header6

Apie Antrąjį amžių: kas tas Nūmenoras?

. Paskelbta Įdomybės

Amazon Prime stato serialą apie „Žiedų valdovo“ priešistorę, kurio veiksmas vyks Antrajame amžiuje. Įrašų cikle "Apie Antrąjį amžių" pasakojame Jums apie tų laikų istoriją, svarbiausius įvykius, personažus ir vietoves.

 

Kaip pasakojama Quenta Silmarillion, Ardos pirmasis amžius baigėsi Įniršio karu, kuriame buvo nugalėta Tamsiojo priešo Morgoto kariuomenė. Tačiau Didysis mūšis pakeitė pasaulį ir žemės šiaurės vakaruose buvo sudraskytos ir išplėšytos, pro bedugnių plyšius riaumojo jūra, upės dingo, slėniai kilo aukštyn, o kalvos smuko žemyn. Tų kraštų tautoms teko persikelti ir nors dalis elfų ir žmonių apsigyveno rytuose, už Mėlynųjų kalnų, daugelis elfų eldarų didžiuliu laivynu išplaukė į vakarus ir įsikūrė Tol Eresėjos saloje. O žmonės iš trijų tautų, kovojusių prieš Morgotą, buvo apdovanoti – jie gavo išminties, galių, gyvenimą, ilgesnį negu kada turėjo kiti mirtingieji, ir salą, jiems iškeltą iš Didžiųjų Vandenų gelmės. Vedini Earendilio žvaigždės žmonės persikėlė ten ir įkūrė karalystę, klestėjusią daugiau kaip tris tūkstantmečius.

 

Salą vadino įvairiai: Andor – Dovanotąja žeme, Elenna – Pažvaigždžiu ir Anadune arba Númenor – Vakariu. Turtinga ir derlinga buvo Nūmenoro sala ir savo pavidalu buvo lyg penkiakampė žvaigždė, su penkiais pusiasaliais, besitęsiančiais į šiaurę, vakarus, pietryčius, pietvakarius ir rytus. Tol Eresėjos elfai lankė ją su dovanomis: kvapniomis gėlėmis ir fontanais, paukščiais giesmininkais ir naudingais žolynais. Nūmenoriečiai gyveno ilgus metus ir nepažino ligų, jie buvo išmintingi ir puikūs, aukšti, ištvermingi ir švytinčiomis lyg žvaigždės akimis. Įvairius amatus jie ištobulino – ir karo meną, ir ginklakalystę, bet iš visų jie labiausiai puoselėjo laivadirbystę ir jūreivystę, tad tapo tokiais jūrininkais, kokių daugiau niekada nebebus. Nūmenoro jūreiviai leisdavosi į keliones po plačiąsias jūras, pasiekdami ir šiaurės tamsą, ir pietų kaitrą, plaukdavo aplink Viduržemę ir nuo aukštųjų laivų pirmagalių žvelgdavo į Dienos Vartus rytuose.

 

Viduržemės žmonės tuomet gyveno tamsiajame amžiuje, juos slėgė šešėlis, jie gyveno silpni ir baištūs. Atvykę nūmenoriečiai juos daug ko išmokė, atvežė jiems javų ir vyno, parodė, kaip sėti, kaip malti grūdus, kirsti mišką ir apdoroti akmenį. Ilgainiui patys ėmė kurtis Viduržemėje, statė ten didingus uostus ir tvirtus bokštus, šiaurėje jie lankėsi elfų karaliaus Gil-galado žemėse, palaikė draugystę su elfais ir padėjo jiems kovoti su Sauronu, kai šio galia išaugo ir jis griebėsi piktadarybių. Vėliau nūmenoriečiai, dar vadinami dūnadanais, Viduržemėje įkūrė Arnoro ir Gondoro karalystes. Bet apie tai kitą kartą.

 

[Iliustracija: Old Numenore Map; autorystė - amegusa]

 

Žymos: Nūmenoras antras amžius