header6

2013 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2013 metus forumo bendruomenei

Metinius pranešimus apie bendruomenės veiklą ir ateities planus rašau kasmet nuo 2007-ųjų metų. Štai nuorodos: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013. Tradiciją tęsiu ir šiemet. Kaip ir anksčiau, komentarai apie šį pranešimą turėtų būti rašomi forume esančioje Metraštininko celėje, aprašomi įvykiai aptariami jų gijose, o skelbiamoms ir ypač naujoms idėjoms vis dar skirtas Idėjų sandėliukas. Su „TL Draugija“ susijusius reikalus aptarinėti derėtų kur nors atitinkamoje kategorijoje.

Labai trumpai 2013-uosius metus įvardinčiau kaip sėkmingiausius ir tolkinistiškiausius mūsų bendruomenės istorijoje. Įvykdėme ne tik praktiškai visus užsibrėžtus planus, bet kai kuriais atžvilgiais juos ir viršijome. Priskaičiavau net 26 įvykius/renginius, taigi jau viršijome dviejų renginių per mėnesį vidurkį! Ar šiais metais pavyks taip pat – dar nežinia, bet planų jau turime. Apie juos – pranešimo pabaigoje, o pirma pasižiūrėkime į bendruomenės statistiką ir nuveiktus dalykus.

Bendruomenės nariai

Anksčiau ši skiltis vadinosi „forumo nariai“, bet terminas „forumas“ jau keletą metų nelabai atitinka to, kas esame. Vis daugiau renginiuose dalyvaujančių žmonių nėra aktyvūs forume, ir bendrai dalis diskusijų bei ypač informacijos iškeliauja į Facebook‘ą, perduodama naujienlaiškiu ir gyvai. Ar šios tendencijos yra geros, ar blogos, spręsti nesiimu, tačiau bendruomenės aktyvumui visi šie pokyčiai, atrodo, yra tik į gera.

Per metus forume užsiregistravo 18 naujų narių, parašiusių bent po vieną žinutę (palyginimui pernai buvo 12, užpernai – 20); iš jų 20 ir daugiau žinučių (tai yra gana abstraktus nario aktyvumą nurodantis kriterijus) parašė vienintelė Draconica (pernai taip pat buvo vienas, užpernai – du nariai). Iš dabartinių forumo narių šiemet gyvai pirmą kartą pamatėme bent penkis (Akę, Beorną, Eruantien, Markopolį, Victorią), taip pat buvo keletas naujų mūsų renginių dalyvių, kurie forume taip ir neužsiregistravo. Pernai ir užpernai, atitinkamai, naujų pažinčių buvo viena ir penkios. Taigi žiūrint į šią statistiką atrodo, kad bendruomenė gyvuoja ir atsinaujina.

Iš kitos pusės, pažiūrėjęs į ankstesnių ketverių metų (2009-2012) naujus narius matau, kad iš jų bendruomenės renginiuose pernai dalyvavo tik šeši: Alma, Bombadilas, Cassiopeia, greitmintis, Leanbow ir Zlorf. Kiti aktyvieji dalyviai yra senesni arba šiųmetiniai. Tai nėra ypatingai gera tendencija, bet idėjų, kaip šitaip pakeisti, neturiu.

Apskritai mūsų renginiuose pernai dalyvavo 48 skirtingi dalyviai (palyginimui užpernai – 52, 2011-aisiais – 40). Į šį skaičių neįtraukiau vengrų Gūdžiagirėje ir TL prisistatymo VU MKIC dalyvių. Taigi renginių aktyvumas ir lankomumas nemenksta. Tiesa, iš tų 48-ių net 17 pasirodė tik vieną kartą, taigi realesnis bendruomenės aktyvas išlieka apie 30-ies žmonių grupė. Konkrečiau žvelgiant į renginius: Tolkinėjimuose vidutiniškai dalyvavo beveik po devynis žmones (pernai – 6-7, užpernai – 7-8), įvyko ir gausiausi tolkinėjimai apskritai, kai rugpjūtį susirinko net penkiolika. Gimtadienyje per abi dalis sulaukėme 21 dalyvio, neskaitant dviejų kviestinių svečių; tai gerokai daugiau, nei devintojo gimtadienio 14 dalyvių. Stovykla buvo ne tokia gausi, kaip užpernai (16 dalyvių prieš užpernykščius 24), užtat rudeninėje stovykloje atsiėmėme su kaupu – 15 dalyvių yra daugiau, nei lankėsi bet kurioje ankstesnėje iš rudeninių.

