header6

2017 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2017 metus

Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Konkrečių metų pranešimus rasite čia: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017. Tradiciją tęsiu ir šiemet. 

Praėję metai mūsų bendruomenei buvo panašūs į 2016-uosius. Visos tradicinės ar tokiomis tampančios veiklos vyko ir toliau, ir taip pat sėkmingai. Nors nepradėjome užsiimti jokiais naujais projektais, bet ir tai, ką darome, atrodo gana įspūdingai: Tolkinėjimai Vilniuje ir Kaune, fantastinių knygų klubo susitikimai Vilniuje, Tolkino skaitymo diena, bendruomenės gimtadienis ir rudeninė stovykla, RPG nameliai, žygiai, jugger, Lituaniconas... Išsamiau apie praėjusių metų renginius, šių metų planus, ir apskritai bendruomenę skaitykite žemiau.

Bendruomenė ir informacijos sklaida

Bendruomenė realybėje. Ankstesniais metais įprastai skaičiuodavau, kiek skirtingų žmonių apsilankė mūsų renginiuose per metus. Tačiau pernai, gerokai išaugus renginių skaičiui, tikslios statistikos vedimas tapo neįmanomas, todėl teko jo atsisakyti. Tačiau apytikrius skaičius vis tiek galima pateikti. Didžiausias mūsų organizuotas renginys, aišku, buvo Lietuvos fantastikos festivalis Lituanicon XXVIII, kuriame apsilankė daugiau nei 500 žmonių - bent šimtu daugiau, nei 2016 metais.

Tolkinėjimuose Vilniuje pernai vidutiniškai lankėsi beveik po 20 žmonių - kiek mažiau, nei dvejus metus prieš tai (atitinkamai 25 2016 metais ir 22 2015), tačiau vis tiek pakankamai daug, kad būtų verta džiaugtis šia tęstine veikla. Be to, turėjome vienus gausiausių tolkinėjimų apskritai - spalio mėnesį susipažinti su Baltų dievais atėjo 42 žmonės. Fantastinių knygų klubo susitikimai sulaukia 10-15 dalyvių.

Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebooke toliau auga panašiai sparčiai, kaip ir ankstesniais metais. Prie grupės per metus prisijungė 44 nauji nariai, iš viso jų yra 456. Puslapio sekėjų turime jau 761 - 147 daugiau, nei prieš metus. Tinklalapio pranešimus perskaito nuo kelių dešimčių iki beveik tūkstančio žmonių, vidutiniškai po 200, naujienlaiškį gauna apie 280 žmonių, atsidaro paskaityti - apie 40.

Kitoms mūsų veikloms skirti Facebook puslapiai irgi auga. RPG Namelis šiuo metu turi 77 sekėjus, Jugger Lithuania - 188, Fantastinių knygų klubas - 349, Lituaniconas - 1145. 

 

Tolkinistiniai įvykiai 2017 metais

Kaip minėjau, įvykių pernai buvo labai daug - iš viso suskaičiuoju 51 įvykį, ir čia neskaitant kiekvieną savaitę arba dažniau vykusių jugger treniruočių ir žaidimų. Taigi kažką tolkinistiško arba kitaip fantastiško sugebame nuveikti po kartą per savaitę! Žemiau šios veiklos pristatytos detaliau.

Tolkinėjimai. Aštuntasis (jau aštuntasis!) Tolkinėjimų sezonas buvo ne toks gausus, kaip du ankstesnieji, bet temų įvairovė tikrai džiugina. Sausį susipažinome su laivais ir jūrininkais mūsų pasaulyje ir Viduržemėje, vasarį keliavome į ankstyvųjų viduramžių Vokietiją ir aiškinomės apie Nibelungus, o kovą nuklydę šiek tiek į pietryčius radome panašumų tarp Gondoro ir Bizantijos imperijos. Balandį išskridome į tolimą galaktiką - Žvaigždžių Karų 40-mečio proga susipažinome su šia mitologija ir jos sąsajomis su Tolkino kūryba (o jų yra ne viena, priešingai nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio). Į kitą šaunią, dar seniau nei Tolkino atsiradusią, mitologiją gilinomės ir neišprotėjome gegužę - pažintis su H. P. Lovecrafto kūryba sutraukė arti trisdešimties susidomėjusiųjų.

