header6

Tolkino skaitymo diena

2002 metais laikraščio The Post-Standard žurnalistas parašė laišką „The Tolkien Society“, Britanijos ir pagrindinei viso pasaulio tolkinistų organizacijai, su klausimu: ar yra kokia nors diena metuose, neformaliai paskirta Tolkino kūrybos skaitymams? Klausimas nėra toks jau netikėtas – keli kiti autoriai turi panašias dienas. Pavyzdžiui, balandžio 23 dieną minima Šekspyro diena, birželio 16 – Jameso Joyce`o. Tolkino dienos tuo metu dar nebuvo, bet Tolkien Society vadovams mintis patiko ir jie nusprendė kovo 25-ąją paskelbti Tolkino skaitymo diena. Pirmąjį kartą ji paminėta 2003 metais ir nuo tada minima kasmet vis didesnėje pasaulio dalyje.

Kodėl būtent kovo 25-oji? Tai yra Žiedo sunaikinimo diena ir Gondoro naujieji metai. Tiesa, oficialiame šios dienos aprašyme nurodoma, kad, jei taip patogiau, renginius galima organizuoti ir savaitgalį prieš šią dieną.

Lietuvoje pirmą kartą Tolkino skaitymus surengėme 2012-aisiais. Tąkart šešiese susirinkome pas vieną iš mūsų narių į svečius, skaitėme ištraukas iš „Hobito“ (tų metų tema buvo šios knygos 75-erių metų jubiliejus) ir iš „The Lost Road“, apie aukštąsias Nūmenoro technologijas.

2013 metais taip pat rinkomės vienos narės namuose. Šįkart jau vienuolika žmonių skaitė įvairius Feanoro ir sūnų Priesaikos variantus.

Nuo 2014-ųjų Tolkino skaitymai Lietuvoje išėjo į viešumą. Tais metais rinkomės knygyne „Pegasas“ Vilniaus Akropolyje, kur skaitėme ištraukas, vienaip ar kitaip susijusias su viltimi Tolkino kūryboje. Mūsų susirinko apie 14.

2015-aisiais persikėlėme į Vilniaus universiteto Centrinius rūmus, kur mus priėmė universiteto Biblioteka. Česlovo Milošo skaitykloje dalinomės ištraukomis ir mintimis apie draugystę. Žmonių vėlgi buvo panašiai – 15.

Vėlesniais metais skaitymų vietos nebekeitėme – Česlovo Milošo skaitykla mus priėmė ir 2016, 2017, 2018, 2019 bei 2020 metais. Ir žmonių skaičius visad būdavo gana panašus – keliolika klausytojų, keli nepabūgdavo ir paskaityti savo mėgiamų vietų. 2016 metų tema buvo „Mirtis ir nemirtingumas“, skirta 100-osioms Somos mūšio Pirmajame pasauliniame kare metinėms. 2017-aisiais tema buvo „Poezija ir dainos“, 2018-aisiais – „Namai ir židinys: daugybė būdų būti hobitu“, 2019-aisiais – „Tolkinas ir paslaptingumas“, 2020-aisiais – „Gamta ir pramonė“.

Nuo 2016 metų Tolkino skaitymai vyksta nebe tik Vilniuje! Pirmasis prie mūsų prisijungė Kaunas, kur skaitymai taip pat vyksta kasmet, tik vieta dar nėra nusistovėjusi. 2018-aisiais prisijungė Druskininkai: Tolkino skaitymai iš pradžių buvo stalo žaidimų festivalio „PineCon“ dalis, vėliau tapo atskiru renginiu. Nuo 2019-ųjų Tolkiną skaityti renkasi ir Švenčionių gyventojai. Taip pat keletą kartų Tolkino skaitymo dienos surengtos įvairiose mokyklose.