header6

2018 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2018 metus

Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Konkrečių metų pranešimus rasite čia: 20072008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018. Tradiciją tęsiu ir šiemet.

2018 metais Tolkien Lietuva ir toliau užsiėmė įvairiausia fantastine veikla. Išlaikėme visas tradicines veiklas, dalyvavome keliuose dideliuose renginiuose ir festivaliuose, taip pat surengėme jaunimo mainų projektą – LARPą „Settling of Rohan“ su Latvijos ir Vengrijos bendraminčiais. Tradicinės veiklos – Tolkinėjimai, Fantastinių knygų klubas, Jugger, RPG Namelis, bendruomenės gimtadienis ir rudeninė stovykla, žygiai, Tolkino skaitymo diena ir, žinoma, Lituaniconas – sutraukė šimtus dalyvių. Išsamiau apie bendruomenę, praėjusių metų renginius ir šių metų planus skaitykite žemiau.

Bendruomenė ir informacijos sklaida

Bendruomenė realybėje. Iš viso pernai surengėme 44 renginius, įskaitant dalyvavimą didesniuose festivaliuose, bet neskaitant su jugger susijusios veiklos. Didžiausias dalyvių skaičiumi, žinoma, buvo Lituaniconas – jį aplankė apie 500 žmonių, panašiai, kaip ir 2017 metais. Didžiausias apimtimi buvo LARPas Settling of Rohan, trukęs devynias dienas; jame dalyvavo apie 70 žmonių.

Devintasis Tolkinėjimų sezonas buvo truputį gausesnis, nei aštuntasis – vidutiniškai į kiekvienus ateidavo po kiek daugiau nei 20 žmonių. Gausiausiai klausytojų prisirinko rugpjūtį susipažinti su statistine mitų ir pasakų analize – net 34. Knygų klubo susitikimuose lankydavosi maždaug po 10 žmonių.

Kituose renginiuose lankėsi nuo vos kelių iki kelių dešimčių dalyvių, taigi mūsų veikla pasiekia panašų žmonių skaičių, kaip ir ankstesniais metais.

Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebooke pernai augo truputį lėčiau, nei ankstesniais metais. Grupė sulaukė 35 naujų narių – dabar jų iš viso yra 491. Puslapis sulaukė 82 naujų sekėjų ir dabar turi 843. Tinklalapio pranešimus, kaip ir anksčiau, perskaito po kelis šimtus žmonių, kai kuriuos – daugiau nei tūkstantis. Naujienlaiškio gavėjų skaičius stipriai sumažėjo gegužę, kai turėjome prisitaikyti prie GDPR reikalavimų – nuo tada jį gauna kiek daugiau nei 30 prenumeratorių, atsidaro ir perskaito – apie 20.

Kitoms mūsų veikloms skirti Facebook puslapiai irgi auga, o jų įrašai pasiekia skaitytojus. RPG Namelis šiuo metu turi 147 sekėjus, Jugger Lithuania – 230, Fantastinių knygų klubas – 457, Lituaniconas – 1520, o visai neseniai paleista Kavinė fantastiška – 223.

 

Tolkinistiniai įvykiai 2018 metais

Kaip minėjau aukščiau, veiklos pernai vykdėme daug. Truputį konkretizuojant, surengėme po 12 Tolkinėjimų ir Fantastinių knygų klubo susitikimų, dalyvavome trijuose dideliuose renginiuose, surengėme Lituaniconą su keturiais įžanginiais renginiais, trijuose miestuose skaitėme Tolkiną, tris kartus žygiavome, buvo du RPG nameliai, Naujųjų metų sutikimas, bendruomenės gimtadienis, jaunimo mainų projektas Settling of Rohan, rudeninė stovykla. Jugger žaidėjai treniruotis ir žaisti rinkosi beveik kiekvieną savaitę, o kartais ir dažniau. Taigi kažką fantastiško veikėme kone keturis kartus per mėnesį!

