header6

Žemėlapiai fantastinėse knygose

. Paskelbta Įdomybės

Ką pirmiausiai darote, paėmę į rankas naują fentezi knygą? Jei jūs nors kiek panašūs į mus, tai ieškote žemėlapių. Galimybė pamatyti pasaulį, į kurį jus nukels knyga, prideda neapsakomo žavesio kiekvienam kūriniui. Dabar naujoje Čikagos universiteto leidyklos knygoje galima susipažinti su garsiausiais fantastiniais žemėlapiais, jų kūrimo procesu, ir rašytojų mintimis apie fantastinę kartografiją.

„The Writer's Map“ rasite ne tik dešimtis žemėlapių, bet ir pasakojimų apie juos ir apie pačią fantastinę kartografiją. Žemėlapiai yra labai įvairūs: nuo seniausio žinomo fantastinio žemėlapio iš sero Tomo Moro „Utopijos“ iki klasikos – Viduržemės, Narnijos, Šimtamylės girios ir kitų. Rasite ne tik užbaigtus darbus, bet ir eskizus, kurie atskleidžia kūrybinį procesą: kaip atsirado Mordoras, kur keliavo Jackas Kerouacas, rašydamas „Kelyje“.

Kerouaco žemėlapis – ne vienintelis iš mūsų pasaulio. Vietos knygoje sulaukė ir Waldeno tvenkinio planas, nupieštas Henry`io Davido Thoreau, kai šis dvejus metus gyveno gamtos prieglobstyje Waldeno pakrantėje. Kitos, kad ir fantastinės, vietos, savo kūriniuose egzistuoja kažkur mūsų pasaulyje – tai ir ta pati Utopija, ir Stevensono Lobių sala. Tačiau kiekvienas žemėlapis padeda geriau suprasti ne tik užbaigtus pasaulius, bet ir kūrėjų galvose besisukančias mintis.

Tuo labiau, kad knygoje rasime toli gražu ne tik žemėlapius, bet ir įvairių rašytojų mintis apie fantastinę kartografiją. Knygos sudarytojas Huwas Lewisas-Jonesas – istorikas, besispecializuojantis tyrinėjimų istorijoje. Anksčiau jis rašė ne vieną knygą apie svarbias ekspedicijas Antarktidoje, kopimą į Everestą ir panašias, o dabar pasuko fantastinių pasaulių link. Nes juos irgi tyrinėjame – ar skaitydami knygas, ar jas rašydami. Kiti garsūs vardai, prisidėję prie knygos, – Philipas Pullmanas (Auksinio kompaso autorius), Davidas Mitchellas (Debesų atlasas), Tolkino tyrinėtojas Brianas Sibley`us ir kiti. Jie dalinasi savo mintimis apie žemėlapių kūrimą: vieniems tai yra bet kokio fantastinio kūrinio pradžia, kitiems – atsipalaidavimas nuo teksto rašymo, nes žemėlapio kūrimas yra mažiau apribotas konvencijomis. Net jei žemėlapiai nepasiekia skaitytojų akių, jie dažnai yra nepamainomi rašytojų pagalbininkai, padedantys jiems nepasimesti kuriamame pasaulyje.

Žemėlapių kūrimas nėra vien malonumas. Kartais, pradėjus piešti žemėlapį, paaiškėja, kad tenka perrašyti kūrinį – ypač apie tai rašo vaikų literatūros kūrėjai. Bet galimybė pačiam pasinerti į savo kuriamą pasaulį atperka šiuos nedidelius trūkumus. Tuo labiau, kad žemėlapius myli ir milijonai skaitytojų visame pasaulyje.

Plačiau apie knygą – leidyklos puslapyje. Įsigyti ją galite Amazonėje.

 

 

Žymos: žemėlapiai