header6

2021 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2021 metus

Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Tradiciją tęsiu ir šiemet.

Prieš metus tikėjomės, kad koronaviruso pandemija jau tuojau nuslūgs ir pavasarį galėsime grįžti į įprastą gyvenimą, su gausiais renginiais ir gyvais susitikimais. Deja, taip nenutiko. Vasarą aprimusi pandemija visgi gniaužtų galutinai neatleido, daugelį didelių renginių teko atšaukti, nukentėjo ir kai kurie tiesioginiai mūsų planai. Iš kitos pusės, virtualūs susitikimai tęsėsi, o lankomumu mušė rekordus. Įvyko ir keletas gyvų renginių. Išsamiau apie bendruomenę, praėjusių metų renginius ir šių metų planus skaitykite žemiau.

Bendruomenė ir informacijos sklaida

Bendruomenė realybėje. Iš viso pernai surengėme 39 renginius, neskaitant reguliarių jugger treniruočių. Kaip įprasta, gausiausias lankytojų skaičiumi buvo Lituaniconas – jį aplankė apie 400 žmonių. Virtualių Kavinės fantastiškos pranešimų klausytis prisijungdavo bent po 30, o kelis kartus – net ir virš šimto žmonių; vidurkis buvo apie 55 žmones. Kituose renginiuose dalyvių skaičius praktiškai nekito – sulaukdavo nuo keleto iki poros dešimčių.

Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebooke pernai ir toliau augo, panašiai sparčiai, kaip ankstesniais metais. Puslapis sulaukė 73 naujų sekėjų ir turi 1099-is, prie grupės prisijungė 29 nauji nariai ir jų turime 651. Tinklalapyje atsirado 38 įrašai, juos perskaitė po šimtą-kitą žmonių. Kasmėnesinio naujienlaiškio gavėjų turime 49, iš jų 20-30 atsidaro ir perskaito pranešimus.

Kitoms mūsų veikloms skirti Facebook puslapiai per metus augo panašiai, kaip ir anksčiau. RPG Namelis turi 658 sekėjus (+82 per metus), Jugger Lithuania – 277 (+19 per metus), Fantastinių knygų klubas – 816 (+106 per metus), Lituaniconas – 2683 (+666 per metus), o Kavinė fantastiška – 1384 (+523 per metus).

Naujas „Silmariljono“ leidimas

Pačioje praeitų metų pabaigoje sulaukėme naujo lietuviško „Silmariljono“ leidimo. Nors „Hobitas“ ir „Žiedų Valdovas“ perleisti ne kartą, „Silmariljonui“ tai buvo tik antrasis leidimas, po daugiau nei dešimties metų pertraukos nuo pirmojo. Jis ypatingas ir tuo, kad šio leidimo tekstas – pataisytas, lyginant su pirmuoju vertimu. O taisymu užsiėmė mūsų bendruomenės nariai. Visą pirmojo vertimo tekstą patikrinome, lygindami su originalu, išgaudėme įvairius netikslumus, pasimetusius žodžius ir kitus trūkumus. Pusmetį trukusį darbą vainikavo puikus viršelis ir leidimo kokybė, bei leidyklos pažadas bendradarbiauti ir leidžiant kitas Tolkieno knygas lietuviškai.

Tolkinistiniai įvykiai 2021 metais

2020 metais nusistovėjęs daugiausiai virtualus mūsų renginių režimas nesikeitė ir pernai. Tradiciniai renginiai – Kavinė fantastiška ir Fantastinių knygų klubas – vyko kas mėnesį, turėjome aštuonis Tolkinėjimus, porą kartų žygiavome bei rinkomės į stovyklas, skaitėme Tolkieną, įvyko Lituaniconas. Vidutiniškai ką nors fantastiško veikėme daugiau nei tris kartus per mėnesį!

Kavinė fantastiška. Trečiasis Kavinės sezonas visas buvo virtualus, bet tai toli gražu nesumažino jos populiarumo. Sausio mėnesį cosplay'erių bendruomenės atstovė Marija Liatukaitė pristatė šį hobį ir savo kelionę jame. Vasarį folkloro tyrėja Asta Skujytė-Razmienė supažindino klausytojus su tautosakos ir „Raganiaus“ pasaulio ryšiais. Kovą neuromokslininkė Urtė Neniškytė pasakojo apie žmonių smegenis ir galimybes jas perkelti į kompiuterius. Balandį apie medicinos kelius ir klystkelius, kurie dažnai nenusileido geriausioms fantastų išmonėms, kalbėjo gydytoja Justė Latauskienė. Pastarieji trys renginiai sulaukė po daugiau nei šimto klausytojų ir buvo gausiausi mūsų virtualūs renginiai per visą istoriją.

