header6

2008 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2008 metus forumo bendruomenei

Pirmasis Metinis pranešimas buvo darytas užpernai, antrasis – pernai. Sulaukęs teigiamų atsiliepimų, tradiciją tęsiu ir šiemet. Tiesa, šiek tiek vėluoju, bet tikiuosi ateityje pasitaisyti. Kaip ir anksčiau, komentarai apie šį pranešimą turėtų būti rašomi Metraštininko celėje, aprašomi įvykiai aptariami jų gijose arba Tolkinistinės konferencijos gijoje, o skelbiamoms idėjoms dabar atsirado Idėjų sandėliukas.

Trumpai apžvelgiant, 2008-aisiais metais šiek tiek aptingome, lyginant su ankstesniais. Nors pagrindiniai numatyti renginiai įvyko ir buvo sėkmingi, didelės dalies aptartų idėjų ir užsibrėžtų tikslų neįgyvendinome. Belieka tikėtis, kad šiemet pasiseks geriau. Toliau – platesni komentarai.

Forumo nariai

Na patinka man skaičiuoti, jei ne viščiukus, tai bent forumo narius. Šiuo metu forume yra 377 registruoti nariai, atmetus nulinukus – 292. Taigi narių skaičius per pastaruosius porą metų pasikeitė nežymiai, o tokia tendencija nedžiugina. Žiūrint iš kitos pusės, per praėjusius metus forume užsiregistravo 86 nauji nariai, tarp jų nulinukų yra 44, tad galima sakyti, kad nors ir nežymiai, forumiečių daugėja.

Iš praėjusių metų naujokų po dvidešimt arba daugiau žinučių parašė 12: Magnus, Enya, YourBestNightmare, gil-galad, grunge, Madara, Ferrum, Ieva, Simba, Ikravinas, Tyliai, Rytas. Dar du naujokai, Nibenon ir PhanTom, nors žinučių daug neparašė, aktyviai reiškiasi realybėje arba virtualioje arbatinėje. Forumo renginiuose kol kas matėme Magnus, YourBestNightmare ir Nibenon, bet tikimės pamatyti ir daugiau.

Praeitų metų pranešime minėjau 14 daugmaž aktyvių naujokų. Iš jų forume vis dar lankosi Nūmenorietė, ennor, Nifredil, Morta, Hūrinas, Nimrodel ir vulpecula, tad nors nubyrėjimas ir jaučiamas, visgi nauji nariai, „senių“ išsigandę, nepabėga.

Šiuo metu daugiau nei po 20 žinučių yra parašę 126 nariai, daugiau nei po šimtą – 67. Abu šie skaičiai, nors ir nelabai greitai, auga metai iš metų. Tiesa, greitai permetęs akimis narių sąrašą, pastebiu, kad maždaug pusė iš tų daug parašiusių jau senokai nebuvo matyti forume. Gaila, bet pakeisti to nelabai išeina.

Apibendrinant – seni nariai pradingsta, nauji atsiranda, tam tikra „kartų kaita“ vyksta, tad nei mirštanti, nei užpelkėjusi bendruomenė nesame.

Tolkinistiniai įvykiai 2008-aisiais metais

Renginių pernai vyko gana nemažai. Dauguma jų buvo svarbūs mums, kaip bendruomenei, nes praėję metai – mūsų pirmasis jubiliejus.

Naujuosius 2008-uosius metus sutikome pas Aldarioną Rumšiškėse. Prieš sutikimą norėta surengti Sniego žygį, bet to padaryti nepavyko. Šventės metu, pačių Naujųjų išvakarėse, Aldarion ir Laiqualasse suorganizavo LARP žaidimą Nūmenoro tematika. Taip pat, jau sutikus 2008-uosius, surengta ir antroji „Tolkinistinė konferencija“, kuri šįkart buvo ir teletiltas tarp Rumšiškių ir Grigiškių.

