header6

2006 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2006 metus forumo bendruomenei

2006-ieji metai tolkinizmui, ar bent jau mūsų forumui, buvo aktyvūs. Įvyko ne vienas ir ne du reikšmingi renginiai, atsirado gana daug aktyvių narių, be to, mus, nors ir sunkiai bei lėtai, ėmė pastebėti plačioji visuomenė. Toliau seka išsamesni komentarai apie šiuos dalykus.

Forumo nariai

Viščiukus skaičiuoja rudenį, tolkinistus – pavasarį, tačiau pavasarį skaičiuojami tie tolkinistai, kurie atvyksta į gimtadienį. O forumo liaudį skaičiuoti galima ir per hobitišką naujametį, ne tik per gondoriškąjį.

Taigi, nuo praėjusių metų sausio 1 dienos forume užsiregistravo ~130 narių (neskaitant greitai trinamų spamerių). Nemaža dalis jų, deja, kol kas neparašė nei vienos žinutės. Iš kitos pusės, net 14 parašė daugiau nei po 20 žinučių ir vis dar daugiau ar mažiau aktyviai lankosi forume bei dalyvauja diskusijose. Iš jų keletą – Strėlę, Nassą, Nildę, Rtfb, Vytzką, – pamatėme ir gyvai.

Kai kurie nariai dėl objektyvių ir nelabai priežasčių paliko forumą ir lankosi jame labai retai, arba išvis nustojo lankytis. Visgi jų skaičius yra mažesnis, nei atsiradusių naujokų, taigi bendrai paėmus, bendruomenė auga. Be to, visada yra vilties, kad senieji nariai grįš.

Šiuo metu forume yra 300 registruotų vartotojų, iš jų 98 yra parašę 20 ir daugiau žinučių – atmetus tuos kelis, kurie šiuo metu neberašo, galime teigti, jog turime apie 80 tikrai aktyvių forumiečių, kas yra daug geriau, nei kartais baiminamasi.

Tolkinistiniai įvykiai 2006-aisiais metais

Praėję metai buvo gausūs įvykių – gerai pagalvojus, kai kuriems dažnai būdavo užimtas kone kiekvienas savaitgalis, o neretai ir dar daugiau. Priminsiu ir prisiminsiu juos daugmaž chronologine tvarka.

Naujieji 2006-ieji metai buvo sutikti Starlin sodyboje netoli Molėtų. Programos „vinimi“ tapo Starlin ir Laiqualasse paruoštas kabinetinis LARP žaidimas „Gluosnio paslaptis“. Buvo aplankyta galima vasarinės stovyklos vieta, Starlin ir Folkas pristatė daug filksingo. Daug daugiau informacijos apie šį renginį bus galima (tikėkimės) pamatyti Aldarion sumontuotame filme.

Vasario mėnesį prasidėjo „Lituanicon 2006“ organizavimas. Mūsų kolektyvas dar žiemą buvo nusprendęs prie jo prisidėti spektakliu. Taigi maždaug nuo vasario uoliai kibome į darbą – Indraja rašė scenarijų, Starlin bandė mus išmokyti aktorystės pagrindų, ir šiaip daugiau mažiau linksmai rengėmės pristatyti Lietuvos fantastams savo požiūrį į „Tolkieno mokinių“ serijos knygas. Spektaklyje vaidino Maja, Laiqualasse, Kronas, Indraja, Exon, Starlin, Nilde, Dovilė bei Linkis.

Be šito, prie konvento taip pat prisidėjo Starlin, koordinavusi žaidimą „Rytai – visiškai slaptai“, Nilde, parengusi pranešimą apie fantastines būtybes arabų mitologijoje, Exon, pristačiusi žaliąją arbatą, bet Hild, meistravusi stalo RPG.

Kovo 26-ąją vos du tolkinistai – Aldarion ir Elanor – ryžtingai žygiavo palei Nerį netoli Kauno, taip pusiau oficialiai įsteigdami Bastūnų gildiją. Kartu su jais keliavo Aldariono šeimyna, taigi kompanijos jie turėjo.

Balandžio 8-ą dieną Kaune, Perkūno namuose buvo atšvęstas trečiasis forumo gimtadienis. Susirinkę 17 forumiečių pasilinksminome, pagąsdinome Kauną savo kostiumais bei tikrai gerai praleidome laiką (kai kas pasiliko ir per naktį į sekmadienį Aldariono namuose Rumšiškėse). Tiesa, po gimtadienio ne vienam iškilo svarbus klausimas – ar mes visgi galime būti rimti tolkinistai, ir ar to norime? Vėliau sekusi diskusija forume konkrečių sprendimų nedavė, tačiau dabar, praėjus beveik metams, aišku, jog rimti būti galime. Gimtadienio metu, be kita ko, buvo išdalinti tradiciniai apdovanojimai Žiedo užburtiesiems bei įsteigta Metraštininko pareigybė. Jei ne ji, neskaitytumėte ir šio pranešimo.