Gegužę turėjome progą susipažinti su dar viena moksline, bet fantastiškai skambančia tema – kvantiniais kompiuteriais, apie kuriuos kalbėjo juos tirianti doktorantė Ieva Čepaitė. Birželį pasukome į humanitarinių mokslų sritį, tiksliau – pseudoistoriją, kurios įdomybes aptarė komunikacijos specialistas Valius Venckūnas. Liepą apie žaidimų – tiek stalo, tiek kompiuterinių – kūrimą Lietuvoje kalbėjosi ir pasakojo Gediminas Beresnevičius, Simas Jatkonis, Aras Pranckevičius ir Artūras Rumiancevas. Rugpjūtį japonai mini mirusiųjų šventę, o mes susipažinome su japonišku siaubo filmų žanru – juos pristatė Japonijos kultūros mylėtoja Justina Kapeckaitė.

Rugsėjį stalo žaidimų bei tarptautinių santykių ekspertas Pijus Krūminas kalbėjo apie istorinius bei karinius stalo žaidimus ir ko iš jų mokosi kariuomenės ir diplomatai. Spalį negalėjome neatkreipti dėmesio į „Kopą“ – istorikė Kristina Petrauskė supažindino su šio kūrinio ir XIX a. Kaukazo istorijos sąsajomis. Lapkritį trys steampunk'o bendruomenės nariai – Dainius Brazdžionis, Donatas Dubauskas ir Eugenijus Šuldiakovas – pristatė šią subkultūrą ir jos narius bei veiklas Lietuvoje. Galiausiai metus užbaigėme kraustydamiesi į kosmosą – astrofizikas Kastytis Zubovas pasakojo apie kosmoso kolonizavimo perspektyvas.

Fantastinių knygų klubas. Kaip ir Kavinė fantastiška, Knygų klubo susitikimai šiemet vyko virtualiai. Sausį aptarėme absoliučią kosmoso klasiką Arthro C. Clarke'o „2001-ųjų kosminę odisėją“, vasarį – Arkadijaus ir Boriso Strugackių „Sunku būti dievu“, kovą – Lindsey Ellis „Axiom's End“, balandį – Nobelio premijos laureato Kazuo Išiguro „The Buried Giant“, gegužę – jau klasika tapusią Margaret Atwood knygą „Tarnaitės pasakojimas“, o birželį – L. McMaster Bujold „Beguilement“.

Liepą nagrinėjome Hugo premiją gavusį Nora`os K. Jemisin romaną „The Fifth Season“, rugpjūtį – Silvia Moreno-Garcia „Meksikos gotiką“, rugsėjį – lietuvio Dainiaus Vanago „Oderį“. Spalį aptarėme Lituanicono literatūrinio konkurso apsakymus, lapkritį nėrėme į miesto fantastiką su Jimo Butcherio „Storm Front“, o gruodį klaidžiojome po namą-labirintą su Suzanne`os Clarke „Piranesi“.

Tolkinėjimai. Aštuonis kartus – nuo sausio iki birželio, taip pat rugpjūtį ir rugsėjį – rinkomės į Tolkinėjimus, toliau aptarinėjome „Silmariljoną“. Kartais po kelis skyrius per mėnesį, kartais tik po vieną, mat priėjome prie didžiųjų istorijų, kurios tikrai vertos atskiro aptarimo. Keletą kartų susitikome ir gyvai, nors dažniau rinkomės (ar buvome priversti rinktis) virtualią erdvę. Rugsėjį apkalbėję paskutinę „Silmariljono“ dalį – Trečiojo amžiaus ir Žiedų istoriją – nusprendėme kol kas kitos knygos nepradėti.

Lituanicon. Kaip ir užpernai, taip ir pernykštis Lituaniconas įvyko rudenį, rugsėjo 18 dieną. Po metų pertraukos jis vėl vyko Socialinių mokslų kolegijoje. Nepaisant pandemijos – nors tuo metu ir kiek aprimusios – jame apsilankė apie 400 žmonių, kuriuos pakvietė du pranešimų srautai, įvairios interaktyvios veiklos bei meno paroda.

