header6

2022 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2022 metus

Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Tradiciją tęsiu ir šiemet.

Prieš metus, po beveik dvejus metus trukusios pandemijos, sunku buvo prognozuoti ateitį. Visgi koronavirusas atleido gniaužtus ir praktiškai nebetrukdė vykdyti veikslas. Tiesa, karantino metu į virtualybę persikėlusios veiklos didžiąja dalimi ten ir liko, mat pasirodė, kad daug ką veikti taip tiesiog patogiau. Vasarį prasidėjusi rusijos invazija į Ukrainą nukreipė visų dėmesį tenlink, bet veikloms tęstis nesutrukdė, o parama Ukrainai tapo viena iš svarbių veiklos detalių. Išsamiau apie bendruomenę, praėjusių metų renginius ir šių metų planus skaitykite žemiau.

Bendruomenė ir informacijos sklaida

Bendruomenė realybėje. Iš viso pernai surengėme 42 renginius, neskaitant reguliarių jugger treniruočių; dar septyniuose dalyvavome. Kaip įprasta, gausiausias lankytojų skaičiumi buvo Lituaniconas – jį aplankė apie 500 žmonių. Virtualių Kavinės fantastiškos pranešimų klausytis prisijungdavo vidutiniškai po 30 žmonių. Kituose renginiuose dalyvių skaičius praktiškai nekito – sulaukdavo nuo keleto iki poros dešimčių.

Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebooke pernai ir toliau augo, šiek tiek sparčiau, nei ankstesniais metais. Puslapis sulaukė 87 naujų sekėjų ir turi 1186-is (įskaitant Instagram sekėjus – 1216), prie grupės prisijungė 55 nauji nariai ir jų turime 706. Tinklalapyje atsirado 46 įrašai, juos perskaitė po šimtą-kitą žmonių. Kasmėnesinio naujienlaiškio gavėjų turime 51, iš jų 20-30 atsidaro ir perskaito pranešimus.

Kitoms mūsų veikloms skirti Facebook puslapiai per metus augo panašiai, kaip ir anksčiau. RPG Namelis turi 740 sekėjų (+82 per metus), Jugger Lithuania – 285 (+8 per metus), Fantastinių knygų klubas – 924 (+126 per metus), Lituaniconas – 2972 (+289 per metus), o Kavinė fantastiška – 1692 (+308 per metus).

Tolkien Lietuvos veikla 2022 metais

2020 metais nusistovėjęs ir 2021-aisiais išlikęs daugiausiai virtualus mūsų renginių režimas pernai šiek tiek pakito: virtualūs ir realūs renginiai pasiskirstė beveik po lygiai. Tradiciniai renginiai – Kavinė fantastiška ir Fantastinių knygų klubas – vyko kas mėnesį, turėjome šešis Tolkinėjimus, porą kartų žygiavome bei rinkomės į stovyklas, skaitėme Tolkieną, įvyko Lituaniconas. Vidutiniškai ką nors fantastiško veikėme daugiau nei tris kartus per mėnesį!

Kavinė fantastiška. Ketvirtasis Kavinės sezonas prasidėjo virtualiai, o į realybę grįžo tik trim vasaros mėnesiams. Populiarumo pernai Kavinė sulaukė mažiau, nei ankstesniais sezonais; aiškių priežasčių tam nežinome – greičiausiai susidėjo tiek bendras virtualybės nuovargis, tiek dėmesį sutelkiantis karas Ukrainoje.

Sausio mėnesį VDU Viešosios komunikacijos katedros docentas ir Future Media and Journalism magistro programos vadovas dr. Ignas Kalpokas kalbėjo apie metavisatą – ar tai tik trumpalaikis žaislas, ar interneto ateitis? Įdomu, kad po metų, atrodo, jau turime aiškų atsakymą į šį tada opų klausimą. Vasarį filosofas, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto asistentas dr. Vilius Bartninkas pasakojo apie Atlantidos mitą ir jo atgarsius nuo seniausių laikų iki šių dienų. Kovą VU GMC virusų tyrinėtojas dr. Gytis Dudas pasakojo apie virusų evoliuciją ir kaip galėtų būti sukurtas baisiausias pasaulyje virusas, daug pavojingesnis už SARS-CoV-2. Balandį folkloristė dr. Asta Skujytė-Razmienė pristatė slibinus lietuviškame folklore. 

