header6

2009 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2009 metus forumo bendruomenei

Pirmasis Metinis pranešimas buvo darytas 2007-aisiais, antrasis – užpernai, trečiasis – pernai. Taigi toks dalykas tampa jau beveik tradicija, kurią tęsiu ir šiemet. Tiesa, vėluoju dar daugiau, nei pernai, bet vis dar tikiuosi ateityje pasitaisyti. Kaip ir anksčiau, komentarai apie šį pranešimą turėtų būti rašomi Metraštininko celėje, aprašomi įvykiai aptariami jų gijose, o skelbiamoms ir ypač naujoms idėjoms skirtas Idėjų sandėliukas. Su „TL Draugija“ susijusius reikalus aptarinėti derėtų kur nors atitinkamoje kategorijoje.

Trumpai apžvelgiant, 2009-aisiais metais nuveikėme labai daug. Ne viską, ką buvome planavę per Konferenciją pernai, bet daugiau nei bet kuriais ankstesniais metais. Platesni komentarai – žemiau.

Forumo nariai

Štai šiek tiek neįdomios statistikos apie forumo narius. Iš viso turime 385 narius, neskaičiuojant nulinukų jų yra 330. Per metus užsiregistravo 62 naujokai, iš jų 12 parašė po 20 ir daugiau žinučių. Tai yra mažiau, nei pernai, bet dar ne taip ir blogai. Sugrįžus keliems seniems nariams bei atsiradus porai aktyvių naujesniųjų, forumas kažkiek pagyvėjo ir dar tikrai nemiršta.

Iš praėjusių metų naujokų gyvai pamatėme Panelę Nežinią, Tadazą, Acta est fabulą ir Gedeoną. Ankstesniuose pranešimuose minėti naujokai, po truputį betampą senbuviais, kažkiek nubyrėjo ir atitolo nuo forumo, bet Magnus, YourBestNightmare, Tyliai, Morta, Hūrinas, Nimrodel bei vulpecula dar pasirodo ir dalyvauja įvairiuose renginiuose. Taip po truputį vyksta ir „kartų kaita“.

Einant septintuosius gyvavimo metus, galima atsigręžti ir į senbuvius – forumiečius, bendruomenėje egzistuojančius beveik nuo jos gyvavimo pradžios. Praėjusiais metais forume šmėkštelėjo keletas seniai matytų ir jau bene prarastais laikytų slapyvardžių – Lothlorien Leaf, smeli, Kronas. Taip pat forume vis dar lankosi ir veikloje dalyvauja keli senojos, aimoo, diskusijų lentos dalyviai: Starlin, Indraja, Exon, Aiquen, Izengardas bei jūsų nuolankus metraštininkas. Persikėlus į šį forumą 2004-aisiais, iki metų pabaigos užsiregistravo nemažai narių, bet iš jų iki šiol išliko tik Aldarion ir Aredhel. Tiesa, šiemet pirmą sykį pamatėme irgi nuo tų senųjų laikų forume egzistuojantį Warrior Elf. Tarp užsiregistravusiųjų 2005-aisiais forume dabar lankosi Folkas, Erendis, Elentari ir le_golas. Kaip bebūtų gaila, vardų tikrai nėra daug, bet nusivilti nedera – visada yra šansų, kad senieji nariai sugrįš.

Apibendrinant: seni nariai pradingsta ir niekuo to nepakeisi; nauji atsiranda ir tuo galima tik džiaugtis. Nei mirštanti, nei užpelkėjusi bendruomenė nesame.

Tolkinistiniai įvykiai 2009-aisiais metais

Renginių pernai vyko tikrai nemažai. Nors nei mums, nei bendrai tolkinistams metai nežadėjo būti kažkuo išskirtiniai, bet pavyko juos tokiais paversti.

Naujuosius 2009-uosius metus antrą kartą iš eilės sutikome pas Aldarioną Rumšiškėse. Prieš sutikimą norėta surengti Sniego žygį, bet tą padaryti pavyko tik po jų. Šventės metu, pačių Naujųjų išvakarėse, Hildiko surengė nedidelį kabinetinė LARP žaidimą. Buvo žaidžiami stalo žaidimai ir šiaip gerai praleidžiamas laikas. Naujų metų rytą surengta ir trečioji „Tolkinistinė konferencija“.

