header6

2007 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2007 metus forumo bendruomenei

Pirmasis toks metinis pranešimas buvo darytas pernai. Manau, jog jis gana gerai atspindėjo bendrą forumo gyvenimą ir veiklą, todėl tikiuosi panašius pranešimus daryti kasmet. Jų struktūra bei stilius galbūt šiek tiek keisis – juk visko pirmu sykiu gerai padaryti neįmanoma, todėl tobulėti visada yra kur. Bet kokie komentarai apie šį pranešimą turėtų būti rašomi Metraštininko celėje; apie aprašytus įvykius diskutuoti reikėtų atitinkamose gijose arba „Tolkinistinės konferencijos“ aptarimo temoje.

Trumpai apžvelgiant, 2007-ieji metai mums nebuvo blogi. Viso pasaulio tolkinistams svarbūs du jubiliejai bei knygos išleidimas įvyko ir buvo paminėti. Mes taip pat stengėmės neatsilikti – įvyko visi tradiciniai renginiai, buvo ir kitokių įvykių. Žemiau juos aprašysiu šiek tiek plačiau.

Forumo nariai

Jokia bendruomenė neegzistuotų be narių, taigi verta pasižiūrėti, kokia dabartinė mūsų situacija. Šiek tiek gaila, jog pernai, pasidžiaugus naujokų aktyvumu, dauguma jų pradingo iš mūsų akiračio ir kai kurių daugiau ir nebematėme. Tikiuosi, kad tai šiemet nepasikartos.

Nuo praėjusių metų sausio 1 dienos forume užsiregistravo maždaug 60 naujų narių. Čia neįskaičiuojamas nemažas kiekis nulinukų, kurie buvo ištrinti prieš keletą mėnesių. Šis skaičius gali atrodyti nemažas, bet jis neatspindi tikros situacijos – nemažai naujų narių dingsta, parašę vos vieną kitą žinutę. Aktyvesnių narių, parašiusių po daugiau nei 20 žinučių ir šiuo metu vis dar besilankančių forume, yra 14 - Nūmenorietė, Nūmenorietis, ennor, Nifredil, Morta, Hūrinas, Aragornas, Nimrodel, Celduin, pavejui, grumlinas, legolas20, Kristė, vulpecula. Pirmus keturis pamatėme ir gyvai, kitus tikimės pamatyti artimiausiu metu.

Malonu pastebėti, jog šiemet žymiai labiau nei bet kada anksčiau išsiplėtė „forumo geografija“, tai yra forumiečių gyvenamųjų vietų įvairovė. Forumo žemėlapyje atsirado Tverai, Molėtai, Šilutė, Prienai, Vilkaviškis. Manome, kad šito priežastis – aktyvus interneto plitimas Lietuvos miesteliuose.

Kaip ir visada ir visur, dalis narių pradingo ir daugiau nei rašo forume, nei pasirodo renginiuose. Iš kitos pusės, yra ne vienas toks, kuris nerašo forume, tačiau į renginius ateina – tai rodo, kad vis dėlto esame įdomūs ir su mumis bendrauti įmanoma, net jei virtualiai ir nesinori.

Forume šiuo metu yra 300 registruotų vartotojų. Iš jų 113 yra parašę po 20 ar daugiau žinučių. Tarp jų yra nemažai seniai pradingusių, tačiau vis tiek yra kokie 80 aktyvių forumiečių – panašiai, kaip ir pernai. Tai yra tikrai geriau, nei kartais baiminamasi, tik šiek tiek gaila, kad aktyvūs nariai dažnai skaito bei rašo nedidelėje forumo dalyje – taip susidaro įspūdis, kad jų yra mažiau, nei iš tiesų.

Tolkinistiniai įvykiai 2007-aisiais metais

Renginių vyko daug. Jie čia aprašyti, kiek įmanoma, chronologiškai.

Naujuosius 2007-uosius metus sutikome Ukmergės rajone, Lyduokių kaime, Majos sodyboje. Prieš šventę keli forumiečiai porą dienų pažygiavo „Sniego žygyje“, tiesa, sniego ten nebuvo. Šventės metu įvyko spontaniškai suorganizuota pirmoji „Tolkinistinė konferencija“.

