„Tolkien Lietuva“ bendruomenės Metraštininko metinis pranešimas apie 2023 metus
Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų; juos rasite Metraščio skiltyje tinklalapyje. Tradiciją tęsiu ir šiemet.
Pernai mūsų veiklos vyko iš esmės kaip ir suplanuota. Vienas išskirtinis renginys buvo bendruomenės dvidešimtmečio šventė, o likusios veiklos – daugiau mažiau tradicinės. Dar nutiko išskirtinis žygis – vienas ryžtingas bastūnas išvyko mėnesiui į Švedijos šiaurę. Bet apie viską detaliai – žemiau.
Bendruomenė ir informacijos sklaida
Bendruomenė realybėje. Iš viso pernai surengėme 54 renginius, neskaitant reguliarių jugger treniruočių; dar septyniuose dalyvavome. Kaip įprasta, gausiausias lankytojų skaičiumi buvo Lituaniconas – jį aplankė apie 500-600 žmonių. Virtualių Kavinės fantastiškos pranešimų klausytis prisijungdavo vidutiniškai po 15 žmonių. Kituose renginiuose dalyvių skaičius praktiškai nekito – sulaukdavo nuo keleto iki poros dešimčių.
Bendruomenė virtualybėje. Tolkien Lietuvos grupė ir TL Draugijos puslapis Facebooke pernai ir toliau augo, šiek tiek sparčiau, nei ankstesniais metais. Puslapis sulaukė 46 naujų sekėjų ir turi 1232, prie grupės prisijungė 50 naujų narių ir jų turime 756. Tinklalapyje atsirado 42 įrašai, juos perskaitė po šimtą-kitą žmonių. Kasmėnesinio naujienlaiškio gavėjų turime 51, iš jų apie 30 atsidaro ir perskaito pranešimus.
Kitoms mūsų veikloms skirti Facebook puslapiai per metus augo panašiai, kaip ir anksčiau. RPG Namelis turi 879 sekėjus (+139 per metus), Jugger Lithuania – 325 (+40 per metus), Fantastinių knygų klubas – 1020 (+96 per metus), Lituaniconas – 3195 (+223 per metus), o Kavinė fantastiška – 1812 (+120 per metus).
Tolkien Lietuvos veikla 2023 metais
Veiklos, lyginant su ankstesniais metais, pernai pagausėjo: surengėme vidutiniškai po renginį kas savaitę. Jų buvo ir virtualių, ir gyvų; tai leido pritraukti ir išlaikyti labai įvairų dalyvių ratą. Tradiciniai renginiai – Kavinė fantastiška, Fantastinių knygų klubas ir atsinaujinę Tolkinėjimai – vyko kas mėnesį, penkis kartus žygiavome, šventėme bendruomenės 20-metį, rinkomės į rudeninę stovyklą, skaitėme Tolkieną, įvyko Lituaniconas su keliais įžanginiais renginiais, vyko RPG Namelis.
Kavinė fantastiška. Penktasis Kavinės sezonas visas buvo virtualus – supratome, kad realūs susitikimai reikalauja daug pastangų, o lankytojų sutraukia ne daugiau, nei virtualūs – žiūrovų. Tiesioginių transliacijų populiarumas dar sumažėjo, bet visada lieka kokybiški įrašai, kuriuos galima pažiūrėti kada tik patogu; įrašai YouTube renka po šimtą-kitą peržiūrų.
Temų įvairovė, kaip ankstesniais metais, džiugino. Sausį biologė dr. Marija Ger iš VU Gyvybės mokslų centro pasakojo apie genetinių tyrimų ir eksperimentų perspektyvas bei klystkelius. Vasarį kino apžvalgininkas Darius Voitukevičius kalbėjo apie lietuvišką fantastinį kiną, ieškodamas atsakymo į provokuojantį klausimą – „ar tikrai taip blogai?“ Kovą Vilnius Tech robotikos tyrėjas dr. Mindaugas Luneckas pristatė robotikos ateities perspektyvas ir ieškojo ribų tarp žmogaus ir roboto. Balandį sociologė dr. Inga Popovaitė aptarė Marso kolonizavimo perspektyvas ir įžvalgas iš eksperimentų su žmonių įgulomis Havajuose.
Gegužę toliau gilinomės į sociologines temas – filosofas dr. Alfredas Buiko kalbėjo apie mokslinės fantastikos ir sąmokslo teorijų sankirtas. Birželį dirbtinio intelekto specialistas Jonas Lelevičius atskleidė, koks monstras slypi už kalbos modelių kaukės. Liepą Ekvadoro Amerikų universiteto klimatologė dr. Rasa Žalakevičiūtė papasakojo apie klimato ateities. Rugpjūtį vėl grįžome prie dirbtinio intelekto – apie jo įvaizdžius ir realybę kalbėjosi IT žurnalistai Damien Black ir Jurgita Lapienytė.