Socialiniuose tinkluose tolkinizmo situacija, sakyčiau, labai gera. „Facebook“ grupėje „Tolkien Lietuva“ šiuo metu yra 163 nariai, per metus prie jos prisijungė 64 nauji nariai, atsijungė 6. „TL Draugijos“ puslapis turi 184 gerbėjų, t.y. 71 daugiau, nei pernai. Palyginimui pernai grupės narių skaičius padidėjo vos dešimčia, puslaio – 45-iais. Kasdien „TL Draugijos“ puslapio pranešimus pamato apie 30 unikalių vartotojų, taigi esame ir išliekame matomi.

Taigi, tolkinizmas Lietuvoje neblėsta. O ką konkretesnio nuveikėme, skaitykite toliau.

Tolkinistiniai įvykiai 2013-aisiais metais

Pranešimo pradžioje jau rašiau, kad pernai surengėme net 26 renginius. Užpernykščių metų rezultatą pagerinome dviem renginiais ir jau viršijome dviejų renginių per mėnesį vidurkį. Turėjome net trylika Tolkinėjimų, keturis žygius, Gimtadienį, dvi stovyklas ir dar šešis kitus dalykus (Tolkino skaitymo diena, Ąžuoliuko tvarkymas, Gūdžiagirė, prisistatymas VU MKIC, Hobito premjera ir Naujųjų sutikimas). Bet visgi apie viską papasakosiu nuo pradžių.

Devintąjį Naujametį šventėme le_golo namuose Balsiuose, Vilniaus pakraštyje. Dar šeštadienį, gruodžio 29-ą dieną, pažygiavę Sniego žygį, sekmadienį nuėjome aplankyti Verkių rūmus, o vėliau praleidome porą dienų žaisdami stalo žaidimus ir panašiai smagiai leisdami laiką.

Ketvirtasis Tolkinėjimų sezonas prasidėjo sausio 3-ą dieną. Pirmajame susitikime kalbėjomės apie Ereboro kvestą, Nilde papasakojo apie Trečiojo amžiaus pabaigos geopolitinę situaciją ir Gandalfo planą, kaip atsikratyti Smogo. Kaip ir paprastai sausį, dalyvių susirinko gausiai – iš viso keturiolika.

Tolkinėjimus 4-II, įvykusius vasario 7 dieną, vedė Nimrodel. Ji pasakojo apie kultus ir religijas Ardoje.

Lygiai po mėnesio, kovo 7-ą dieną, įvyko tretieji sezono Tolkinėjimai. Tąkart Nilde negausiam klausytojų būreliui papasakojo apie žymiuosius Belerijando mūšius, nulėmusius Pirmojo amžiaus istoriją.

Tolkino skaitymo diena paprastai minima kovo 25-ąją, per Gondoro naujuosius metus. Bet tai išpuolė pirmadienis, todėl nusprendėme susitikimą paankstinti, ir sekmadienį, kovo 24-ąją, susirinkome skaityti Tolkiną. Mus naujuose namuose priėmė, o skaitėme daugiausiai Tolkino kūrybos ištraukas, susijusias su Feanoro ir jo sūnų Priesaika.

Balandis vėlgi prasidėjo Tolkinėjimais. Laiqualasse pristatė ramybės daugeliui neduodančią temą – elfų ir dvorfų nesutarimus. Paaiškėjo, kad iš tikro jokių rimtų pykčių ir nėra. Nebuvusieji Tolkinėjimuose arba primiršę, ką ten girdėjo, gali perskaityti straipsnį.