Sausio 22 d. buvo atidaryta pirmoji Virtuali arbatinė. Idėją, jog reikėtų sukurti virtualų pokalbių kambarį, kuriame būtų galima pasikalbėti apie įvairius dalykus, ypač tiems, kurie negali atvykti į gyvus pasitarimus prie arbatos puodelio, iškėlė Elentari. Buvo galvota, jog tokį pokalbių kambarį galima prijungti prie forumo, tačiau greitai rastas žymiai paprastesnis variantas – masiniai Skype pokalbiai. Tokie pokalbiai greitai tapo forumiečių gyvenimo dalimi ir, nors daugiausia ten buvo kalbama „apie orą“, keletą kartų buvo suorganizuoti rimtesni pašnekesiai apie įvairias su tolkinizmu susijusias temas.

Viename iš pirmųjų teminių pokalbių virtualiojoje arbatinėje buvo iškeltas pasiūlymas smarkiai atnaujinti tinklalapį. Darbo imtasi iškart, jis vyko su įvairiais didesniais ir mažesniais pertrūkiais, bet iki metų pabaigos buvo pakeistas tinklalapio dizainas bei atnaujinta jo struktūra. Tikimės, jog dabar jis yra suprantamesnis ir informatyvesnis.

Kovo 31-ąją dieną, šeštadienį, buvo atšvęstas Ketvirtasis forumo Gimtadienis. Šįsyk jis įvyko Šiauliuose, kur Senasis Gollumas suorganizavo šventę Kurtuvėnų regioniniame parke esančiame Svirne. Mūsų susirinko, deja, tik dvylika, bet vis tiek buvo linksma. Jau anksčiau buvome nusprendę, kad per Gimtadienį galėtume paminėti „Silmarillion“ išleidimo 30-ąsias metines. Tą ir padarėme – Exon surengė mokslinę konferenciją „Silmarillion“ tematika. Buvo pristatyti keturi pranešimai – pačios Exon, Indrajos, Hildiko ir Aiquen. Taip pat įvyko ir tradiciniai „Žiedo Užburtųjų“ apdovanojimai. Po Gimtadienio ištvermingiausieji pratęsė šventimą bei pokalbius Raudondvaryje pas Aiquen, ir išsiskirstė sekmadienį ryte.

Balandžio 14 d. Aldarion, Elanor ir Laiqualasse aplankė Ąžuoliuką, kuriam sukako dveji metai. Jaunasis medelis prigijęs tvirtai, leidžia naujas šakeles ir ketina tapti tikru galiūnu. Buvo minčių jį persodinti į kitą vietą, ant gretimo kalniuko, bet, geriau pagalvoję, nutarėme palikti jį ten, kur sodinome.

Balandžio 28 – Gegužės 1 d., pasinaudoję gerokai pailgintu savaitgaliu, trys žygeiviai – Aldarion, le_golas ir Laiqualasse – atidarė žygių sezoną ir iškeliavo į Dzūkijos miškus. Pradėję kelionę Marcinkonyse, per miškus pasiekė Ūlos upę bei Žiūrus, o kitą dieną – Zervynas. Iš ten jau mašina buvo patraukta į Alytų, kur prie trijulės prisijungė iš miesto gniaužtų išvaduota Aredhel. Iš Alytaus nukeliauta į Meškučiuose (daugmaž Varėnos link) esančią Aldarion sodybą, kuri kada nors galėtų tapti tolkinistine sodyba su hobitų olomis ir panašiais atributais.

Rugpjūčio 2-5 dienomis, ten pat, kur ir prieš metus, įvyko Trečioji Tolkinistinė Stovykla. Šįkart jos tema – „Hobitas“ ir hobitai. Stovyklą organizavo Aldarion, Aredhel, Elanor ir Laiqualasse. Dalyvavo apie 20 dalyvių, beveik visi – aktyvūs forumo nariai. Nors nepavyko taip gerai, kaip Antroji Stovykla, ši irgi labai patiko dalyviams, o programos trūkumus su kaupu atpirko hobitiškas maistas.

Rugpjūčio 10-11 d. netoli Vilniaus esančiame poligone įvyko Hildiko meistraujamos misterinės LARP žaidynės pagal „Silmarillion“. Jose dalyvavo forumietės Indraja ir Exon, taip pat keletas ne forumo narių tolkinistų.

Praėjus savaitei po Stovyklos, rugpjūčio 13 dieną, pirmadienį, penkiese išėjome į Didįjį Vasaros Žygį – jau ketvirtąjį. Jį pradėjome Telšiuose ir per savaitę, iki kito pirmadienio aplankėme Varnius, Tverus, Plungę, Babrungą, Platelių ežerą, Alsėdžius bei Lieplaukę, o galiausiai vėl grįžome į Žemaitijos Sostinę. Mūsų buvo nedaug, bet ėjome sparčiai, ir įveikėme daugiau nei 100 kilometrų.

