header6

Viduržemiški receptai

. Paskelbta Įdomybės

 

Hobitai mėgsta pavalgyti. Ot naujieną parašiau, ar ne? Dar „Žiedų Valdovo“ prologe parašyta, kad jie „valgo ir geria daug ir dažnai, o per dieną valgo net šešis kartus, jei tik turi galimybę“. Šeši hobitų valgymai paminėti ir „Žiedų Valdovo“ filme, kai vargšas Pipinas po truputį supranta, jog keliaujant su Aragornu jiems neteks valgyti nei antrųjų pusryčių, nei 11 valandos arbatėlės, o galbūt net ir priešpiečių, popiečio arbatėlės ar netgi pietų! Na, bet vėliau jam tenka paragauti maisto Rivendele, Galadrijelės lembaso ir Izengardo podėlių skanumynų, taigi viskas jam susiklostė ne taip ir blogai. O ką apskritai valgė Viduržemės gyventojai?

 

Į šį klausimą aiškaus atsakymo turbūt negausime. Galime tik padaryti keletą logiškų prielaidų. Viduržemės klimatas buvo panašus į Europos, apskritai tai yra Europa mitologinėje praeityje, todėl ir maistas turėtų būti gana panašus į tai, ką valgė mūsų protėviai. Turint tai omenyje, šiek tiek stebina, kad hobitai augina bulves ir tabaką, bet galima manyti, kad juos kadaise atgabeno nūmenoriečiai, o vėliau šios vietinės veislės išnyko ir jas iš Amerikos reikėjo atgabenti iš naujo. Elfai kepė lembasą, gėrė miruvorą; visokių užuominų apie maisto produktus ir patiekalus yra, bet nelabai daug.

Aišku, tai netrukdo daugybei fanų užpildyti šią spragą. Egzistuoja ištisi blogai, skirti viduržemiškiems receptams. Žinoma, galima ginčytis, kiek šie receptai atitinka ką nors, kas galėjo būti gaminama Viduržemėje, o kiek tai yra tiesiog žmonių mėgstami receptai, pervadinti tolkinistiniais pavadinimais. Bet ir tai nėra blogai, o tik atveria didesnes galimybes fantazijai. Tuo labiau, kad maistą galima derinti su kitomis tolkinistinėmis pramogomis: pavyzdžiui, yra fanų, kurie rengia „Žiedų Valdovo“ išplėstinių versijų peržiūras su šešiais (arba septyniais) valgymais pertraukų metu. Argi ne hobitiška puota? Gal kas norėtumėte surengti tokią savo draugams? Receptų idėjų pasisemti galite kad ir čia – vien šių 65 receptų užteks ne vienam filmų maratonui.

Viduržemiška kulinarija yra tokia populiari, kad vos trumpai paieškojus Amazonėje galima rasti net tris tolkinistinių receptų knygas. O oficialiame „Hobito“ filmų tinklalapyje rasite Bomburo receptų knygą, kuriai receptus siūlyti gali visi norintys. Žinoma, į visus šiuos receptų rinkinius derėtų žiūrėti kritiškai – pavyzdžiui, vargu, ar ryžiai buvo paplitęs maistas toje Viduržemės dalyje, kuri aprašoma „Hobite“ ir „Žiedų Valdove“ - bet kulinarinių idėjų pasisemti tikrai yra iš kur.

Net ir mes, tolkienlietuviai, esame bandę pagaminti šį bei tą tolkinistiško. Jau beveik prieš ketverius metus per Tolkinėjimus kepėme lembasą, kurio receptą rasite forume. Nežinia, ar receptas tikrai paveldėtas iš senovės elfų valdovių, bet kelioninė duona gavosi tikrai labai soti – kai kas persivalgė vos nuo keleto sausainiukų.

O kokie viduržemiški patiekalai labiausiai patinka jums?