header6

2012 metų apžvalga

. Paskelbta Metraštis

„Tolkien Lietuva“ forumo Metraštininko Metinis pranešimas apie 2012 metus forumo bendruomenei

Pirmasis Metinis pranešimas buvo darytas 2007-aisiais, antrasis – 2008-aisiais, trečiasis – 2009-aisiais, ketvirtasis – 2010-aisiais, penktasis – užpernai, šeštasis – pernai. Tradiciją tęsiu ir šiemet. Kaip ir anksčiau, komentarai apie šį pranešimą turėtų būti rašomi forume esančioje Metraštininko celėje, aprašomi įvykiai aptariami jų gijose, o skelbiamoms ir ypač naujoms idėjoms vis dar skirtas Idėjų sandėliukas. Su "TL Draugija" susijusius reikalus aptarinėti derėtų kur nors atitinkamoje kategorijoje.

Trumpai apžvelgdamas 2012-uosius metus vertinčiau labai teigiamai. Nors įvykdyti ne visi prieš metus užsibrėžti planai, tačiau tai, ką padarėmė, pavyko tikrai labai sėkmingai. Iš viso suskaičiavau 24 renginius, tai yra vidutiniškai po du per mėnesį! Platesni komentarai apie visus tuos renginius ir ateities planus – žemiau.

Forumo nariai

Jau pernai atkreipiau dėmesį, kad "forumas" senokai reiškia ne tik internetinę diskusijų lentą, bet ir platesnę tolkinistų bendruomenę. Praėjusių metų statistika tokį teiginį tik patvirtina. Vis daugiau informacijos skleidžiame ir bendraujame per "Facebook" puslapį ir grupę, ten kartais prasideda ir diskusijos, kurios anksčiau vykdavo tik forume. Ar tai gerai, ar, priešingai, tai yra spręstina problema, paliksiu spręsti kitiems.

Per metus forume (siaurąja prasme) užsiregistravo 12 narių, parašiusių bent po vieną žinutę, iš jų daugiau nei 20 parašė tik Cassiopeia, gyvai pamatėme anksčiau nematytą Kabuki. 2011-aisiais metais tokių buvo daugiau (atitinkamai 20 narių, parašiusių žinutes, du su daugiau nei 20 žinučių ir penki pirmąsyk pamatyti gyvai), taigi atrodo, kad galėtų būti ir geriau. Peržiūrėjęs ankstesniuose pranešimuose įvardintus aktyvius naujus forumo narius matau, jog pernai įvardinta tendencija išlieka – jei narys nepranyksta per metus nuo užsiregistravo, tai bendruomenėje užsilieka ilgam.

"Facebook" grupėje "Tolkien Lietuva" šiuo metu yra 105 nariai, per metus prie jos prisijungė 25 nauji nariai, atsijungė 15. "TL Draugijos" puslapis, įkurtas 2010-ųjų pabaigoje, turi 113 gerbėjų, t.y. 45 daugiau, nei pernai; per praeitus metus prie jo prisijungė vos 18 naujų gerbėjų. Taigi žmonės po truputį atranda mus ir mūsų veiklą, kuo irgi galime pasidžiaugti. Beje, kasdien "TL Draugijos" puslapio pranešimus perskaito vidutiniškai 10-20 unikalių vartotojų, taigi šiokį tokį stabilų skaitytojų ratą turime.

Lyginant su 2011-aisiais metais, Tolkinėjimų dalyvių šiek tiek sumažėjo (pernai buvo 7-8, šiemet – 6-7), tačiau ir Gimtadienyje, ir vasarinėje Stovykloje dalyvavo daugiau žmonių, nei užpernai. Gimtadienyje jų buvo 14 (2011-aisiais – trylika), o Stovykloje – net 24 (užpernai – 22). Tai buvo gausiausias mūsų renginys, neskaitant ŽV filmų peržiūros Molėtuose 2009-aisiais metais. Iš viso žmonių, dalyvavusių mūsų renginiuose, priskaičiavau net 52 (užpernai buvo apie 40), taigi bendruomenė tikrai nenyksta, o išlieka santykinai tokia pat gausi, kaip ir gilias tradicijas turinčiose šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje.