Rugpjūčio pabaigoje, 29-30 d., nedidelis būrelis apsilankė Girinio sodyboje pas Ąžuoliuką.

Rugsėjo mėnesį pagaliau, po ilgų diskusijų, išsirinkome bendruomenės logotipą. Vėliavos klausimas vis dar lieka galutinai nenuspręstas.

Gruodžio pabaigoje Indraja parašė straipsnį, pristatantį mūsų bendruomenę Rusijos tolkinistams. Tas straipsnis greitai buvo išverstas į lenkų kalbą bei įkeltas į Lenkijos tolkinistų tinklalapį.

Numatomi įvykiai ir darbai 2008-aisiais metais

Prasidėję metai mūsų bendruomenei yra išskirtiniai – mums sukaks penkeri metai! Taip pat penktą kartą keliausim į Didįjį Vasaros Žygį, ir Naujuosius metus kartu sutiksim penktą kartą.

Tikimės, kad visi tradiciniai renginiai įvyks ir pavyks geriau, nei anksčiau. Forumo Gimtadienį šiemet nuspręsta švęsti paskutinį kovo savaitgalį – 29-ą dieną. Stovyklą įvyks paskutinį liepos savaitgalį – 24-27 dienomis. Į Žygį eisime trečią rugpjūčio savaitę, 13-19 dienomis. Naujųjų sutikimą turbūt taip pat suorganizuosime. Konkretesnė informacija apie šiuos renginius, laikui bėgant, bus pateikta atitinkamose gijose. Kaip ir pernai, nusprendėme, jog kokių nors kitų stambių renginių organizuoti nėra reikalo ir galimybių.

Praėjusiais metais pradėjome kiek aktyviau, nei anksčiau, bendrauti su užsieniečiais tolkinistais. Savaime suprantama, ketiname tai tęsti ir šiemet. Indrajos parašytas straipsnis apie mūsų bendruomenę, skirtas Rusijos tolkinistams, gali tapti geru pavyzdžiu, pagal kurį parašytą bendrą pristatomąjį straipsnį siųstume užsienio tolkinistų bendruomenėms. Panašius straipsnius, gautus iš jų, galėtume patalpinti savo tinklalapyje. Taip pat turime pasiūlymų iš Estijos bei Švedijos tolkinistų organizacijų atvykti į jų renginius šią vasarą – galbūt pavyks tuo pasinaudoti. Žymus Norvegijos tolkinistas Helgė K. Fauskanger’is leido versti jo straipsnius apie Tolkino sukurtas kalbas. Galbūt nuspręsime pasikviesti užsieniečių į savo organizuojamus renginius, tačiau tą parodys ateitis – kol kas manome, jog dar nesugebame suorganizuoti pakankamai rimtų renginių, kuriais galėtume reprezentuoti save užsienio atstovams.

Kaip jau tapo įprasta, neretai spontaniškai susirenkame pasėdėti prie arbatos puodelio kokioje kavinėje, arba išeiname į poros dienų žygį. Tokie dalykai tęsis ir toliau. Taip pat buvo svarstytas pasiūlymas rengti nedidelius teminius susitikimus – tai būtų tokie patys pasisėdėjimai kavinėse, kaip ir dabar, tačiau skirti aptarti kokiam nors reikalui (pavyzdžiui, kokio renginio organizavimui, spektaklio repeticijoms, ar panašiai) arba ką nors konkretaus nuveikti (pavyzdžiui, pažaisti stalo RPG). Kad galėtume tai daryti, reikia įgyvendinti jau seniai iškeltą mintį surasti nuolatinę susibūrimų vietą kokioje nors jaukioje kavinėje. Tą numatoma padaryti artimiausiu metu.

Trumpi greitai suorganizuoti žygiai taip pat vyks, tačiau jų sezonas paprastai prasideda atšilus orui, maždaug balandžio mėnesį, kai jau galima nakvoti palapinėse. Susitikimams pasiūlytas „temiškumas“ gali būti pritaikytas ir žygiams – galbūt pavyktų susiorganizuoti žygį baidarėmis arba dviračiais, ar kokių nors žygių po įvairias įdomų kultūrinį paveldą turinčias vietas.

Hild toliau organizuoja RPG ir LARP žaidimus – šią vasarą vėl įvyks misterija pagal „Silmarillion“. Jei bus norinčių, galima suorganizuoti stalo RPG žaidimų sesijas Tolkino kūrybos tematika – tiek labai rimtas ir sudėtingas, tiek lengvesnes, skirtas naujokams supažindinti su RPG apskritai.

