header6

2011 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

"Tolkien Lietuva" forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2011 metus forumo bendruomenei

Pirmasis Metinis pranešimas buvo darytas 2007-aisiais, antrasis – 2008-aisiais, trečiasis – 2009-aisiais, ketvirtasis – užpernai, penktasis – pernai. Tradiciją tęsiu ir šiemet. Kaip ir anksčiau, komentarai apie šį pranešimą turėtų būti rašomi forume esančioje Metraštininko celėje, aprašomi įvykiai aptariami jų gijose, o skelbiamoms ir ypač naujoms idėjoms vis dar skirtas Idėjų sandėliukas. Su "TL Draugija" susijusius reikalus aptarinėti derėtų kur nors atitinkamoje kategorijoje.

Bendrai 2011-uosius metus galėčiau įvertinti kaip tikrai sėkmingus mūsų bendruomenei. Surengėme net 22 renginius – vienu mažiau, nei 2010-aisiais, tačiau vis tiek labai daug, kaip tokiai nedidelei bendruomenei. Keleto idėjų įgyvendinti nepavyko, tačiau dėl to neverta liūdėti; galbūt tai pavyks šiemet. Platesni komentarai apie viską – žemiau.

Forumo nariai

Jau senokai, sakydami žodį „forumas“, dažnai turime omenyje gerokai daugiau, nei vien internetinę diskusijų lentą. Taigi ir rašydamas „forumo nariai“, turiu omeny šiek tiek daugiau, nei tik šio forumo narių sąraše esančius vartotojus. Jau porą metų egzistuoja „Tolkien Lietuva“ grupė „Facebook“ socialiniame tinkle, metus – „TL Draugijos“ puslapis ten pat, taip pat yra asmenų, kurie forume praktiškai nesilanko (kai kurie net išvis nėra užsiregistravę), bet ateina į Tolkinėjimus ar dalyvauja kituose renginiuose.

Forume (siaurąja prasme) per metus užsiregistravo 20 naujų narių, parašiusių bent po vieną žinutę; 20 ir daugiau žinučių parašė nauji nariai Laegaladh ir ernestasgr. Gyvai pamatėme Laegaladh, Leanbow, Maharaja, Zlorf ir Moniką (pastaruosius tris – anksčiau, nei jie užsiregistravo forume). Tai yra šiek tiek daugiau, nei 2010-aisiais metais, taigi yra vilčių, kad bendruomenė nenyksta. Taip pat, žiūrėdamas į ankstesnius metinius pranešimus ir naujų narių sąrašus juose, pastebiu, jog tie nariai, kurie lieka aktyvūs po metų nuo užsiregistravimo, vėliau būna daugmaž aktyvūs bent keletą metų iš eilės. Tai irgi džiugina.

„Facebook“ grupėje „Tolkien Lietuva“ šiuo metu yra 95 nariai, per metus prisijungė 7 nauji. „TL Draugijos“ puslapis turi 68 gerbėjus, prieš metus gana naujai įkurtame jame buvo 49. Taigi žmonės po truputį atranda mus ir mūsų veiklą, kuo irgi galime pasidžiaugti.

Dar narių skaičių galima įvertinti pagal renginių dalyvius. Pavyzdžiui, Tolkinėjimuose praeitais metais dalyvavo vidutiniškai po 7-8 dalyvius (neskaičiuojant vedėjų, kurių būdavo 1 arba 2). Taigi vien Vilniuje yra nemaža grupelė žmonių, netinginčių kas mėnesį susirinkti pasikalbėti apie Tolkiną. Per visą Lietuvą jų atsirastų ir kelios dešimtys – suskaičiavau apie 40 žmonių, kurie išvis dalyvavo mūsų renginiuose. Pagal dalyvių skaičių vienam šalies gyventojui tai yra panašu į tokias šalis, kaip Jungtinė Karalystė – tenykštė „Tolkien Society“ turi apie 20 kartų daugiau narių, o JK gyventojų taip pat yra 20 kartų daugiau, nei Lietuvoje. Sakyčiau, tai yra visai neblogai.

