header6

2016 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2016 metus

Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Nuorodos į konkrečius pranešimus: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016. Tradiciją tęsiu ir šiemet.

Praėjusiais metais mūsų bendruomenėje įvyko įvairių pokyčių. Žymiai pagausėjo veiklos: prasidėjo reguliarūs Tolkinėjimai Kaune, apie metus vykstantį Fantastinių knygų klubą įvardijome kaip TL renginį, surengėme du savaitgalinius RPG žaidimų festivalius. Kartu su kolegomis iš Vengrijos ir Suomijos Vengrijoje surengėme jaunimo mainų stovyklą „Grafystės atkūrimas“. Vasarą pirmieji Lietuvoje pradėjome žaisti jugger'į. Taip pat, iš pradžių truputį netikėtai, ėmėmės ir sėkmingai surengėme 27-ąjį Lietuvos fantastų konventą Lituaniconą. Žinoma, vyko ir tradiciniai renginiai. Kartu su gausesne veikla padidėjo ir bendruomenė. Apie visa tai išsamiau – žemiau. Taip pat trumpai su mūsų praėjusių metų veiklos statistika ir šių metų planais galite susipažinti dviejuose infografikuose.

Bendruomenės nariai

Tolkien Lietuvos forumas. Ankstesniuose pranešimuose apibendrindavau Tolkien Lietuvos forumo narių skaičiaus augimą. Visgi forumas jau prieš daugelį metų nustojo būti tolkinistų bendravimo vieta – tai persikėlė į Facebook ir į gyvus susitikimus. Galiausiai, praėjusių metų pabaigoje, nusprendėme forumą išjungti: sustabdyti naujų narių registraciją ir nustoti ten pranešinėti apie artėjančius renginius. Forumas liks prieinamas, kad visi norintys rastų ten esančią informaciją.

Užbaigus forumo aktyvų egzistavimą, galima apibendrinti statistiką. Forume per beveik trylika jo gyvavimo metų (pirmuosius metus TL gyveno kitame forume, iš kurio vėliau persikraustė į šį) iš viso parašytos 72422 žinutės 1354-iose temose. Bent po vieną žinutę yra parašę 419 forumo narių, bent po 20 – 158 nariai.

Bendruomenė gyvai. Keletą ankstesnių metų skaičiuodavau, kiek skirtingų žmonių apsilankydavo mūsų renginiuose. Šįkart tai padaryti yra praktiškai neįmanoma, nes renginių, kaip minėjau, buvo labai daug. Bet vien didžiausiame mūsų organizuotame renginyje – Lituanicone – apsilankė daugiau nei 400 dalyvių, taigi ankstesnių metų rezultatus (pernai – 145, užpernai – 95) tikrai pagerinome. 

Atskirai galima paminėti tolkinėjimus, kuriuose pernai vidutiniškai dalyvavo beveik po 25 žmones. Tai šiek tiek daugiau nei užpernai (truputį daugiau nei 22), taigi šioks toks augimas tęsiasi. Pernai įvyko ir gausiausi tolkinėjimai apskritai – kovo mėnesį pasiklausyti apie Tolkino įkvėptą muziką susirinko 45 dalyviai; dar trijuose tolkinėjimuose dalyvių buvo po daugiau nei 30. Kovo tolkinėjimai buvo ir apskritai gausiausias mūsų renginys pernai, neskaičiuojant to paties Lituanicono ir tarptautinės stovyklos „Grafystės atkūrimas“, kurioje dalyvavo po 20 lietuvių ir vengrų bei 12 suomių.

Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebook'e susilaukia vis daugiau narių. Grupė per metus pasipildė 46-ais naujais nariais ir dabar jų turi 412, puslapio sekėjų padaugjo 186-ais ir yra 614. Grupės augimas, lyginant su ankstesniais metais, sulėtėjo, tačiau puslapio – maloniai nustebino. Taigi esame vis geriau matomi per šias platformas.

