header6

Kavinė fantastiška

Autorius Laiqua . Paskelbta Uncategorised

Fantastika yra be galo įvairi. Nuo magiškų herojų ir jų nuotykių, iki distopiškų ateities vizijų, nuo kosmoso užkariavimo iki apokalipsės, nuo laiko kelionių iki… Žmogaus vaizduotė neribota, taip pat neribota ir fantastinė kūryba. Įvairiausios fantastinės idėjos randa atgarsių ir mūsų pasaulyje, o fantastiniai kūriniai dažnai atspindi mūsų troškimus ar baimes. Norėdami šiuos ryšius pristatyti plačiau, 2019 metais pradėjome kasmėnesinių seminarų ciklą „Kavinė fantastiška“.

Šie renginiai gana panašūs į literatūrinius salonus, kurie išgyveno aukso amžių Tarpukariu, bet niekur nedingo ir dabar. Taip pat jie primena geriau žinomus Mokslų kavinės, arba “Café Scientifique”, renginius. Kiekviena Kavinė turi konkrečią su fantastika susijusią temą, apie kurią šneka pranešėjas. Pranešėjas yra savo srities ir pristatomos temos specialistas, galintis populiariai nušviesti ir fantastinę, ir realiąją temos pusę.

Visi renginiai yra nemokami; jie vyksta kavinėse, tad jums kainuos tik maistas ar gėrimai, jei nuspręsite jų įsigyti klausydami pranešimo. Dažniausiai susitikimai vyksta ketvirtadienio vakarais. Jokios išankstinės registracijos nėra. Informaciją apie artimiausią susitikimą rasite Kavinės fantastiškos Facebook puslapyje, taip pat mūsų tinklalapio Renginių skiltyje ir Naujienlaiškyje.

2019 metai – pirmasis sezonas

Kavinę fantastišką pradėjome, kaip ir dera, nuo pradžios: sausio mėnesį filosofijos doktorantas Alfredas Buiko pristatė fantastikos ištakas, nuo seniausiųjų mitų, satyrų ir filosofinių veikalų iki pirmuoju mokslinės fantastikos kūriniu laikomo M. Shelley „Frankenšteino“. Vasarį susipažinome su kitokia istorija – kultūros istorikė Ugnė Andrijauskaitė pristatė fantastinį kiną, nuo pirmųjų bandymų prieš daugiau nei šimtmetį iki daugiamilijardinės šių dienų industrijos.

Kovą gilinomės į mitus ir matematiką: ekonomistas Pijus Krūminas pasakojo, kaip skaitmeniniai metodai padeda nagrinėti mitologiją ir pasakas bei kur ieškoti pasakų ištakų. Balandį skrodėme monstrus: fantastų bendruomenės korifėjus Andrius Jautakis su biochemike Marija Ger nagrinėjo įvairias fantastines būtybes – vampyrus, drakonus ir panašius padarus – iš biologinės pusės.

Gegužę keliavome į praeitį – Viduramžius bei Naujuosius laikus; istorikas Rūstis Kamuntavičius supažindino su tais laikais Vakarų Europoje gyvavusiais mitais apie Lietuvą, pavertusiais mūsų šalį tikrai fantastišku kraštu. Birželį nuvykome į daug tolimesnę praeitį – paleontologas Andrejus Spiridonovas supažindino su dinozaurų ir kitų priešistorinių būtybių rekonstrukcija, kuriai dažnai reikia pasitelkti nemažai fantazijos.

Liepą pasinėrėme į komiksų pasaulį ir „Marvel“ visatos moralines dilemas, kurias pristatė komiksų fanas ir vienas iš Comic Con Baltics organizatorių Valdas Markevičius. Rugpjūtį perėjome prie minties eksperimentų – filosofas Vilius Dranseika pristatė įvairius būdus, kaip fantastiniai scenarijai naudojami filosofų darbuose.

Rugsėjį žvelgėme į kosmosą ir ateitį: kosminių kelionių realybę ir perspektyvas pristatė astrofizikas Kastytis Zubovas. Spalį irgi žiūrėjome į dangų, tik truputį kitaip: teologas Gabrielius Klimenka pasakojo apie religinių institucijų požiūrį į fantastiką bei dažnai keistą religijos vaizdavimą fantastikoje.