Gegužės 6-7 dienomis žygeivių kompanija pakeliavome po pietų Lietuvoje esantį Punios šilą, aplankėme Aredhel sodybą bei, kitą dieną, Ąžuoliuką. Ąžuoliukas auga tvirtai ir tvarkingai, šį pavasarį Girinis žada jį persodinti ant kitos kalvos.

Gegužės 12-14 dienomis Vilniuje, viešbutyje „Holiday Inn“ įvyko 16-asis Lietuvos fantastikos mėgėjų suvažiavimas „Lituanicon XVI“. Šiemet jo tema buvo „Ex Oriente Lux“, arba „Šviesa ateina iš rytų“. Ten pristatėme ir savo spektaklį. Atsiliepimai apie jį buvo daugiau neigiami, nei teigiami, bet mes juk sakėm organizatoriams, kad nereikia iš mūsų daryti konvento „vinies“, o jie nepaklausė. Taigi, patys kalti. O mums buvo smagu, „ir vis dėlto jie juokėsi“ (© Maja)

Liepos 20-23 dienomis įvyko antroji tolkinistinė Stovykla, Asvejos ežero pakrantėje. Stovyklos tema – „Silmarillion“, buvo stengtasi neskaičiusius supažindinti su šiuo kūriniu, o skaičiusiems sudaryti galimybę atsiminti, kas ten vyko. Pagrindiniai Stovyklos organizatoriai - Starlin ir Laiqualasse, jiems padėjo Indraja, Strėlė bei Nassa. Stovykloje dalyvavo virš 20 žmonių, didelė dalis jų buvo ne iš forumo, kas yra labai šaunu – taip stiprėja bendravimas tarp Lietuvos tolkinistų, ne tik forumo aktyviųjų narių.

Liepos 27-30 dienomis Estijoje, Kassinurme vietovėje, įvyko „Mytofest“ – Estijos tolkinistų suorganizuotas rekonstrukcinis renginys, kuriame dalyvavo ir 5 lietuviai, tarp jų – forumietis Kronas.

Rugpjūčio 2-8 dienomis drąsiausiųjų ir atkakliausiųjų žygeivių grupelė, nepabūgę lietaus, klaidžių kelelių bei uodų, žygiavo trečiąją vasarinį Žygį, šiemet – Dzūkijos nacionaliniame parke ir šalia jo. Pradėję Zervynose, vaikščiojome ratais ir elipsėmis, aplankėme Lavysą, Perloją, Puvočius, Marcinkonis bei Merkinę bei paklaidžiojome po nuostabaus grožio Dzūkijos girias. Nors idėja pasidalinti informacija apie lankytas vietas nepavyko taip gerai, kaip planavome, be to, ilgą laiką klaidžiojome ne pagal maršrutą (ne veltui Žygis buvo pakrikštytas Akluoju), buvome sulyti ir pavargę, Žygis, visų dalyvavusiųjų nuomone, buvo nuostabus ir tikrai ilgai jį atsiminsime.

Rugpjūčio 12-ą, šeštadienį, Pavilnio LARP poligone įvyko žaidimas pagal „Silmarillion“, organizuotas Hildiko. Iš forumo narių jame dalyvavo pati Hildiko, Starlin, Exon, Indraja ir Laiqualasse. Žaidimui ruoštasi buvo ilgai – per metus įvyko ne viena ir ne dvi (tikslaus skaičiaus neatsimenu) stalo RPG sesijos, skirtos įsijausti į savo personažus ar išsirinkti, ką norėsim vaidinti. Bendrai paėmus, įsijausti pavyko ir žaidimas buvo įdomus. Prie to paties negalima nepaminėti fakto, kad Lietuvą du kartus aplankė Rusijos tolkinistė Kemenkiri, antrą sykį – būtent per šį žaidimą.

Rugpjūčio 28-ą dieną forumo įkūrėja ir Mamytė Starlin metams išskrido studijuoti į Kiniją. Kol kas sugebame išgyventi ir be jos...

Rugsėjo 30-ą – spalio 1-ą dienomis žygeiviai, Indrajai pasiūlius, nukeliavo iki Laumiakėlių ežero Aukštaitijos nacionaliniame parke ir apvaikščiojo aplinkines teritorijas. Beje, tai yra ta pati vieta, kurioje vyko antrasis vasarinis Žygis, ir nemaža maršruto dalis sutapo. Daugumos nuomone, žygis rudenį – puikus dalykas: dar nešalta, bet jau nebekaršta, mažai kitų paklydusių sielų ir šiaip poilsiautojų, uodų taip pat nepasitaiko.

Spalio 3-ią Exon forume pradėjo naują tekstinį RPG žaidimą „Pietiniu Keliu“, kurio veiksmas vyksta Viduržemėje Antrojo Amžiaus pabaigoje.

