header6

Kodėl Saurono akis panaši į katės?

. Paskelbta Įdomybės

Gruodžio mėnesio Tolkinėjimų, kuriuose kalbėjome apie kates Tolkino kūryboje, reklamai parinkome paveiksliuką, apjungiantį degančią akį virš Barad-dūro ir katę. Ir tikrai, filme matomą Saurono bokštą vainikuojanti akis primena katinišką. Kodėl?

Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kiek filmo vaizdinys yra paremtas Tolkino tekstais. „Žiedų Valdove“ – knygoje – Barad-dūro viršūnėje tokia akis nešvyti, tačiau Sauronas daug kur siejamas su raudona, vokų neturinčia, liepsnojančia akimi. Frodas ir Semas, keliaudami Mordore, sykį pamato tarsi degančią akį, žvelgiančią iš Barad-dūro viršaus, bet ne nuo stogo, o pro langą. Visgi dar anksčiau, žvelgdamas į Galadrijelės veidrodį, Frodas pamato akį, aprašymu labai primenančią tą, kuri yra filme. Tiesa, akis buvo ne raudona, o geltona – kaip katės. Tai – Tolkino žodžiai, taigi ryšys su katės akimi buvo ir knygoje, ne tik filme. Vėl grįžtame prie klausimo – kodėl?

O tam, kad rastume atsakymą, reikia pasinerti giliai į Tolkino raštus. Giliau, nei į „Silmariljoną“, kuriame Sauronas figūruoja kaip blogio valdovo Morgoto leitenantas. Jis valdo Minas Tirito (ne to, kur Gondore) tvirtovę, užgrobtą iš elfų, ir joje įkalina Bereną bei Finrodą, kankina juos ir baudžiasi nužudyti, bet laiku atvykusi Lūtijena įveikia Sauroną ir bent jau Bereną išgelbsti. Bet pirmojoje šios istorijos versijoje, kurią galime rasti „Prarastųjų sakmių knygoje“, Saurono vietą užėmė... katinas. Taip, vienas iš pagrindinių blogio valdovo Melko (tuo metu jis dar vadinosi taip, „r“ galūnę vardas gavo vėliau) tarnų buvo Kačių princas Tevildo. Ir tai buvo ne vienintelis šio katino vardas – istorijos juodraštyje parašyti dar keli, greičiausiai kvenjiškas (ankstyva kalbos forma) vardas Tevildo Vardo Meoita ir sindiškas (taip pat ankstyva forma) Tifil Bridhon Miaugion. Vardas Tevildo šiek tiek primena Tibaltą, viduramžių Vakarų Europos pasakų veikėją katiną (tokį patį vardą dar turėjo ir Romeo ir Džiuljetos veikėjas, kurį pravardžiavo „Kačių karaliumi“ būtent dėl šio panašumo), bet nežinia, ar panašumas yra daugiau nei atsitiktinis.

„Tinūvijelės sakmėje“ – taip vadinosi pirmoji Bereno ir Lūtijenos istorijos versija – Tevildo Kačių princu vadinamas ne be priežasties. Jam tarnauja daugybė kačių, kurios medžioja aplinkinių žemių gyvūnus ir teikia juos blogio valdovui į stalą; dėl to elfai ir katės neapkenčia vieni kitų. Taip pat Tevildo neapkenčia iš Valinoro atkeliavusio šuns Huano – šis istorijos veikėjas išliko nuo pirmosios iki paskutinės versijos. Kai Huanas apsimeta negyvu šalia Tevildo tvirtovės, pastarasis išeina pasišaipyti iš priešo, bet tada prasideda jų kova, kurią Tevildo visgi pralaimi ir praranda valdžią kitoms katėms. Nors Tevildo vėliau virto Sauronu, ši istorijos dalis išliko panaši – Sauroną įveikia tas pats Huanas.

Tvirtų įrodymų, kad Saurono akies katiniška išvaizda yra senojo Tevildo palikimas, nėra. Tačiau neabejoju, kad tokią mažą užuominą į veikėjo istoriją Tolkinas palikti tikrai galėjo.

Žymos: Sauronas Katės Tevildo Barad-dūras