Ir toliau kas mėnesį siunčiamas naujienlaiškis; nuo spalio mėnesio perkėlėme jį į naują platformą, kurioje galime matyti, kiek žmonių atsidarė gautas naujienas. Iš maždaug 300 gavėjų naujienlaiškį perskaito kelios dešimtys – ne tiek daug, kiek norėtųsi, bet šitaip irgi pasiekiame kažkiek žmonių.

 

Tolkinistiniai įvykiai 2016-aisiais metais

Ankstesnėse metų apžvalgose visus įvykius aprašydavau chronologiškai, nuo pat Naujųjų metų sutikimo sausį iki to, kas pasitaikydavo paskutinis įvykis gruodį. Kol tų įvykių būdavo vidutiniškai po du per mėnesį, t. y. apie 24 per metus, tą daryti buvo įmanoma. Tačiau pernai mūsų renginių ir veiklų priskaičiuoju 65-is. Taip taip, 65 veiklos per metus, arba daugiau nei viena per savaitę! Apibendrintą informaciją apie renginius rasite infografike, o žemiau šios veiklos pristatytos detaliau.

Tolkinėjimai. Septintasis Tolkinėjimų sezonas buvo dar gausesnis dalyvių, nei ankstesni. Nors į pirmuosius, kuriuose aptarėme Ardos ir Artimųjų rytų mitologijų panašumus, susirinko tik 19 dalyvių – negausiai, kaip šiems laikams, - jau vasarį apie drakonus pasiklausyti atėjo 32. Kovo mėnesį Tolkino įkvėpta alternatyvi muzika pritraukė net 45 klausytojus – visų laikų gausiausi tolkinėjimai! Balandį kalbėjomės apie medžioklę ir medžiotojus Ardoje, gegužę – apie žvaigždynus ir apskritai astronomiją. 

Birželį išėjome į lauką – Bernardinų sode pažindinomės su husarais mūsų pasaulyje ir ieškojome panašumų Viduržemėje. Liepos mėnesį nagrinėjome laiko sampratą ir kaip ją galima taikyti Ardai, kurioje gyvena nemirtingi elfai. Rugpjūtį antrą kartą susitikome su kūrybine grupe „Kakava“ ir žiūrėjome jų naują filmą „Vėjų Žemė“ apie kuršių bendruomenę, gyvenančią Šventojoje. Šie tolkinėjimai irgi pasitaikė gausūs – net 33 žiūrovai apsilankė.

Rugsėjo tolkinėjimuose pasinėrėme į mitus – aiškinomės, kuo panašūs mūsų pasaulio mitai ir „Žiedų Valdovas“, lyginome Aragorną su karaliumi Artūrų ir panašiai. Jei ne kovas, tai šie tolkinėjimai būtų buvę gausiausi apskritai – net 37 dalyviai. Spalį, vėl nedideliame kolektyve, aptarėme, kiek Europa – jos istorija, kultūra, gyventojai – įkvėpė Viduržemę ir kiek Viduržemėje galime rasti Europos. Lapkritį aiškinomės, iš kur Viduržemėje megafauna, kuo ji panaši į mūsiškę ir kaip apskritai dideli gyvūnai gyvena. O užbaigėme tolkinėjimų sezoną, kaip ir dera, Kalėdomis – šnekėjomės apie Tolkino rašytus Kalėdų senelio laiškus savo vaikams.

Tolkinėjimai Kaune. Nuo balandžio mėnesio, su viena pertrauka liepą, Kaune irgi prasidėjo reguliarūs Tolkinėjimai. Kai kurių temos buvo tokios pačios, kaip ir Vilniuje – balandį astronomija, rugpjūtį „Vėjų Žemės“ peržiūra, gruodį Kalėdų senelio laiškai. Birželio ir rugsėjo mėnesiais Kauno tolkinėjimuose pakartotos senesnės Vilniuje aptartos temos – Ereboro kvestas ir Tolkino įkvėpta alternatyvi muzika. Gegužę Kaune diskutavome apie moterų vaidmenį Tolkino kūryboje, spalį – apie „Žiedų Valdovo“ trilogijos filmavimo užkulisius, lapkritį – apie žymiausius Ardos amatininkus.