Savaitę po Tolkinėjimų, balandžio 12-14 dienomis, minėjome „Tolkien Lietuvos“ dešimties metų jubiliejų. Šventė susidėjo iš dviejų dalių. Penktadienį vakare Vilniuje, kavinėje „Balti Drambliai“, surengėme susitikimą suAndriumi Tapinu ir Vilma Rinkevičiūte. Kvietėme ir kitus Tolkino kūrinių vertėjus bei žmones, susijusius su Tolkino kūrybos atėjimu į Lietuvą, bet jie negalėjo atvykti. Po susitikimo, kurio metu sužinojome daug įdomybių apie vertimų procesą, Tolkino kūrinių lietuvinimo istoriją ir padiskutavome įvairiais klausimais, dar surengėme nedidelę viktoriną bei bandėme piešti „Hobito“ istorijos dvorfus. Vėliau daugelis keliavome į Rumšiškes, kur šventė tęsėsi visą savaitgalį. Šeštadienį įvyko paskaita „Kodėl Tolkinas“ apie neblėstantį rašytojo populiarumą, orientacinis žaidimas, dešimtmečio „Žiedo užburtųjų“ apdovanojimai, bandėme koliažais iliustruoti Tolkien Lietuvos istoriją. Sekmadienį, prieš išsiskirstydami, aplankėme Ąžuoliuką.

Aplankę Ąžuoluką pamatėme, kad jo aplinka gana netvarkinga, taigi po savaitės, balandžio 20-ą, surengtas jo tvarkymas.

Balandžio 28-ą dieną išėjome į pirmąjį metų žygį. Maršrutą pasirinkome gana ilgą, tarp Strėvos ir Trakų, o pakeliui dar aplankėme Daugirdiškių dvaro liekanas. Iš viso aštuoniese sukorėme kone 30 kilometrų.

Gegužės mėnesio Tolkinėjimus vedė Nilde. Ji pasakojo apie tas Ardos padermes, apie kurias žinoma labai nedaug. Visgi šį tą sužinojome apie erelius, entus, kailiamainius ir nykštukėlius.

Gegužės 10-11 dienomis Kaune įvyko Lietuvos fantastų suvažiavimas Lituanicon XXIV. Prie jo programos mes neprisidėjome, bet renginio pabaigoje vykusioje apskritojo stalo diskusijoje turėjome progą pristatyti „Kelionę Gūdžiagire“.

Gegužės 18-19 dienomis išėjome į savaitgalinį žygį Kuršių Nerijoje. Žygiui po smėlėtus miškus, briedžių ir kitokios gyvūnijos stebėjimui, konspiraciniam nakvojimui ir panašioms avantiūroms pasiryžo penki bastūnai.

Birželio pirmą dieną Lietuvoje svečiavosi dvi viešnios iš Vengrijos tolkinistų organizacijos. Kartu su jomis surengėme „Kelionės Gūdžiagire“ Išankstinio planavimo vizitą.

Birželio šeštą dieną įvyko Tolkinėjimai 4-VI. Nilde ir Laiqualasse šešiems klausytojams papasakojo apie tai, kokiais ginklais kariauta Ardoje ir kokie yra žymiausi ginklai. Taip pat pasinaudojome gražiu oru ir Kalnų parko estrados prieigose pasimušėme LARPiniais kalavijais.

Daugiau birželį nieko nevyko, taigi jau tik liepos pradžioje, ketvirtą mėnesio dieną, susirinkome į septintuosius Tolkinėjimus. Tąkart Laiqualasse trumpai papasakojo apie muziką Ardoje, o paskui Nimrodel padedami kūrėme filksingą.

Liepos 12-14 dienomis Aredhel ir Laiqualasse atstovavo Tolkien Lietuvą Vokietijos tolkinistų renginyje „Tolkien Thing“ – kasmetiniame tarptautiniame suvažiavime, kuris vyko Breubergo pilyje netoli Frakfurto. TL šiame renginyje buvo viena iš dviejų kviestinių organizacijų, kartu su Graikijos klubu „Prancing Pony“.

Liepos 20-28 dienomis (tiksliau jau nuo 19-os dienos vakaro) vyko „Kelionė Gūdžiagire“. Tai – neabejotinai didžiausias Tolkien Lietuvos organizuotas renginys per visą istoriją. Pats renginys vyko tik savaitę, bet pasiruošimas jam vyko tikrai ilgai. Pirmines idėjas aptarinėjome porą metų; kažką konkretesnio sugalvojome ir partnerių ieškoti ėmėme 2012-ųjų pabaigoje. Pernai sausį rašėme paraišką, tada iki balandžio vidurio nekantriai laukėme atsakymo iš Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros apie finansavimą. Sužinoję, kad jį gavome, griebėmės visokiausių darbų – nuo programos iki logistikos, nuo reklamos iki dalyvių registracijos. Reklamavomės ir Lietuvoje (Lituanicon‘e), ir užsienyje (Tolkien Thing). Galiausiai susirinkome Salake, savaitgalį praleidome ten, tada ėjome į žygį, kurį baigėme prie Almajo ežero, pavertėme Gūdžiagirę Didžiuoju žaliuoju mišku ir išsiskirstėme, pažadėję sau ir vieni kitiems, kad tai – tikrai ne pabaiga. Dalyviai ir po renginio apie jį atsiliepė panašiai teigiamai.

