„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2019 metus
Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Konkrečių metų pranešimus rasite čia: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019. Tradiciją tęsiu ir šiemet.
Praėjusiais metais toliau tęsėsi TL Draugijos virsmas į skėtinę organizaciją, apimančią įvairiausias fantastines veiklas. Devynerius metus vykusius Tolkinėjimus labai sėkmingai pakeitė Kavinė Fantastiška, RPG Namelis augo kaip ant mielių, sėkmingai vyko ir Jugger žaidimai, Fantastinių knygų klubo susitikimai, Lituaniconas ir įžanginiai renginiai. Tradicinės Tolkien Lietuvos veiklos taip pat niekur nedingo: Tolkino skaitymo diena, bendruomenės gimtadienis, vasarinė ir rudeninė stovyklos, žygiai, Naujųjų metų sutikimas. Įvairiomis formomis dalyvavome ne viename kitame renginyje. Apskritai mūsų veiklos per metus sutraukė šimtus, o gal net virš tūkstančio, dalyvių. Išsamiau apie bendruomenę, praėjusių metų renginius ir šių metų planus skaitykite žemiau.
Bendruomenė ir informacijos sklaida
Bendruomenė realybėje. Iš viso pernai surengėme 54 renginius, įskaitant dalyvavimą didesniuose festivaliuose, bet neskaitant reguliarių jugger treniruočių/žaidimų. Didžiausias dalyvių skaičiumi, žinoma, buvo Lituaniconas – jį aplankė apie 600 žmonių, kiek daugiau, nei 2017 ir 2018 metais.
Pirmasis Kavinės fantastiškos sezonas buvo tikrai sėkmingas. Į pirmuosius du susitikimus atėjo net po 60-70 klausytojų. Vėliau srautas kiek sumažėjo, bet visų metų vidurkis išliko nemažas – vidutiniškai po 43 klausytojus kiekvieną mėnesį. Knygų klubo susitikimuose, kaip ir anksčiau, susirinkdavo maždaug po 10 žmonių. Abu RPG Nameliai – vasarinis ir rudeninis – sulaukė maždaug pusšimčio dalyvių. Kituose renginiuose dalyvių skaičius išliko panašus, kaip ir ankstesniais metais – nuo keleto iki kelių dešimčių.
Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebooke pernai augo gerokai sparčiau, nei užpernai. Grupė sulaukė 57 naujų narių – dabar jų iš viso yra 548. Puslapis sulaukė 123 naujų sekėjų ir dabar turi 966. Tinklalapio pranešimus, kurių pernai buvo 52, kaip ir anksčiau, perskaito po kelis šimtus žmonių, kai kuriuos – daugiau nei tūkstantis. Naujienlaiškio gavėjų skaičius irgi po truputį auga, dabar jų yra 41; atsidarančių ir perskaitančių pranešimus – apie 20.
Kitoms mūsų veikloms skirti Facebook puslapiai irgi auga, o jų įrašai pasiekia skaitytojus. RPG Namelis šiuo metu turi 493 sekėjus, jų labai pagausėjo po Comic Con Baltics. Jugger Lithuania – 258, Fantastinių knygų klubas – 637, Lituaniconas – 1747, o Kavinė fantastiška – 493.
Tolkinistiniai įvykiai 2019 metais
Veiklos pernai buvo tikrai daug. Apibendrinant, surengėme 12 Kavinės fantastiškos renginių, 12 Fantastinių knygų klubo susitikimų, Tolkino skaitymus keturiuose miestuose, Lituaniconą su keliais įžanginiais renginiais, keturis RPG renginius, dalyvavome penkiuose festivaliuose, penkis kartus žygiavome, sutikome Naujuosius metus, minėjome bendruomenės gimtadienį, rinkomės į vasarinę ir rudeninę stovyklas. Taigi vidutiniškai ką nors fantastiško veikėme kartą per savaitę!
Kavinė fantastiška. Inauguracinis Kavinės fantastiškos sezonas prasidėjo labai sėkmingai – pasiklausyti apie fantastinės literatūros ištakas ir priešistorę į „Varioką“ susirinko apie 60 klausytojų. Po mėnesio ten jų atėjo dar daugiau, o atėję išgirdo trumpą mokslinio-fantastinio kino istorijos pristatymą. Kovą ir balandį kėlėmės į „Šnekutį“, kur klausėmės pasakojimų apie mitų matematinę ir statistinę analizę bei apie fantastinių būtybių egzistavimo galimybes biologo akimis.
Gegužę VDU docentas Rūstis Kamuntavičius supažindino mus su fantastišku pasauliu – senovės Lietuva, bei tuo, kaip ją matė Vakarų Europos gyventojai. Birželį paleontologas Andrejus Spiridonovas paaiškino, kad dinozaurų tyrimai daug kuo buvo panašūs į mokslinės fantastikos kūrimą. Liepą diskutavome apie superherojų istorijas ir ten slypinčias moralines žinutes, o rugpjūtį, grįžę į „Varioką“ – apie filosofų diskusijose sutinkamas fantastines koncepcijas.