Rugsėjo tema nukėlė atgal į praeitį – VDKM muziejininkė Kristina Petrauskė pasakojo apie raganų deginimą LDK laikais. Spalį nėrėm po bangomis – jūrų biologė dr. Laura Stukonytė kalbėjo apie senovinius jūreivių mitus ir jų ryšius su realybe. Lapkritį filologas dr. Karolis Lyvenas pasakojo apie Viduržemės ir Viduržemio jūros regiono sąsajas. Galiausiai, metus užbaigė Lietuvos skeptikų draugijos prezidentas Algimantas Kvecys su pasakojimu apie žmones, išsigalvojančius paralelinius gyvenimus, ir ką apie tai sako psichologija.
Fantastinių knygų klubas. Kaip ir ankstesniais metais, klubo susitikimai vyko virtualiai, išskyrus vieną hibridinę išimtį. Tokiu būdu klubas pritraukia dalyvius iš kitų miestų bei šalių, nei vien Vilnius. Sausį skaitėme Lois McMaster Bujold kosminę operą „The Warrior's Apprentice“. Vasarį – John W. Campbell siaubo apsakymą „Who goes there?“ Kovą aptarėme vieno iš garsiausių šių dienų maginės fantastikos rašytojų Brandono Sandersono romaną „The Way of Kings“. Balandį nagrinėjome jau klasika tapusį Peter Watts mokslinės fantastikos romaną „Blindsight“. Gegužę prisiminėmė lietuvių autorius – aptarėme Giedriaus Vilpišausko siaubo romaną „Vėjas nuo jūros“. Birželį domėjomės alternatyvia Kinijos istorija su Ken Liu romanu „Grace of Kings“.
Liepą iš alternatyvios Kinijos keliavome į alternatyvią Romos imperiją Jim Butcher romane „Furies of Calderon“. Rugpjūtį aptarėme Vilniaus rusės, rašančios Makso Frajaus slapyvardžiu, romaną „Atėjūnas“. Rudenį tęsėme pažintį su lietuvių autorių kūryba. Rugsėjį dėmesio sulaukė Unės Kaunaitės romanas „2084“. Spalį tradiciškai aptarėme Lituanicon literatūrinio konkurso dalyvių darbus. Lapkritį atsigręžėme į klasiką – Igno Šeiniaus „Siegfriedas Immerselbe atsijaunina“. Metus užbaigėme T. Kingfisher fantasy romanu „Nettle & Bone“.
Tolkinėjimai. Vėl padarę trumpą pertraukėlę po „Hobito“ aptarimo kibome į didesnį grobį – ėmėmės „Žiedų Valdovo“. Nuo sausio iki rugsėjo, po du-tris skyrius kas mėnesį, išnagrinėjome „Žiedo broliją“. Spalį Tolkinėjimai buvo išskirtiniai – juose apsilankė Lituanicono svečias, Tolkieno tyrinėtojas Peter W. Grybauskas. Lapkritį pradėjome skaityti „Dvi tvirtoves“, panašiu greičiu, kaip ir anksčiau.
Lituanicon. 34-as Lituaniconas – Šiurpas – vėl vyko rudenį, spalio 7 dieną, tradiciškai vėl Socialinių mokslų kolegijoje Vilniuje. Kone 600 lankytojų užėjo pasiklausyti dviejų pranešimų srautų, sudalyvauti gausybėje interaktyvių veiklų ir apžiūrėti meno parodas.
Pirmąjį srautą pradėjo mūsų pagrindinio rėmėjo, Tele 2, atstovas Gediminas Jankauskas su pasakojimu apie krioniką ir bioniką. Tada apie virtualybę ir distopijas Radvilė Musteikytė kalbino romano „2084“ autorę Unę Kaunaitę. Po šių pranešimų sekė tradicinis literatūros konkurso darbų aptarimas bei šio ir vizualiojo meno konkursų apdovanojimai. Po jų Šaulių sąjunga pamokė rištis batus. Tada atėjo metas užsienio svečiui – šiemet tai buvo Peter W. Grybauskas, anglų literatūros profesorius iš Merilendo universiteto JAV. Jis yra ir Tolkieno kūrybos tyrinėtojas ir papasakojo mums apie „du hobitus Maldono mūšyje“ – Tolkieno domėjimąsi Maldono mūšio poema, jo kūrinį apie mūšio atomazgą ir sąsajas su „Žiedų Valdovu“. Vėliau prasidėjo, galima sakyti, kino vakaras. Pirmiausia kino specialistai Dmitrij Gluščevskij ir Jonas Trukanas kalbėjo apie siaubo kiną. Po jų filosofas Vilius Dranseika kalbėjo apie vaizduotės ribas ir monstrų vaizdavimą siaubo kūriniuose. Tada animatorius Tomas Mitkus kalbėjo apie siaubą ir animaciją, o šią pranešimų grupę užbaigė menotyrininkė Skaidra Tilupaitytė bei menininkas Mantas Talmantas, kalbėję apie ir rodę keistosios medijos pavyzdžius, susijusius su personažu ir nejauka. Visą srautą vainikavo tradicinis protmušis.