Gegužę mokėmės miegoti ir sapnuoti – apie tai kalbėjo neuromokslininkė, šios srities tyrėja dr. Lauka Bojarskaitė. Birželį nusprendėme pabandyti grįžti prie gyvų susitikimų; VU Istorijos fakulteto doktorantas Teodoras Žukas pristatė invazijų literatūrą – tiek fantastinę, tiek ne. Liepą filologė, suomių literatūros žinovė Radvilė Musteikytė kalbėjo apie klimato kaitos literatūrą. Rugpjūtį politikos apžvalgininkas, komunikacijos specialistas, socialinių mokslų daktaras ir fantastinio trilerio apie zombius „Vilniaus apokalipsė“ autorius Viktor Denisenko dalinosi mintimis apie zombių literatūrą, filmus bei žaidimus. 

Rugsėjį vėl grįžome prie virtualių renginių; aviacijos žurnalistas Valius Venckūnas pristatė karinės aviacijos ateitį. Spalį VU klasikinės filologijos dėstytojas Tomas Riklius kalbėjo apie Romą, su ja susijusius mitus ir kaip jie atsiliepia net ir šiandieniniame pasaulyje. Lapkritį VU GMC vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Aurelijus Burokas pasakojo apie netikėtus ryšius tarp žarnyno ir smegenų ir kaip tai gali mus paversti zombiais. Galiausiai metus užbaigė Lietuvos kariuomenės atsargos majoras, ginkluotės entuziastas ir savavaldžio visureigio „Krampus“ kūrėjas Darius Antanaitis pasakojimu apie ateities karybos perspektyvas.

Fantastinių knygų klubas. Kaip ir ankstesniais metais, klubo susitikimai vyko virtualiai. Tai leido praplėsti dalyvių ratą – reguliariai prisijungė fantastikos mėgėjai ir iš kitų miestų bei netgi šalių. Sausį skaitėme Josiah Bancroft romaną „Senlin Ascends“. Vasarį aptarėme Sarah Pinsker apsakymą „Two Truths and a Lie“. Kovą – vaikų ir jaunimo fantastikos klasiką: Terry‘o Pratchetto „Mažieji laisvūnai“. Balandį pratęsėme tradiciją bent kartą per metus pabendrauti su lietuviais rašytojais, skaitėme Širšės apysaką „Popierinis kambarys“. Gegužę kalbėjomės apie Suzannos Clarke debiutinį romaną „Džonatanas Streindžas ir ponas Norelis“. Birželį dėmesio sulaukė F. C. Yee romanas „Kioši iškilimas“ („Rise of Kyoshi“), kuriame skaitytojas supažindinamas su serialo „Avatar: The Last Airbender“ priešistore.

Liepą prisiminėme jau kartą skaitytą Neilo Gaimano romaną „Amerikos dievai“. Rugpjūtį skaitėme gana naują Becky Chambers apysaką „A Psalm for the Wild-Built“. Rugsėjį skaitėme Lituanicono svečių Heide Goody ir Iain Grant romaną „Oddjobs“ ir susitikome su pačiais rašytojais. Spalį, vėlgi tradiciškai, aptarėme Lituanicono apsakymų konkurso darbus. Lapkritį kalbėjome apie Andy Weir romaną „Projektas „Sveika, Marija““. Galiausiai metus užbaigėme su garsiuoju Salmano Rushdie magiškojo realizmo romanu „Šėtoniškos eilės“.