Tolkinėjimai. Devintasis – ir, kaip vėliau paaiškėjo, paskutinis – Tolkinėjimų sezonas sutraukė kiek daugiau dalyvių, nei aštuntasis, nors geriausių laikų dar nepasiekėme. Vėl džiugina temų įvairovė – pusė jų buvo tolkinistinės, kita pusė aprėpė įvairią fantastiką ir mitologiją. Štai sausį susipažinome su viduržemiškais stalo žaidimais ir turėjome progą keletą jų išbandyti. Vasarį klausėmės pasakojimo apie pilis – ir Viduržemėje, ir mūsų pasaulyje. Kokios jos buvo ir kodėl, kaip buvo statomos, kaip puolamos ir ginamos. Kovą domėjomės kitokia Viduržeme, tiksliau Viduržemio jūra, kurioje daugybę šimtmečių klestėjo piratai ir labai įdomios jų istorijos. Balandį prisiminėme Eovynos istoriją ir apskritai moteris Tolkino kūryboje.

Gegužės pirmosiomis dienomis Tolkinėjimuose lankėsi Lituanicono svečias Adam Roberts, kuris yra ir rašytojas-fantastas, ir literatūros, taip pat ir Tolkino kūrybos, tyrinėtojas. Apie tai ir kalbėjomės – kūrybinį kelią, Tolkiną, socialines ir kitokias žinutes kūryboje ir taip toliau. Birželį, pagaliau sulaukę gerų orų, išėjome į lauką ir apsilankėme Neryje stovinčiame Vikingų laive, kur išgirdome istoriją apie vikingus ir jų ryšius su Lietuva. Liepą, ruošdamiesi Settling of Rohan LARPui, susipažinome su Rohanu ir jo įkūrimu, kaip tai aprašė Tolkinas. Rugpjūtį gilinomės į įvairių tautų pasakas ir sakmes iš matematinės, statistinės ir netgi genetinės pusės – nes tokia analizė atskleidžia daug žinių apie visuomenes, kurios tas sakmes sukūrė.

Rugsėjį vėl grįžome prie Tolkino ir jo kūrybos, gilinomės į lingvistines subtilybes, naudotas tekstuose, ir kaip nuo to tekstai tampa gražesni ir įtaigesni. Spalį susipažinome su viduržemiškų stalo vaidmenų žaidimų istorija ir įvairove. Lapkritį kalbėjomės apie orkus, ir Viduržemės, ir kitų pasaulių bei mūsų pasaulio mituose pasirodančius. Galiausiai metus užbaigėme tolkinėjimais apie mirtį ir prisikėlimą: nuo Bereno ir Lūtijenos ir Orfėjo ir Euridikės ir kitų panašių mitų, nuo nemirėlių iki feniksų ir kitų mitinių su mirtimi siejamų būtybių. Taip simboliškai užbaigėme ir devynerius metus trukusius tolkinėjimus, o nuo sausio jie, kaip koks feniksas, atgimsta nauju Kavinės fantastiškos pavidalu.

Fantastinių knygų klubas. Ketvirti Fantastinių knygų klubo metai atrodė panašiai, kaip ir ankstesni – kiekvieną mėnesį rinkomės VU bibliotekos MKIC, Saulėtekyje. Mūsų akiratin pateko ir klasika – aptarėme Stanislawo Lemo „Kiberiadą“ ir Ray Bradbury „Fahrenheit 451“, ir nauji ar apynaujiai kūriniai – pavyzdžiui Levo Grossmano „Magicians“ ir Dmitrijaus Gluchovskio „Metro 2033“. Vietos rado ir mokslinė fantastika – Andy Weir „Artemis“, ir fentezi – Levo Grossmano „Magicians“, Neilo Gaimano „Anansi Boys“ ir Terry Pratchetto „Small Gods“, ir netgi siaubas – Stepheno Kingo „Bag of Bones“. Ne visi autoriai buvo iš vakarų: aptarėme ir kino Cixin Liu „Three-Body Problem“, ruso Jurijaus Braiderio „Timofiejaus Evangeliją“ bei lietuvės Širšės „Spiečių“. Taip pratęsėme įsigalinčią tradiciją bent kartą per metus su knygos autore/-iumi pabendrauti ir gyvai.

