header6

Gimtadieniai

Viduržemėje, kaip ir mūsų pasaulyje, ne visos tautos švenčia Naujuosius metus tuo pačiu metu. Štai hobitams Naujieji ateina žiemos viduryje, keliomis dienomis anksčiau nei mums. O Gondore jie švenčiami kovo 25-ąją – dieną, kai buvo sunaikintas Žiedas.

Taip jau atsitiko, kad forumas „Tolkien Lietuva“ buvo įkurtas kovo pabaigoje, taigi mūsų Gimtadienis sutampa su Gondoro Naujaisiais metais… O tokios dvigubos šventės tiesiog negalima nepaminėti!

Taigi, kiekvienų metų kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje būrys tolkinistų susirenka kurioje nors Lietuvos vietoje (pirmuosius tris kartus – „Perkūno namuose“ Kaune, ketvirtąjį – Kurtuvėnuose prie Šiaulių, vėliau - Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse). Čia forumo naujokai susitinka su senbuviais, senbuviai išvysta naujokus bei senus draugus, kartu švenčiame ir šiaip gerai leidžiame laiką. Stengiamės, kad renginys būtų susijęs su Tolkinu ir kartu įdomus visiems. Kiekviename Gimtadienyje iškilmingai įteikiami forumo apdovanojimai „Žiedo Užburtiesiems“ – devyniems per metus labiausiai pasižymėjusiems forumo nariams.

Pirmasis forumo gimtadienis – 2004 m. kovo 27 d.

Pirmojo Gimtadienio šventimas buvo suorganizuotas gana spontaniškai – tikslios detalės jau nugrimzdo istorijos gelmėsna. Visgi dar atsimename, jog kovo 27-ąją dieną, šeštadienį, susirinkome Kaune, Perkūno namuose. Mūsų buvo net trylika. Deja, programos beveik nebuvome paruošę, be to, tai buvo tik antras forumo narių susitikimas realybėje, taigi didžiąją laiko dalį sėdėjom nejaukioje tyloje, už mus garsiau „šnekėjo“ net gurgiantis radiatorius! Laimei, kituose susitikimuose šios „meninės tylos“ išvengti pavyko. Pagrindinis programos punktas buvo pirmą kartą teikiami forumo apdovanojimai „Žiedo užburtiesiems“.

Antrasis forumo gimtadienis – 2005 m. balandžio 2 d.

Šį kartą Gimtadienį pradėjome organizuoti keletą mėnesių prieš patį renginį: kauniečiai – gilthoniel, Aldarion, pusinuke, Izengardas bei Silme Nuquerna – vėl draugiškai pasisiūlė priimti mus į „Perkūno namus“ ir netgi pažadėjo paruošti orientacinį žaidimą Kauno senamiestyje. Nekantriai šito laukėme, ir balandžio pirmąją, šeštadienį, net dvidešimt trys dalyviai susirinkome jau tradicine tampančioje vietoje. Šįmet jau buvome apmąstę programą – turėjome paminėti „Žiedų Valdovo“ išleidimo penkiasdešimties metų jubiliejų. Starlin skaitė paskaitą apie šios knygos rašymo ir išleidimo istoriją, vyko tolkinistinė viktorina (ją baigėme tik autobuse, grįždami į Vilnių), improvizuotai suvaidinome kelis epizodus iš Žiedo karo istorijos. Dieną baigėme orientaciniu žaidimu – pasidalinę Žiedo draugijos narių vaidmenis, ieškojome paslėptų užuominų, bandėme rasti vieni kitus bei Rivendelą ir kitais būdais gąsdinome praeivius Kauno gatvėse.

Trečiasis forumo gimtadienis – 2006 m. balandžio 8 d.

Dvidešimt forumiečių – kas anksti ryte, kas jau įdienojus – suvažiavo į Kauną ir susirinko „Perkūno namuose“, kur jau trečiąjį kartą šventėme forumo Gimtadienį. Šįmet viskas prasidėjo orientaciniu žaidimu Kauno senamiestyje. Pasidalinę į hobitų „gaujas“, ieškojome Tomo Bombadilo, kuris galiausiai nuo mūsų pabėgo į Vilnių. Nusprendę nebesikankinti jį gaudydami, sugrįžome į šventės vietą. O ten vyko improvizacijos – savitai suvaidinome tris Viduržemės istorijos epizodus: Golumo sugavimą prie Uždraustojo šaltinio, Bereno apsilankymą pas Finrodą ir keturių hobitų sugrįžimą namo po Žiedo karo bei ginčą su vartų sargais.