Bendresni klausimai ir diskusijos

Didžioji dalis medžiagos šiam pranešimui atsirado “Tolkinistinėje konferencijoje”, rengtoje sutinkant 2008-uosius metus. Kai kurie ten aptarti dalykai nepakliūna į nei vieną iš aukščiau esančių kategorijų, konferencijos protokole jie surašyti gana neaiškiai, be to, yra svarbūs mums visiems, taigi turėtų atsidurti čia. Tokių klausimų aptarimą ir surašysiu šioje skiltyje.

Kartais vis atnaujinama diskusija apie tolkinistinės organizacijos kūrimo perspektyvas. Paskutinio pokalbio šia tema metu buvo nuspręsta, jog oficialios organizacijos pagrindinis privalumas yra galimybė rašyti renginių projektus bei gauti paramą iš Lietuvos bei ES valdžios. Deja, tuo pasinaudoti mes galėtume tik tokiu atveju, jei turėtume daugmaž aiškią grupę narių, kurie galėtų užsiimti tokių projektų kūrimu bei idėjų formulavimu ir, vėliau, pačių renginių organizavimu. Kol to neturime, oficialios organizacijos kurti nėra prasmės. Kurti kažkokią neoficialią organizaciją galbūt yra įmanoma, bet diskusijos apie tai dar nėra baigtos. Iš kitos pusės – mūsų bendruomenė jau turi įvairias nusistovėjusias tradicijas, titulus ir užsiima veikla, taigi kažko ypatingo „kurti“ nebereikia.

Dar vienas klausimas, susijęs su kūrimu, tai – Bastūnų gildija. Mintis suburti visus forumo bastūnus po viena vėliava kilo jau prieš porą metų, bet kol kas vis dar neįgyvendinta. Tikimasi, jog šį pavasarį pagaliau bus sukurti Gildijos įstatai ir įvyks „inauguracinis“ žygis. Visas to detales dar reikia aptarti, bet kelių mėnesių tam turėtų užtekti. Taip pat vertėtų surinkti kiek įmanoma daugiau informacijos apie Bastūnus Ardoje, kad mūsų Bastūnų gildijos nariai galėtų būti į juos panašūs.

Neseniai Aldarion sukūrė filmą apie Trečiąją Tolkinistinę Stovyklą. Šis keturių dalių filmukas – ne pirmasis Aldarion video kūrinys apie mus. Tai, kaip ir ankstesnės mintys sukurti filmą, paskatino diskusiją apie dokumentinio „Tolkien Lietuvos“ filmo sukūrimą. Toks filmas galėtų pasitarnauti ir kaip prisistatymas užsienio bendruomenėms, ir kaip būdas naujokams greitai bei vaizdžiai susipažinti su mūsų veikla. Aišku, filmas turėtų būti sukurtas taip profesionaliai, kaip tik mes sugebame, todėl reikia aptarti daugybę detalių – siužetą, medžiagą, aparatūrą, operatoriaus darbą ir kitas.

Kalbant apie filmus, negalima pamiršti to, kad „Hobito“ filmas jau pradėtas kurti. Ir kuria jį tas pats Peter’is Jackson’as, kuris sukūrė „Žiedų Valdovo“ trilogiją. Dar nežinoma, kada filmas bus išleistas, bet jau pranešta, kad jų bus du. Kaip bus iš tiesų – pagyvensim, pamatysim.

Šiuo metu vyksta ilgalaikis tinklalapio turinio plėtimo bei atnaujinimo projektas. Visi norintys kviečiami rašyti straipsnius apie įvairius Tolkino kūrybos aspektus bei su tolkinizmu susijusias temas. Straipsniai gali būti ir pažintiniai, ir moksliniai, ir humoristiniai. Konkrečių nurodymų temoms taip pat nėra, nes bent jau kol kas mums reikia visko. Parašytus straipsnius galima siųsti Exon, kuri tvarko tinklalapį, arba Laiqualasse ar Starlin, jei norite komentarų ir redagavimo.

Apžvalga

Čia galėčiau rašyti ką nors labai ilgo ir idėjiško, bet nemanau, kad to reikia. Aktyvių forumiečių yra, mes daug ką veikiam ir po truputį judam į priekį. Kur tas judėjimas mus nuves – parodys ateitis. Turime įvairių planų, kuriuos įgyvendinti prireiks laiko ir pastangų, bet mes juk turime ir to, ir kito.

Labai gali būti, jog praleidau kažką svarbaus, ypač iš praėjusių metų įvykių. Jei pastebite klaidų ar trūkumų – rašykite nedvejodami, papildysiu.

Paruošė Metraštininkas
2008 01 02