Lituanicon. Trečią kartą iš eilės ėmėmės organizuoti Lituaniconą. Nusprendėme grįžti prie tradicinio jam metų laiko – pavasario, ir 29-ąjį konventą surengėme gegužės 5 dieną. Organizatorių komanda išliko panaši, nesikeitė ir renginio vieta – Socialinių mokslų kolegija Vilniuje, Kalvarijų gatvėje.

Su Lituaniconu susiję renginiai prasidėjo dar kovą, kai surengėme reklaminę akciją – Lukiškių aikštėje pastatėme paminklą-obeliską, kuriuo pašventėme tą žemę chaoso dievui Cthulhu. Šitaip patraukėme šimtų žmonių ir žiniasklaidos dėmesį, pareklamavome Lituaniconą ir dar ironiškai pareiškėme nuomonę apie ginčus dėl to, kokį paminklą reikėtų statyti Lukiškių aikštėje.

Kiti įžanginiai Lituanicono renginiai buvo labiau įprasti – Tolkinėjimai, Fantastinių knygų klubas, taip pat dvi vakaronės stalo žaidimų klube „Rikis“, skirtos stalo ir karinių miniatiūrų žaidimams. Dar surengėme kūrybines dirbtuves apie kosmoso kolonistų religiją, pakvietėme susipažinti su kambariniais vaidmenų žaidimais ir išbandyti jugger. Bendradarbiaudami su festivaliu „Open House Vilnius“ papasakojome, kaip gali atrodyti žmonių gyvenimas kosmose.

Lituanicone vyko net trys pranešimų srautai ir įvairios interaktyvios veiklos. Vienas pranešimų srautas buvo skirtas žaidimams – jį kuravo Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija. Šios asociacijos nariai taip pat pristatė įvairius savo kuriamus žaidimus. Kitos interaktyvios veiklos – stalo bei kortų žaidimai, žaidimų konsolės, knygos ir užkandžiai, mažųjų fantastų erdvė – dalyviams jau tapo įprastos. Kituose dviejuose pranešimų srautuose buvo paskaitų apie Lietuvos fantastikos istoriją ir humorą fantastikoje, genetinę inžineriją ir feminizmą, pokalbiai su rašytojais bei žaidimų kūrėjais ir, žinoma, svečių pasakojimai. Svečius turėjome net tris: žaidimų kultūros tyrinėtoją Aleksandrą Mochocką, jau minėtąjį Adamą Robertsą ir žaidimų kūrėją Martą Fijak.

Jugger. Pernai birželį sukako dveji metai nuo jugger žaidimų Lietuvoje pradžios. Kaip ir ankstesniais metais, kiekvieną savaitę rinkomės žaisti – žiemą salėje VU Sveikatingumo ir sporto centre Čiurlionio gatvėje, vasarą Vingio parke prie Estrados. Kartais net ir du kartus per savaitę pavykdavo susirinkti. Keletą kartų Lietuvos žaidėjai buvo išvykę į turnyrus užsienyje – Latvijoje, Švedijoje, netgi į Vokietijoje vykusį pasaulio čempionatą nuvyko. Taip pat juggerį demonstravome festivalio Kilkim Žaibu lankytojams – galbūt tai bus sėkmingo ilgesnio bendradarbiavimo pradžia. Vasarą dažnai žmonės iš šalies prisijungdavo ir prie įprastų treniruočių – iš viso per metus žaidimą išbandė koks šimtas žmonių.

Kiti renginiai. Pernai įvyko ir kiti tradiciniai renginiai:

- Naujuosius metus, kaip jau tapo įprasta,  sutikome sodyboje miške Prienų rajone. Trys dienos, praleistos toli nuo civilizacijos, žaidžiant stalo žaidimus, vaikštant po apsnigtas apylinkes ir džiaugiantis žiemiška gamta – puikus būdas pasitikti naujus metus.