Taigi kaip ir seniau, mūsų bendruomenė laikosi tikrai neblogai, yra gyva ir gyvybinga, bei pasiruošusi toliau visaip tolkinėti. O apie tai, ką pritolkinėjome 2011-aisiais metais, skaitykite žemiau.

Tolkinistiniai įvykiai 2011-aisiais metais

Kaip jau minėjau pranešimo pradžioje, pernai renginių kiekis išliko beveik toks pat, kaip ir užpernai. 22 įvykiai – beveik po 2 per mėnesį. Iš jų 12 įvykių buvo Tolkinėjimai, dar 5 žygiai ir 5 kitokie dalykai (Gimtadienis, Naujųjų metų sutikimas, dvi Stovyklos, LARP žaidimas). Na o dabar apie viską iš pradžių.

2011-uosius sutikome ten, kur ir pusę 2010-ųjų – pas Magnusą sodyboje Kalveliuose, netoli Vilniaus. Dvi dienas ir dvi naktis žaidėme žaidimus (RPG ir ne tik), plepėjomės ir kitaip smagiai leidome laiką.

Sausio 6 dieną įvyko pirmieji antrojo sezono Tolkinėjimai, kuriuose Laiqualasse supažindino klausytojus su Tolkino kurtomis kalbomis. Devyni dalyviai sprendė kalbinius rebusus, sužinojo keletą naudingų frazių, kurias verta žinoti, netyčia patekus į Viduržemę, išsiaiškino, kaip elfai ir kitos padermės susigalvojo žodžius sau apibūdinti, ir kitaip kalbiškai smagiai praleido vakarą.

Kitas renginys ir vėl buvo Tolkinėjimai. Vasario 3 dieną Nilde šešiems nykštukams porino apie dvorfus – bene paslaptingiausią Viduržemės padermę. Tolkinėtojai aiškinosi apie dvorfų ryšius su semitais bei skandinavais, fantastikos klišes, blogio valdovų strategines klaidas ir taip toliau.

Dar visai žiemą, vasario 13 dieną, įvyko pirmasis Bastūnų gildijos žygis. Nors jam pasiryžo tik trys bastūnai, bet žygių sezonas buvo atidarytas Kairiojo Neries kranto turistinėje trasoje Neries regioniniame parke visai greta Vilniaus.

Tretieji Tolkinėjimai įvyko kovo 3 dieną. Gana gausiai susirinkę dalyviai, Nildės padedami, kibo į kūrybines užduotis: rašė eiles, pažindinosi su garsiausiais kūrėjais, kūrė naujus rašmenis, „atžaidinėjo“ RPG veikėjus ir taip toliau.

Balandį Tolkinėjimai vyko netgi dveji. Ketvirtuosiuose antrojo sezono Tolkinėjimuose, balandžio 6 dieną, Laiqualasse susirinkusiesiems papasakojo apie laiko skaičiavimą Ardoje. Kalendoriai, savaitės ir dienos, metų pradžia ir pabaiga, panašumai su mūsų pasauliu – visa tai ir dar daugiau temų buvo paliesta tą vakarą.

Po dviejų dienų, balandžio 8-ąją, pirmą (bet, tikiuosi, ne paskutinį) kartą Tolkinėjimai įvyko ne Vilniuje. Į Tolkinėjimus Kaune atėjo vos trys klausytojai, tačiau ir jie smagiai pasiklausė Laiqualasse pasakojimo apie hobitus ir pažaidė tam tikslui pritaikytą stalo žaidimą.

Velykos 2011-aisiais metais išpuolė gana vėlai, taigi ir Aštuntasis forumo gimtadienis atšvęstas vėlokai – balandžio 16-18 dienomis. Kitaip nei tris kartus prieš tai, šįkart susirinkome ne Rumšiškėse, o Meškučiuose esančioje Aldarion sodyboje. Dalyvių irgi buvo mažiau, nei ankstesniais metais – trylika. Bet skaičius nebuvo nelaimingas, ir visą savaitgalį labai smagiai leidome laiką: įvyko paskaita apie Tolkino kūrybos adaptacijas, viktorina, improvizacijų žaidimas, istorijų kūrimas pagal nuotraukas, bei žaidimiškas pasibėgiojimas laukuose. Sekmadienį dar surengta „Ovalinio stalo diskusija“, sėkmingai pakeitusi metų pradžioje neįvykusią „Tolkinistinę konferenciją“.