Gruodžio mėnesį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto „Postscriptum“ laikraščio redakcija paprašė mūsų parašyti straipsnį apie Tolkieną bei jo kūrybą. Ši garbinga užduotis buvo patikėta Starlin ir Exon. Straipsnis pasirodė 2007 m. sausio mėnesį.

Gruodžio 16-ąją įvyko Antrasis foruminis karas; šį kartą jis vyko ne forume, o gyvai, „Warhammer“ stalo žaidimo pagalba. Jungtinė orkų ir uruk-hai armija paėmė Helmo daubą.

Tolkinizmo perspektyvos 2007-aisiais metais

2007-ieji metai yra svarbūs ne tik mums, bet ir pasauliniam tolkinizmui. Svarbiausius dalykus, kas turėtų įvykti šiemet bent jau Lietuvos tolkinizmo padangėje, čia ir surašysiu.

Visų pirma šiemet sukanka 70 metų nuo pirmojo pirmosios Tolkieno knygos leidimo. Tai buvo ne kas kita, kaip „Hobitas“ – knyga, nuo kurios prasidėjo visuotinis susidomėjimas šiuo rašytoju ir Viduržeme. Neišblėso jis ir iki pat 1954-ųjų, kai buvo išleistas „Žiedų Valdovas“. Tokia sukaktis būtinai turi būti paminėta, kas greičiausiai bus padaryta vasarinės Stovyklos metu.

Šiemet yra dar vienas jubiliejus – prieš 30 metų, 1977-aisiais, buvo išleistas „Silmarilijonas“. Tai buvo pirmoji knyga apie Ardą, išleista po „Žiedų Valdovo“, bei pirmoji ir ilgą laiką vienintelė, pasakojanti apie Pirmąjį Amžių. Šis įvykis taip pat negali būti užmirštas – tikimės, kad tai pavyks deramai paminėti per gimtadienį.

Sklinda gandai, jog jau šiemet knygynuose pasirodys Kristoferio Tolkieno redaguota knyga „Narn i Hín Húrin“ – garsios istorijos apie Tūriną ir jo giminę, dalimis išdėstytos „Silmarilijone“, „Unfinished Tales“ bei įvairiuose „History of Middle Earth“ tomuose, literatūrinis variantas. Teigiama, jog Kristoferis tik surinko į vieną vietą visus savo tėvo užrašus ir juos minimaliai redagavo, pats nieko neprikurdamas. Kaip bus iš tiesų – pagyvensim ir pamatysim.

Kalbant apie mūsų forumą, reikia tikėtis, jog jau tradicija tapę bei tampantys įvykiai vyks ir toliau. Jie yra keturi: forumo gimtadienis (sutampantis su Gondoro naujaisiais metais), vasaros Žygis, tolkinistinė Stovykla ir Naujųjų metų sutikimas. Apie paskutinįjį kažką planuoti dar anksti, nors data žinoma jau dabar. Apie pirmesnius tris – gimtadienis greičiausiai bus orientuotas į „Silmarilijoną“, Stovykla – į „Hobitą“, o žygiuosime turbūt Žemaitijoje. Visgi tai dar tik ateities planai, ir daug kas gali keistis.

Kol kas tų keturių didelių tradicinių renginių kasmet mums visiškai užtenka – neturime laiko ir jėgų nei daugiau organizuoti, nei juose dalyvauti. Be to, dažnai įvyksta neformalūs susitikimai – ar tai būtų pasisėdėjimai kavinėse, ar žygiai, ar dar kas nors. Jeigu atsirastų norinčių, galbūt būtų galima atgaivinti vos porą kartų vykusius tolkinistinius poezijos skaitymus.

Naujųjų metų sutikime iškelta idėja leisti tolkinistinį fanziną, kas taip pat galbūt visai įmanoma – tai parodys tik laikas. Net jei fanzino ir nebus, galima tikėtis vieno kito straipsnio Lietuvos ar užsienio auditorijai. Indraja šiuo metu jau rašo vieną Rusijos tolkinistams apie mus, tikėkimės, kad tai ne vienintelis toks dalykas.

Iš Hildiko bei „Saulės vaikų“ pusės numatomi net du „Silmarillion“ LARP žaidimai, greičiausiai ir „Zvirmarillion“ žaidimas bei galbūt dar kažkas. Taip pat bus ne viena stalo RPG sesija.

Išvados

Nepaisant dažnų pabėdojimų, kad forumas merdėja, naujų narių nėra, senieji pabėga ir šiaip nieko čia nevyksta, iš tiesų yra beveik priešingai. Praeiti metai gausūs ir įvykių, ir naujų narių, tolkinizmas sparčiai vystosi, o mūsų bendruomenė laikosi tvirtai. Tuo galime pasidžiaugti ir belieka tikėtis, kad tokios tendencijos išliks ir ateityje.

Paruošė Metraštininkas
2007 01 03