- Vasarį antrą kartą dalyvavome Vilniaus knygų mugėje, pakviesti VU bibliotekos. Bibliotekų erdvėje kvietėme lankytojus sužaisti stalo vaidmenų žaidimų. Per dvi dienas pora dešimčių žmonių susipažino su šia nuostabia veikla.

- Kovo 26-ąją paminėjome Tolkino skaitymo dieną (įprastai ji švenčiama kovo 25, bet nusprendėme daryti pirmadienį, o ne sekmadienį). Šįkart rinkomės ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir Druskininkuose. Visur skaitėme Tolkino kūrybos ištraukas, aptarinėjome jas ir dalinomės įspūdžiais.

- Penkioliktąjį bendruomenės gimtadienį atšventėme Kulionyse balandžio 6-8 dienomis. Pasiklausėme pasakojimo apie Tolkino patirtis Pirmajame pasauliniame kare, prisiminėme Tolkien Lietuvos penkiolikos metų istoriją, sekėme sakmes. Taip pat, kaip įprasta, žaidėme stalo žaidimus, vaikštinėjome po gražias apylinkes, surengėme TL Draugijos narių visuotinį susirinkimą.

- Tris kartus žygiavome: dukart ėjome į vienos dienos pasivaikščiojimus – vasarį prie Valkininkų, balandį prie Nemenčinės. Rugpjūtį išsiruošėme į tolimiausią vasarinį žygį – iškeliavome į Švediją. Pakeliui į Švediją dar aplankėme Alandų salas. Devyniese keletą dienų bastėmės į pietus nuo Stokholmo esančiame Sormlandsleden turistiniame take, maitinomės kareiviškais daviniais, nes visoje Švedijoje buvo draudžiama kūrenti laužus, bet visgi smagiai paturistavome.

- Gegužės 24-27 bei spalio 19-21 dienomis surengėme penktąjį ir šeštąjį RPG Namelius – kamerinius stalo RPG žaidimų festivalius Kulionyse, šalia Molėtų astronomijos observatorijos. Abu renginiai sutraukė po maždaug 30 dalyvių, kaip ir ankstesniais metais. Taigi galime jau tvirtai teigti, kad festivalis tapo tradiciniu RPG renginiu Lietuvoje.

- Liepos viduryje, 13-22 dienomis, Labanoro glūdumoje įsikūrusioje „Vilijos sodyboje“ rinkosi tolkinistai iš Lietuvos, Latvijos ir Vengrijos – ten surengėme LARP žaidimą „Settling of Rohan“. Tai buvo jaunimo mainų projektas, finansuotas Erasmus+ programos lėšomis. Keturias dienas ruošėmės žaidimui – gaminome kostiumus, įrengėme stovyklas, mokėmės vaidinti ir kovoti, – o tada dar keturias dienas žaidėme. Visi daugiau nei 60 dalyvių išsiskirstė ir kupini įspūdžių, ir išmokę daug naujų dalykų apie kultūrų atsiradimą ir tarpusavio konfliktus bei jų sprendimo būdus.

- Rugpjūčio paskutinį savaitgalį, 23-26 dienomis, vyko 21-asis Mėnuo Juodaragis. Šiame festivalyje šiek tiek sudalyvavome ir mes, su stalo vaidmenų žaidimais bei pranešimu apie fantastiką ir jos svarbą visuomenei.

- Rugsėjo 15-16 dienomis Vilniuje, Litexpo, vyko antrasis Comic Con Baltics. Jame turėjome didžiulį Fantastų bendruomenės stendą – pristatėme Tolkien Lietuvą, Lituaniconą, RPG Namelį ir juggerį. Šimtai žmonių, eidami pro šalį, turėjo progą susipažinti su mūsų veikla ir vėliau prie jos prisijungti.

- Į rudeninę stovyklą rinkomės rugsėjo 21-23 dienomis. Joje prisiminėme Gondoliną ir jo rudenį, arba nuopolį, kitaip tariant, The Fall of Gondolin. Klausėmės pasakojimo apie Gondolino istoriją, kūrėme filksingą, žaidėme stalo žaidimus ir džiaugėmės gražia rudeniška aplinka.