Taigi, tolkinėjame mes ir toliau visai sėkmingai. O ką konkrečiau pritolkinėjome, skaitykite žemiau.

Tolkinistiniai įvykiai 2012-aisiais metais

Pranešimo pradžioje jau rašiau, kad pernai surengėme net 24 renginius. Nors tik dviem daugiau, nei užpernai, bet pasiektas simbolinis dviejų renginių per mėnesį limitas, o tai negali nedžiuginti. 12 įvykių buvo Tolkinėjimai, keturi – žygiai, o dar septyni – kitokie (ekskursija į Angliją, Tolkino skaitymo diena, Gimtadienis, LARP žaidimas, Vasarinė ir rudeninė stovyklos, "Hobito" premjera). Bet neužbėgdamas reikalams už akių, apie viską pasakosiu nuo pradžių.

Aštuntąjį kartą Naujuosius metus sutikome kartu. Kaip ir metais anksčiau, taip ir 2012-uosius pasitikome Kalveliuose esančioje Magnuso sodyboje. Susirinkę penktadienį, šeštadienį keliese pasibastėme sniego žygyje (kaip tik tą dieną pasnigo), o likusį laiką žaidėme stalo žaidimus ir šiaip plepėjomės.

Sausio 5 dieną surengti pirmieji trečiojo sezono Tolkinėjimai. Laiqualasse trylikai klausytojų pristatė įvairias technologijas Ardoje – nuo hobitų skėčių, arbatinukų ir vandens malūnų iki elfiškų genetinių technologijų ir kosminių laivų. Praleidusieji Tolkinėjimus arba norintys prisiminti, ką ten girdėjo, gali apie tai perskaityti straipsnyje mūsų tinklalapyje.

Tolkinėjimai 3-II įvyko vasarį. Tąkart Tyliai pasakojo apie suomius, jų mitologiją ir jų sąsajas su Tolkino kūryba. Nors temperatūra nulėmė, kad klausytojų susirinko vos keturi, bet Tolkinėjimai praėjo smagiai. Neatėjusiems vienintelė paguoda ir galimybė susipažinti su Tolkinėjimų medžiaga – straipsnis tinklalapyje.

Taip išėjo, kad vasarį daugiau nieko neįvyko, tad kitas renginys šiame sąraše – ir vėl Tolkinėjimai. Juose Nimrodel supažindino klausytojus, kurių vėlgi buvo tik keturi, su įvairiomis Tolkiną ir jo kūrybą apipynusiomis sąmokslo teorijomis.

Kovo 14-18 dienomis trys tolkinistai išskrido į Angliją. Ten susitiko emigrantą Laiqualasse ir jau visi keturi aplankė tolkinistų meką Oksfordą ir pasivaikščiojo palei Temzę.

Kovo 25-oji visame pasaulyje švenčiama kaip Žiedo sunaikinimo diena, Gondoro naujieji metai, o nuo 2003-iųjų ir kaip Tolkino skaitymo diena. Pernai pirmą kartą ją deramai paminėjome ir mes: pas Laiqualasse susirinkę šeši tolkinistai skaitė ištraukas iš "The Lost Road" ir kitų Tolkino kūrinių.

Po savaitės, kovo 30 – balandžio 1 dienomis, atšvęstas "Tolkien Lietuvos" devynmetis. Kaip ir aštuntąjį Gimtadienį, taip ir šį minėjome Aldarion sodyboje Meškučiuose, Alytaus rajone. Dalyvių susirinko keturiolika, jie paklaidžiojo po kaimo apylinkes nešini deglais gąsdindami kaimynus, koliažais iliustravo tolkinistines frazes, klausėsi paskaitos apie Tolkino mokslinę veiklą, improvizavo keletą scenų ir žaidė viktoriną.