Pirmajame pranešimų sraute dalyvavo net keturi užsienio svečiai. Britas rašytojas Charles Stross pasakojo apie savo kūrybinį kelią, besitęsiantį daugiau nei du dešimtmečius. Amerikiečiai geek'ų kultūros tyrinėtojai Henry Jenkins bei Nic Watson pasakojo, atitinkamai, apie fandomo studijas apskritai ir apie žaidimo „Minecraft“ modifikuotojų bendruomenę konkrečiai. Kanadietis stalo žaidimų kūrėjas Volko Ruhnke pristatė fantastinių bei istorinių žaidimų paraleles ir kas įprastai bandoma tuose žaidimuose modeliuoti. O dar – skandinavistė Rasa Baranauskienė pasakojo apie drakonus skandinavų sagose, geografė Giedrė Beconytė – apie mitinių būtybių geografiją. Vyko ir dvi diskusijos: „kaip sukurti kompiuterinį žaidimą“ bei apie ateities konfliktus. Šį srautą vainikavo tradicinis fantastinis protmušis.

Antrasis srautas prasidėjo nuo RPG Namelio bendruomenės narių, Mariaus Latausko ir Kri Ges, pasakojimo apie vaidmenų žaidimų įvairovę. Vėliau sekė Thomo Tumosos pasakojimas apie metavisatą. Popiet net trys programos dalys siejosi su siaubo žanru – menotyrininkas Konstantinas Gaitanži kalbėjo apie pasąmonę ir iš jos kylantį siaubą, orientologas Deimantas Valančiūnas – apie Indijos siaubo kiną, o galiausiai vyko diskusija apie tai, kodėl mes mėgstame siaubą. Srautą užbaigė du pranešimai ir diskusija apie realius ir įsivaizduojamus gyvūnus: paleontologas Andrejus Spiridonovas pasakojo apie mitinių būtybių šaknis fosilijose, o bibliotekininkė Milda Kvizikevičiūtė – apie fantastinių gyvūnų vaizdinius senovinėse knygose.

Didžiąją dalį pranešimų įrašų rasite čia.

Interaktyvių veiklų įvairovė Lituanicone kasmet auga. Pernykščio konvento lankytojai galėjo pažaisti stalo vaidmenų žaidimų, perkurti muzikos kūrinius, lankstyti origami drakonus, dalyvauti tradiciniame fantastiniame aukcione bei dalyvauti literatūros skaitymuose. Tradiciniai mūsų partneriai – „Kuro Neko“, „Rikis“ ir „Tele2 Lietuva“ – irgi siūlė įvairių veiklų, taip pat Lituanicone svečiavosi stalo žaidimas „Wild West Circus“, buvo prekiaujama fantastine literatūra.

Taip pat svarbu nepamiršti, jog Lituaniconas nėra tik vienos dienos įvykis, bet apima ir visus metus trunkančias veiklas. Pernai tokia buvo tinklalaidė „Fantastiškai Beprotiška“, kurios septyniose serijose klausytojai galėjo susipažinti su įvairiausiais fantastikos pasireiškimais ir aspektais, nuo noro išskristi į kosmosą iki klimato kaitos, nuo vampyrų iki drakonų.

Jugger. Nuo gegužės atnaujintos reguliarios treniruotės, vasarą jos vyko lauke, rudenį ir žiemą sugrįžta į tradicinę VU sporto salę Čiurlionio gatvėje. Rugsėjo mėnesį mūsų komanda „Two Towers“ dalyvavo pasaulio čempionate Vokietijoje, kur užėmė 53 vietą iš 70 komandų.

Kiti renginiai. Kovo 25 dieną, kaip įprasta, rinkomės skaityti Tolkieno kūrybos. Deja, negalėjome to padaryti gyvai, tačiau ir virtualioje erdvėje skaitomos ištraukos padėjo pasinerti į Viduržemę. O tema buvo kaip reta tinkama šiems laikams – „viltis ir drąsa“.

Du kartus žygiavome. Gegužės pabaigoje savaitgalį Dzūkijos miškuose, o rugpjūtį savaitę – Labanore.

Liepos pabaigoje Aukštaitijos nacionaliniame parke, prie Almajo ežero, surengėme vasaros stovyklą. Įprastos kūrybinės dirbtuvės, paskaitos ir sakmės, ir savaitgalis gražioje gamtoje padėjo susipažinti su Earendilio istorija.

Spalio mėnesį Trakų rajone, Užukalnio sodyboje įvyko ir rudeninė stovykla, kurios metu paminėjome ir bendruomenės 18-ąjį gimtadienį. Paskyrėme ją entėms – ieškojome jų apylinkėse, pažindinomės su flora ir fauna Tolkieno kūryboje bei Tolkieno kūrybos ir ekologinių judėjimų ryšiais.