Kaip minėjau pradžioje, pernai įvykių buvo tikrai nemažai – beveik po keturis per mėnesį. Įgyvendinome visus numatytus planus, išskyrus žygius. Dalyvavimas keliuose festivaliuose leido paskleisti žinią apie save platesnei auditorijai, taigi turime potencialo augti.

 

Numatomi įvykiai ir darbai 2019 metais

Šiuos metus pradedame su nauju projektu – Kavine fantastiška. Tai yra kasmėnesiniai vieši seminarai, kuriuose bus kalbama įvairiausiomis fantastikos temomis. Labai panašu į tolkinėjimus, tik šiek tiek plačiau ir kokybiškiau. Kiti tradiciniai renginiai išlieka, tad ir vėl galite tikėtis veiklų keletą kartų per mėnesį, beveik kiekvieną savaitę. Truputį plačiau apie planus – žemiau.

- Kavinės fantastiškos renginiai vyks kiekvieną mėnesį, preliminariai – pirmą ketvirtadienį. Pirmasis – jau visai netrukus!

- Fantastinių knygų klubo susitikimai taip pat vyks kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį. Žinote įdomią knygą, kurią norite pristatyti? Puiku! Praneškite mums ir greičiausiai rasime, kada galėtumėte tai padaryti.

- Turbūt vėl dalyvausime Vilniaus knygų mugėje, kur kviesime susitikti Bibliotekų erdvėje.

- Jugger irgi žaisime. Kol šalta, treniruojamės sekmadieniais VU GMF sporto salėje Čiurlionio gatvėje, o atšilus eisime žaisti greičiausiai ketvirtadieniais ir sekmadieniais Vingio parke. Ir lauke, ir salėje visada labai laukiame susidomėjusių naujokų! Naujienas galite sekti Facebook puslapyje.

- Tolkino skaitymus kovo 25 dieną, pirmadienį, organizuosime Vilniuje VU Centriniuose rūmuose, bibliotekoje, ir turbūt Kaune bei galbūt dar kuriame kitame mieste. Sekite reklamą!

- 16-ąjį Tolkien Lietuvos gimtadienį greičiausiai minėsime balandžio pradžioje, 5-7 dienomis. Visa informacija vėlgi - artimiausiu metu. Kaip įprasta, planuojame rinktis Kulionyse, prie Molėtų astronomijos observatorijos.

- Žygiuosime. Tikimės bent keturis kartus išeiti pasivaikščioti į miškus. Didįjį žygį šiemet planuojame dar toliau, nei pernai – Škotijoje. Ar šie planai taps realybe, pamatysime artėjant vasarai.

- Trisdešimtąjį, jubiliejinį, Lituaniconą rengsime balandžio 13 dieną, šeštadienį, Vilniuje. Festivalio tema šiemet – „Eros pabaiga“. Kaip ir ankstesniais metais, prieš Lituaniconą įvyks keletas įžanginių renginių – apie viską informaciją paskelbsime artimiausiais mėnesiais. Daugiau naujienų – Facebook puslapyje.

- Gegužę bei spalį įvyks dar du tradiciniai RPG Nameliai. Kol kas nežinia, ar jie vyks tuose pačiuose Kulionyse, ar kur kitur, bet kaip ir anksčiau, tai bus savaitgaliniai susitikimai šalia gamtos, skirti vaidmenų žaidimams ir viskam, kas su tuo susiję. Informaciją sekite RPG Namelio Facebook puslapyje.

- Rugsėjį arba spalį rinksimės į rudeninę tolkinistinę stovyklą.

- Metus palydėsime ir 2019-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.

Aišku, gali būti ir vienas-kitas nenumatytas renginys, tad sekite informaciją ir viską sužinosite. Lauksime jūsų apsilankant mūsų renginiuose!

Parengė Metraštininkas
2019 01 06