header6

Viduržemės patarlių knyga

. Paskelbta Įdomybės

„Ne visa, kas auksas, juo žiba“. Šią frazę turbūt atsimena daugelis, skaitę „Žiedų Valdovą“. Panašių išminties perlų Tolkino kūriniuose yra daugybė, o nemažą jų dalį Profesorius sukūrė pats. Praėjusių metų pabaigoje išleistas viduržemiškos išminties rinkinys „The Proverbs of Middle-Earth“.

Tolkino kūriniuose randame labai įvairių patarlių. Kai kurios skamba komiškai – „Niekada nesijuok iš gyvo drakono“. Kitos atspindi šimtmečių ar tūkstantmečių išmintį: „Ne visi, kas klajoja, paklydę yra“. Dar kitos, ypač hobitų pastebėjimai, tiktų ir Mikei Pūkuotukui: „Ilgiausiai pabaigti užtrunka tą darbą, kurio niekada nepradedi.“ Daugybė šių patarlių, posakių ir tiesiog išmintingų pastebėjimų apie gyvenimą yra sukurti paties Tolkino, taip pridedant dar vieną realistiškumo sluoksnį visai Viduržemei. Juose atsiskleidžia ir visos Viduržemės, ir patarles kūrusių kultūrų istorija, jų pasaulėžiūra ir gyvenimo būdas.

„Viduržemės patarlės“ yra pirmoji ir kol kas vienintelė autoriaus Davido Rowe’o knyga. Pats Rowe’as, kilęs iš Anglijos, Tolkiną skaityti pradėjo vaikystėje ir tapo aistringu gerbėju. Jo profesinis gyvenimas su literatūra ar filologija nesusijęs: jis dirbo kalakutų fermose, organizavo koncertus, savanoriavo. Prieš keletą metų atkreipė dėmesį, kad Tolkino kūrybos tyrimuose niekas nenagrinėjo patarlių reikšmės ir nusprendė pats tą padaryti. Pradėjo nuo patarlių rinkimo, vėliau ėmėsi jų analizės, lyginimo su panašiais mūsų pasaulio posakiais. Taip gimė daugiau nei dviejų šimtų puslapių knyga. Skaitytojai joje ras ir gerai žinomų patarlių, ir prasprūdusių pro akis. Patarlių analizė parodo, kaip kiekvienas posakis gimsta iš jį sukūrusios tautos ir kaip atskleidžia tos tautos kultūrą.

Knygą išleido Oloris Publishing; ją galite įsigyti leidyklos interneto parduotuvėje ir kitur. Autorius viduržemiškomis patarlėmis reguliariai dalinasi savo Twitter paskyroje.