Rugsėjį bandėme skristi į kosmosą – sužinojome apie tai, kokią yra kosminių skrydžių realybė ir kiek šansų sulaukti ko nors panašaus į fantastikoje matomus būdus skraidyti tarp planetų ar net žvaigždžių kone akimirksniu. Spalį, grįžę į Žemę, susipažinome su religijos ir fantastikos ryšiu: kaip fantastiniuose kūriniuose vaizduojama religija ir ką įvairių religijų atstovai mano apie įvairią fantastiką. Lapkritį vyko teismo procesas – du teisininkai, padedami vedėjo ir prisiekusiųjų komisijos, svarstė penkias situacijas iš gerai žinomų fantastinių filmų ir aiškinosi, kuriems veikėjams reikėtų skirti bausmes. Galiausiai gruodį medicinos studentas Tadas Alčauskas papasakojo apie medicinines įdomybes, sutinkamas fantastikoje – zombių apokalipsės variantus, žmonių patobulinimus ir taip toliau.
Fantastinių knygų klubas. Penkti klubo veiklos metai nelabai skyrėsi nuo ankstesniųjų: ir toliau rinkomės VU bibliotekos MKIC, Saulėtekyje, kiekvieno mėnesio pabaigoje.
Pernai į mūsų akiratį daugiausiai pakliuvo mokslinės fantastikos kūriniai – nuo tokios klasikos, kaip S. Lemo „Solaris“ iki visai naujos Dennis E. Taylor „Bobiverse“ trilogijos. Buvo ir Vernor Vinge „A Fire Upon the Deep“, Ursulos K. LeGuin „The Left Hand of Darkness“, Neal Stephenson „Anathem“, Ivano Jefremovo „Jaučio valanda“ ir Orson Scott Card „Enderio žaidimas“. Nepamiršome ir tradicijos susitikti su lietuviais autoriais – vasarį pas mus svečiavosi Monokuro Yun su savo fentezi romanu „The Sign“, o lapkritį – Gintautas K. Ivanickas, irgi su fentezi romanu „Tamsa ryja tamsą“. Birželį aptarėme T. Pratchetto ir N. Gaimano „Gera lemiančius ženklus“, mat kaip tik laukėme tuoj pasirodysiančio serialo. Rugsėjį nusprendėme pašnekėti apie visą Jules Verne fantastinę kūrybą, o gruodį aptarėme išvis negrožinę, nors negali sakyti, kad nefantastinę, knygą – Max Tegmark „Gyvybė 3.0“.
Lituanicon. Lituaniconas pernai buvo jubiliejinis, trisdešimtasis. Jį surengėme anksti – balandžio 13 dieną. Kaip ir ankstesnius trejus metus, fantastus kvietėme į Socialinių mokslų kolegiją Vilniuje, kur visą šeštadienį vyko trys pranešimų srautai, interaktyvios veiklos, buvo galima įsigyti įvairios fantastinės atributikos ir tiesiog susitikti bei pabendrauti su kolegomis fantastais.
Įžanginiai konvento renginiai prasidėjo kovo pabaigoje. Iš viso jų buvo trylika; tiesa, aštuoni buvo įprasti mūsų renginiai, tiesiog per juos papildomai reklamavome ir Lituaniconą. Tai – ir Tolkino skaitymo diena, ir Fantastinių knygų klubo bei Kavinės fantastiškos susitikimai, ir Tolkien Lietuvos gimtadienio šventė. Taip pat sėkmingai bendradarbiavome su LARP meistrų komanda „Lauretaur“, „Stalo žaidimų klubu“ bei „Rikiu“, su jais surengėme penkis išskirtinius įžanginius renginius.
Pačiame Lituanicone vienas pranešimų srautas, kaip ir 2018 metais, buvo Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos surengtas seminaras, šįkart apie stalo žaidimų kūrimą. Kituose srautuose atidavėme duoklę Lituaniconų istorijai, svarstėme apie Lietuvos ateitį po pusšimčio metų, smegenų jungtis su kompiuteriais, cosplay ir knygų rašymą, diskutavome apie knygas ir kontaktą su nežemiška gyvybe. Gausu buvo ir svečių: fantastų bendruomenių tyrinėtoja Jill Bearup iš Didžiosios Britanijos, rašytojų duetas Henry Lion Oldie iš Ukrainos bei ilgamečiai Lietuvos fandomo nariai, draugai ir rėmėjai Jörgen ir Audronė Städje iš Švedijos.
