header6

Viduržemis Gdanske

. Paskelbta Klajonės

2005 metų vasario 21 - balandžio 18 dienomis Gdanske buvo eksponuojama paroda „Tolkino pasaulis“. Mūsų forumietė Gilthoniel į ją nuvyko ir parsivežė įspūdžių, kuriuos surašė čia.

---

Labai atšiaurų, bet saulėtą pavasario rytą aš stovėjau Gdansko senamiesty, Ilgojo Turgaus gatvėje.

Prieky – nuostabus pastatas, ant kurio fasado švietė užrašas „Tolkieno pasaulis“ („Świat Tolkiena“). Viduramžių-barokiniu Gdansko senamiesčiu patraukiau tiesiai ir netrukus įėjau į Žaliuosius Vartus (Złota Brama), kur eksponuojami įvairių dailininkų darbai Tolkieno pasaulio tema. Prieangyje – staliukai, ant kurių puikuojasi JRRT knygos, reklaminiai marškinėliai, parodos lankstinukai-knygutės ir kitokie smagumėliai :). Vos-ne-vos atsitraukusi nuo viso šito gėrio, apsilankiusi rūbinėje (kažkodėl mokamoj :-?), patraukiau į pirmąjį aukštą. Ilga salė užtamsintais langais man atėmė žadą. Nenusakoma atmosfera, puikiai sukurta viduržemiška nuotaika. Nuolat groja FotR‘o garso takelis, taigi žiūrint paveikslus įspūdis dar pagilėja. Pirmame aukšte puikavosi Giorgio Baldessin, Lode Claes, Tom Cross, Anthony Galuidi, Roger Garland, Donato Giancola, brolių Hildebrandt, Angus McBride, Anke Katrin Eissman, Roger Thomasson ir Alan Lee darbai, visiškai mane pakerėję. Kai kur ant sienų kabojo iš mėlynų raidelių sulipintos laisvos citatos iš knygų, ir vienintelis papiktinęs dalykas – klaidos paveikslų pavadinimuose (antai vietoj Gwaihir‘o atsirado Gwair‘as). Viduryje salės buvo ir Bag End‘as, visus pakerėjęs tikroviška išore ir nuvylęs nevykusiu vidumi (plastikinis kaminas ir tipiškai lenkiškai siuvinėtos staltiesėlės). Kiek tolėliau, praėjus Angus McBride „Arwen“ ir Arwen kardą, stovėjo Morijos durys. Pačios tikriausios. O mitrilas spindėjo mėlynai :). Dar toliau – kažkodėl apvytusiame sodelyje - Galadrielės veidrodis. Žiūrėk nežiūrėjęs – nieko nesimato, tačiau atrodo puikiai ;). Kampe kabojo užspausta vėliava, tačiau nesupratau, kieno – kartu ir Dol Amroto gulbė, ir Elesaro ženklas, ir Rohano žirgas. Keistoka, bet gražu ;). Ilgokai paslampinėjus, pusvalandžiuką kitą prastypsojus prie Alan Lee Rivendelo, palikau pirmąją salę ir užlipau į antrąjį aukštą. Prieš mane – Rohano vartai. Mediniai, tarsi įėjimą žymintys (nors prieš juos ir buvo dar keletas paveikslų, būtent Rohano tema). Praėjus juos, pirmasis įspūdis – oho. Visai nebeužtamsinta salė, jos gale – didokas ekranas, kuriame muistosi PJ‘ėjus. Jis pasakoja apie filmavimą Naujojoje Zelandijoje! Ojoj, mane užplūdo šiokie tokie kuklūs atsiminimai ;). Antrojoje salėje gėrėjausi Stephen Hickman, Mikel Janin, Angelo Montanini, Ted Nasmith ir kitų darbais. Šios salės tema buvo karas, todėl daugiausiai darbų vaizdavo Blogio jėgas, orkus, karą, žygius, nevilties akimirkas. Stačiai mane pakerėjo Diego Iaconfcic, Timoleon Kouimtzoglou, Catherine Chmiel, April Lee ir Luca Michelucci darbai. Stovėjau suakmenėjusi. Viename kampe buvo nazgūlas, kitame – orkas, o salės viduryje – Gondoro Karaliaus sostas ir Sparnuotoji Karūna.

Atrodė didingai, kol nepaliečiau – jie plastikiniai :(. Iškart už jų – už stiklo paslėptas Preciousss, nukaltas Alessio Leonicini, Raudonoji Knyga, kažkokie neidentifikuoti nykštukų indai ir Viduržemės žemėlapis. O priešais – rodomas filmukas apie filmavimą. Sėdėjau ant grindų – sėdėjau sėdėjau, žiūrėjau žiūrėjau, kol viską pradėjo rodyti trečią kartą iš eilės :). Tada pastebėjau vieną geriausių dalykų – kampe, taip niekšiškai užkištas, stovėjo staliukas su pirmaisiais JRRT knygų leidimais! Gaila, jie buvo uždėti vienas ant kito, nelabai daug kas matėsi, bet įspūdis nerealus.

Na, kaip jau kartą buvau pasimokiusi, nuostabiausi dalykai baigiasi greičiausiai, taigi teko palikti Tolkieno pasaulį. Jau antrą kartą, jau antrą kartą išėjau iš Viduržemės. Bet niekad neprarandu vilties, bus dar ir trečias kartas. Ir jis nemeluos! ;)

Keletas nuotraukų iš parodos ir Gdansko - galerijoje: