header6

Kaip Žiedų Valdovas knygų leidybą pakeitė

. Paskelbta Įdomybės

Turbūt daugeliui girdėti teiginiai, kad Tolkino kūryba, ypač "Žiedų Valdovas", pakeitė fentezi literatūrą. Kartais šie teiginiai pavirsta į dar stipresnius, neva Tolkinas apskritai sukūrė šį žanrą. Tai nėra tiesa - jei Tolkinas ir buvo literatūrinės krypties pradininkas, tai nebent gerokai siauresnės epinės fentezi, mat kitokių "maginės" fantastikos kūrinių nemažai buvo ir iki to. Tačiau "Žiedų Valdovas", tiksliau sakant, jo leidimo minkštais viršeliais publikacija JAV, gerokai pakeitė fantastikos leidybą. Apie tai rašoma straipsnyje Tor.com.

Kai "Žiedų Valdovas" buvo išleistas Jungtinėje Karalystėje, 1954-1955 metais, jis sulaukė komercinės sėkmės, bet masiniu fenomenu netapo. Panašiai galima apibūdinti ir tais pačiais metais Houghton Mifflin išleisto pirmojo leidimo JAV sėkmę - knyga kietais viršeliais tiesiog nebuvo įperkama kiekvienam norinčiam. Viskas pasikeitė po dešimtmečio, 1965-aisiais, kai JAV išleistos net dvi "Žiedų Valdovo" versijos minkštais viršeliais - nelegali Ace Books ir legali Ballantine Books. Ir taip jau sutapo, kad panašiu metu JAV vyko įvairūs kultūriniai perversmai, kurie šią knygą pavertė ištisos žmonių kartos išsigelbėjimu nuo nepatinkančio pasaulio.

Septintajame dešimtmetyje JAV buvo įklimpusi Vietnamo kare. Juodaodžiams buvo suteiktos lygios teisės su baltaisiais ir įstatymu uždrausta diskriminacija. Antrosios bangos feministės ir hipiai keitė nusistovėjusį supratimą apie meilę, seksą ir šeimą. Gali atrodyti keista, tačiau "Žiedų Valdovas" buvo labai priimtinas įvairioms šių pilietinių konfliktų pusėms. Konservatyvių pažiūrų žmonės knygoje marė pabrėžiamą pareigą aukštesniam tikslui, grįžimą prie "paprastesnių" senovinių laikų ir priimtinas tradicines vertybes. Subkultūrų atstovai matė anti-karinę žinutę, pasakojimą apie paprastų žmonių (na gerai, hobitų) vargą kare, nusigręžimą nuo gamtą niokojančios pramonės, draugystę ir bendruomeniškumą. Sunku išskirti vieną svarbiausią priežastį, kuri nulėmė "Žiedų Valdovo" išpopuliarėjimą, o gal tokios priežasties ir nėra - kiekviena iš jų prisidėjo prie šio fenomeno.

Kaip bebūtų, "Žiedų Valdovą" žmonės graibstė iš knygynų lentynų. Leidyklos, žinoma, į tai reagavo. Iš pradžių pradėjo iš naujo leisti senesnius fantastikos kūrinius - taip antro gyvenimo sulaukė "Konano" serija. Taip pat ėmė ieškoti rašytojų, kurie galėtų parašyti "kažką panašaus" - vienas pirmųjų tokių pavyzdžių yra Terry`io Brookso "The Sword of Shannara". Fentezi literatūra per keletą metų tapo meinstrymu - daugybė žmonių skaitė "Žiedų Valdovą" ir kitas knygas, nors dar prieš penkmetį nebūtų į jas net pažiūrėję. Panašų atgimimą išgyveno ir mokslinė fantastika, kurios Aukso amžiumi vadinamas laikotarpis baigėsi su Antruoju pasauliniu karu. Šeštajame dešimtmetyje žanro populiarumas buvo sumažėjęs, bet fentezi iškilimas kartu paskatino ir mokslinės fantastikos rašytojus bei leidėjus.

Dar vienas pokytis, kurį atnešė "Žiedų Valdovas", buvo kūrinių ilgis. Tarpukariu fantastinė, ir kita žanrinė, kūryba dažnai buvo trumpa - žurnaluose spausdinami apsakymai ir novelės. Vėliau po truputį kūriniai ėmė ilgėti, pagausėjo romanų, bet į juos leidėjai žiūrėjo atsargiai. "Žiedų Valdovas", nors buvo rašomas kaip vientisas romanas, buvo išleistas trimis knygomis ir iškart pavadintas trilogija. Pamatę, kad ir keleto tomų apimties kūriniai yra perkami ir skaitomi, leidėjai ir rašytojai ėmė palankiau žiūrėti į tolesnius bandymus rašyti tokios, tikrai epinės, apimties veikalus. Trilogija netrukus tapo įprastine fentezi romanų forma, paplito ir romanų serijos. Galima ginčytis, ar tokia forma tikrai gera ir ar neprarandamas trumpesnių kūrinių taupumas bei žavesys, tačiau pokytis įvyko.

Pats Tolkinas į "Žiedų Valdovo" populiarumą, ypač JAV, visada žiūrėjo kreivai. Jam, kaip religingam gana konservatyvių pažiūrų atstovui, buvo keista, kad jo kūrinius taip mėgsta hipiai ir panašūs maištautojai prieš visuomenės santvarką. Bet, kad ir kaip vertintume šiuos knygos įtaką, ji tikrai buvo didelė.

Iliustracija: Ballantine Books "Žiedų Valdovo" pirmojo leidimo viršeliai. Jų autorė Barbara Remington turėjo nupiešti iliustracijas taip greitai, kad net nespėjo perskaityti knygų - tai turbūt paaiškina keistus vaizdus.

Žymos: Žiedų Valdovas Leidyba fantastika fentezi