Tolkinėjimai. Po šiokios tokios pertraukos vėl rinkomės į Tolkinėjimus. Šešis kartus – nuo gegužės iki spalio – aptarinėjome „Hobitą“. Po tris skyrius kaskart, o pabaigai – net keturis, nukeliavome kartu su Bilbu iki Vienišojo kalno ir atgal. Šiltuoju metu rinkdavomės lauke, šaltesniu ir tamsesniu – kavinėse, bet visus kartus – gyvai.

Lituanicon. 33-as Lituaniconas vėl vyko rudenį, rugsėjo 10 dieną. Vieta buvo jau tradicinė – Socialinių mokslų kolegija Vilniuje. Apie 500 lankytojų užėjo pasiklausyti dviejų pranešimų srautų, sudalyvauti gausybėje interaktyvių veiklų ir apžiūrėti net kelias meno parodas. 

Pirmajame sraute turėjome keturis užsienio svečius – tris rašytojus ir žaidimų kūrėją. Ben Aaronovitch, Heide Goody ir Iain Grant pasakojo apie savo kūrybos vingius ir visi trys dalyvavo diskusijoje apie miesto fantastiką. Non-Breaking Space slapyvardžiu žinomas žaidimų kūrėjas kartu su lietuviais kūrėjais Tomu Miliausku ir Monika Sadauskaite dalyvavo urbanistinių stalo žaidimų diskusijoje. Taip pat vyko paskaita apie neįgyvendintus XX a. Vilniaus projektus (kalbėjo istorikė Rasa Antanavičiūtė), zombių apokalipsę Vilniuje (rašytojas Viktor Denisenko), diskusija apie miestų ateitį (dalyvavo miestų tyrinėtoja Jekaterina Lavrinec, miestų entuziastas Povilas Poderskis ir Tele2 inovacijų biuro atstovas Arnoldas Lukošius), pasakojimas apie išgyvenimą postapokaliptiniame mieste (šaulys Gabrielius Klimenka), tradicinių konkursų laureatų apdovanojimai ir tradicinis protmušis.

Antrajame sraute klausytojai galėjo išgirsti pranešimų apie ateities civilinės aviacijos perspektyvas (pristatė aviacijos žurnalistas Valius Venckūnas), mokslu paremtą žvilgsnį į rytojų (žurnalistas Adomas Rutkauskas), LEGO modernistinę architektūrą (kūrėjas Rokas Mikšiūnas), fantastiškas Tarpukario Lietuvos miestų vizijas (istorikas Audrius Dambrauskas) ir LDK Vilniaus toleranciją (istorikas Povilas Andrius Stepavičius). Taip pat vyko dvi diskusijos – apie fantastinės literatūros ekranizacijas (dalyvavo apžvalgininkas Liutauras Elkimavičius, muziejininkė Kristina Petrauskė ir internetų nenaudėlis Dovydas Skarolskis) ir apie lietuvišką fantastinę literatūrą (dalyvavo rašytojai Gintautas Ivanickas ir Monika Mikėnaitė, redaktorė Virginija Rudytė). Šiame sraute vietą rado ir tradicinis aukcionas, stalo žaidimų konkurso darbų apdovanojimai bei dirbtinio intelekto kuriamo meno dirbtuvės.

Kalbant apie konkursus, praeitų metų Lituanicone jų buvo net trys. Be tradicinių literatūros (trumpo apsakymo) ir vizualiojo meno konkursų pirmą kartą surengtas ir stalo žaidimų kūrimo konkursas. Jo darbai buvo pristatomi viso Lituanicono metu. Lankytojai taip pat galėjo apžiūrėti vizualiųjų menų konkurso darbus, VDA konkurso „Ateities miestas“ dalyvių piešinius, PoulO kiberpankiškos Lietuvos vizijas ir Roko Mikšiūno kurtus modernistinės architektūros LEGO modelius.