Kiek vėliau Starlin ir Folkas pristatė daug filksingo – žinomų dainų, „perkurtų“ Tolkino kūrybos motyvais. Kitas programos elementas – pirmą kartą forumo istorijoje pastatytas lėlių teatro spektaklis apie Viduržemės madų pasaulio peripetijas (ačiū Starlin, Tomai ir Vikai).

Laikas bėgo labai greitai, ir nejučia atėjo vakaras, kai jau turėjome apleisti patalpas. Taigi, paskubomis įvyko kulinarinio konkurso patiekalų pristatymas ir nugalėtojų apdovanojimas, o tradiciniai „Žiedo Užburtųjų“ apdovanojimai buvo įteikti prie Kauno pilies. Ten pat buvo oficialiai įsteigta Metraštininko pareigybė.

Ir patraukėme į autobusų stotį, iš kurios išsiskirstėme savais keliais – vieni grįžo namo, kiti nukeliavo į Rumšiškes nakvoti ir pratęsti Gimtadienio šventimą.

Ketvirtasis gimtadienis – 2007 m. kovo 31 d.

Šį kartą, kitaip nei pirmus tris, Gimtadienis švęstas ne Kaune, o prie Šiaulių. Senojo Gollumo rūpesčiu mums buvo leista visą dieną šmirinėti Kurtuvėnų regioniniame parke esančiame svirne. Susirinko mūsų dvylika – kas anksti ryte atkeliavę traukiniu iš Vilniaus, kas mašinomis bei autobusais iš Kauno.

Pasigrožėję svirnu bei jo apylinkėmis, susirinkome į pirmąją “Tolkinistinę mokslinę konferenciją” Silmarilijono trisdešimtmečio proga. Pasiklausėme keturių pranešimų – Exon “Apie Melkorą ir nepusiausviras termodinamines sistemas”, Indrajos apie elfų rasizmo apraiškas, Hildiko apie lauko vaidmenų žaidimus “Silmarillion” tematika ir Aiquen apie visko pradžią.

Po truputėlio laisvo laiko iškilmingai buvo įteikti “Žiedo užburtųjų” apdovanojimai. Šiemet tai buvo ne diplomai, o Senojo Gollumo parūpintos statulėlės. Taip bešvenčiant jau ir temti pradėjo, o namo grįžti norėjosi, taigi patraukėme atgal į civilizaciją.

Penktasis forumo gimtadienis – 2008 m. balandžio 5 d.

Pirmasis forumo Jubiliejus buvo atšvęstas Rumšiškėse, Lietuvos liaudies buities muziejuje ir apylinkėse. Pirmieji dalyviai susirinko penktadienį vakare ir iškeliavo į naktinį bastūnišką žygį. Tamsoje paieškoję paslėptų kelio nuorodų, pamaklinėję po balas, pasidraskę veidus į šakas, susėdę prie laužo įkūrė Bastūnų gildiją ir paryčiais grįžo į muziejų.

Pagrindinė renginio dalis vyko šeštadienį. Susirinkus 15 dalyvių, vyko susipažinimo žaidimai, šaudymas iš lanko, pokalbiai. Starlin, Aredhel, le_golas ir Izengardas pristatė vaidinimą tema "po dvidešimties metų", Laiqualasse skaitė paskaitą apie Ardos architektūrą, Aldarion - apie Bastūnus ir jų gyvenseną. Starlin ir le_golas dainavo naujo ir seno filksingo (ir ne tik). Buvo įteikti tradiciniai "Žiedo Užburtųjų" apdovanojimai. Taip nepastebimai prabėgo visa diena. Vakare didžioji dalis suvažiavusiųjų išsiskirstė, o likusieji prisiminė prabėgusius metus ir kitus dalykus. Galiausiai, sekmadienį ryte, patraukėme namo.