Pirmą kartą pažygiuoti 2012-aisiais išėjome balandžio 9 dieną. Penkiese patraukėme pažintiniais takais, esančiais Neries regioniniame parke. Apėjome Dūkštų ąžuolyną, pasigrožėjome Bradeliškių ir Karmazinų piliakalniais, pamankštinome per žiemą susitingusias kojas.

Ketvirtieji trečiojo sezono tolkinėjimai įvyko balandžio 11 dieną. Jie buvo neįprasti, nes pranešėja buvo viešnia iš TSPMI, politikos mokslų studentė Kristina Tamelytė. Ji mums papasakojo apie konservatorišką Tolkino kovą su postmodernybe. Nors tikrai ne viskas klausytojams buvo aišku, visgi pasakojimas buvo labai įdomus.

Gegužės tolkinėjimai jau tradiciškai buvo paskirti tolkinistinės poezijos skaitymui. Atšilus orams, jie vyko lauke, susirinkusieji skaitė po vieną Tolkino eilėraštį ir vieną forumiečių kūrybos pavyzdį.

Birželį Tolkinėjimai buvo numatyti dviratiniai, bet devintą mėnesio dieną dalyvių susirinko daugiau, nei ratų, taigi teliko susėsti Kalnų parke ir pasiklausyti pasakojimo apie transportą Ardoje. Kokių būta kelionių ir keliautojų? Kur jie keliavo ir kada pasiklydo?

Liepos pirmą savaitgalį įvyko net du tolkinistiniai renginiai. Šeštadienį, liepos 7 dieną, grupelė tolkinistų Vilniaus centre žaidė LARP žaidimą "Laivas į Vakarus". Elfai, daugybę metų nugyvenę žmonių valdomame pasaulyje, susirenka išvykti laivu į Valinorą. Kodėl jie ten keliauja? Gal nori pasilikti? Tokius klausimus sprendė žaidėjai.

Kitą dieną įvyko Tolkinėjimai 3-VII, kurių metu domėtasi Vilniaus istorijomis ir ieškota įdomių centrinės miesto dalies vietų. Ir, žinoma, sąsajų su tolkinizmu. Paaiškėjo, kad Vilnių geriau pažįsta svečiai iš užsienio, nei patys vilniečiai...

Liepos 21 dieną suorganizuotas pasivažinėjimas dviračiais. Nuvažiuota nuo Vilniaus iki Trakų, paskui grįžta iki Lentvario. Nors ant dviračių tądien sėdo tik du bastūnai, galbūt tai bus naujų žygių pradžia?

Rugpjūčio pirmasis savaitgalis, 2-5 dienos, kaip ir paprastai, paskirtas vasarinei stovyklai. Šios stovyklos tema buvo "Arda: Kita medalio pusė". Tradicinėje stovyklavietėje prie Asvejos ežero mūsų susirinko net 24. Per tris su puse dienos klausėmės pasakojimų apie Ardos "blogiukus", pažindinomės su filosofiniu blogiu, surengėme nazgūlų madų šou, interpretavome Ardos istorijos epizodus kitos pusės akimis, netgi išsiaiškinome, kas buvo tikrasis Blogio valdovas... Taip pat šeštadienį įvyko LARP žaidimas "Trečioji giminžudystė Sirijono žiotyse". Visa tai dalyviams paliko neišdildomų įspūdžių, daugiausiai gerų.

Vos trims dienoms praėjus po Stovyklos, išėjome į Didįjį vasaros žygį. Pirmą kartą pasukome už Lietuvos ribų – pradėjome kelionę Liepojoje ir parėjome į Tėvynę. Dalį kelio ėjome visai pajūriu, bet buvome pasukę ir giliau į miškus ir pelkes. Užbaigėme bastymąsi Kalgraužiuose esančioje Šventosios girininkijoje.