Lapkritį rinkomės į teismo posėdį: Andrius Jautakis, pasikvietęs teisininkus ir rašytojus Justiną Žilinską ir Luką Ramoną, nagrinėjo įvairių fantastinių filmų bei serialų scenas iš teisinio požiūrio taško. O metus užbaigėme kalbomis apie zombių apokalipsę: medicinos studentas Tadas Alčauskas pasakojo apie medicinines įdomybes, sutinkamas fantastiniuose filmuose.

Tolkino skaitymo diena

Autorius Laiqua . Paskelbta Uncategorised

2002 metais laikraščio The Post-Standard žurnalistas parašė laišką „The Tolkien Society“, Britanijos ir pagrindinei viso pasaulio tolkinistų organizacijai, su klausimu: ar yra kokia nors diena metuose, neformaliai paskirta Tolkino kūrybos skaitymams? Klausimas nėra toks jau netikėtas – keli kiti autoriai turi panašias dienas. Pavyzdžiui, balandžio 23 dieną minima Šekspyro diena, birželio 16 – Jameso Joyce`o. Tolkino dienos tuo metu dar nebuvo, bet Tolkien Society vadovams mintis patiko ir jie nusprendė kovo 25-ąją paskelbti Tolkino skaitymo diena. Pirmąjį kartą ji paminėta 2003 metais ir nuo tada minima kasmet vis didesnėje pasaulio dalyje.

Kodėl būtent kovo 25-oji? Tai yra Žiedo sunaikinimo diena ir Gondoro naujieji metai. Tiesa, oficialiame šios dienos aprašyme nurodoma, kad, jei taip patogiau, renginius galima organizuoti ir savaitgalį prieš šią dieną.

Lietuvoje pirmą kartą Tolkino skaitymus surengėme 2012-aisiais. Tąkart šešiese susirinkome pas vieną iš mūsų narių į svečius, skaitėme ištraukas iš „Hobito“ (tų metų tema buvo šios knygos 75-erių metų jubiliejus) ir iš „The Lost Road“, apie aukštąsias Nūmenoro technologijas.

2013 metais taip pat rinkomės vienos narės namuose. Šįkart jau vienuolika žmonių skaitė įvairius Feanoro ir sūnų Priesaikos variantus.

Nuo 2014-ųjų Tolkino skaitymai Lietuvoje išėjo į viešumą. Tais metais rinkomės knygyne „Pegasas“ Vilniaus Akropolyje, kur skaitėme ištraukas, vienaip ar kitaip susijusias su viltimi Tolkino kūryboje. Mūsų susirinko apie 14.

2015-aisiais persikėlėme į Vilniaus universiteto Centrinius rūmus, kur mus priėmė universiteto Biblioteka. Česlovo Milošo skaitykloje dalinomės ištraukomis ir mintimis apie draugystę. Žmonių vėlgi buvo panašiai – 15.

Vėlesniais metais skaitymų vietos nebekeitėme – Česlovo Milošo skaitykla mus priėmė ir 2016, 2017, 2018, 2019 bei 2020 metais. Ir žmonių skaičius visad būdavo gana panašus – keliolika klausytojų, keli nepabūgdavo ir paskaityti savo mėgiamų vietų. 2016 metų tema buvo „Mirtis ir nemirtingumas“, skirta 100-osioms Somos mūšio Pirmajame pasauliniame kare metinėms. 2017-aisiais tema buvo „Poezija ir dainos“, 2018-aisiais – „Namai ir židinys: daugybė būdų būti hobitu“, 2019-aisiais – „Tolkinas ir paslaptingumas“, 2020-aisiais – „Gamta ir pramonė“.

Nuo 2016 metų Tolkino skaitymai vyksta nebe tik Vilniuje! Pirmasis prie mūsų prisijungė Kaunas, kur skaitymai taip pat vyksta kasmet, tik vieta dar nėra nusistovėjusi. 2018-aisiais prisijungė Druskininkai: Tolkino skaitymai iš pradžių buvo stalo žaidimų festivalio „PineCon“ dalis, vėliau tapo atskiru renginiu. Nuo 2019-ųjų Tolkiną skaityti renkasi ir Švenčionių gyventojai. Taip pat keletą kartų Tolkino skaitymo dienos surengtos įvairiose mokyklose.

Jugger

Autorius Augustas . Paskelbta Uncategorised

Nuo mokslinės fantastikos filmo iki oficialios sporto šakos – žaidimas JUGGER.