Vasarai prasidėjus grįžome arčiau prie Tolkino - birželį diskutavome, kokie panašumai yra tarp tolkinizmo kaip reiškinio ir religijos, bei apie perspektyvas Tolkinui būti paskelbtam šventuoju. Liepą vėl keliavome į praeitį, tik ne tokią tolimą, kaip pavasarį - į Tarpukario Lietuvą ir tai, kokia fantastika ten buvo skaitoma, žiūrima ir rašoma. Rugpjūčio tolkinėjimai buvo neeiliniai, nes juose apie Tolkino kūrybos mitologiškumą kalbėjo bene pirmasis diplomuotas tolkinistas Lietuvoje - mūsų bendruomenės narys Bombadilas, visai neseniai šia tema parašęs ir apgynęs bakalauro studijų baigiamąjį darbą. Rugsėjo tolkinėjimuose susipažinome su gero Tolkino draugo, C. S. Lewiso, kūryba.

Spalio tolkinėjimai buvo gausiausi šiemet - net 42 žmonės atėjo pasiklausyti pasakojimų apie Baltų dievus ir jais paremtą kortų žaidimą. Lapkritį kalbėjome apie Tolkino ir Velso ryšius - ir kūrybinius, ir lingvistinius, ir asmeninius. Metus užbaigėme susipažindami su fantastiniais ir mitologiniais motyvais lietuvių akademinėje muzikoje.

Tolkinėjimai Kaune. Kaip ir pernai, šiemet rengėme Tolkinėjimus Kaune. Juos suorganizuoti pavyko ne kiekvieną mėnesį - darėme pertrauką vasarą, taip pat nebuvo tolkinėjimų gruodį. Kitais kartais dažniausiai tolkinėjimai atkartojo to paties mėnesio Vilniaus tolkinėjimų temas: buvo ir laivai su jūrininkais, ir Gondoras bei Bizantija, ir taip iki Baltų dievų bei Tolkino ir Velso. Vienintelės kitokios temos Kaune - vasario mėnesį apšnekėti rohirimai ir balandį surengta ekskursija po Pažaislį.

Fantastinių knygų klubas. Jau trečius metus skaičiuojantis Fantastinių knygų klubas vėl kiekvieną mėnesį kvietė į VU bibliotekos MKIC, kur aptarinėjome viską nuo klasikos iki naujų romanų ir nuo mokslinės fantastikos iki fentezi. Metus pradėjome nuo Douglaso Adamso komedijos "Dirk Gently's Holistic Detective Agency", vasarį nėrėme į kovinę fantastiką su Christopher Rowley "Kovine forma", kovą atsigręžėme į neseniai ekranizuotą klasiką - Arthur C. Clarke "Vaikystės pabaigą". Balandį susipažinome su garsiausiu lietuviu fantastu - Algiu Budriu, aptarėme jo "Šelmį Mėnulį". Gegužę ir birželį vėl prisiminėme klasiką aptardami dvi kosmines operas iš eilės: Franko Herberto "Kopą" ir Dano Simmonso "Hiperioną". Liepą atėjo laikas netolimos ateities trileriui Danielio Suarezo "Change Agent", o rugpjūtį nukeliavome į fentezi pasaulį su Ursulos K. LeGuin "Žemjūrės burtininku".

Rugsėjo knygų klubas buvo ypatingas - jame aptarėme Lituanicono svečio Yoon Ha Lee romaną "Ninefox Gambit", o aptarime dalyvavo ir pats rašytojas, papasakojęs ir apie kūrybinį procesą, ir apie knygų leidimo subtilybes JAV. Spalį grįžome į įprastas vėžes, kalbėjome apie Iaino Bankso romaną "The Player of Games". Lapkritį aptarėme tokią klasiką, kad klasiškiau nebūna - pirmuoju mokslinės fantastikos kūriniu vadinamą Mary Shelley "Frankenšteiną". Metus užbaigėme pokabliu su Justinu Žilinsku apie naujausią jo romaną "Kaukas Gugis ir kerų karas".