Tik grįžę iš Žygio, susirinkome į Tolkinėjimus 3-VIII, kuriuose kepėm ir valgėm lembasą. Jau prieš keletą metų apie mus žiniasklaida rašė, kad tą darome, taigi reikėjo galų gale tikrai išsikepti elfų duonos. O ji gavosi skani ir tikrai soti: nors sausainių kiekvienam dalyviui teko vos po penketą-šešetą, kai kurie gerokai persivalgė.

Rugsėjo Tolkinėjimai vėl grįžo į kavines, šįkart – į "Artistus". 6-ą mėnesio dieną Nilde papasakojo apie keliones laike Tolkino kūryboje, kaip rašytojui buvo sudėtinga parašyti kažką ne apie Ardą.

Rugsėjo 22-ą dieną suėjo jau treji metai nuo "TL Draugijos" steigiamojo susirinkimo. Šią sukaktį kaip visada paminėjome per rudeninę stovyklą spalio viduryje.

Spalio 11 dieną Tolkinėjimai 2-X susiejo Visatos atsiradimą mūsų pasaulyje ir Ardoje. Panašumų tarp Ainulindalės ir Didžiojo sprogimo yra daugiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Aprašyti Visatos vystymosi pradžią kaip muziką toli gražu nėra fantastika, nors kai kurios pasakojimo dalys klausytojams būtent tokios ir pasirodė. Bet, kaip sakoma, magija tėra tik toli pažengęs mokslas, tad galbūt senovės elfai tikrai žinojo kažką tokio, ką mes atrandame tik dabar? Nebuvę ar pamiršę gali perskaityti straipsnį, parengtą pagal šių tolkinėjimų medžiagą.

Spalio viduryje, 19-21 dienomis, surengta rudeninė stovykla. Kaip ir Gimtadienis, ji įvyko Aldarion sodyboje Meškučiuose. Iš pradžių planuota Stovyklos akcentu padaryti vėliavos pagrobimo žaidimą, bet vėliau minties atsisakyta, tad susirinkusieji praleido laiką žaisdami stalo žaidimus ir žiūrėdami filmus.

Lapkričio tolkinėjimai, įvykę 8-ą mėnesio dieną, buvo paskirti svarbiausiam metų įvykiui – filmui "Hobitas: Nelaukta kelionė". Klausytojų atėjo tik du, o kitiems belieka graužtis nagus, nes neišgirdo puikaus pasakojimo apie filmo kūrimo eigą, režisierių pasikeitimus, teisines problemas ir laimingą viso to pabaigą.

Neilgai trukus, gruodžio 13-ą dieną, atėjo ir "Hobito" premjera. Planavome jos proga surengti kokį nors pasirodymą, bet to padaryti nepavyko. Visgi gausus mūsų būrys susirinko "Forum Cinemas Vingis" kino teatre Vilniuje, kur pasižiūrėjome filmą, o vėliau ilgai jį aptarinėjome. Taip pat susipažinome su keletu bendrabepročių, kurie nėra mūsų bendruomenės nariai.

Dieną po "Hobito" premjeros susirinkome į paskutinius trečiojo sezono Tolkinėjimus. Juose Laiqualasse papasakojo apie pasaulio pabaigas Ardoje – Įniršio karą, Nūmenoro nuskendimą, Dagor Dagorath – ir palygino jas su procesais mūsų pasaulyje, tokiais kaip tektoninių plokščių judėjimas ar ledynmečiai. Nebuvusieji su pasakojimo medžiaga gali susipažinti straipsnyje.

Naujuosius 2013-uosius metus sutikti pradėjome nuo jau beveik tradicinio Sniego žygio. Šįkart jis buvo labiau Ledo žygis, nes visi keliai buvo ypatingai slidūs, bet visgi to nepabūgo būrys bastūnų, kurie gruodžio 29-ą dieną nukeliavo nuo Nemenčinės iki Balsių, o 30-ą nuo Balsių apsuko ratą iki Verkių rūmų ir atgal.

Taigi, renginių buvo daug, o kitais metais apsukų mažinti neketiname. Prasidėjusių metų planus dabar ir pristatysiu.