Nors mokslinės fantastikos gerbėjai dažnai vadinami keistais, išprotėjusiais ar nenormaliais, tačiau kartais atrodo, kad būtent jie gyvena įdomiausiai ir linksmiausiai. Istorija pažymi ne vieną atvejį, kai vaizduotės sukurtas fantastikos vaisius tapo realybe. Ir tai taikytina ne tik mobiliesiems telefonams, povandeniniams laivams ar robotams. Įgyvendinant fantastines idėjas realybe paversti galima ir smagius laisvalaikio žaidimus.

Idėją pasiūlė filmas

1989 metais Australijoje pasirodęs post-apokaliptinis mokslinės fantastikos filmas “Kraujo herojai” (Blood of heroes arba The Salute of the Jugger) nesusilaukė didelės komercinės sėkmės, nebuvo jis ypatingas ar populiarus kino pasaulyje, tačiau fantastikos žanre filmas pasižymėjo kaip žaidimo “Jugger” pradininkas. Vokietija buvo pirmoji šalis pabandžiusi žiaurumu pasižymintį žaidimą išbandyti realybėje. Griuvus Berlyno sienai ir šalyje sklandant niūrioms nuotaikoms atsirasti post-apokaliptiniam žaidimui Vokietijoje buvo labai tinkama atmosfera. Vėliau išaugus susidomėjimui žaidimas pabandytas žaisti ir Australijoje, JAV, Airijoje bei kitose šalyse. Nuo idėjos užgimimo per keletą metą žaidimas tapo oficialia sporto šaka, kurią visame pasaulyje praktikuoja daugiau nei 30 šalių, rengiami Jugger’io turnyrai.

Pagrindinės taisyklės

Žaidime dalyvauja dvi komandos po 5 žaidėjus. Kiekvienos komandas tikslas yra pernešti “šuns kaukolę” į priešininkų komandos pusę. Žaidimas žaidžiamas stačiakampio formos aikštelėje, kurios gale pastatomas smaigas kaukolei užmauti. Žaidimo pradžioje kaukolė padedama aikštelės centre, o žaidėjai išsirikiuoja aikštelės galuose. Paprastai žaidžiami trys raundai po 100 dūžių, garsui sukurti gali būti naudojami būgnai, gongas ar kitos priemonės. Vieno dūžio apytikslė trukmė – 2.5 sekundės.

Žaidime kiekvienas komandos narys turi atskirą rolę. Pagal ginklų pasirinkimą rolės skirstomos taip: vienas beginklis žaidėjas, kuris pasižymi vikrumu, jam vieninteliam galima liesti kaukolę, vienas žaidėjas su grandine ir 3 puolėjai: ginkluoti žaidėjai.

Kaip žaidžiama?

Žaidimas pradedamas abiejų komandų bėgikams davus ženklą pakeliant ranką. Tai nurodo komandas esant pasiruošusias. Pasigirdus starto signalui bėgikas stengiasi aikštelės centre padėtą kaukolę paimti greičiau už priešininką. Žaidėjai su ginklais visaip stengiasi bėgiką apginti ir sudaryti jam tinkamas sąlygas kaukolę pernešti į priešininkų aikštelės pusę. Taškai pelnomi kaukolę užmovus ant aikštelės gale esančio smaigo. Pelnius taškus, bėgimas kartojamas, kol pasiekiamas 100 dūžių limitas. Tada žaidžiamas kitas raundas.

Ginklai naudojami norint sustabdyti – “nukauti” priešininką. Žaidėjas paliestas ginklu turi sustoti ir priklaupti ant vienos kojos taip nurodydamas, jog yra sužeistas ir neaktyvus. Tęsti žaidimą vėl galima po 8 dūžių, jei žaidėjas buvo sužeistas grandine ir po 5 dūžių, jei buvo sužeistas bet kuriuo kitu ginklu. Žaidimo metu draudžiamas tyčinis fizinis žaidėjų kontaktas. Nelaikoma, kad žaidėjas sužeidžiamas, jei ginklu paliečiama galva, kaklas ar rankos, laikančios ginklą.

Ginklai ir kita įranga gaminama pagal tam tikrus išmatavimų nurodymus. Gamybai naudojamos kuo įvairiausios medžiagos. Svarbiausia ginklus pagaminti pakankamai lengvus ir minkštus, kad sužeidimų rizika būtų kuo mažesnė.