Antrąjį srautą pradėjo RPG Namelio atstovai, pasakoję apie šiurpą stalo vaidmenų žaidimuose. Tęsiant žaidimų temą, iškart po jų sekė stalo žaidimų konkurso dalyvių prisistatymai. Tada menotyrininkas Konstantinas Gaitanži pasakojo apie dvilypę šiurpo prigimtį. Tada vyko tradicinis fantastinis aukcionas. Po jo lankytojai turėjo galimybę pažiūrėti trumpametražį Manto Narkevičiaus ir Karolio Dikčiaus filmą „A Closetful of Scares“. Vėliau vyko diskusija apie siaubą žaidimuose, kurioje dalyvavo Povilas Vincentas Jankūnas, Martynas Klimas ir Karolis Dikčius. Srautą užbaigė stalo žaidimų konkurso nugalėtojų apdovanojimai.
Konkursai šiame, kaip ir praeitame Lituanicone, buvo trys: literatūros (trumpo apsakymo), vizualiojo meno ir stalo žaidimų kūrimo. Konkursai vyko kelis mėnesius iki Lituanicono, o festivalio metu, kaip aprašyta, buvo apdovanoti nugalėtojai. Lankytojai galėjo išbandyti stalo žaidimų prototipus ir pažiūrėti vizualiųjų menų konkurso darbus. Taip pat vyko Lietuvos-Ukrainos dailininkės Beatos Kurkul darbų paroda.
Interaktyvių veiklų Lituanicone irgi netrūko: vyko dvi kūrybinio rašymo dirbtuvės, dvi stalo vaidmenų žaidimų sesijos, šiurpių atviručių piešimo dirbtuvės, ugnies įkūrimo pamoka ir socialinis-dedukcinis žaidimas „Blood in the Clocktower“.
Kaip jau tradiciška, Lituaniconas buvo ne tik vienas festivalis ir konkursai – visą savaitę iki jo vyko satelitiniai renginiai. Prasidėjo jie pirmadienį, Jono Trukano filmo „Rūpintojėlis“ peržiūra, po kurios žiūrovai galėjo pasikalbėti su režisieriumi. Trečiadienį Druskininkuose vyko šiurpių stalo žaidimų vakaras. Ketvirtadienį tokia vakaronė vyko ir Vilniuje. Taip pat ketvirtadienį Vilniuje įvyko siaubo protmušis.
RPG Namelis. Liepos pradžioje įvyko tradicinis, jau dešimtasis, RPG Namelis – stalo vaidmenų žaidimų festivalis, sutraukęs apie 80 žmonių į kaimo turizmo sodybą prie Dubysos. Jie žaidė gausybę žaidimų – iš viso beveik trisdešimt per tris sesijas penktadienį ir šeštadienį – ir kitaip įsijautė į pakvaišusių mokslininkų vaidmenį. Rudenį, lapkričio mėnesį, Namelio komanda kartu su Klaipėdos stalo žaidimų klubu Memel Tabletop surengė RPGastroles uostamiestyje – vienadienį stalo RPG renginį.
Jugger. Kaip įprastai, treniruotės vyko beveik kiekvieną savaitgalį – šaltuoju metų laiku VU sporto salėje Čiurlionio gatvėje, vasarą – lauke. Komanda vėl dalyvavo penkiuose turnyruose užsienyje: dviejuose Lenkijoje, taip pat Švedijoje, Vokietijoje ir Ispanijoje.
Žygiai. Birželį grupė bastūnų išėjo savaitgaliniam žygiui į Dzūkiją. Liepą pavyko įgyvendinti labai seniai planuotą idėją – žygį baidarėmis. Tris kartus – rugpjūtį, rugsėjį ir lapkritį – žygiavome pažintiniu taku aplink Vilnių. O dar rugpjūtį vienas entuziastas visą mėnesį keliavo Švedijos šiaurėje Kungsleden pažintiniu taku ir sukorė daugiau nei 400 kilometrų.
Kiti renginiai. Likę renginiai pernai irgi buvo tradiciniai. Metus sutikome tradiciniu Naujamečiu, antrą kartą Pavilnyje.