Po Naujamečio visi užmigome žiemos miegu ir iki pat pavasario nieko įspūdingo neveikėme. Bet štai pavasarį kaip prasidėjo, tai vienas po kito du renginiai buvo tikrai neeiliniai. Visų pirma balandžio pradžioje atšvęstas šeštasis forumo Gimtadienis. Kaip ir metais anksčiau, jį sutikome Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Ir vėl kai kurie dalyviai šventė nuo penktadienio iki sekmadienio, o pagrindinėje šeštadieninėje programoje – dailės paroda, viktorina, orientacinis žaidimas, improvizacijos, Žiedo užburtųjų apdovanojimai ir kitokios linksmybės. Šis įvykis ypatingas buvo tuo, kad jame susirinko kol kas daugiausiai dalyvių – net 24, vienu daugiau, nei į antrąją Stovyklą.

Praėjus dviems savaitėms, įvyko kitas reikšmingas įvykis, kuriam ruoštasi kone pusę metų (o kokį mėnesį ruoštasi netgi rimtai). Kartu su Molėtų astronomijos observatorija surengėme „Žiedų Valdovo“ filmų išplėstųjų versijų peržiūrą ir kvietėme visus norinčius. Veiksmas vyko visą savaitgalį, filmai rodomi daugiau nei dvyliką valandų tik su nedidelėmis pertraukomis. Dar vyko viktorina, ekskursijos po observatoriją ir netoliese esantį Etnokosmologijos muziejų ir kitokie dalykai. Dalyvių buvo daugiau nei 60, didžioji jų dalis – ne iš mūsų forumo. Tai pirmas toks mūsų renginys „plačiajai visuomenei“ ir jis praėjo tikrai labai sėkmingai.

Pirmasis žygis 2009-aisiais įvyko balandžio pabaigoje, kai keturiese išėjome pasivaikščioti nuo Grigiškių iki Trakų. Pamankštinome kojas, pamatėme Trakų ežerus iš neatvirutinės pusės ir sėkmingai grįžome namo.

Gerokai atšilus orams, gegužės mėnesį buvo prisiminta sena idėja apie gamtos tvarkymą. Prie akcijos „Darom‘2009“ prisijungti nepavyko, nes ji vyko tuo pat metu, kaip ir ŽV filmų peržiūra, taigi gegužės gale susirinkę šešiese aptvarkėme Karoliniškių mišką Vilniuje. Šiukšlių ten buvo žymiai daugiau, nei tikėjomės, tad tegalėjom pavalyti nedidelę miškelio dalį. Bet nusprendėm kitąmet organizuotis rimčiau, daugiau ir efektyviau, kad tikrai padarytume kažką gero miškų labui.

Birželio gale, kaip galbūt žinote, būna Rasos, dar liaudyje žinomos Joninių bei kartais Vidurvasario pavadinimais. Jas sutikome Burvelių kaime netoli Krekenavos, daugmaž kartu su folkloro ansambliu, kuriame dainuoja ir Aldarionas bei Elanor.

Paskutinę liepos savaitę Asvejos ežero pakrantėje susirinkome į tradicinę vasarinę tolkinistų Stovyklą. Šiemet joje susipažinome su arklių ir raiteliu kraštu – Rohanu. Žaidimai, paskaitos, kūrybinės užduotys ir netgi LARP žaidimas padėjo įsijausti į žmonių gyvenimą Trečiajame Viduržemės amžiuje. Plačiau apie Stovyklą galima pasiskaityti atsiliepimų gijoje.

Rugpjūčio viduryje šeštą kartą išsiruošėme į Didįjį vasaros žygį. Šiemet nusprendėme žygiuoti vakarinėje Lietuvos dalyje, nuo Šilutės į pajūrį. Žygis truko ilgiau, nei bet kuris ankstesnis – devynias dienas – o maršrutas buvo keičiamas ne sykį ir ne du. Galų gale iš Šilutės praėjome Švėkšną, Skomantus, Gargždus, Kvietinius, Klaipėdos pakraščius, Karklę, Kretingą ir Darbėnus. Iš pastarųjų grįžome į Klaipėdą, o ten jau išsiskirstėme namo. Taip pat dalį Žygio ėjome net devyniese – kol kas daugiau žygeivių buvo tik antrajame Žygyje.