Norintiems interaktyvių veiklų Lituaniconas irgi turėjo ką pasiūlyti. Vyko dvi kūrybinės rašymo dirbtuvės: pirmąsias vedė ilgametė fandomo narė Rūta M. Klovaste, antrąsias – svečiai Heide Goody ir Iain Grant. Muzikalias sielas pakvietė filksingo kūrybos dirbtuvės, o nuotykių mėgėjus – dvi stalo vaidmenų žaidimų sesijos. 

Daugumos pranešimų įrašus galima peržiūrėti YouTube.

Lituanicon apima ne tik vienadienį renginį, bet ir kitas veiklas. Pernai, kaip ir užpernai, pusę metų klausytojų laukė naujos tinklalaidės „Fantastiškai beprotiška“ serijos. Šįkart jose buvo kalbama apie Antrąjį Viduržemės amžių, kurio istorijomis, kaip manėme, bus paremtas Amazon kuriamas serialas „The Lord of the Rings: The Rings of Power“. Visas devynias serijas rasite YouTube (nuo aštuntos laidos).

Taip pat festivalio išvakarėse surengėme pirmąjį Lietuvoje protmušį, skirtą Dž. R. R. Tolkieno kūrybai.

RPG Namelis. Po dvejų metų pertraukos pagaliau vėl įvyko stalo vaidmenų žaidimų festivalis RPG Namelis. Liepos pirmą savaitgalį kaimo turizmo sodyboje apie 70 žmonių žaidė gausybę žaidimų ir visaip piratavo. Taip pat RPG Namelio komanda kovo mėnesį surengė RPGerumo akciją – stalo vaidmenų žaidimų vakarą, kurio metu surinktos lėšos buvo pervestos Ukrainos gynėjams padedančiai organizacijai „Blue/Yellow“. RPG Namelio meistrai dalyvavo ir žaidimų klubo „Rikis“ naujokų pritraukimo renginyje gegužės mėnesį.

Jugger. Praktiškai kiekvieną savaitę vyko treniruotės – šaltuoju metų laiku tradiciškai VU sporto salėje Čiurlionio gatvėje, vasarą – lauke. Komanda dalyvavo net penkiuose turnyruose užsienyje – Švedijoje ir Vokietijoje.

Kiti renginiai. Metus sutikome atgaivinę pandemijos pristabdytą tradiciją – bendru Naujamečiu, šįkart Pavilnyje.

Kovo 25 dieną, kaip įprasta, rinkomės skaityti Tolkieno kūrybos. Tema šįkart buvo „meilė ir draugystė“. Dėl tebesitęsiančios pandemijos nusprendėme dar neorganizuoti gyvų susitikimų ir susirinkome virtualioje erdvėje.

Balandžio 22 dieną šventėme 19-ąjį bendruomenės gimtadienį. Rinkomės jau tradicinėje sodyboje netoli Stakliškių, kur pasidžiaugėme 2021 metų veiklos rezultatais, ieškojome dovanų miške, kūrėme poetinį filksingą ir kitaip smagiai leidome laiką. Po dviejų pandemijai paaukotų pavasarių šis susitikimas buvo tikrai ilgai laukta puota.

Du kartus žygiavome savaitgaliais: gegužę Aukštaitijoje ir spalį prie Anykščių.

Gegužės mėnesį dalyvavome Comic Con Baltics, kur pristatėme įvairiausią savo veiklą.

Liepos pabaigoje Aukštaitijos nacionaliniame parke, prie Almajo ežero, surengėme vasaros stovyklą. Temą pasirinkome „Valinoro palaima“ ir kalbėjomės, klausėmės paskaitų bei sakmių apie elfus ir gyvenimą Valinore.

Rugsėjo pabaigoje susirinkome į rudeninę stovyklą, kur kalbėjomės apie Galią: kas ji yra Tolkieno kūryboje, kaip pasireiškia ir kuo siejasi su filosofų apibrėžiamais galios variantais. Ten pat surengėme ir kasmetinė TL Draugijos visuotinį narių susirinkimą.