Jugger. Antrus metus iš eilės sėkmingai žaidžiame juggerį. Fechtavimo ir regbio hibridu apibūdinamas sportas pasaulyje žaidžiamas jau beveik tris dešimtmečius. Mūsų bendruomenė po truputį irgi auga - turime virš dešimties reguliarių žaidėjų, o apskritai žaidimą per praėjusius metus išbandė turbūt virš šimto susidomėjusių. Metų pradžioje, iki balandžio pabaigos, treniravomės kiekvieną savaitę salėje, nuo balandžio išėjome į lauką, kur vieną ar net du kartus per savaitę žaisdavome Vingio parke irba pievoje prie Baltojo tilto. Rudenį, atvėsus orams ir sutrumpėjus dienoms, vėl persikėlėme į salę, tik geresnę, nei anksčiau, ir treniruojamės vėl kartą per savaitę.

Bet tai - ne viskas. Parodėme juggerį Fizikų dienos - FIDI - dalyviams. Dalyvavome dviejuose turnyruose Latvijoje. Surengėme vieną turnyrą, kuriame apsilankė svečiai iš tos pačios Latvijos. Taigi veikla plečiasi ir darosi vis įdomesnė, o apie juggerį sužino vis daugiau žmonių.

Lituanicon. Po užpernykštės sėkmės, pernai Lituaniconą vėl ėmėmės organizuoti mes. Organizatorių komanda išliko panaši, tik dar paaugo, taigi ir 28-asis Lituaniconas buvo geresnis už 27-ąjį. Datą jam vėlgi pasirinkome rudenį, paskutinį rugsėjo šeštadienį. Prieš festivalį visą rugsėjo mėnesį vyko įvairūs įžanginiai renginiai, o pats Lituaniconas vėl pakvietė fantastus į Socialinių mokslų kolegiją Vilniuje, Kalvarijų gatvėje.

Tarp įžanginių renginių buvo ir rugsėjo mėnesio tolkinėjimai Vilniuje bei Kaune, ir fantastinių knygų klubo susitikimas, ir jugger žaidimai. Taip pat rugsėjo septintą dieną įvyko "Mokslų kavinė", kurioje klausytojai galėjo susipažinti su realiais juodųjų skylių tyrimais bei jų vaizdavimu fantastikoje. Rugsėjo 21 ir 29 dienomis stalo žaidimų klubas "Rikis" pakvietė susipažinti su kolekcinių kortų žaidimu Magic: the Gathering bei stalo žaidimų įvairove. Rugsėjo 22 - Hobitų dieną - surengtas tolkinistinės muzikos koncertas Vilniaus Mokytojų namuose, o rugsėjo 26 VU bibliotekos MKIC susipažinome su fantastiniu kinu Tarpukario Lietuvoje bei pažiūrėjome 1934 metų vokiečių fantastinį filmą "Auksas". 

Pačiame Lituanicone vyko du srautai pranešimų ir įvairiausios interaktyvios veiklos. Čia buvo ir stalo bei kortų žaidimų erdvė, ir dailės paroda, ir virtualios realybės stendai bei žaidimų konsolės, ir juggeris ir dar daug visko. Pranešimai taip pat įvairiausi, susieti su Lituanicono tema "Iš praeities į ateitį": virtualios ir papildytos realybės perspektyvos, senėjimo sustabdymas, didžiųjų duomenų panaudojimas žmonių gyvenimui gerinti ir taip toliau. Nepamirštos ir labiau įprastos fantastams temos - nuo pažinties su cosplay iki fantastinės viktorinos, nuo rašytojų fantastų gyvenimo keistenybių iki fantastinių daiktų aukciono. Turėjome du svečius iš užsienio - rašytoją Yoon Ha Lee, kuris papasakojo apie žaidimų įtaką kūrybos procesui, ir mokslo komunikatorių Simoną Ingsą, šnekėjusį apie galimybes gyventi amžinai. Taip pat turėjome ir virtualų svečią - pranešimą apie technologinį singuliarumą skaitė rašytojas Vernoras Vinge`is.