Tarp interaktyvių veiklų buvo cosplay ir mikrokompiuterių programavimo dirbtuvės, istorinių kovos menų bei šaudynių iš lanko demonstracijos, stalo žaidimai ir netgi galimybė sudalyvauti piliečių mokslo projekte Stall Catchers bei padėti mokslininkams ieškoti Alzheimerio ligos simptomų.
RPG Namelis. Prasidėjęs nuo kamerinio renginio Kulionyse, RPG Namelis išaugo ir pernai tapo gausia bendruomene, skleidžiančia stalo vaidmenų žaidimų grožį visoje Lietuvoje. Liepą ir spalį įvyko septintasis ir aštuntasis RPG Nameliai, bet tuo veikla toli gražu neapsiribojo. Tris kartus Vilniuje, stalo žaidimų klube „Rikis“, surengti RPG vakarai: RPG Pavasaris balandį, Free RPG day birželį ir labdaringa akcija RPGerumas gruodį. Keturis kartus Namelis keliavo į kitus renginius: vasarį stalo vaidmenų žaidimus žaidė Vilniaus knygų mugėje, liepą – Devilstone Open Air, rugpjūtį – GameOn LAN Party, rugsėjį – Comic Con Baltics.
Jugger. Ketvirti juggerio žaidimo Lietuvoje metai buvo panašūs į ankstesnius. Kiekvieną savaitę rinkomės į treniruotes ir pasižaidimus VU Sveikatingumo ir sporto centre Čiurlionio gatvėje, o vasarą Vingio parke prie Estrados. Du kartus mūsų komanda vyko į turnyrus užsienyje: birželį dalyvavo Švedijoje Jarnsvenskan turnyre (12 vieta iš 20 komandų), rugpjūtį – Riga Open Latvijoje (2 vieta iš 8 komandų). Dar du kartus tarptautiniuose turnyruose vienas lietuvis dalyvavo kitų šalių komandų sudėtyje. Antrus metus iš eilės su juggeriu turėjo galimybę susipažinti festivalio Kilkim Žaibu dalyviai.
Kiti renginiai. Pernai įvyko ir kiti tradiciniai renginiai:
- Naujuosius metus jau ketvirtą kartą sutikome sodyboje miške Prienų rajone. Trys dienos, praleistos toli nuo civilizacijos, žaidžiant stalo žaidimus, vaikštant po apsnigtas apylinkes ir džiaugiantis žiemiška gamta – puikus būdas pasitikti naujus metus.
- Iš viso net penkis kartus žygiavome. Tris kartus ėjome į vienadienius žygius: sausį prie Zervynų, gegužę prie Aukštadvario, o lapkritį – Kernavės apylinkėse. Pastarasis žygis buvo gausiausias per visą mūsų istoriją – į jį susirinko net 23 keliauninkai! Rugsėjį surengėme ir savaitgalinį pasivaikščiojimą. Rugpjūtį tradiciškai išsiruošėme į Didįjį vasaros žygį, šįkart keliavome į pietus, į Bieščadų nacionalinį parką Lenkijoje, prie pat Ukrainos ir Slovakijos sienų. Penkios dienos tarp kalnų, laipiojant į juos, gyvenant kempinge ir valgant ypatingai skanų vietinį maistą prabėgo kaip akimirka. Grįždami namo dar sustojome apsidairyti Liubline, kuris kaip tik šventė Lenkijos ir Lietuvos suvienijimo 450-ąsias metines.
- Kovo 25-ąją rinkomės į Tolkino skaitymo dieną. Prie Vilniaus, Kauno ir Druskininkų prisidėjo ir Švenčionys bei mokyklos Trakuose ir Panevėžyje. Visur skaitėme Tolkino kūrybos ištraukas, aptarinėjome jas ir dalinomės įspūdžiais.
- Šešioliktąjį bendruomenės gimtadienį šventėme balandžio 5-7 dienomis naujoje vietoje – Užukalnio sodyboje netoli Aukštadvario. Sužinojome apie Antrąjį amžių, Sauroną ir žiedus, Nūmenorą ir jo žlugimą. Vaikščiojome po naujas bundančias apylinkes, dainavome filksingą, klausėmės pasakojimo apie H. P. Lovecrafto kūrybą. O sekmadienį surengėme TL Draugijos narių visuotinį susirinkimą.
- Pačioje rugpjūčio pradžioje, po dvejų metų pertraukos, vėl įvyko Tolkinistinė vasaros stovykla. Ir vėl sugrįžome prie pamėgto Asvejos ežero, kur tekėjo Mėnuo balrogaragis! Išgirdome pasakojimų apie balrogus ir apie ragus, patys kūrėme žemės meną, dainavome prie laužo ir kitaip šauniai praleidome savaitgalį.