Liepos 31 dieną Aldarion išėjo į žygį per Lietuvą. Kaip jam sekėsi, perskaityti galite pasakojimuose čia.

Rugpjūčio pirmą savaitgalį, kaip paprastai, vyko Tolkinistinė vasaros stovykla. Šiemet jos tema – dvorfai. Nors taip ir neplanavome, stovykla buvo labai smarkiai orientuota į amatus – drožėme runas ant medžio, kalinėjome žalvarį, pynėme žiedmarškes, gaminomės smulkius daiktelius iš odos. Taip pat klausėmės pasakojimų apie skandinavų dvergus, Ardos dvorfus ir sodo gnomus, skaitėme Poetinę Edą, mokėmės Odino vardus. Stovykla nebuvo tokia gausi, kaip ankstesniais metais – dalyvių susirinko tik 16, – bet dėl to smagumas nesumažėjo.

Rugpjūčio aštuntą dieną surengti aštuntieji Tolkinėjimai. Juose Aredhel ir Laiqualasse dalinosi įspūdžiais iš Tolkien Thing, žiūrėjome nuotraukas iš to renginio ir iš Kelionės Gūdžiagire, kalbėjomės apie ateities planus. Šie Tolkinėjimai buvo gausiausi kada nors įvykę – juose sulaukėme net 15-os bendrabepročių.

Rugpjūčio 10 dieną, šeštadienį, penki bastūnai išėjo į Dešimtąjį didįjį vasaros žygį. Kelias nusidriekė Dzūkijos miškais ir Suvalkijos lygumomis. Pradėję kelionę Marcinkonyse, aplankėme Latežerį, Druskininkus, Liškiavą, nusigavome beveik iki Leipalingio, tada grįžome pro Merkinę ir Glyną iki tų pačių Marcinkonių. Vakarais prie laužo skaitėme Tolkiną ir Krėvę, kūrėme pasaulį keisiančius planus apie ateities žygius ir ne tik, kūrėme istorijas apie pasaulio pradžią ir supratome, kad Žygis žverblia.

Rugsėjo penktą dieną Tolkinėjimai 4-IX įvyko Balsiuose. Alma į svečius priėmė dar šešis tolkinistus ir pamokė juos, kaip gamintis papuošalus iš žalvario.

Rugsėjo 22-ąją dieną suėjo ketveri metai nuo „TL Draugijos“ steigiamojo susirinkimo. Jokio ypatingo šios progos minėjimo nesurengėme, bet gal pavyks tą padaryti šiemet.

Spalio 3-ą dieną Tolkinėjimai grįžo į kavines. „Forto dvare“ Laiqualasse pasakojo apie alternatyvias istorijas, susijusias su Tolkino gyvenimu ir kūryba. Bandėme išsiaiškinti, kaip galėjo atrodyti Arda ir tolkinistinis fandomas, jei Tolkino gyvenimas būtų pasukęs kita linkme.

Spalio viduryje, 18-20 dienomis, įvyko jau tradicinė rudeninė stovykla. Šįkart išbandėme naują vietą – namelį prie Molėtų astronomijos observatorijos, Kulionyse. Susirinkę penktadienį vakare gaminome popierinius ir stiklinius žibintus, o paskui ėjome pasivaikščioti – kas į ekskursiją Observatorijoje, kas prie laužo paežerėje. Šeštadienį pasiklausėme paskaitos apie Silmariljoną, ėjome į Dangaus šviesulių stebyklą, vyko viktorina, o paskui per naktį kas žaidė stalo žaidimus, o kas vėl buvo prie laužo paežerėje. Sekmadienį programos kaip ir nebuvo, bet susitvarkymas ir kelionės apylinkėse vis tiek užėmė didžiąją dienos dalį. Stovykloje susirinko net 15 dalyvių – daugiau nei bet kada anksčiau.

