmoji knyga, profesionaliai nagrinėjanti Tolkino, kaip rašytojo, kūrybą. Pirmą kartą išleista 1982 metais, ji buvo du kartus pataisyta ir papildyta, o naujausias 2003 metų leidimas yra puiki Profesoriaus literatūrinio palikimo apžvalga. Viduramžių literatūros specialistas Shippey`is atskleidžia Tolkino kūrybos ištakas, susieja ją su senoviniais epais ir nemirtingomis temomis, kurios užbūrė skaitytojus "Hobite" ir "Žiedų Valdove" taip pat, kaip užburdavo šimtuose mitų ir legendų ankstesniais amžiais.

Tad gero skaitymo ir gero filmo!

(Iliustracija: filmo "Tolkien" plakatas)