Nors Didysis žygis ir buvo ilgesnis, nei anksčiau, jo kai kuriems Bastūnams nepakako, taigi dar rugpjūčio pabaigoje keturi žygeiviai aplankė Gražutės regioninį parką prie Zarasų. Per tris dienas jie apsuko ratą palei nuostabius ežerus ir šiaip puikios gamtos prieglobstyje.

Prasidėjus rudeniui, pajudėjo į priekį ne vienerius metus svarstytas klausimas apie oficialios tolkinistinės organizacijos steigimą. Po daugybės diskusijų, ginčų bei svarstymų, rugsėjo 22-ąją dieną dešimt „Tolkien Lietuvos“ narių pasirašė asociacijos „TL Draugija“ steigimo sutartį. Asociacijos prezidente išrinkta Nilde, dar keturi tarybos nariai – Aldarion, Aredhel, Exo ir Laiqualasse. Po šio įvykio sekė dar daug dokumentų tvarkymo, smulkmenų derinimo ir panašių dalykėlių, bet po truputį viskas yra baigiama sutvarkyti, idėjų apie veiklą turime daugiau, nei jėgų jas įgyvendinti, taigi viskas vystosi labai šaunia linkme.

Žygių sezonas pernai uždarytas ganėtinai vėlai – paskutinį rugsėjo savaitgalį penki Bastūnai pasivaikščiojo Dzūkijos miškuose tarp Ratnyčios ir Marcinkonių. Ruduo pasitaikė nešaltas, tad ir žygis praėjo smagiai.

Ne vienas ir net ne du tolkinistai šiuo metu studijuoja užjūriuose, Didžiojoje Britanijoje. Lapkričio viduryje šešiese susirinkome į Oksfordą, kur aplankėme įvairias gražias vietas, susijusias (ir ne) su Tolkino gyvenimu.

Pirmasis naujai iškeptos „TL Draugijos“ renginys – lietuviško „Silmariljono“ leidimo pristatymas. Paskutinį lapkričio šeštadienį jis įvyko „Pegaso“ knygyne prekybos centre „Panorama“, Vilniuje. Porai dešimčių susidomėjusiųjų papasakojome apie „Silmariljono“ atsiradimo aplinkybes bei siužetą, sąsajas su likusia Tolkino kūryba ir apie tą kūrybą apskritai. Kiek netikėtai susirinkę net penki muzikantai pagrojo ir padainavo daugybę filksingo dainų.

Kitas renginys, kurį nusprendėme daryti, įkūrę organizaciją – nuolatiniai reguliarūs susitikimai. Pirmasis toks „Tolkin-ėjimas“ įvyko gruodžio pirmą ketvirtadienį „Savame kampe“ Vilniuje. Oksforde susirinkę tolkinistai parašė „tolkin-ėtojams“ laišką su įvairiausiomis užduotimis, kurias vykdydami šie praleido smagų vakarą.

Užpernai didžioji įvykių dalis buvo žygiai, o pernai kaip tik jų atrodė mažoka. Taigi Bastūnų Gildijai yra kur pasitempti. Tačiau kitų renginių įvyko tikrai daug ir įvairių, o tai negali nedžiuginti. Reikia tikėtis, kad šiemet bus dar geriau.

Numatomi įvykiai ir darbai 2010-aisiais metais

Šiemet įvykių numatoma daug ir įvairių. Bendrai tolkinistams svarbesnių sukakčių yra dvi: prieš 30 metų išleistos „Nebaigtosios sakmės“ (beje, sklando gandai, kad jos kažkada artimiausiu metu gali būti išverstos į lietuvių kalbą); ir taip pat prieš 30 metų pasirodė animacinis filmas „Karaliaus sugrįžimas“.