Pagrindiniai Jugger’io ginklai ir įranga:

Šaltinis: www.pinterest.com

  • Šuns kaukolę simbolizuojantis kamuolys ar kitas apvalus objektas.
  • 320 cm ilgio grandinė. Gali būti gaminama prie virvės pririšant kamuolį.
  • 60 cm ilgio kardas ir 60 cm skersmens skydas, kurie naudojami kartu.
  • 100 cm ilgio dvirankis kardas.
  • 200 cm ilgio lazda, turinti du atskirus atakavimo galus, laikoma rankomis per centrą. Žaidimo metu smūgis šia lazda užskaitomas tik jei jis atliekamas lazdą laikant abiem rankomis.
  • 180 cm ilgio lazda su dvejomis vietomis suimti rankomis.

Žaidimo pradžia Lietuvoje

Lietuvoje žaidimą pirmieji žaisti pradėjo Tolkien Lietuva draugijos nariai. Pirmiausia žaidimas buvo išbandytas tarp draugijos narių su savadarbiais ginklais, šuns kaukolę atstojo orko galva. Vėliau draugija organizavo ir viešą žaidimo turnyrą Vingio parke, Vilniuje. Sukurta žaidimui skirta facebook grupė, kurioje skelbiama informacija apie ateityje numatomus susitikimus. Žaidimui nėra reikalingas ypatingas sportinis pasirengimas, todėl kviečiami dalyvauti visi norintys.

Tolkien Lietuva draugija žaidimo idėją pristatė ir Vengrijoje, kurioje įgyvendinant Europos Sąjungomis lėšomis finansuojamą Erasmus+ projektą buvo organizuojama jaunimo mainų stovykla “Atkuriant Grafystę”. Trijų Europos Sąjungos šalių – Lietuvos, Vengrijos ir Suomijos – Tolkieno draugijų nariai rinkosi mokytis įvairiausių amatų, keistis kultūrinėmis patirtimis ir plėtoti atskirų šalių kultūrinį bendradarbiavimą. Stovyklos metu Vengrijoje pirmą kartą buvo žaidžiamas ir Juggerio žaidimas, kuris visiems stovykloms dalyviams paliko neišdildomus įspūdžius ir buvo viena iš populiariausių stovyklos metu vykdomų veiklų.

2017 m. Balandžio 29 d. Tolkien Lietuva draugijos nariai ir keli draugai susibūrė į komandą Two Towers ir pirmą kartą dalyvavo tarptautiniame Jugger turnyre Rygoje, Latvijoje. Pavyko užimti garbingą ketvirtą vietą.

Turnyro Rygoje dalyviai
Turnyro Rygoje dalyviai

Daugiau informacijos Jugger Lietuva Facebook bendruomenėje

 

Įstatai

Autorius Laiqua . Paskelbta Uncategorised

 

ASOCIACIJOS

TL DRAUGIJA ĮSTATAI



I. BENDROJI DALIS



  1. TL DRAUGIJA (toliau vadinama Draugija) yra ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo. Draugijos teisinė forma – asociacija. Draugija yra savanoriška organizacija, turinti savo simboliką, antspaudą, sąskaitas bankuose.

  2. Draugijos simbolis – stilizuotos V formos, sabalo spalvos skyde, ties briaunomis apvestame auksine juosta, nupieštas baltas medis, virš kurio simetriškai skydo vertikaliajai ašiai išsidėsčiusios septynios baltos aštuonkampės žvaigždės. Auksine spalva po medžio šaknimis išpieštos raidės „TL“.

  3. Draugija veikia laikydamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, Lietuvos Respublikos asociacijų bei kitų įstatymų, Vyriausybės nutarimų, kitų teisės aktų ir veiklą grindžia šiais įstatais, Draugijos programa, nuostatais bei kitais vidiniais Draugijos teisės aktais.

  4. Draugijos veiklos laikotarpis – neribotas.

  5. Draugija, siekdama šiuose Įstatuose nurodytų tikslų, turi teisę gauti paramą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

  6. Draugijos finansiniais metais yra laikomas laikotarpis nuo vasario 1 d. iki sausio 31 d.

  7. Draugijos buveinė yra keičiama Draugijos visuotinio narių susirinkimo sprendimu, kuris yra registruojamas juridinių asmenų registre.