- Rugsėjo 21-22 dienomis Vilniuje vyko Comic Con Baltics. Jame, kaip ir 2018 metais, turėjome didžiulį Fantastų bendruomenės stendą – pristatėme Tolkien Lietuvą, Lituaniconą, RPG Namelį ir juggerį. Šimtai žmonių, eidami pro šalį, turėjo progą susipažinti su mūsų veikla ir vėliau prie jos prisijungti. Taip jau sutapo, kad sekmadienis buvo dar ir hobitų diena, o tą paminėjome visus praeivius vaišindami arbata ir sausainiais.
- Į rudeninę stovyklą rinkomės rugsėjo 27-29 dienomis. Diskutavome apie Antrąjį amžių ir kaip galėtų atrodyti „Amazon“ kuriamas tolkinistinis serialas, kūrėme filksingą ir gaminome žiedus. Žinoma, žaidėme stalo žaidimus, klaidžiojome po apylinkes ir žiūrėjome į žvaigždes.
Numatomi įvykiai ir darbai 2020 metais
Praėjusius metus veiklų netrūko; šiemet irgi neketiname sustoti, o kaip tik vis daugiau skleisti gerąją fantastikos naujieną. Visi tradiciniai renginiai turėtų išlikti, taip pat turėtume dalyvauti ir keliuose didesniuose renginiuose ar festivaliuose. Gali būti, kad per metus kils ir kokių kitų išskirtinių idėjų. Truputį plačiau apie kol kas numatomus planus – žemiau.
- Kavinės fantastiškos renginiai ir toliau vyks kiekvieną mėnesį, preliminariai – ketvirtadieniais maždaug mėnesio viduryje. Pirmasis – jau sausio 16 dieną. Turime ir šiokių tokių didesnių planų, susijusių su Kavine, bet kol kas jų atskleisti negalime, tad sekite reklamą!
- Fantastinių knygų klubo susitikimai taip pat vyks kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį. Žinote įdomią knygą, kurią norite pristatyti? Puiku! Praneškite mums ir greičiausiai rasime, kada galėtumėte tai padaryti.
- Žygiuosime. Tikimės bent keturis kartus išeiti pasivaikščioti į miškus, vienadieniams ar savaitgaliniams žygiams. Didįjį žygį šiemet planuojame dar toliau, nei pernai ir užpernai – Škotijoje. Ar šie planai taps realybe, pamatysime artėjant vasarai.
- Turbūt vėl dalyvausime Vilniaus knygų mugėje, kur kviesime susitikti Bibliotekų erdvėje.
- Jugger irgi žaisime. Kol šalta, treniruojamės sekmadieniais VU GMF sporto salėje Čiurlionio gatvėje, o atšilus eisime žaisti greičiausiai ketvirtadieniais ir sekmadieniais Vingio parke. Ir lauke, ir salėje visada labai laukiame susidomėjusių naujokų! Naujienas galite sekti Facebook puslapyje.
- Tolkino skaitymus kovo 25 dieną, trečiadienį, organizuosime Vilniuje VU Centriniuose rūmuose, bibliotekos Česlovo Milošo skaitykloje. Taip pat greičiausiai Kaune, Druskininkuose ir gal dar kuriame nors mieste. Sekite reklamą!
- 17-ąjį Tolkien Lietuvos gimtadienį minėsime balandžio pradžioje, 3-5 dienomis. Visa informacija vėlgi – artimiausiu metu. Planuojame vėl rinktis įprastoje vietoje Kulionyse, prie Molėtų astronomijos observatorijos.
- Trisdešimt pirmasis Lituaniconas įvyks Vilniuje gegužės mėnesį. Kol kas tikslios datos paskelbti dar negalime, bet temą jau žinome – „Amžinas gyvenimas“. Apie programą, svečius ir visas kitas susijusias įdomybes informaciją skelbsime ir Lituanicon tinklalapyje, ir Facebook puslapyje.
- Birželio 12-14 dienomis Antalieptėje, Zarasų rajone, vyks devintasis RPG Namelis. Taip pat numatomi ir keli kiti RPG renginiai – pavasarį, vasarą ir žiemą. Sekite reklamą!
- Liepos antroje pusėje arba rugpjūčio pradžioje prie Asvejos vėl rengsime vasaros stovyklą. Kol kas temos jai dar neturime, bet tai – tik laiko klausimas.
- Rugsėjį dalyvausime Comic Con Baltics, kur vėl pristatysime savo įvairią fantastinę veiklą.
- Rugsėjį arba spalį rinksimės į rudeninę tolkinistinę stovyklą.
- Metus palydėsime ir 2021-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.
Aišku, gali būti ir vienas-kitas nenumatytas renginys, tad sekite informaciją ir viską sužinosite. Lauksime jūsų apsilankant mūsų renginiuose!
Parengė Metraštininkas
2020 01 04