Grįžę iš Gimtadienio, „TL Draugijos“ nariai balandžio 19 dieną susirinko į Visuotinį susirinkimą, kuriame susipažino su asociacijos veikla per pirmuosius gyvavimo metus ir išrinko naują Tarybą.

Balandio 25 dieną trys bastūnai išėjo į dar vieną trumpą pasivaikščiojimą Vilniaus apylinkėse. Šįkart apeitas Šakiškių miškas tarp Nemenčinės ir Antavilių.

Gegužės 8 dieną įvyko tolkinistinės poezijos skaitymai, nes pavasaris ir poezija puikiai dera vienas prie kito. Šiuose Tolkinėjimuose dalyvių buvo nedaug, bet gryname ore paskaityti ir pasiklausyti tolkinistinės poezijos visiems buvo tikrai malonu.

Tolkinėjimai 2-VI surengti birželio 3 dieną, vėl gamtoje, Sereikiškių parke. Ir jie vėl buvo kūrybiniai. Susirinkusieji pasiklausė šio bei to apie muziką Ardoje ir ne tik, o vėliau gavo progą pamiklinti kūrybines smegenų ląsteles ir sukūrė net keturias filksingo dainas.

Liepos 9 dieną Exon namuose įvyko LARP žaidimas „Silmariljono“ tematika. Jį organizavo Hildiko ir Indraja, o tarp dalyvių buvo keletas forumo narių: Exon, Peacemaker, Ratliker. Kiti dalyviai atvyko net iš Latvijos bei Rusijos.

Rugpjūčio 4-7 dienomis susirinkome Asvejos ežero pakrantėje į tradicinę vasarinę Stovyklą. Šį kartą ji pavadinta „Ką Ardos gyventojai veikia visą dieną“ ir buvo orientuota į kūrybines užduotis bei dirbtuves (workshop‘us). Kaip paprastai, ketvirtadienį Stovyklautojams pristatyta būsimoji programa, jie susipažino su įvairiais kūrėjais ir kūryba Ardoje apskritai. Penktadienį ir šeštadienį beveik visą laiką vyko kūrybinės užduotys ir dirbtuvės – tolkinistai mokėsi pinti iš vytelių, austi, interpretavo ir vertė eilėraščius, tapė ir taip toliau. Neapsieita ir be vėliavos grobstymo žaidimo, ilgų vakaronių prie laužo su muzika ir dainomis bei kitokių linksmybių. Nei vienas iš 22 dalyvių nesiskundė Stovykla, o daugelis apie ją atsiliepė labai teigiamai.

Savaitę po Stovyklos, rugpjūčio 12 dieną, įvyko aštuntieji Tolkinėjimai. Juose buvo žiūrimas nuostabus kinematografijos šedevras – filmas „ORCS!“. Dar morališkai ruošėmės Didžiajam vasaros žygiui.

Rugpjūčio 13 dieną išėjome į jau aštuntąjį Žygį, kuris baigėsi po daugiau nei savaitės, rugpjūčio 21-ąją. Maršrutas nusidriekė po tris nuostabius Aukštaitijos parkus: Labanoro, Aukštaitijos nacionalinį ir Gražutės. Pradėję Pažeimenėje netoli Pabradės, visą laiką ėjome daugmaž į šiaurę, praėjome penktojo ir antrojo vasarinių Žygių maršrutų dalis, o viską užbaigėme Dūkšte. Oras pasitaikė tiesiog puikus, nors šiek tiek ir lynojo; Bastūnų kompanija – iš pradžių septyni, pabaigoje likome penkiese – taip pat labai šauni, tai Žygis buvo labai smagus.