Kiti renginiai. Pernai įvyko ir daugiau tradicinių renginių:

- Naujuosius metus antrą kartą iš eilės sutikome sodyboje miške Prienų rajone; vidurnaktis ant piliakalnio, supamo tankių medžių, trys dienos toli nuo civilizacijos – puikus savaitgalis ir metų pradžia.

- Vasarį dalyvavome Vilniaus knygų mugėje, pakviesti VU bibliotekos. Ten visus norinčius mokėme rašyti runomis ir tengvomis, taip pat mynėme ir kūrėme tolkinistines mįsles.

- Kovo 24-ąją paminėjome Tolkino skaitymo dieną (įprastai ji švenčiama kovo 25, bet nusprendėme daryti penktadienį, o ne šeštadienį). Ir Vilniuje, ir Kaune rinkomės skaityti Tolkino kūrybos ištraukų ir pasidalinti įspūdžiais.

- Keturioliktąjį bendruomenės gimtadienį atšventėme Kulionyse balandžio 7-9 dienomis. Ten rinkomės vaduoti Grafystę - aiškinomės apie partizaniškos hobitų kovos pagrindus, mokėmės kovoti ir šaudyti iš lankų, ieškojome orkų apylinkėse, o viską vainikavo šventinė vakaronė su dainomis prie laužo. Žinoma, buvo ir stalo žaidimų, filmų žiūrėjimo, skanaus maisto ir šventiškos savaitgalinės nuotaikos.

- Keturis kartus išėjome pažygiuoti: dusyk vienos dienos pasivaikščiojimams (vasarį tarp Rūdiškių ir Strėvos, kovą tarp Turgelių ir Jašiūnų), vieną kartą į savaitgalinį žygį (Labanore, nuo Inturkės iki Švenčionėlių; tai buvo netikėtai didžiausias mūsų kada nors surengtas žygis, į jį susirinko net 13 žmonių). Rugpjūtį, kaip ir kasmet, išėjome į Didįjį vasaros žygį. Planai žygiuoti Baltarusijoje ar kur kitur užsienyje neišdegė, tad iškeliavome į Aukštaitijos miškus - per beveik savaitę apėjome ratą nuo Švenčionėlių pro Palūšę, Ignaliną, Minčią, Ginučius, Linkmenis ir Januliškį atgal į tuos pačius Švenčionėlius. Šiemet pasitaikė labai karštos ir uodų bei kitų kandančių gyvių pilnos dienos, bet tai nesutrukdė smagiai pažygiuoti atitrūkus nuo civilizacijos.

- Gegužės 26-28 bei spalio 6-8 dienomis surengėme trečiąjį ir ketvirtąjį RPG Namelius - kamerinius stalo RPG žaidimų festivalius Kulionyse, šalia Molėtų astronomijos observatorijos. Abu renginiai sutraukė po maždaug 30 dalyvių, taigi nors ir lėtai, bet festivalis auga ir tampa tradiciniu RPG renginiu Lietuvoje.

- Rudeninę stovyklą surengėme lapkričio 10-12 dienomis. Joje viskas sukosi apie muziką - gaminome muzikos instrumentus, klausėmės tolkinistinės muzikos koncerto (ir jame dalyvavome), taip pat diskutavome apie Ainulindalę ir apie neseniai paskelbtus planus kurti viduržemišką TV serialą.

- Gruodžio pirmą savaitgalį, 2-3 dienomis, Vilniuje vyko pirmasis Baltijos šalyse Comic Con renginys, kuriame mes pristatėme Lituaniconą ir Tolkien Lietuvos veiklą, pažindinome lankytojus su Lietuvos herojais ir stalo vaidmenų žaidimais.

Apibendrindamas vėl pasidžiaugsiu, kad renginių visus metus buvo tikrai gausu. Ne viskas, ką planavome, pavyko - nesurengėme Erasmus+ jaunimo mainų projekto, nes negavome jam finansavimo. Taip pat nusprendėme padaryti pertrauką vasarinėms stovykloms. Tačiau įvairi kita veikla sėkmingai užpildė šias spragas.