Lapkričio 7 dieną įvyko priešpaskutiniai sezono Tolkinėjimai. Aredhel ir Laiqualasse pakvietė į svečius visus, norinčius pasižiūrėti visai šviežią filmą apie „Kelionę Gūdžiagire“. Nebuvę ar norintys vėl pasižiūrėti filmą, gali jį atsisiųsti iš čia.

Vos po dienos, lapkričio aštuntąją, įvyko neeiliniai Tolkinėjimai. Neeiliniai tuo, kad surengti ne Vilniuje, o Klaipėdoje. Laiqualasse pasakojimo apie Ainulindalę ir Didįjį sprogimą paklausyti atėjo penki tolkinistai. Norintys susipažinti su šių dalykų panašumais tą padaryti gali ir perskaitę straipsnį tinklalapyje.

Gruodžio 4-ą dieną, trečiadienį, Vilniaus fantastų klubas „Dorado“ pakvietė mus, t.y. Tolkien Lietuvą, prisistatyti platesnei auditorijai. Veiksmas vyko naujojoje VU bibliotekoje (Mokslo komunikacijos ir informacijos centre) Saulėtekyje. Laiqualasse pristatė ir Tolkiną bei jo kūrybą, ir tolkinizmą kaip reiškinį, ir Tolkien Lietuvos istoriją bei dabartį. Pasiklausyti šio pasakojimo susirinko apie penkiolika klausytojų.

Gruodžio penktą dieną užbaigėme Tolkinėjimų sezoną. Paskutiniam susitikimui pasirinkome „Forto dvarą“, kur Laiqualasse papasakojo apie Ardos šiauriečius, dar žinomus kaip Lossoth.

Gruodžio 13-ąją sulaukėme antrosios „Hobito“ trilogijos dalies. Į „Smogo dykynės“ premjerą „Forum cinemas Vingis“ kino teatre atėjo 18 bendrabepročių, iš kurių net devyni buvo kostiumuoti. Šiemet buvo ne tik daugmaž elfų ar daugmaž hobitų, bet ir Bilbas, Torinas bei du Tranduilai! Vienas iš Tranduilų su Torinu dar ir pykosi bei glėbesčiavosi.

Kitą dieną po „Hobito“ premjeros keturiese išėjome į paskutinį metų žygį. Maršrutas buvo neilgas – nuvažiavome iki Matuizų, tada šiek tiek vingiuotai parėjome iki Naujųjų Valkininkų, o iš jų grįžome namo. Oras pasitaikė nuostabus, šalta ir giedra, o ant žemės dar buvo likę nemažai sniego. Taigi žieminis pasivaikščiojimas tikrai vykęs.

Likus kelioms dienoms iki Kalėdų perkėlėme Tolkien Lietuvos forumą į naują serverį. Perkėlimas pavyko labai neskausmingai, išskyrus adresą, kitų pasikeitimų forume nėra.

Kaip matome, renginių ir įvykių pernai buvo daugybė. Šiemet jų turėtų būti ne ką mažiau. Būtent šiuos planus dabar ir pristatysiu.

Numatomi įvykiai ir darbai 2014-aisiais metais

Šiemet viso pasaulio tolkinistai gali paminėti „Žiedų Valdovo“ išleidimo šešiasdešimtmetį. Konkrečiam šiai sukakčiai jokių renginių nesame numatę, bet kitko netruks. Turėsime ir tradicinį Gimtadienį, ir Vasarinę bei galbūt Rudeninę stovyklas, ir Didįjį vasaros žygį. Kiekvieną mėnesį vyks Tolkinėjimai. Birželį numatomas savaitgalinis LARP žaidimas.

Kovo 25-ą dieną planuojame Tolkino skaitymo dieną. Galbūt ji vyks netgi kokiame knygyne, bet šitai dar reikia suorganizuoti. Taip pat nežinome ir kokia bus, jei išvis bus, skaitinių tema. Visa tai paaiškės laikui bėgant.

Forumo vienuoliktasis gimtadienis bus švenčiamas balandžio 12-ą dieną, šeštadienį. Jo planavimas jau pradedamas, nepasididžiuokite parašyti ir savo pasiūlymų dėl jo turinio.