Per tą konferenciją buvo prisiminta idėja susirasti jaukią kavinę, kurioje galėtume nuolat susitikinėti bei galbūt veikti kažką tolkinistiško, panašiai kaip Tolkinas su draugais mėgdavo sėdėti „Eagle and Child“ aludėje Oksforde. Dvi tokios kavinės paieškos įvyko sausio 5-ą ir vasario 2-ą dienomis. Apvaikštinėjus ir įvertinus gerą dešimtį Vilniaus centro kavinių, daugmaž neoficialiai nuspręsta rinktis „Savame Kampe“ Vokiečių gatvėje. Tai keletą kartų ir buvo padaryta, tiesa, metų pabaigoje nusprendėme pakeisti aplinką ir vieną sykį susirinkome „Forto Dvare“ Pilies gatvėje.

Atšilus orams, prasidėjo žygių sezonas. Pirmieji batus ir kojas pramankštino Aredhel, le_golas ir Laiqualasse Suvalkijoje, eidami nuo Jurbarko iki Šakių, kur jų laukė Hūrinas su dideliu puodu cepelinų. Buvo planuota kitą rytą dar pasivaikščioti iki Lukšių, bet paaiškėjo, jog 25 kilometrai per dieną plentu yra daugoka, kaip pirmam sezono žygiui.

Balandžio pradžioje Rumšiškių Liaudies buities muziejuje atšvęstas forumo Jubiliejus. Pagrindinė programa vyko šeštadienį, tačiau kai kurie dalyviai susirinko jau penktadienį, o išsiskirstė – sekmadienį. Mūsų susirinko net keturiolika, o programoje vyko visko – susipažinimo žaidimai, paskaita apie Ardos architektūrą, prisiminimai apie prabėgusius penkerius metus, vakaronė su dainomis, tradiciniai Žiedo Užburtųjų apdovanojimai, ir dar daug viso kito.

Naktį prieš pagrindinę Jubiliejaus programą susirinkusieji Bastūnai pagaliau, po ne vienerius metus trukusių diskusijų, oficialiai įkūrė Bastūnų gildiją, tačiau kaip tai buvo padaryta – bastūniška paslaptis.

Praėjus vos savaitei po Jubiliejaus, grupelė forumiečių iškeliavo į kitą Lietuvos kraštą – pažygiuoti Šilutėje ir jos apylinkėse, kur mus mielai pakvietė ir priėmė Morta. Aplankėme ne tik Šilutę, bet ir Ventės ragą bei Švėkšną.

Orai pavasarį pasitaikė geri, tad, atsiradus dar vienai progai, būrelis Bastūnų gegužės pradžioje išėjo į Dzūkijos miškus. Pasivaikščiojo jie nuo Varėnos iki Aldariono sodybos Meškučiuose.

Atėjus vasarai, žygiai nesibaigė. Liepos pradžioje keturi Bastūnai Paneriais nužygiavo nuo Grigiškių iki Kernavės, kur tuo metu vyko Gyvosios archeologijos dienos. Ten dar susitikome kitų tolkinistų ir šitaip smagiai praleidome savaitgalį.

Liepos viduryje įvyko jau tradicinė kasmetinė „Silmarillion“ misterija. Kaip visada, ją organizavo Hild, dalyvavo keletas forumo narių ir neforumiečių tolkinistų.

Ketvirtoji tolkinistinė Stovykla įvyko paskutinįjį liepos savaitgalį Asvejos ežero pakrantėje ir to paties ežero saloje. Šiųmetinė tema buvo „Keliautojo autostopu vadovas po Nūmenorą“. Dalyviai susipažino su Nūmenoro istorija, tyrinėjo Viduržemę, pristatinėjo salą žemyno gyventojams ir veikė dar daug įvairių įdomių dalykų. Plačiau apie Stovyklą galima paskaityti atsiliepimų gijoje.