 

Numatomi įvykiai ir darbai 2018 metais

Šiemet Tolkien Lietuvai sukanka 15 metų! Nuo pat internetinio forumo atsiradimo 2003-aisiais gyvename, augame ir tolkinėjame. Tą, aišku, darysime ir šiemet - tradiciniai renginiai išlieka, tad vėl galima tikėtis kažko tolkinistiško ir fantastiško maždaug po kartą per savaitę. Žemiau apie juos - šiek tiek detaliau.

- Tolkinėjimai Vilniuje ir toliau vyks kiekvieną mėnesį, dažniausiai (bet ne visada) pirmą mėnesio ketvirtadienį. Kaune, deja, Tolkinėjimų artimiausiu metu neberengsime, bet ateityje gal jie grįš ir ten.

- Fantastinių knygų klubo susitikimai taip pats vyks kiekvieno mėnesio pabaigoje. Žinote įdomią knygą, kurią norite pristatyti? Puiku! Praneškite mums ir greičiausiai rasime, kada galėtumėte tai padaryti.

- Jugger irgi žaisime. Kol šalta, treniruojamės sekmadieniais VU GMF sporto salėje Čiurlionio gatvėje, o atšilus eisime žaisti greičiausiai ketvirtadieniais ir sekmadieniais Vingio parke irba prie Baltojo tilto. Ir lauke, ir salėje visada labai laukiame susidomėjusių naujokų! Naujienas galite sekti Facebook puslapyje.

- Kaip ir pernai, dalyvausime Vilniaus knygų mugėje. Mūsų veikla vyks Bibliotekų erdvėje, o plačiau apie ją sužinosite jau netrukus, tad sekite reklamą!

- Tolkino skaitymus kovo 26 dieną, pirmadienį, organizuosime Vilniuje ir Kaune. Vilniuje rinksimės VU Centriniuose rūmuose, bibliotekos patalpose, o daugiau informacijos sužinosite artimiausiu metu.

- Pirmą balandžio savaitgalį, 6-8 dienomis, švęsime Tolkien Lietuvos 15 metų jubiliejų. Visa informacija vėlgi - artimiausiu metu. Greičiausiai rinksimės Kulionyse, prie Molėtų astronomijos observatorijos, bet gali būti, kad surengsime ir nedidelį paminėjimą Vilniuje.

- Gegužės 5 dieną įvyks Lituanicon XXIX - "Lietuva fantastiška". Renginys, kaip ir ankstesniais metais, nebus tik vienos dienos festivalis. Balandžio pabaigoje ir pirmomis gegužės dienomis laukite įvairių įžanginių renginių, akcijų ir kitokios fantastikos. Daugiau informacijos rasite sekdami Lituanicono Facebook puslapį.

- Gegužės pabaigoje bei spalį įvyks penktasis ir šeštasis RPG Nameliai. Gegužę kelsimės į kitą vietą, irgi netoli Molėtų, prie Virintos ežero esančią VU poilsinę. Ar ten užsiliksime ir ilgiau, žinosime išbandę. Informaciją sekite RPG Namelio Facebook puslapyje.

- Žygiuosime. Tikimės bent keturis kartus išeiti pasivaikščioti į miškus. Didįjį žygį šiemet planuojame dar toliau, nei užpernai - Švedijoje. Kaip šie planai pavyks, pamatysime vasarą.

 - Liepos 13-22 dienomis Labanore surengsime jaunimo mainų projektą su kolegomis iš Vengrijos ir Latvijos. Europos komisijos Erasmus+ programos finansuojamame projekte "Settling of Rohan" pažindinsimės su kultūrų skirtumais ir jų kilme, o įgytas žinias pritaikysime žaisdami net keturių dienų trukmės gyvo veiksmo vaidmenų žaidimą. Dalyvių atranka bus paskelbta jau netrukus, tad sekite reklamą!

- Spalį arba lapkritį rinksimės į rudeninę tolkinistinę stovyklą.

- Metus palydėsime ir 2019-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.

Aišku, gali būti ir vienas-kitas nenumatytas renginys, tad sekite informaciją ir viską sužinosite. Lauksime jūsų apsilankant mūsų renginiuose!

Parengė Metraštininkas
2018 01 12