Fantastinių knygų klubas. Fantastinių knygų klubo susitikimai prasidėjo dar 2015-ųjų pavasarį. Juos organizuoja Tolkien Lietuvos nariai, taigi pernai nusprendėme juos įvardinti kaip TL renginius. Be to, nuo kovo mėnesio išlindome iš VU fizikos fakulteto rūsio ir perkėlėme susitikimus į jiems labai tinkančią erdvę – VU bibliotekos MKIC.

Knygos, aptariamos susitikimuose, yra labai įvairios. Čia būna ir klasikos (sausio mėnesį – „The Hitchhiker's Guide to the Galaxy“, vasarį – „Ringworld“, gegužę – „Trifidų diena“, spalį „Fondas“), ir naujų, bet jau pripažinimo sulaukusių kūrinių (kovą aptarėme The Expanse knygų seriją), ir mažiau girdėtų darbų (balandį – Peter Watts „Rifters trilogy“, birželį – Michael Flynn „Eifelheim“, lapkritį – Allen Steele „Arkwright“). Liepą padarėme pertrauką, taigi susitikimų iš viso buvo vienuolika. Palietėme ir knygas, susijusias su kompiuteriniais žaidimais (gruodį – Drew Karpyshyn „Mass Effect: Revelation“), ir virtualią realybę (rugpjūtį – Vernor Vinge „Rainbows End“). Nors dauguma aptariamų knygų yra mokslinė fantastika, vietos rado ir fentezi – rugsėjį susipažinome su „Amerikos dievais“.

Jugger. Komandinis žaidimas Jugger pasaulyje atsirado prieš beveik tris dešimtmečius, o Lietuvoje – šiemet. Jau keletą metų kalbėjomės, kad būtų įdomu išbandyti, o šiemet per Vasarinę stovyklą pasigaminome įrangą ir pradėjome žaisti. Pažaidėme stovykloje, vėliau tris kartus – liepą, rugpjūtį ir rugsėjį – sekmadieniais Vilniuje, Vingio parke, du kartus – rugsėjį ir spalį – Saulėtekyje darbo dienų vakarais. Į žaidimus Vingio parke susirinkdavo po keliolika žmonių, taigi net ir šiokį tokį matomumą pasiekėme. Rudenėjant lauke žaisti nebepavyko, taigi persikėlėme į salę – Simono Daukanto progimnazijoje Vilniuje treniruojamės kiekvieną antradienį nuo lapkričio pradžios.

Lituanicon. Lietuvos fantastikos mėgėjų konventas Lituanicon vyksta kasmet nuo 1990-ųjų, taigi 2016-aisiais turėjo įvykti jau 27-asis. Pastaraisiais metais konventai vis mažėjo, nebesutraukdavo net šimto lankytojų, ir kasmet būdavo šnekama apie tai, jog galbūt jau atėjo metas juos apskritai nutraukti. Turbūt panašių minčių apnikti 27-ąjį konventą turėję organizuoti Kauno fantastai darbų nesiėmė, taigi kovą iš jų vadeles perėmėme mes. Ir prasidėjo pusę metų trukusi rėmėjų bei svečių paieška, vietos derinimas, programos rengimas, reklamavimas ir taip toliau, o viskas baigėsi ištisu fantastikos festivaliu rugsėjo pradžioje. 