II. DRAUGIJOS TIKSLAI IR VEIKLA



  1. Draugijos veiklos tikslai:

    1. vienyti rašytojo Džono Ronaldo Ruelio Tolkino ir jo kūrybos gerbėjus Lietuvoje;

    2. populiarinti Dž. R. R. Tolkino ir su juo susijusių autorių kūrybą, ugdyti Dž. R. R. Tolkino pasaulėžiūros supratimą;

    3. skatinti kūrybiškumą, domėjimąsi Lietuvos Respublikos ir kitų, ypač susijusių su Dž. R. R. Tolkino kūryba, šalių kultūra, mitologija bei istorija;

    4. puoselėti pagarbą gamtai;

    5. kurti palankias sąlygas nariams bendrauti bei keistis naudinga informacija.

  2. Draugijos veiklos uždaviniai:

    1. bendradarbiauti su Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių Dž. R. R. Tolkino gerbėjų draugijomis, fantastų klubais, leidyklomis, knygynais bei kitomis organizacijomis ir pavieniais asmenimis; bendrauti ir su kitų valstybių nevyriausybinėmis organizacijomis, užsiimančiomis panašia veikla, dalyvauti tarptautiniuose kultūriniuose projektuose;

    2. organizuoti žygius, stovyklas, talkas, konferencijas ir kt. renginius;

    3. įvairiais būdais organizuoti kultūrinį ir literatūrinį švietimą, susijusį su Dž. R. R. Tolkino ir kitų autorių kūryba;

    4. rinkti, sisteminti, analizuoti ir bet kokiu būdu skleisti informaciją, susijusią su Dž. R. R. Tolkino ir kitų autorių kūryba;

    5. leisti periodinius ir kitokius leidinius, bendradarbiauti su žiniasklaida;

    6. skatinti narių ir kitų susidomėjusių asmenų bendravimą Draugijos tinklalapyje, Draugijos diskusijų forume bei kitose bendravimui pritaikytose platformose;

    7. įstatymų nustatyta tvarka steigti asociacijas, kurti kūrybinius kolektyvus bei kt.



III. DRAUGIJOS NARIAI, JŲ TEISĖS IR PAREIGOS



  1. Draugijos nariais, nepriklausomai nuo rasės, tautybės, lyties ir įsitikinimų, gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys, įsipareigoję laikytis įstatų reikalavimų ir visuotinio susirinkimo nustatyta tvarka sumokėję nustatyto dydžio stojamąjį mokestį.

  2. Asmuo, norintis tapti Draugijos nariu, užpildo prašymą tapti Draugijos nariu ir jį asmeniškai, paštu ar elektroniniu paštu pateikia Prezidentui. Prezidentui išnagrinėjus prašymą ir patvirtinus narystę, asmuo tampa Draugijos nariu, jam išduodamas nustatytos formos nario pažymėjimas, o jo duomenys įtraukiami į narių registrą.

  3. Už jaunesnius kaip 14 metų asmenis prašymus tapti Draugijos nariais asociacijos įstatuose nustatytam valdymo organui pateikia jų tėvai arba globėjai.

  4. Draugijos narys narystės gali netekti šiais atvejais:

    1. Savanoriškai atsisakęs Draugijos narystės;

    2. Praleidęs du Susirinkimus iš eilės;

    3. Grubiai pažeidęs Draugijos įstatus ar kitus vidinius norminius Draugijos teisės aktus;

    4. Piktybiškai trukdęs sklandžiam organizacijos darbui.

  5. Narių prašymus atsisakyti narystės (13.1 punktas) tvirtina Prezidentas. Kitais atvejais apie narystės Draugijoje panaikinimą sprendžia Susirinkimas. Nariui netekus narystės Draugijoje, jis privalo Prezidentui grąžinti Draugijos nario pažymėjimą. Nario sumokėti stojamieji, metiniai bei kiti tiksliniai įnašai, Draugijos nariui išstojus ar jį pašalinus iš Draugijos, yra negrąžinami. Stojamųjų įnašų ir narių mokesčių dydį bei mokėjimo tvarką patvirtina Susirinkimas atskiru dokumentu.