Pernai turėjęs įvykti LARPas buvo nukeltas į šiuos metus. Kol kas planuojame jį surengti birželio pabaigoje arba liepos pradžioje, bet tiksli data dar bus paskelbta. Žaidimo vieta irgi bus suderinta ateityje. Siužetas greičiausiai suksis apie Tarbado miestą ir intrigas jame, tačiau žinoti tų vietovių istorijos, norint dalyvauti, tikrai nebus būtina. Beje, jei pasiseks, galbūt žaidimą padarysime netgi tarptautinį; sekite reklamą.

Vėliau vasarą, žinoma, vyks Tolkinistinė vasaros stovykla, kurią šiemet ketiname surengti viena diena ilgesnę, nei paprastai. Taigi stovykla prasidės trečiadienį vakare, o tęsis iki sekmadienio. Šių metų Stovyklos tema, jei niekas netikėtai nepasikeis, bus Arnoras, o vieta – tradicinė Asvejos paežerė ir ežero sala. Vėliau, rugpjūčio devintą dieną, išeisime į Didįjį vasaros žygį, iš kurio grįšime rugpjūčio 17-ą. Taip pat tikimės per metus surengti bent tris kitus – vienadienius ar savaitgalinius – žygius.

Rudenį, neskaitant Tolkinėjimų, numatomi du renginiai. Rugsėjo 22-ąją sukaks penkeri metai nuo „TL Draugijos“ steigiamojo susirinkimo. Kol kas nežinome, kaip šią progą paminėsime, bet manau, kad kažką padaryti tikrai reikėtų. Vėliau, spalio 10-12 dienomis, planuojame rudeninę stovyklą.

Metų pabaigoje, žinoma, lauksime „Hobito: Ten ir Atgal“ premjeros. Ir eisime į ją, greičiausiai kostiumuoti. Galbūt kostiumus turės dar daugiau mūsų, nei pernai?

Paprastai metus užbaigiame kartu sutikdami Naujuosius, tačiau ką tik praėjusio Naujamečio situacija parodė, kad nelabai kam tokio bendro sutikimo norisi. Tad nežinia ir ar ką nors organizuosime. Bet iki Naujųjų laiko dar daug, visi metai, taigi ką gali žinoti, kaip ten bus.

Reklama ir informacijos sklaida

Kaip ir anksčiau, apie artėjančius renginius pranešinėsime kasmėnesiniame Naujienlaiškyje. Nuolat skelbiame pranešimus „Facebook“ puslapyje ir grupėje. Tinklalapyje kiekvieną savaitę (su nedidelėmis išimtimis) pasirodo naujas „Tolkinistinių naujienų tarnybos“ pranešimas.

Pernai tinklalapyje sukurtas naujas puslapis apie mūsų žygius, per metus atsirado pasakojimai apie kiekvieną Didįjį žygį ir patarimai pradedantiesiems žygeiviams. Šiemet panašių reguliarių turinio pildymų neplanuojame, tačiau planuojamas kitoks pasikeitimas. Kažkada šiais metais tinklalapis turėtų smarkiai atsinaujinti – pasikeis ir dizainas, ir turinio valdymo sistema. Nors pastarosios vartotojai nemato, naujoji sistema turėtų supaprastinti turinio pildymą, taigi bus galima lengviau pridėti naujus, galbūt trumpesnius, įrašus apie įvairius įdomius dalykus.

Apžvalga ir apibendrinimas

Nors aprašymas, kaip visada, gan ilgas, tai nereiškia, kad nieko nepraleidau. Jei rasite klaidų ar trūkumų – nesidrovėkite pasakyti; būtinai pasitaisysiu.

Bendra išvada, apžvelgiant pastaruosius keletą metų, būtų tokia – nors naujų narių bendruomenėje ir negausėja, bet mūsų veikla plečiasi, o dalyvių taip pat susirenka nemažai. Ir tokius gerus tempus išlaikome jau ne pirmus metus, taigi yra šansų, kad situacija ateityje neblogės. Gal netgi ir gerės. Mums visiems to ir linkiu. Gerbsim, mylėsim, tolkinėsim!

Paruošė Metraštininkas
2014-01-01