Vasario pabaigoje dalyvavome Knygų mugėje – daugiausiai tai buvo Lituanicono pasirodymas ir pasireklamavimas.
Kovo 25 dieną sugrįžome skaityti Tolkieną į realybę. Vilniuje rinkomės VU centrinių rūmų bibliotekoje, Česlovo Milošo skaitykloje; Kaune – A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje. Šįkart tema buvo „kelionės ir nuotykiai“.
Balandžio 21-23 dienomis šventėme bendruomenės dvidešimtmetį. Kaimo turizmo sodyboje netoli Birštono susirinko beveik keturios dešimtys bendruomenės narių ir draugų. Žaidėme, prisiminėme pernai ir per visą istoriją nuveiktus darbus, dainavome, piešėme ir klausėmės sakmių. Ir, aišku, sočiai valgėme, nes vidinius hobitus pamaloninti būtina.
Spalį tradicinėje Užukalnio sodyboje prie Stakliškių rinkomės į rudeninę stovyklą. Ieškojome pilkapių, bendravome ir kitaip smagiai praleidome savaitgalį. Ten įvyko ir kasmetinis TL Draugijos visuotinis narių susirinkimas.
Taip pat spalį dalyvavome Comic Con Baltics, kur pristatėme įvairiausią savo veiklą.
Numatomi įvykiai ir darbai 2024 metais
Planai prasidėjusiems metams atrodo taip pat, kaip ir pernykščiai. Visi tradiciniai renginiai turėtų tęstis ir toliau, naujų grandiozinių projektų neplanuojame. Tiesa, šiemet turėtume sulaukti net dviejų Tolkieno knygų vertimų į lietuvių kalbą, taigi bus kuo pasidžiaugti, o gal ir kaip nors paminėti. Didžioji dalis informacijos kol kas labai preliminari, norėdami gauti naujausią, prenumeruokite mūsų Naujienlaiškį ir sekite mūsų Facebook puslapį.
- Kavinė fantastiška ir toliau planuojama kiekvieną mėnesį, virtualiai. Įprastas laikas yra ketvirtadienio vakaras maždaug mėnesio viduryje, bet gali būti ir pokyčių. Sekite reklamą.
- Fantastinių knygų klubas irgi renkasi virtualybėje, įprastai kiekvieno mėnesio paskutinį antradienį. Visada laukiame naujų skaitovų, o juo labiau – pa(si)siūlymų pristatyti kokią nors knygą.
- Tolkinėjimuose tebeskaitome Žiedų Valdovą ir greičiausiai skaitysime iki metų pabaigos ir dar truputį. Pasitaikius progai, galbūt kurį nors susitikimą padarysime išskirtinį, bet kol kas konkrečių planų tam nėra.
- Žygiuosime ir toliau – tiek vienadienių, tiek savaitgalinių žygių planuojama, o kaip bus su Didžiuoju – pamatysime.
- Jugger komanda „Two Towers“ irgi treniruosis kiekvieną savaitę bei dalyvaus bent keliuose turnyruose užsienyje. Labiausiai tikėtinos kelionių kryptys – Lenkija, Švedija ir Vokietija. Susidomėjusių naujokų visada laukiame – parašykite jos atstovams per Facebook puslapį ir sužinosite visas detales apie artimiausią treniruotę ir kaip prisijungti.
- Tolkieno skaitymo dieną rengsime kovo 25 dieną, pirmadienį. Greičiausiai jie vyks bent keliuose miestuose – Vilniuje, Kaune, galbūt Druskininkuose. Šių metų tema – tarnystė ir pasiaukojimas (service and sacrifice).
- Pavasarį švęsime bendruomenės 21-ąjį gimtadienį, vasarą turbūt rinksimės į stovyklą gamtoje, o rudenį – kaimo turizmo sodyboje.
- Gegužę dalyvausime Comic Con Baltics, kur vėl turėsite galimybę susipažinti su įvairiausiomis mūsų veiklomis ir išgerti arbatos su hobitais.
- RPG Namelis – jau vienuoliktas – vyks liepos pradžioje. Stalo vaidmenų žaidimų renginių bus ir daugiau: jau vasario 24 dieną net keturiuose miestuose įvyks RPGerumas – labdaringas renginys, kurio pajamos bus paaukotos akcijai „Radarom“.
- Lituaniconas kasmetinės tradicijos tikrai neapleis. 35-ojo festivalio tema – Folkloras, jis vyks spalio 12 dieną Vilniuje. Visa informacija bus skelbiama ir Facebook, ir tinklalapyje.
- Metus palydėsime ir 2025-uosius sutiksime kartu švęsdami Naujametį.
Lauksime jūsų apsilankant mūsų renginiuose!
Parengė Metraštininkas
2024 02 01