Vieno savaitinio Žygio mums neužteko, taigi paskutinėmis vasaros dienomis, rugpjūčio 29-31, penkiese iškeliavome į Kuršių Neriją. Ten, nuvažiavę iki Nidos, aplankėme įvairias kopas, pasigrožėjome jūra bei mariomis, ir nuėjome iki Juodkrantės, iš kur grįžome į Klaipėdą, o iš ten – namo.

Devintieji Tolkinėjimai surengti rugsėjo 2 dieną Lietuvos žaliųjų judėjimo patalpose. Nimrodel ir Laiqualasse papasakojo apie stalo bei kortų žaidimus mūsų pasaulyje ir visokiausius žaidimus Ardoje. Po trumpos paskaitos dalyviai turėjo galimybę pažaisti tolkinistinį „Alias“ variantą, kurio prizas buvo „Tolkien Lietuvos“ marškinėliai.

Rugsėjo 22 dieną asociacijai „TL Draugija“ suėjo jau dveji metukai. Kaip ir pirmąjį gimtadienį, taip ir šį nusprendėme paminėti per rudeninę stovyklą spalio pabaigoje.

Spalio 6 dieną įvyko Tolkinėjimai 2-X, kuriuose Nilde papasakojo apie Ardos demografiją. Kur buvo didžiausi miestai? Iš kur kilo ir kaip kraustėsi įvairios tautos? Kokios kultūros darė viena kitai įtaką? Atsakymų į šiuos klausimus ieškojo Tolkinėjimų dalyviai.

Spalio paskutinį savaitgalį, 28-30 dienomis, Rumšiškėse įvyko jau tradicija tampanti rudeninė stovykla. Šįkart jos programos vinis buvo LARP žaidimas „Neužrašytoji Žiedo karo istorija“, apie Linhiro miestelio vargus Žiedo karo metais. Žaidimas vyko penktadienį vakare ir šeštadienį apie pusę dienos, o po jo dar keliese nukeliavome iki Ąžuoliuko, žiūrėjome filmus, žaidėme žaidimus ir panašiai linksmai praleidome vakarą.

Lapkričio 3 dieną įvyko vienuoliktieji Tolkinėjimai. Į juos susirinkę devyni klausytojai išgirdo Laiqualasse pasakojimą apie Ardos požemius ir drakonus, pažindinosi su Angbandu ir Ankalagonu, aiškinosi, kaip urvų gyventojams nepritrūkdavo oro ir taip toliau.

Antrasis Tolkinėjimų sezonas uždarytas gruodžio 1 dieną „Forto dvare“. Tąkart Nilde ir Nimrodel susirinkusiesiems papasakojo apie šventes Ardoje, Morgoto gudrybę karo veiksmus pradėti kaip tik švenčių metu, ir piešė šventinius atvirukus.

Paskutinę metų dieną, jau susirinkę sutikti Naujųjų metų, bastūnai dar sykį patraukė, kur akys (ir žemėlapiai) veda – surengė Sniego žygį. Pradėję nuo Vindžiūnų, šešiese aplankėme Medininkus, o vėliau per apsnigtus laukus, miškus ir miško keliukus grįžome į Kalvelius.

Žvelgiant į nuveiktus darbus ir įvykusius renginius, galiu pasidžiaugti, kad bastėmės truputį daugiau, nei 2010-aisiais, nors galima buvo ir geriau. Iš kitos pusės, pernai nesurengėme nė vieno renginio „plačiajai visuomenei“; nors minčių turėjome, bet jos sužlugo dėl noro ir galimybių stygiaus. Šitą spragą veikloje būtinai reikia taisyti. Galbūt tai pavyks šiemet; detalesnius veiklos planus dabar ir pristatysiu.

