header6

Tolkinistiniai kalnai Titane

. Paskelbta Įdomybės

Šių metų kovo mėnesį NASA paskelbė atnaujintą Saturno palydovo Titano žemėlapį (nors gal geriau būtų sakyti "titanlapį"). Jame pažymėta nauja kalnų grupė - Morajos kalnai, - ir įvardintos dvi naujos kalvos - Bilbo ir Arvenos.

Kaip čia taip? Ką tolkinistiniai vietovardžiai ir veikėjai veikia Titane? Tokie pavadinimai - ne atsitiktinumas. Šiame Saturno palydove rasite ir Vienišąjį kalną (Erebor Mons), ir Lemties kalną (Doom Mons), ir Tanikvetilio bei Ūkanotuosius kalnynus (Taniquetil Montes, Misty Montes). Net ir toks nereikšmingas veikėjas, kaip Handiras, paminėtas turbūt tik geneologiniuose medžiuose Silmariljone, turi savo kalvą. Šiuos pavadinimus siūlo jų atradėjai, o tvirtina Tarptautinė astronomų sąjunga. Pagal šios organizacijos sutarimą, kiekvieno Saulės sistemos kūno paviršiaus struktūros yra vadinamos ne atsitiktinai, o pagal kažkokią apjungiančią tematiką. Pavyzdžiui, Veneros visų struktūrų pavadinimai yra moteriškos deivės ar mitinės būtybės iš įvairių Žemės kultūrų; ten rasime ir Giltinę, Raganą bei dar ne vieną lietuvišką vardą. Merkurijaus krateriai vadinami rašytojų ir kitokių menininkų vardais - ten yra ir Donelaitis, ir Tolkinas. Nykštukinės planetos Cereros kraterių pavadinimai yra visokiausios žemdirbystės deivės ir dievai. Ir taip toliau. O štai Titano kalnai vadinami kalnų pavadinimais iš Tolkino kūrybos, o kalvos - Tolkino kūrinių veikėjų vardais. Štai ir paaiškinimas.

Tolkinistinių pavadinimų Saulės sistemoje yra ir daugiau. Tai - ir jau minėtas Tolkino krateris Merkurijuje, ir asteroidai Tolkinas bei Bilbas, ir keletas pavadinimų Plutone bei Charone (pavyzdžiui Mordoro tamsynė, t.y. tamsi sritis, angliškai vadinama Mordor Macula), ir netgi asteroidas Varda su palydovu Ilmare. Ilmarė buvo valų valdovės Vardos tarnaitė, taigi matome, kad šį pavadinimą suteikė gerai tolkinistiškai apsiskaitęs astronomas.

Tad kitą kartą, nakties danguje pamatę Saturną, pagalvokite, kad jo apylinkėse skrajoja Bilbas ir Arvena, Faramiras ir Handiras, ir stūkso Ūkanotieji, Pilkieji ir kitokie tolkinistiniai kalnai.

Iliustacija - NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/USGS sudarytas titanlapis su pavadinimais. Daugiau informacijos apie Saturno sistemą tyrinėjančią Cassini misiją rasite čia ir čia.

Žymos: Astronomija Titanas Planetos Palydovai Kalnai Veikėjai