header6

Tolkinistinio serialo žemėlapis

. Paskelbta Naujienos

2020 ar 2021 metais turėtume išvysti Amazon kompanijos serialą apie Viduržemę. Ši naujiena paskelbta daugiau nei prieš metus, bet iki šiol turėjome labai mažai žinių apie Amazonės planus. Spekuliacijų, aišku, netrūko, tačiau nei kompanijos vadovai, nei kiti galimai su serialu susiję asmenys jokių realių detalių neatskleidė. Netgi priešingai – neseniai sužinojome, kad Viduržemės serialo scenaristų darbo kambarys yra saugomas kaip kokia karinė bazė. Situacija ėmė keistis vasario pradžioje, kai Facebook ir Twitter platformose atsirado serialui skirti puslapiai. Juose paskelbti Viduržemės žemėlapiai su keleto regionų pavadinimais. Nors tai atrodo kaip labai menka informacijos porcija, tolkinistai nebūtų tolkinistai, jei jos neišnagrinėtų po kaulelį. O tada paaiškėja, kad šiuose žemėlapiuose slepiasi šiek tiek įdomių naujienų.

 

Iš pirmo žvilgsnio žemėlapis atrodo taip pat, kaip ir gerai žinomi žemėlapiai iš Žiedų Valdovo knygų bei filmų. Bet pasižiūrėjus detaliau, pamatome keletą reikšmingų skirtumų. Visų pirma, naujasis žemėlapis tęsiasi šiek tiek toliau į rytus – už Rūno jūros ir Mordoro randame dar vieną kalnų grandinę, didelį mišką ir kelias upes. Šios kraštovaizdžio dalys nėra kanoninės, o naujajame žemėlapyje toje vietoje nėra jokio pavadinimo, taigi kol kas neįmanoma pasakyti, kokį vaidmenį tos vietovės atliks seriale. Kai kurie fanai spekuliuoja, kad tai galėtų būti Orokarnai – Raudonieji kalnai, kai kuriuose tekstuose paminėti kaip esantys toli rytuose. Visgi „toli rytuose“ turėtų būti daug toliau, nei keli šimtai kilometrų už Rūno jūros. Kaip bebūtų, toks žemėlapio praplėtimas atrodo kaip užuomina, kad seriale daugiau dėmesio bus skiriama rytams – galbūt susidursime ir su Mėlynaisiais išminčiais, kurie iškeliavo ta kryptimi ir paliko Sarumaną, Gandalfą bei Radagastą vakaruose? O gal išgirsime kažką ir apie dvorfų klanus, galimai gyvenančius tose vietose?

Kalbant apie serialo siužetą, žemėlapis taip pat suteikia progų patikrinti ankstesnes spekuliacijas. Pavyzdžiui, buvo šnekama, kad serialo siužetas apims Silmariljoną, arba kad jis suksis apie Aragorno vaikystę. Bet paskelbtas žemėlapis netinka nei vienam, nei kitam siužetui – Silmariljono veiksmas vyko toli vakaruose, Belerijande, kuris po Pirmojo amžiaus nuskendo ir suformavo vėlesnę Viduržemės pakrantę; tokią, kokią matome ir žemėlapyje. Serialo veiksmas negali vykti ir Antrajame amžiuje – tuo metu Viduržemė buvo gerokai miškingesnė, kol nūmenoriečiai ir vietiniai žmonės neiškirto daugybės miškų laivų ir namų statybai. Trečiajame amžiuje Viduržemės gamta keitėsi nedaug, tačiau kito pavadinimai – vienas iš jų pasako ypatingai daug. Vakarinėje Viduržemės pusėje, ten, kur galėtume tikėtis išvysti Rohaną, matome pavadinimą Calenardhon: taip šis regionas vadinosi iki jame įsikuriant arklių mylėtojams iš šiaurės. Rohano karalystė įkurta 2510 Trečiojo amžiaus metais, maždaug 400 metų iki gimstant Aragornui. Tad seriale greičiausiai neišvysime ir jo.

Aišku, viskas gali būti ir visai kitaip. Galbūt žemėlapis figūruos tik kaip nedidelės serialo dalies pagrindas, ar išvis tik kaip senovės laikų relikvija, saugoma kur nors Minas Tirite ar Rivendele. Gal veiksmas vyks Aragorno jaunystėje, o gal išvis prieš pat Žiedo karą. Spekuliacijoms vietos vis dar yra labai daug.

Dar viena įdomi detalė – kompasas žemėlapio kampe. Jis yra teisingas tuo atžvilgiu, kad didesnė rodyklė nukreipta į vakarus, mat būtent ta kryptimi buvo orientuojami žemėlapiai pačioje Viduržemėje. Visgi simboliai – cirth runos – ties pagrindinėmis kryptimis nėra teisingi. Ši klaida ateina iš senų laikų: ją padarė dar Karen Wynn Fonstad, 1981 metais iliustruodama Viduržemės istoriją garsiajame Atlase. Kažkokiu būdu simboliai, turėję žymėti vakarus, pietus, rytus ir šiaurę, buvo supainioti ir sudėti visiškai neteisingai. Vėlesniuose leidimuose klaida ištaisyta, bet panašu, kad Amazonės žemėlapio kūrėjai į tai dėmesio neatkreipė. Belieka tikėtis, kad pačiame seriale tokių liapsusų nebus – žinoma, didžiajai daliai žiūrovų jie visiškai neužklius, bet juk daug geriau būtų, jei serialas į gausią kanoninę informaciją apie Viduržemę žiūrėtų rimtai, ar ne?

Žymos: serialas Rohanas Aragornas Amazon Amazon Prime ekranizacijos