  6. Draugijos narių teisės:

    1. gauti informaciją apie Draugijos ir jos valdymo organų bei struktūrinių padalinių veiklą Susirinkime arba kreipiantis į Prezidentą; taip pat Draugijos informaciniais kanalais (biuleteniu, tinklalapyje ar kt.);

    2. publikuoti informaciją apie savo veiklą Draugijos informaciniais kanalais;

    3. kelti savo kandidatūrą ir būti išrinktam Draugijos Prezidentu (išskyrus vaikus ir jaunimą iki 18 metų amžiaus);

    4. kreiptis į Draugijos valdymo organus su pasiūlymais, pastabomis ar protestais;

    5. balsuoti Susirinkimų ar kt. renginių metu, renkant Draugijos valdymo organus bei priimant kitus sprendimus;

    6. teisė gauti moralinę ir materialinę paramą, naudotis Draugijos turtu ir inventoriumi savo veikloje Prezidento ar Susirinkimo sprendimu ir nustatyta tvarka;

    7. pirmumo teisė dalyvauti visuose Draugijos renginiuose;

  7. Draugijos narių pareigos:

    1. dalyvauti Susirinkimuose; narys, praleidęs du Susirinkimus iš eilės, gali būti šalinamas iš narių sąrašo;

    2. savo veikloje laikytis Draugijos įstatų ir programos, Susirinkimo nutarimų ir kitų Draugijos vidinių norminių teisės aktų. Draugijos nariai gali atstovauti tik sau, bet ne visai organizacijai, jei neturi tam suteiktų Susirinkimo įgaliojimų.

  8. Draugijos nariai veikia autonomiškai pagal savo planus ir programas bei savanoriškai dalyvauja bendruose Draugijos renginiuose, programose ir projektuose.



IV. DRAUGIJOS GARBĖS NARIAI



  1. Draugijos garbės nariais gali tapti asmenys, išskirtinai nusipelnę Draugijos veiklai, tačiau dėl kokių nors priežasčių negalintys ar nenorintys būti pilnateisiais jos nariais.

  2. Draugijos garbės nariams suteikiamos tokios pat teisės kaip ir Draugijos nariams išskyrus šių įstatų 15.3 ir 15.5 punktuose numatytas teises. Jie turi teisę dalyvauti visuotiniame Draugijos susirinkime be balsavimo teisės.

  3. Garbės nariai nario mokesčio nemoka.

  4. Garbės nariai gali būti pašalinami iš Draugijos narių sąrašų tik šių įstatų 13.1, 13.3, 13.4 punktuose nurodytais atvejais, šių įstatų 14 punkte numatyta tvarka.



V. DRAUGIJOS VALDYMAS



  1. Draugijos organai yra šie:

    1. Draugijos visuotinis narių susirinkimas (toliau vadinamas Susirinkimu);

    2. Vienasmenis valdymo organas – Draugijos prezidentas.

    3. Revizijos komisija

  2. Draugijos visuotinis narių susirinkimas – aukščiausias Draugijos organas, turintis visas Lietuvos Respublikos asociacijų įstatyme numatytas asociacijos narių susirinkimo teises (plačiau žr. 25. punktą).

  3. Draugijos Prezidentas (toliau vadinamas Prezidentu) – Draugijos vadovas (plačiau žr. 26. punktą).

  4. Susirinkime dalyvauja Draugijos nariai ir dukterinių asociacijų atstovai (vienas atstovas iš vienos asociacijos). Susirinkimas šaukiamas ne rečiau kaip vieną kartą per dvejus metus arba raštu pareikalavus 1/3 Draugijos narių. Susirinkimą šaukia Prezidentas.

    1. Išimtinei Susirinkimo kompetencijai priklauso:

      1. keisti ir tvirtinti Įstatus, Draugijos programą, nuostatus;

      2. rinkti ir atšaukti Prezidentą bei Revizijos komisiją;

      3. nustatyti nario mokesčio dydį;

      4. tvirtinti Draugijos metinių finansinių ataskaitų rinkinį;

      5. įstatymų nustatyta tvarka steigti įmones, žiniasklaidos priemones, asociacijas ir kitus juridinius asmenis;

      6. priimti sprendimus dėl Draugijos pertvarkymo arba pabaigos (reorganizavimo ar likvidavimo).

