header6

Interviu su Tomás'u Hijo

Autorius Arien . Paskelbta Įvairūs

Grafikas Tomás'as Hijo turėtų būti žinomas ar bent girdėtas tiems, kas domisi dailininkais, iliustruojančiais Tolkino kūrybą. Išskirtinio stiliaus, įsimintino braižo, savito atlikimo kūriniai atkreipia dėmesį ir intriguoja pamatyti ir sužinoti daugiau.

Tomás'as gimė Salamankoje, nedideliame kalnų miestelyje Vakarų Ispanijoje. Ten pat ir dabar gyvena bei dirba. Iliustruoja knygas kaip laisvai samdomas dailininkas, jo grafikos darbus eksponuoja ne tik Ispanijos, bet, neretai, ir kitų šalių galerijos. Nors pats studijavo žurnalistiką, šiuo metu dėsto iliustravimo meną Salamankos universiteto Dailiųjų menų koledže. Kurį laiką gyveno Madride, bet darbo pobūdis ir prieinamas internetas sugrąžino namo.

Sužinojęs, kad esame Tolkino fanklubas, nedvejodamas sutiko atsakyti į kelis klausimus.

Pasaulio pabaigos Ardoje

Autorius Laiqua . Paskelbta Įvairūs

2012 m. gruodį vis būdavo šnekama apie artėjančią pasaulio pabaigą. Tą mėnesį vykusiuose Tolkinėjimuose 3-XII irgi šnekėjomės apie tai, kada ir kaip baigėsi pasaulis Ardos istorijoje, kaip jis pasibaigs iš viso ir kas bus po to; taip pat kaip tie mitai primena mūsų pasaulį, jo reiškinius ir ateitį. Pagal šių tolkinėjimų medžiagą parengtas ir šis straipsnis.

---

Šiomis dienomis visi tik ir kalba apie pasaulio pabaigą. Gruodžio 21-oji, besibaigiantis majų kalendorius, planeta X, dar visokios astrologinės pranašystės... Žinoma, tai nėra kažkas labai ypatingo – kokių nors pasaulio pabaigų numatoma turbūt kasmet, o kas keletą metų viena ar kita pranašystė išplinta po pasaulį. Taip buvo artėjant 2000-iesiems metams, vėliau kažkas panašaus dėjosi ir 2003-aisiais. Ir tai tėra tik naujausi gąsdinimai; istorijoje jų žinoma ne vienas ir ne du. 1666-aisiais metais krikščionys baiminosi šėtono pinklių, tais metais kilęs didžiulis gaisras Londone buvo laikomas pasaulio pabaigos pradžia; 999-ieji metai, pirmojo tūkstantmečio pabaiga, irgi atrodė baugūs, buvo laukiama antrojo Kristaus atėjimo. Pasakojama (nors nežinia, ar ši istorija neišgalvota) net apie molinę lentelę, rastą vienos iš Tarpupio civilizacijų – ar tai asirų, ar tai akadų – teritorijoje, datuojamą trečiu tūkstantmečiu prieš Kristų, kurioje baiminamasi artėjančios pasaulio pabaigos.

Kaip ten bebūtų, šis eilinis apokaliptinis burbulas yra puiki proga susipažinti su įvairiomis "pasaulio pabaigomis" Ardoje. O ten jų būta, ir ne vienos. Vėlgi, to galima būtų tikėtis, mat pasakojimai apie Ardą, ypač "Silmariljonas" ir "Viduržemės istorija", yra mitologiniai, o mitologiją be pasaulio pabaigos istorijų rasti sunku. Skandinavai turi savo Ragnaroką, krikščionys – Paskutinį teismą, induistai laukia Kalki atėjimo, ir taip toliau. Paskutinis mūšis ir po jo atgimsiantis pasaulis figūruoja ir Ardoje, tačiau iki jo dar prieisime, o dabar pasižiūrėkime į Ardos pradžią.

Smailiaausiai ir veltabarzdžiai

Autorius Agronomas . Paskelbta Įvairūs

„Hobito: Nelauktos kelionės“ filmo pradžioje yra scena, kurioje į vieną Torino žvilgsnį, mestą elfų karaliaus Tranduilo link, režisierius bandė sudėti šešių tūkstantmečių, o gal net ilgesnę, istoriją. Tas pykčio kupinas žvilgsnis tarsi paaiškina žiūrovui, kodėl Torinas neapkenčia elfų, o elfai kiek iš aukšto žiūri į dvorfus.

„Žiedų Valdove“, tik jau ne filme, Elrondo taryboje Legolasas ir Gloinas susiginčija dėl Legolaso tėvo Tranduilo poelgio, kai šis įkalino dvorfus savo požemiuose. Gandalfas ginčą nutraukia, sakydamas, kad „jei būtų išsakytos visos nuoskaudos, kurias elfai ir dvarfai turi vieni kitiems, tai galėtume pamiršti šią tarybą“ ir, suprask, bet kokios sąjungos galimybę. Iš tokių žodžių galime susidaryti įspūdį, kad elfai ir dvorfai sugyveno toli gražu ne gražiai, o pykosi turbūt daugiausiai iš visų „gerųjų“ Viduržemės tautų.

Bet tikroji istorija, atsiskleidžianti „Silmariljone“ ir „Viduržemės istorijos“ tomuose, yra gerokai įvairesnė ir sudėtingesnė. Elfai ir dvorfai kartais prekiavo, kitais kartais – kariavo, o keletą sykių ėjo į mūšius petis į petį. Nors tarpusavy jie bendravo mažiau, nei kuri nors viena padermė su žmonėmis, pasižvalgę po septynis tūkstantmečius rasime tikrai ne vieną svarbų įvykį. Čia siūlau su jais susipažinti.