Numatomi įvykiai ir darbai 2023 metais

Pandemija jau atslūgo ir, tikėkimės, taip stipriai, kaip prieš trejus metus, iš naujo nesmogs, tad planų šiems metams turime. Jie didžiąja dalimi susideda iš jau tradicinių renginių. Vienas iš jų turėtų būti išskirtinis: šiemet sukanka 20 metų nuo mūsų bendruomenės pradžios, tad pavasarį tą ketiname paminėti ypatinga Gimtadienio švente. Truputį plačiau apie planus – žemiau.

- Kavinės fantastiškos renginiai ir toliau vyks kiekvieną mėnesį, dažniausiai – ketvirtadieniais maždaug mėnesio viduryje. Pirmasis – sausio 26 dieną.

- Fantastinių knygų klubo susitikimai taip pat vyks kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį. Žinote įdomią knygą, kurią norite pristatyti? Puiku! Praneškite mums ir greičiausiai rasime, kada galėtumėte tai padaryti.

- Nuo sausio vėl rinksimės į Tolkinėjimus. Dabar skaitysime „Žiedų Valdovą“. Knygos pakaks tikrai ne vieniems metams: vien pirmąją dalį (iš šešių, ne iš trijų :) ) planuojame skaityti iki gegužės.

- Žygiuosime. Ir savaitgaliais Lietuvos miškuose, ir Didžiajame žygyje, kuris šiemet nusidrieks šiaurinės Švedijos takais.

- Jugger irgi žaisime, kai tik bus galima. Kol šalta, treniruotės vyks sekmadieniais VU GMF sporto salėje Čiurlionio gatvėje, o atšilus eisime žaisti greičiausiai sekmadieniais lauke. Ir lauke, ir salėje visada labai laukiame susidomėjusių naujokų! Naujienas galite sekti Facebook puslapyje. Komanda turi planų dalyvauti ir tarptautiniuose turnyruose Švedijoje bei Vokietijoje. Taip pat liepos pradžioje planuojamas pirmasis tarptautinis turnyras Lietuvoje.

- Tolkino skaitymus rengsime kovo 25 dieną, šeštadienį. Kol kas nenusprendėme, ar jie vyks virtualioje erdvėje, ar realybėje, o gal ir ten, ir ten. Jei rinksimės gyvai, greičiausiai tą darysime keliuose miestuose. Sekite reklamą Tolkien Lietuvos tinklalapyje bei Facebook!

- Tolkien Lietuvos bendruomenės dvidešimtmetį minėsime balandžio mėnesį. Tiksli data, vieta ir programa bus paskelbtos artimiausiu metu. Sekite reklamą!

- Liepos pradžioje įvyks dešimtasis RPG Namelis. Jo vieta ir tiksli programa bus paskelbtos artėjant šiai datai. RPG Namelio komanda galbūt dalyvaus ir įvairiuose festivaliuose ar surengs kitų, mažesnių, renginių. Sekite reklamą!

- Liepos antroje pusėje arba rugpjūčio pradžioje vėl rengsime vasaros stovyklą. Kol kas temos jai dar neturime, bet tai – tik laiko klausimas.

- Trisdešimt ketvirtasis Lituaniconas įvyks Vilniuje, spalio pradžioje. Jo temą, programą, svečius ir visas kitas susijusias įdomybes skelbsime ir Lituanicon tinklalapyje, ir Facebook puslapyje.

- Rugsėjį arba spalį rinksimės į rudeninę tolkinistinę stovyklą.

- Spalį vyks Comic Con Baltics, kuriame turbūt galėsite užsukti į mūsų stendą ir susipažinti su Lietuvos fantastų bendruomenės veiklomis.

- Metus palydėsime ir 2024-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.

Lauksime jūsų apsilankant mūsų renginiuose!

Parengė Metraštininkas
2023 01 12