Numatomi įvykiai ir darbai 2022 metais

Beveik dveji pandemijos metai parodė, kad planuoti ką nors reikia labai atsargiai. Visgi bent jau virtualūs mūsų renginiai tikrai tęsis. Be to, šiemet sulauksime „Amazon“ kuriamo tolkinistinio serialo, taip pat šiemet minime Tolkieno 130-ąjį gimtadienį bei „Hobito“ 85-ąsias ir „Silmarijono“ 45-ąsias leidimo metines, tad gal suorganizuosime ką nors šiomis progomis. Truputį plačiau apie kol kas numatomus planus – žemiau.

- Kavinės fantastiškos renginiai ir toliau vyks kiekvieną mėnesį, dažniausiai – ketvirtadieniais maždaug mėnesio viduryje. Pirmasis – jau sausio 6 dieną.

- Fantastinių knygų klubo susitikimai taip pat vyks kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį. Žinote įdomią knygą, kurią norite pristatyti? Puiku! Praneškite mums ir greičiausiai rasime, kada galėtumėte tai padaryti.

- Galbūt atnaujinsime Tolkinėjimus. Bent jau rudenį, pasirodžius serialui, ketiname tą paminėti, galbūt skaitydami susijusius tekstus iš „Unfinished Tales“ bei kitų, mažiau žinomų, Tolkieno kūrinių.

- Žygiuosime. Tikimės bent keturis kartus išeiti pasivaikščioti į miškus, vienadieniams ar savaitgaliniams žygiams. Didysis žygis rugpjūtį taip pat vyks, tačiau ar pavyks iškeliauti į Škotiją, kaip jau galvojome du kartus iš eilės, kol kas tikrai nežinia. Jei tarptautinės kelionės bus sudėtingos, greičiausiai vėl žygiuosime Lietuvos miškuose.

- Galbūt dalyvausime Vilniaus knygų mugėje, kur kviesime susitikti Bibliotekų erdvėje. Šiemet mugė numatoma vasario mėnesį.

- Jugger irgi žaisime, kai tik bus galima. Kol šalta, treniruotės vyks sekmadieniais VU GMF sporto salėje Čiurlionio gatvėje, o atšilus eisime žaisti greičiausiai ketvirtadieniais ir sekmadieniais lauke. Ir lauke, ir salėje visada labai laukiame susidomėjusių naujokų! Naujienas galite sekti Facebook puslapyje. Komanda turi planų dalyvauti ir keliuose tarptautiniuose turnyruose – Švedijoje bei Vokietijoje.

- Tolkino skaitymus kovo 25 dieną, ketvirtadienį, kol kas planuojame surengti virtualioje erdvėje. Jei situacija bus žymiai geresnė nei dabar, galbūt pavyks susitikti ir gyvai – VU Centriniuose rūmuose, bibliotekos Česlovo Milošo skaitykloje, o gal ir kituose miestuose. Sekite reklamą Tolkien Lietuvos tinklalapyje bei Facebook!

- 19 metų Tolkien Lietuvos bendruomenei sukaks kovo pabaigoje. Galbūt galėsime susitikti savaitgalinei šventei balandį, Užukalnio sodyboje.

- Gegužės pabaigoje vyks Comic Con Baltics, kuriame turbūt galėsite užsukti į mūsų stendą ir susipažinti su Lietuvos fantastų bendruomenės veiklomis.

- Liepos pradžioje turėtų įvykti devintasis RPG Namelis. Jo vieta ir tiksli programa bus paskelbtos artėjant šiai datai. RPG Namelio komanda galbūt dalyvaus ir įvairiuose festivaliuose ar surengs kitų, mažesnių, renginių. Sekite reklamą!

- Liepos antroje pusėje arba rugpjūčio pradžioje vėl rengsime vasaros stovyklą. Kol kas temos jai dar neturime, bet tai – tik laiko klausimas.

- Trisdešimt trečiasis Lituaniconas įvyks Vilniuje, kurį nors rugsėjo šeštadienį. Jo temą, programą, svečius ir visas kitas susijusias įdomybes skelbsime ir Lituanicon tinklalapyje, ir Facebook puslapyje.

- Rugsėjį arba spalį rinksimės į rudeninę tolkinistinę stovyklą.

- Metus palydėsime ir 2023-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.

Lauksime jūsų apsilankant mūsų renginiuose!

Parengė Metraštininkas
2022 01 05