Jis prasidėjo dar paskutinėmis rugpjūčio dienomis, kai surengėme gana reklaminę akciją – iš Lietuvos geografinio centro netoli Kėdainių paleidome meteorologinį balioną, kuriuo skrido Vytis ir Lituanicono simbolis – raketa su riteriu. Vėliau, nuo rugsėjo 8-os iki 15-os dienos, aštuonias dienas iš eilės, vyko fantastiniai renginiai. Tai buvo Vilniaus bei Kauno tolkinėjimai (atitinkamai rugsėjo 8-ą ir 12-ą dienomis), jugger žaidimas (rugsėjo 11-ą), kūrybinė diskusija apie postapokaliptines religijas (rugsėjo 9-ą), orientacinis žaidimas Vilniuje „Miestas ir technika“ (rugsėjo 10-ą), mokslų kavinė-paskaita apie kvantinius kompiuterius (rugsėjo 13-ą), stalo žaidimų bei kolekcinio kortų žaidimo Magic: the Gathering pristatymo vakarai stalo žaidimų klube „Rikis“ (rugsėjo 14-ą ir 15-ą dienomis). 

Po vienos dienos pertraukos, rugsėjo 17-ą dieną, šeštadienį, įvyko ir 27-asis Lituanikonas. Vilniuje, Socialinių mokslų kolegijos patalpose, trimis srautais vyko paskaitos, diskusijos, įvairių žaidimų demonstravimas ir pristatymas. Turėjome du užsienio svečius – rašytoją Lawrence M. Schoen iš JAV ir žaidimų kūrėją Henrik Fåhraeus iš Švedijos, – taip pat mus aplankė Latvijos jugger žaidėjai. Apskritai Lituanicone apsilankė apie 400 žmonių – tikrai daugiau, nei bet kuriame per pastaruosius 10 metų, o galbūt ir apskritai kada nors. Žinoma, ne viskas buvo idealu – programa šiek tiek vėlavo, kai kurie jos elementai buvo atšaukti paskutinę dieną, – bet apskritai renginiu fantastai džiaugėsi ir organizatoriams plojo, taigi Lituaniconu galime džiaugtis.

Kiti renginiai. Pernai įvyko ir daugiau renginių – ir tradicinių, ir visai naujų.

- Naujuosius metus sutikome sodyboje miške Prienų rajone; vidurnaktis ant piliakalnio, supamo tankių medžių, trys dienos toli nuo civilizacijos – puikus savaitgalis ir metų pradžia;

- Kovo 25-ąją švenčiama Tolkino skaitymo diena; tiesa, mes ją minėjome dieną anksčiau, nei kovo 25-a – Didysis penktadienis. Ketvirtadienį rinkomės ir Vilniuje, ir Kaune, skaitėme ištraukas iš Tolkino kūrybos ir diskutavome apie jas;

- Tryliktąjį bendruomenės gimtadienį atšventėme, kaip jau tapo įprasta, Kulionyse, balandžio 8-10 dienomis. Klausėmės pasakojimo apie kelionę į Naująją Zelandiją, inscenizavome valų ir Morgoto kovas šaudydami skraidančius žibintus ir vėliau degindami Morgoto skulptūras, klaidžiojome po apylinkes ir kitaip smagiai ir šventiškai praleidome savaitgalį;

- Keturis kartus išėjome pažygiuoti: dusyk į vienadienius pasivaikščiojimus (sausį tarp Varėnos ir Matuizų bei kovą Rūdninkų girioje), birželio mėnesį į savaitgalinį žygį tarp Varėnos ir Zervynų, ir, žinoma, rugpjūtį į Didįjį vasaros žygį. Šis vyko toliau, nei bet kada iki šiol – penkiese nuvažiavome į Saremos salą Estijoje ir ten savaitę turistavome. Penkias dienas pėsčiomis, šiaurės vakariniame salos kampe, o paskui dar porą dienų mašina apvažinėjome kitas įdomias vietas. Oras, deja, pasitaikė nekoks – lijo beveik be sustojimo, ir šalta buvo kaip kokį spalį ar lapkritį. Bet tai žygeivių nesustabdė, o apskritai žygis buvo labai smagus ir kupinas gerų įspūdžių.