Nepamiršome ir dar vienos tradicijos – jau penktojo Didžiojo Vasaros Žygio. Šį kartą maršrutas nusidriekė Labanoro giria ir jos apylinkėmis. Per savaitę aplankėme gausybę ežerų, kaimų ir daug daug civilizacijos nepaliesto miško. Pradėję žygiuoti nuo Žeimenos, aplankę Lakają, Kertuoją, Inturkę, Rudesą, Mindūnus, Lakajus, Labanorą, Paeisetę, Terpežį bei Siaurį, po savaitės atėjome į Švenčionėlius, iš kur grįžome į civilizacijos glėbį.

Atėjus rudeniui, žygiavimo sezonas kaip ir baigėsi, tačiau dar įvyko rudeninė Stovykla. Šioji truko porą dienų ir buvo nedidelė, tačiau Meškučiuose visiems buvo linksma ir įdomu. Žiūrėjome dokumentikos apie Tolkiną, žaidėme stalo žaidimus, klausėmės paskaitų – taigi, savaitgalis praleistas labai turiningai.

Didžioji dalis įvykių – žygiai, taigi matyti, kad Bastūnų gildija savo darbą atlieka puikiai. Belieka tikėtis, kad šiais metais žygių bus tiek pat, o kitų renginių – dar daugiau.

Numatomi įvykiai ir darbai 2009-aisiais metais

Šie metai, kaip bebūtų keista, nei mums, nei tolkinizmui nėra kažkuo ypatingi. Tačiau tai, žinoma, nereiškia, kad nieko neveiksime ir lauksime geresnių progų. Visi tradiciniai renginiai vyks, taip pat tikimės, kad pavyks suorganizuoti ir vieną kitą naują įvykį.

Artimiausias planuojamas renginys – forumo Gimtadienis, šiemet jau šeštasis. Jį šiemet švęsime balandžio 4-ąją, šeštadienį. Šeštoji tolkinistinė Stovykla vyks liepos mėnesį, paskutinį savaitgalį (23-26 dienomis). Į Didįjį vasaros žygį eisime greičiausiai rugpjūčio 10-16 dienomis. Apie šiuos renginius daugiau informacijos atsiras laikui bėgant, taigi nevenkite pasižvalgyti forume.

Priešingai nei anksčiau, gali būti, jog šiemet pasiseks surengti dar vieną didelį renginį. Balandžio 18-ą dieną, šeštadienį, numatoma surengti ŽV filmų (greičiausiai Extended Edition) peržiūrą Molėtų astronomijos observatorijoje. Visa tai tik planuojama, taigi data gali keistis, o detalės dar toli gražu nesuderintos – vėlgi, sekite reklamą.

Pernai bendravimas su užsieniu šiek tiek prigeso, tačiau galbūt pavyks tai atgaivinti šiemet. Vėl mėginsime suorganizuoti išvyką į Estijos tolkinistų suvažiavimą bei LARPą rugpjūčio pradžioje, galbūt užmegsime ar praplėsime kontaktus su įvairių kaimyninių šalių tolkinistais. Viskas priklauso tik nuo mūsų pačių noro ir netingėjimo kažką daryti.

Daug kitų, mažesnių įvykių, žygių bei susitikimų paprastai įvyksta spontaniškai. Taip turbūt bus ir šiemet, galbūt kai kurie tokie susitikimai taps teminiai – tai dar viena idėja, nesėkmingai bandyta įgyvendinti pernai. Galimų temų yra daugiau nei pakankamai – pradedant kultūrinio paveldo objektų lankymu baigiant stalo RPG žaidimais.

Apžvalga ir apibendrinimas

Šiųmetiniame pranešime stengiausi smarkiai nesiplėsti, nes dauguma svarbių dalykų buvo aptarti naujametinėje „Tolkinistinėje konferencijoje“ ir apie juos galima perskaityti bei padiskutuoti ten. Naujų idėjų pasiūlyta kaip ir nebuvo, nes pastebėjome, kad praėjusių metų gausybė gerų minčių liko neįgyvendinta. Vadinasi, pasirinkimo, ką veikti, tikrai turime. Tereikia daugiau noro, laisvo laiko ir pastangų. Sau ir mums visiems linkiu, kad to netrūktų.

Paruošė Metraštininkas
2009 01 08