    2. Susirinkimo sprendimai laikomi galiojančiais, jeigu juos priimant dalyvavo daugiau kaip 1/3 visų Draugijos narių. Susirinkimo sprendimai priimami paprasta balsų dauguma, išskyrus atvejus, kada keičiami Draugijos įstatai – tada sprendimas priimamas 2/3 balsų dauguma; bei kada sprendžiama dėl Draugijos pertvarkymo arba pabaigos (reorganizavimo ar likvidavimo) Draugijos veikla – tada sprendimas priimamas 3/4 balsų dauguma. Susirinkimo sprendimai yra privalomi visiems Draugijos nariams.

    3. Jeigu Susirinkime nėra kvorumo, per 10 dienų šaukiamas pakartotinis Susirinkimas, kuris turi teisę priimti sprendimus neįvykusio Susirinkimo darbotvarkės klausimais.

    4. Susirinkimas gali būti šaukiamas nesilaikant šių terminų, jei su tuo raštu sutinka ne mažiau kaip 2/3 Draugijos narių.

  5. Prezidentas yra vienasmenis valdymo organas, kurį dvejiems metams renka Susirinkimas slaptu balsavimu.

    1. Prezidentas:

      1. organizuoja darbą ir veiklą tarp Susirinkimų;

      2. savo parašu pirmojo asmens teise tvirtina visus Draugijos juridinius ir finansinius dokumentus;

      3. suteikia narystę Draugijoje, išduoda Draugijos nario pažymėjimus, veda Draugijos narių registrą;

      4. saugo Draugijos antspaudą;

      5. tvirtina Draugijos atstovus programose ir organizacijose.

      6. turi teisę savarankiškai disponuoti pinigų suma iki trijų bazinių socialinių išmokų dydžio per mėnesį;

      7. tvarko Draugijos turtą, atidaro ir uždaro sąskaitas bankuose;

      8. atstovauja Draugiją teismuose, valdžios bei valdymo organuose, santykiuose su kitais fiziniais ir juridiniais asmenimis;

      9. šaukia Draugijos Susirinkimus;

      10. sudaro sutartis su kitomis visuomeninėmis ir valstybinėmis organizacijomis;

      11. priima ir atleidžia iš darbo samdomus darbuotojus, nustato jų atlyginimą.

    2. Prezidentas už savo veiklą atsiskaito Susirinkimui.



VI. DRAUGIJOS REVIZIJOS KOMISIJA



  1. Atsižvelgiant į natūralų poreikį vieneriems metams gali būti išrenkama Draugijos revizijos komisija, sudaromą iš dviejų asmenų. Draugijos revizijos komisiją renka Susirinkimas slaptu balsavimu. Revizijos komisija tikrina Draugijos finansinę ir ūkinę veiklą.

  2. Revizijos komisija atsiskaito Susirinkimui.



VII. PAJAMŲ ŠALTINIAI IR IŠLAIDOS.



  1. Draugijos lėšas sudaro:

    1. įstatuose numatyti narių ar veikloje dalyvaujančių asmenų mokesčiai;

    2. fizinių asmenų, labdaros organizacijų ir labdaros fondų dovanotos (paaukotos) lėšos;

    3. nevalstybinių organizacijų, tarptautinių visuomeninių organizacijų dovanotos (paaukotos) lėšos;

    4. kredito įstaigų palūkanos už saugomas Draugijos lėšas;

    5. skolinto kapitalo lėšos;

    6. valstybinių organizacijų ir savivaldybių skirtos lėšos Draugijos programoms įgyvendinti;

    7. kitos teisėtai gautos lėšos.

  2. Draugijos lėšos naudojamos:

    1. finansuoti tikslines Draugijos programas;

    2. sukurti materialinę – techninę bazę;

    3. patalpų nuomai, ryšiams, administracinėms išlaidoms;

    4. sukurti organizacinę – informacinę struktūrą;

    5. remti vertimo ir leidybos srityje dirbančius žmones ir organizacijas;

    6. palaikyti tarptautinius ir vidaus ryšius;

    7. apmokėti komandiruotes, kelionės išlaidas;

    8. labdarai;

    9. etatiniams darbuotojams, samdomam darbui ir paslaugoms atlyginti;

    10. mokesčiams bei kitais atvejais, numatytais Lietuvos Respublikos įstatymais ir norminiais aktais.



VIII. DRAUGIJOS PERTVARKYMAS IR PABAIGA



  1. Draugija pertvarkoma, pasibaigia (reorganizuojama ar likviduojama) Susirinkimo nutarimu, kuris turi būti priimtas 3/4 balsų dauguma arba Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatyta tvarka.