- Gegužės 6-8 dienomis Kulionyse surengėme RPG Namelį – pirmąjį Lietuvoje kamerinį stalo RPG žaidimų festivalį. Dvi dienas ir dvi naktis žaidėme RPG ir stalo žaidimus, vakarojome prie laužo ir kitaip smagiai leidome laiką. Susirinkę pora dešimčių įvairaus plauko fantastų renginiu džiaugėsi, tad, paskatinti tokios sėkmės, lapkričio 4-6 dienomis tokį patį susitikimą surengėme dar kartą.

- Surengėme ir dvi stovyklas. Vasarą, birželio 30 – liepos 3 dienomis, rinkomės prie Asvejos ežero, kur pažindinomės su Ežero miesto gyventojais ir istorija, gaminome aitvarus ir laidynes, kovojome kardais, šaudėme iš lanko, žaidėme vandensvydį ir juggerį. Neįprastas stovyklos laikas buvo pasirinktas tam, kad mažiau kirstųsi su dideliais vasaros festivaliais, bet tai daugiau dalyvių nepritraukė – stovyklautojų susirinko tik šiek tiek virš 20. Rudeninėje stovykloje, spalio 14-16 dienomis Kulionyse, mūsų susirinko 17. Joje aiškinomės apie Nūmenorą, laivybą ir Sauroną.

- Liepos 15-24 dienomis Vengrijoje kartu su Vengrijos ir Suomijos tolkinistais dalyvavome jaunimo mainų renginyje „Restoring the Shire“. Porą metų rengtas planas pavyko ir surengėme „Kelionės Gūdžiagire“ tęsinį. Beveik 60 tolkinistų devynias dienas gyvenome Vengrijos kaime Pénzesgyőr esančioje kaimo turizmo sodyboje, mokėmės įvairiausių amatų, ėjome į žygius, ekskursavome po aplinkines teritorijas, klausėmės paskaitų ir diskutavome apie Ardos kūrėjus ir technologijas, bei, aišku, pažindinomės vieni su kitų kultūromis ir papročiais.

- Gruodžio 13-ą dieną sudalyvavome Kaune Vinco Kudirkos bibliotekoje vykusiame renginyje vaikams „Magiškos Tolkino kalėdos“ - su mažaisiais fanais piešėme hobitų olas ir herojus bei ieškojome Viduržemiškų žvaigždynų danguje.

Apibendrinant galiu tik pasikartoti, kad renginių 2016-aisiais metais buvo ypatingai gausu. Ne visi planuoti renginiai įvyko – nesurengėme nei vieno renginio mokyklose, nelabai daug žygiavome, – tačiau juos tikrai atpirko kitokios veiklos gausa.

 

Numatomi įvykiai ir darbai 2017-aisiais metais

Šiais metais verta paminėti net dvi svarbias sukaktis: prieš 80 metų išleistas „Hobitas“, o prieš 40 - „Silmariljonas“. Tokias progas tikrai reikia paminėti, bet kaip tą darysime, kol kas dar neaišku. O planų turime nemažai, ir tradiciniams, ir anksčiau nedarytiems renginiams. Trumpai apie juos – infografike, o žemiau – detaliau:

- Tolkinėjimai kiekvieną mėnesį vyks ir Vilniuje, ir Kaune. Kaip visada, laukiame norinčių ką nors pristatyti, tikrai rasime laiko ir padėsime įgyvendinti idėjas.

- Fantastinių knygų klubo susitikimai taip pats vyks kiekvieno mėnesio pabaigoje. Žinote įdomią knygą, kurią norite pristatyti? Puiku! Praneškite mums ir greičiausiai rasime, kada galėtumėte tai padaryti.

- Jugger žaidimai tęsis ir toliau. Kol šalta, treniruojamės kiekvieną antradienį Simono Daukanto progimnazijoje, o atšilus eisime žaisti Vingio parke irba Saulėtekyje. Visada laukiame susidomėjusių! Naujienas galite sekti Facebook puslapyje.

- Vasario pabaigoje vyks Vilniaus knygų mugė, kurioje greičiausiai galėsite išvysti ir mus. Detalės dar derinamos, tad sekite reklamą!