Šeštasis forumo Gimtadienis – 2009 m. balandžio 4 d.

Kaip ir Jubiliejus, šeštasis gimtadienis atšvęstas Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Programa vyko tik šeštadienį, tačiau nemažai dalyvių susirinko jau penktadienį, o išsiskirstė sekmadienį. Gimtadienio programoje buvo tradicinių „Žiedo užburtųjų“ apdovanojimų įteikimas, po poros metų pertraukos atgimęs orientacinis žaidimas, trivia bei naktinės „Žiedų valdovo“ RISK partijos. Taip pat viso gimtadienio metu buvo eksponuojami forumo narių dailės kūriniai. Šis gimtadienis tapo didžiausiu „Tolkien Lietuva“ renginiu – jame dalyvavo net 24 forumo nariai ir draugai.

Septintasis forumo Gimtadienis - 2010 m. kovo 27 d.

Jau trečią kartą iš eilės susirinkome Rumšiškėse - kai kas penktadienį vakare, kai kas šeštadienį iš ryto. Iš visų Lietuvos kampelių sugužėjo net 21 "Tolkien Lietuva" narys. Programa, kaip jau įprasta, vyko tik šeštadienį; penktadienį intensyviai jai ruošėmės, o sekmadienis buvo paskirtas "TL Draugijos" visuotiniam narių suvažiavimui.

Na o šeštadienį nuo pat ryto prasidėjo veiksmas. Pusryčiaudami pasidalinome prisiminimais, kada prisijungėme prie forumo, kaip jį radome, kas patiko ir nepatiko, kokius įspūdžius paliko pirmieji susitikimai su kitais forumiečiais. Paskui dauguma klausėsi Laiqualasse paskaitos apie pražūtingą pasakų pasaulį ir netgi neužmigo, o po jos patraukė žaisti "Alias" su tolkinistiniais elementais. Po "Aliaso" ir sočių pietų sekė dar viena tradicija - orientacinis žaidimas, kuriame hobitų, rohirimų ir elfų komandos varžėsi dėl Tomo Bombadilo prizo. Galiausiai buvo išdalinti "Žiedo užburtųjų apdovanojimai" ir programa išsisklaidė į atskirus pokalbius, dainas, valgymą ir miegojimą.

Aštuntasis forumo Gimtadienis - 2011 m. balandžio 16 d.

Kaip ir trejus metus prieš tai, planavome Gimtadienį švęsti Rumšiškėse. Bet ne visiems planams lemti pasisekti: dėl netikėtai nesėkmingai susiklosčiusių aplinkybių teko perkelti veiksmo vietą į Aldariono sodybą Meškučiuose, netoli Alytaus. Ir vėl dauguma susirinkome penktadienį vakare, o iš viso į gamtos prieglobstį susibūrė 13 "Tolkienlietuvių". Penktadienį vakarojome iki paryčių ir ruošėmės programai, kuri tradiciškai buvo sutelkta į vientą dieną.

Šeštadienis prasidėjo Laiqualasse pasakojimu apie Tolkino kūrybos adaptacijas - filmus, vaidinimus, ir taip toliau. Vėliau dalyviai pasidalijo į dvi komandas ir sukūrė linksmų istorijų apie paslaptingus Viduržemės veikėjus, remdamiesi istorinėmis TL nuotraukomis. Papietavę pamankštinome galvas tolkinistinėje viktorinoje ir iškeliavome į laukus, kur aplankėme ne per toliausiai stūksančias dvaro liekanas ir pažaidėme žaidimų. Grįžę labai smagiai atsiminėme kurį laiką primištas improvizacijas, kuriomis paminėjome "Hurino vaikų" išleidimo metines.

Taip ir baigėsi šeštadienis, o sekmadienį lėtai budindamiesi ilgai kalbėjomės apie ateities planus, "TL Draugijos" ir šiaip "Tolkien Lietuvos" veiklą ir kitus gražius dalykus. Gerokai įdienojus išsiskirstėme iki kitų susitikimų.

Devintasis forumo Gimtadienis - 2012 m. kovo 31 d.

