header6

Kada Viduržemėje švenčiami Naujieji metai?

. Paskelbta Įdomybės

Po poros dienų sutiksime Naujuosius 2016-uosius metus. Žinoma, ne visas pasaulis – kitose kultūrose metų pradžia švenčiama kitu metu. Sausio pirmoji metų pradžia paskelbta dar 45 metais prieš Kristų, Romos imperijoje. Ji sutapatinta su dievo Jano švente. O kaip buvo Ardoje?

Viduržemėje ir Nūmenore egzistavo ne viena kalendorių sistema. Elfai metus dalino vienaip, žmonės – kitaip, hobitai – dar kitaip. Tiesa, žmonės kalendorių perėmė iš elfų, taigi jie buvo panašūs. Metų pradžios datos kai kuriuose kalendoriuose kartojasi, taigi galime išskirti jas dvi:

- Hobitų kalendoriuje, kuris naudotas Grafystėje, Brijuje ir aplinkinėse žemėse, metų ratas pasibaigdavo per žiemos saulėgrįžą. Taigi pirmoji metų diena buvo „Antroji Kalėda“ (Second Yule), ji maždaug atitinka mūsų kalendoriaus gruodžio 22-ąją. Pirmoji ir Antroji Kalėdos buvo dienos, nepriskiriamos nei vienam mėnesiui ar savaitei; dar trys arba keturios tokios dienos būdavo vidurvasarį. Likę metai padalinti į dvylika mėnesių po 30 dienų, tad po Antrosios Kalėdos išaušdavo pirmadienis, pirmoji Pokalėdžio (Afteryule), Brijuje vadinto Gruodžiu (Frery), diena.

- Elfų kalendoriuje pirmoji metų diena – yestarë – taip pat nepriklauso nei vienam mėnesiui. Ji atitinka pavasario pradžią, taigi turėtų maždaug sutapti su pavasario lygiadieniu. Ji atitiko hobitų kalendoriaus velykio mėnesio šeštą dieną, pavertus į mūsiškąjį, tai būtų kovo 29-oji, taigi šiek tiek po lygiadienio. Visgi pavasaris ateina maždaug tuo metu.

- Žmonių kalendoriai buvo keli ir juose metų pradžia ne visada vienoda. Nūmenore ir vėliau Arnore bei Gondore naudotas kalendorius, kurio mėnesiai ir šventės panašūs į elfų, tačiau metai pradedami skaičiuoti nuo žiemos lygiadienio. Hobitai vėliau prisitaikė sau šį kalendorių ir išlaikė žiemišką metų pradžią. Tuo tarpu Trečiojo amžiaus pabaigoje Gondore įvestas Naujasis kalendorius, kurio pradžia buvo šiurkščio mėnesio 25-oji, Saurono nugalėjimo ir Žiedo sunaikinimo diena. Pervertus į Grigališkąjį, ji atitinka kovo 17-ąją dieną, tačiau dažnai Gondoro naujieji metai mūsų pasaulyje minimi ir kovo 25-ąją, nes „Žiedų Valdove“ hobitiškų mėnesių pavadinimai išversti į mūsiškius neįskaitant aštuonių dienų skirtumo, tad šiurkštis (Rethe) pavirto kovu, ir viskas.

Tad su Naujaisiais metais visus – ir praėjusiais hobitiškais bei karališkaisiais, ir ateinančiais mūsiškiais romėniškaisiais, ir dar laukiamais elfiškaisiais/gondoriškaisiais!