- Kovo 25-ą dieną planuojame skaityti Tolkiną Vilniuje ir Kaune. Ir ne tik skaityti: šiemet ši diena yra šeštadienis, taigi galite tikėtis visos dienos programos.

- Balandžio pradžioje, 7-9 dienomis, minėsime jau keturioliktą bendruomenės Gimtadienį. Greičiausiai ir vėl rinksimės Kulionyse. Daugiau informacijos – jau netrukus.

- Gegužę ir spalį arba lapkritį planuojame tęsti RPG Namelius.

- Žygiuosime. Kiek ir kada – dar neaišku, ir griežtai planuoti nesinori, tačiau bent keletą kartų į miškus išeisime. Didysis vasaros žygis numatomas rugpjūčio viduryje, kol kas planuojame keliauti į Baltarusiją aplankyti LDK pilis.

- Liepos antroje pusėje tikimės surengti jaunimo mainų projektą su kolegomis iš Vengrijos ir Latvijos. Jis vyks Lietuvoje, truks devynias dienas, iš kurių maždaug pusė bus skirta gyvo veiksmo vaidmenų žaidimui (LARPui) apie Rohano apgyvendinimą. Šiuo metu rengiame paraišką projekto finansavimui Europos komisijos programos Erasmus+ lėšomis, o atsakymą žinosime tik gegužę, bet tikimės, kad viskas bus gerai ir vasarą galėsime devynias dienas praleisti Viduržemėje.

- Rugsėjo mėnesį ir vėl vyks Lituaniconas. Kol kas negalime daug ko pasakyti apie jį, nes darbus tik pradedame, bet stengsimės, kad jis būtų didesnis, įdomesnis ir visaip kitaip geresnis, nei pernykštis.

- Spalį arba lapkritį rinksimės į rudeninę tolkinistinę stovyklą.

- Metus palydėsime ir 2018-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.

Aišku, gali būti, kad per metus įvyks dar koks vienas-kitas nenumatytas renginys, bet jau ir dabartinių planų yra tikrai nemažai.

 

Reklama ir informacijos sklaida

Ypatingų pasikeitimų šioje srityje per praėjusius metus nebuvo. Kaip minėjau aukščiau, atnaujinome naujienlaiškį, dabar jį siunčiame per MailChimp platformą, kuri leidžia stebėti gavėjų skaičių. Iš maždaug 300 prenumeratorių naujienlaiškį atsidaro kelios dešimtys. Kiekvieną TL Draugijos Facebook puslapio įrašą pamato 200-600 žmonių. Tinklalapio įrašus atsidaro (o gal ir perskaito) 60-150 žmonių.

Kartu su išsiplėtusia veikla atsirado ir daugiau Facebook puslapių, skirtų konkrečioms veiklos rūšims – Fantastinių knygų klubo puslapis, Jugger puslapis. Visiems artėjantiems renginiams kuriame Facebook įvykius. Per Lituanicon Facebook puslapį kartą per mėnesį reklamuojame įvairius artėjančius fantastinius renginius – ir Tolkien Lietuvos, ir kitų bendruomenių. Šiuos pranešimus pamato po 500-600 žmonių.

 

Apžvalga ir apibendrinimas

2013-2014 metais mūsų bendruomenė išaugo iš nedidelio draugų kolektyvo į, galima sakyti, „rimtą“ fantastų klubą, reikšmingai išaugo dalyvių skaičius, išsiplėtė bendruomenė. Rezultatai rodo, kad pernai augimas dar labiau paspartėjo – renginių skaičius vėl padvigubėjo, dalyvių skaičius renginiuose ir toliau auga, renginių įvairovė gausėja. Kaip įprasta, grandiozinių planų ateičiai nekuriame, tiesiog stengsimės daryti tai, ką darėme iki šiol, tik viską truputį geriau, įdomiau ir kokybiškiau. Gerbsim, mylėsim, tolkinėsim!

 

Parengė Metraštininkas
2017 01 10