Numatomi įvykiai ir darbai 2012-aisiais metais

Pastaruosius dvejus metus pavyksta surengti po daugiau nei 20 renginių per metus. Šiemet, tikiuosi, pavyks taip pat. Tuo labiau, kad yra įvairių progų, kurias verta paminėti: 120-asis Profesoriaus gimtadienis, 75 metai nuo „Hobito“ išleidimo, 50 – nuo „Tomo Bombadilo nuotykių“ ir 35 – nuo „Silmariljono“ pasirodymo bei „Hobito“ animacinio filmo, o metų pabaigoje pasirodys „Hobito“ neanimacinis filmas. Kurias progas ir kaip paminėsime, parodys laikas.

Visi penki tradiciniai renginiai (Gimtadienis, Stovykla, Didysis vasaros žygis, Rudeninė stovykla, Naujieji-pagal-mus) turėtų įvykti, o jų detalės paaiškės laikui bėgant. Kol kas nuspręstos tik kai kurios datos: Gimtadienį švęsime kovo 31 dieną, Stovykla vyks rugpjūčio 2-5 dienomis, o į Žygį eisime rugpjūčio 11-19. Taip pat tradiciškai kiekvieno mėnesio pradžioje, greičiausiai pirmąjį ketvirtadienį, vyks Tolkinėjimai. Apie jų temas, kaip visada, bus pranešama likus savaitei ar porai iki susitikimo.

Ypatingai svarbus ir galimybių parodyti kažką „plačiajai visuomenei“ teikiantis įvykis yra „Hobito“ filmo premjera. Kol kas idėja kažką nuveikti tą labai laukiamą gruodžio 14 dieną yra tik užuomazga, taigi detalių pasakyti dar negaliu, bet kai tik kažką nuspresime, iškart pranešime ir forume. Kitos galimybės yra tokios pat, kaip ir pernai – Knygų mugė, Europos kalbų diena; nežinia, ar kas nors pavyks, bet nuleisti rankų dėl to negalima.

Žygių pernai būta penkių, nors iš jų trys – vienadieniai. Situaciją tikrai galima pagerinti, ir galbūt pavyks surengti bent 2-3 savaitgalinius pasivaikščiojimus kur nors Lietuvos miškuose ar aplankant kultūriškai įdomias vietas. Savaime suprantama, apie juos informacija bus skelbiama atitinkamoje gijoje. Vis dar planuojamas pernai neįvykęs žygis – ekskursija į Angliją (greičiausiai Oksfordą). Dar galbūt kartu nuvyksime į kurias nors šventes ar festivalius – Jorę, Rasas, Mėnesį Juodaragį ar panašiai.

Pernai šiek tiek pradėjome bendrauti su kitų šalių tolkinistais. Kol kas konkrečių bendros veiklos projektų neturime, tačiau idėjų ir šiame fronte nestinga, taigi gali būti, kad metų bėgyje kažkas bus pradėta organizuoti. Kaip visada – sekite reklamą.

Kalbant apie reklamą, pernai aktyviai pildytas tinklalapis ir „TL Draugijos“ puslapis „Facebook‘e“ ir toliau bus pildomi. Taip jums ir visiems kitiems susidomėjusiems pateiksime naujausią informaciją apie tolkinistinius įvykius visame pasaulyje, pristatysime įvairias įdomybes ir taip toliau. Kiekvieną mėnesį į pašto dėžutes ir toliau belsis Naujienlaiškis, kuris padės nepasimesti renginių ir naujienų gausoje.

Apžvalga ir apibendrinimas

Atrodo, parašiau viską, ką turėjau ir norėjau paminėti. Gali būti, kad kažką ir praleidau, nepastebėjau ar suklydau. Jei taip – nesidrovėkite pasakyti; būtinai pasitaisysiu.

Bendrai paėmus, mūsų bendruomenė gyvena tikrai gerai, ir ne tik lyginant su kitais Lietuvos fantastų klubais, bet netgi žiūrint tik į save. Jei prieš keletą metų man kas nors būtų pasakęs, kad per metus surengsime virš dvidešimties renginių ir juose sulauksime virš 40-ies skirtingų dalyvių, tikrai nebūčiau patikėjęs. Ir ateityje viskas žada būti tik dar geriau! Gerbsim, mylėsim ir tolkinėsim!

Paruošė Metraštininkas
2012-01-04