Vyks visi tradiciniai renginiai. Jau septintąjį forumo Gimtadienį šiemet švęsime paskutinį kovo savaitgalį, pagrindinė programa vyks 27-ą dieną, šeštadienį. Septintoji tolkinistinė Stovykla vyks pirmąjį rugpjūčio savaitgalį, 5-8 dienomis. Šiemet Stovykla bus kiek kitokia, nei ankstesnės – sekite reklamą. Į Didįjį vasaros žygį eisime greičiausiai rugpjūčio trečią savaitę (10-16 dienomis), o Naujuosius ir vėl stengsimės sutikti drauge. Apie šiuos renginius daugiau informacijos atsiras laikui bėgant, taigi nevenkite pasižvalgyti forume.

Keli pernykščiai renginiai labai nusisekė ir daugeliui patiko, taigi nusprendėme bandyti kažką panašaus daryti ir šiemet. Antros ŽV filmų peržiūros kol kas nedarysime, bet animacinių „Hobito“ ir „Žiedų Valdovo“ filmų peržiūra skamba visai neblogai. Tai greičiausiai vyktų pavasarį, turbūt irgi balandžio mėnesį, kaip ir pernai. Gamtos tvarkymas mums irgi patiko, tad šiemet pabandysime prisijungti prie DAROM’10. Prieš keletą metų šiek tiek prisidėjome prie Lituanicon‘ų, galbūt tą padarysime ir šiemet – dainos per „Silmariljono“ pristatymą paliko nuostabų įspūdį, tad koncertas galėtų įvykti ir konvento metu.

Naujai iškepta „TL Draugija“ irgi nesėdi rankų sudėjus. Mūsų tikslas – populiarinti Tolkiną ir bendrai literatūrą bei skaitymą ir kūrybiškumą. Ta proga tikimės ir toliau bendradarbiauti su „Alma Littera“ bei galbūt su kitokiomis organizacijomis. Planuojame kažką veikti Vilniaus knygų mugėje vasarį bei per Europos kalbų dieną rugsėjį, o gal ir per „Tebūnie naktis“, jei šiemet tokia vyks. Rugsėjį taip pat švęsime pirmąjį asociacijos gimtadienį ir ta proga taip pat galbūt kažką įdomaus suorganizuosime.

Dar vienas dalykas yra Tolkin-ėjimai. Tikimės, kad idėja neišsisems ir pavyks kas mėnesį surengti po nedidelį susitikimą vis kita tema. Turbūt vyks ir daugiau spontaniškų susitikimų prie arbatos puodelio. Savaime suprantama, eisime ir į žygius bei šiaip gamtą, galbūt kartu atšvęsim vieną kitą šventę – Rasas, Jorę ar panašiai. Tokių dalykų neplanuojame, nes jų suplanuoti nelabai ir įmanoma.

Na ir dar vienas nelabai renginys, aptartas per konferenciją, yra „Tolkien Lietuva“ naujienlaiškis. Kai kurie senesni nariai gal dar atsimena, jog kurį laiką toks buvo siunčiamas kas mėnesį – jame būdavo pranešimai apie įvykusius ir artėjančius įvykius, įdomias temas ir su Tolkinu bei Arda susijusias sukaktis. Vėliau, pranykus susidomėjimui (ir rašytojams), jis buvo panaikintas. Dabar vėl iškilo mintis daryti kažką panašaus – gal ne kas mėnesį, o kas porą, ir gal ne tik su forumo gyvenimo aprašymais, bet ir straipsniais, kūryba ar kokiu kitu gausesniu turiniu. Vėlgi – sekite reklamą (ir savo el. pašto dėžutes).

Apžvalga ir apibendrinimas

Atrodo, kad apžvelgiau viską, ką planavau. Stengiausi pernelyg visko nedetalizuoti, nes daugumai minėtų dalykų egzistuoja atskiros gijos, o kitas idėjas taip pat yra kur aptarinėti. Bendrai paėmus, praėję metai mums buvo labai produktyvūs, o šie gali būti dar geresni. Tai yra nuostabu – svarbu tik nenuleisti rankų darant tai, kas mums patinka. Sau ir kitiems linkiu, kad kuo toliau, tuo labiau klestėtume. Gerbsim, mylėsim ir tolkinėsim!

Gali būti, kad kažką ir praleidau, nepastebėjau ar suklydau. Jei taip – nesidrovėkite pasakyti; būtinai pasitaisysiu.

Paruošė Metraštininkas
2010 01 19