  2. Jeigu Draugijoje liko mažiau negu 3 nariai, per 30 dienų apie tokį narių sumažėjimą Draugija turi pranešti Juridinių asmenų registrui.

  3. Nutraukiant Draugijos veiklą už likvidavimą atsakinga Susirinkimo išrinkta ir patvirtinta komisija.



XIX. DRAUGIJOS FILIALŲ IR ATSTOVYBIŲ STEIGIMO BEI JŲ VEIKLOS NUTRAUKIMO TVARKA

 

  1. Draugijos filialų ir atstovybių steigimo bei jų veiklos nutraukimo klausimus sprendžia, nuostatus tvirtina Susirinkimas, vadovaudamasis šiais įstatais ir galiojančiais Lietuvos Respublikos įstatymais.

  2. Draugijos filialų ir atstovybių vadovus skiria ir juos atšaukia Susirinkimas.

 

XX. PRANEŠIMŲ, DOKUMENTŲ IR KITOS INFORMACIJOS PASKELBIMO BEI PATEIKIMO TVARKA

 

  1. Draugijos Prezidentas, likus ne mažiau kaip 30 (trisdešimčiai) dienų iki Susirinkimo dienos, o pakartotinio narių susirinkimo atveju likus ne mažiau kaip 10 (dešimčiai) dienų iki Susirinkimo dienos, kiekvienam Draugijos nariui elektroniniu paštu, o tais atvejais, kai narys neturi elektroninio pašto, – registruotu laišku, praneša organizuojamo Susirinkimo datą, laiką, vietą, dienotvarkės klausimus ir visą kitą reikalingą informaciją, kurią būtina pranešti pagal Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymą.

  2. Dokumentai ir visa kita informacija apie Draugiją, jos veiklą, Susirinkimo ar Prezidento priimtus sprendimus pateikiama nariui raštu pareikalavus Draugijos buveinėje.

  3. Duomenis apie Draugiją tvarko VĮ Registrų centras.

  4. Kai Draugijos pranešimai turi būti paskelbti viešai, jie skelbiami VĮ Registrų centro leidžiamame elektroniniame leidinyje „Juridinių asmenų vieši pranešimai“.



XI. ĮSTATŲ KEITIMO TVARKA

 

  1. Draugijos įstatai keičiami Susirinkimo sprendimu, priimtu ne mažesne nei 2/3 balsų dauguma.

  2. Susirinkimui priėmus sprendimą pakeisti įstatus, surašomas visas pakeistų įstatų tekstas ir po juo pasirašo Susirinkimo įgaliotas asmuo.

  3. Pakeistus įstatus bei sprendimą juos pakeisti patvirtinančius dokumentus Prezidentas ar jo įgaliotas asmuo per įstatymų nustatytus terminus turi pateikti juridinių asmenų registro tvarkytojui.

  4. Pakeisti įstatai įsigalioja tik juos įstatymų nustatyta tvarka įregistravus Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registre.

 

XII. LĖŠŲ IR PAJAMŲ NAUDOJIMO, DRAUGIJOS VEIKLOS KONTROLĖS TVARKA

 

  1. Lėšos ir pajamos naudojamos Draugijos tikslams įgyvendinti.

  2. Sprendimus dėl Draugijos lėšų ir pajamų naudojimo priima ir lėšas bei pajamas naudoja Prezidentas.

  3. Pasibaigus finansiniams metams Prezidentas sudaro lėšų ir pajamų panaudojimo ataskaitą (finansinių ataskaitų rinkinį) ir pateikia jį Susirinkimui tvirtinti.



Visais kitais šiuose įstatuose neaptartais klausimais Draugija vadovaujasi Lietuvos Respublikos Civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymu bei kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.



Patvirtinta asociacijos TL DRAUGIJA visuotiniame narių susirinkime 2014 m. balandžio 13 d.

Naujienlaiškis

Autorius Laiqua . Paskelbta Uncategorised

Tolkien Lietuvos naujienlaiškis - kartą per mėnesį siunčiamas laiškas, kuriame rasite trumpus artėjančių renginių anonsus bei praėjusių renginių aprašymus, taip pat vieną kitą įdomybę. Ir sužinosite, kaip mėnesiai vadinami Grafystės bei elfų kalendoriuose! Užsiprenumeruokite naujienlaiškį užpildydami šią trumpą anketą.