Antrą kartą iš eilės Gimtadienį šventėme Meškučiuose, Aldarion sodyboje. Ir vėl mūsų susirinko nelabai gausus būrys - 14 dalyvių. Penktadienį vakare apsipratę vietoje ir pavakarieniavę, išėjome pasivaikščioti po apylinkes. Žygis užtruko beveik tris valandas, bet tikrai neprailgo.

Šeštadienį ryte prie apskrito stalo susipažinome vieni su kitais, ypač su keliais naujais bendrabepročiais. Tada sekė Laiqualasse paskaita apie Tolkino akademinę karjerą, Tolkino kūrybos iliustracijų koliažais užduotis ir gausūs bulvinių blynų pietūs. Po jų įvyko viktorina, kurioje laimėjo draugystė :) O tada visi valgėme tortus (jų buvo net trys!) ir improvizavome vaizdelius iš "Silmariljono". Naktį išdainavome didžiąją dalį filksingo repertuaro, o dar vėliau kai kurie pažaidėme stalo RPG.

Sekmadienis išaušo lėtai, bet buvo saulėtas ir netgi beveik pavasariškas. Programos jau nebebuvo, taigi teliko tik atsikelti, susitvarkyti, susikrauti daiktus ir vykti namo.

Forumo dešimtmetis – 2013 m. balandžio 12-13 d.

Dešimties metų sukaktis – neeilinis įvykis, tad ir paminėti jį nusprendėme išskirtinai. Šventė susidėjo iš dviejų dalių: penktadienį vakare rinkomės Vilniuje, "Baltų dramblių" kavinėje, o šeštadienį programa persikėlė į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse. Vilniuje vakaronėje dalyvavo du garbūs svečiai – Andrius Tapinas ir Vilma Rinkevičiūtė, Tolkino kūrinių vertėjai. Pasikalbėję su jais apie Tolkino atradimą, vertėjų darbus ir kitas įdomybes, pažaidėme keletą žaidimų, pasilinkėjome sau dar bent dešimties sėkmingų metų ir išsiskirstėme – kas namo, o kas į Rumšiškes.

Šeštadienį pasiklausėme paskaitos ir padiskutavome "Kodėl Tolkinas?", apie neblėstantį rašytojo populiarumą. Taip pat dėliojome koliažus, iliustruojančius Tolkien Lietuvos istoriją, žaidėme orientacinį žaidimą ir po keleto metų pertraukos išdalinome Žiedo užburtųjų apdovanojimus, kuriais pagerbėme per visus dešimt metų labiausiai bendruomenei nusipelniusius asmenis ir pažymėjome labiausiai įsiminusius įvykius. Sekmadienį, prieš išsiskirstydami, aplankėme ir TL Ąžuoliuką.

Vienuoliktasis Gimtadienis – 2014 m. balandžio 12 d.

Šiam Gimtadieniui iškeliavome į kitą pusę, nei anksčiau – į Kulionis, šalia Molėtų astronomijos observatorijos. 25 dalyviai susipažino su apylinkėmis, pasiklausė pasakojimo apie "Žiedų Valdovo" atsiradimą, pažaidė viktoriną. O vakare būriavosi prie laužo, gaminosi maistą, dainavo ir kitaip ilgai vakarojo iki paryčių.

Dvyliktasis Gimtadienis – 2015 m. balandžio 11 d.

Kulionys kaip Gimtadienio šventimo vieta patiko, taigi apsilankėme ten ir vėl. Kaip paprastai, nemažai dalyvių susirinko dar penktadienį vakare; tada įvyko diskusija apie "Hobito" filmų trilogiją ir žiūrėjome vieną fanų perdarytą šių filmų versiją. Šeštadienį į pagrindinius renginius susirinko net 38 dalyviai – tokios gausos mūsų renginiai dar nėra matę. Pasiklausėme paskaitos apie Tolkiną ir kosmonautiką; gal šie dalykai atrodo visiškai nepanašūs, bet sąsajų visgi galima atrasti. Tada laidėme aitvarus, šaudėme ir lanko ir orinio šautuvo. Popiet ėjome į kelionę ponio Bilo pėdomis. Apsukę nemenką ratą, sugrįžome vakaronei prie laužo, stalo žaidimams ir kitoms pernaktinėms linksmybėms.

Paruošė Metraštininkas