Numatomi įvykiai ir darbai 2012-aisiais metais

Šie metai mums, kaip bendruomenei, yra ypatingi. Juk "Tolkien Lietuva" diskusijų forumas įkurtas 2003-aisiais, prieš dešimt metų! Taigi šiemet švęsime forumo Dešimtmetį, eisime į dešimtą Didįjį vasaros žygį, o metus užbaigsime dešimtą kartą bendrai švęsdami Naujametį. Ir ne tik šie jubiliejiniai renginiai numatomi – taip pat surengsime bendrą projektą su užsienio tolkinistais, LARP žaidimą rudenį, išeisime į bent keletą žygių, o ketvirtą sezoną pradedantys Tolkinėjimai taip pat niekur nedings.

Jau pradėjome planuoti Dešimtmetį, kuriam numatyta data yra balandžio 12-14 dienos. Dar iki jo greičiausiai įvyks Tolkino skaitymo diena, o gal ir į kokį vienadienį žygį išeisime.

Kiti dideli renginiai prasidės tik liepos mėnesį. 20-28 to mėnesio dienomis ketiname kartu su užsienio šalių – greičiausiai Vengrijos ir Slovėnijos – tolkinistais keliauti po Aukštaitiją, bandydami įsijausti į Gūdžiagirę ir jos pavojus. Netrukus po to surengsime Vasaros stovyklą apie dvorfus, o rugpjūčio 10-18 dienomis išeisime į Didįjį vasaros žygį.

Renginiai su vasara nesibaigs, nes rugsėjo antrąjį savaitgalį Rumšiškėse ketiname surengti LARP žaidimą. Lapkričio pradžioje susirinksime į Rudeninę stovyklą, o ką joje veiksime – parodys ateitis. Kažką galbūt surengsime antros "Hobito" dalies premjerai, o metų pabaigoje kartu sutiksime Naujuosius metus.

Pernai žygių įvyko lyg ir keturi, bet du iš jų buvo vienadieniai, o vienas (Sniego) susidėjo iš dviejų nelabai susijusių dalių. Tai yra labai negerai, tad šiemet ketiname situaciją taisyti. Gegužę, birželį ir rugsėjį numatyti savaitgaliniai pasivaikščiojimai, taip pat gal būt surengsime ir vieną kitą vienadienį išpuolį aplankyti įdomių objektų kur nors lengvai pasiekiamose vietose.

Reklama ir informacijos sklaida

Kaip ir anksčiau, apie artėjančius renginius pranešinėsime kasmėnesiniame Naujienlaiškyje. Nuolat skelbiame pranešimus "Facebook" puslapyje ir grupėje. Tinklalapyje kiekvieną savaitę pasirodo naujas "Tolkinistinių naujienų tarnybos" pranešimas.

Pernai tinklalapyje paskelbta 11 naujų straipsnių – penki iš jų parengti pagal senus Starlin rašinius apie karalius ir karalienes Viduržemėje, kiti penki – pagal Tolkinėjimų medžiagą, vienas – pagal Vasarinėje stovykloje skaitytą paskaitą. Praplėsta tinklalapio skiltis apie "Hobito" filmą – atsirado atsakymai į dažnai užduodamus klausimus, filmo anonsai, bendra informacija. Šią medžiagą dar papildysime.

2013-aisiais metais tinklalapį žadame pildyti informacija apie bastūnus ir žygius. Šiuo metu žygiai pristatomi tik trumpu aprašymu tarp kitų renginių; pakeisime tai. Kiekvienam Didžiajam vasaros žygiui atsiras atskiras puslapis, su maršrutu, žygioraščiu ir nuotraukomis; taip pat sukursime puslapį mažesniems žygiams ir Bastūnų gildijai.

Apžvalga ir apibendrinimas

Nors aprašymas, kaip visada, gan ilgas, tai nereiškia, kad nieko nepraleidau. Jei rasite klaidų ar trūkumų – nesidrovėkite pasakyti; būtinai pasitaisysiu.

Bendra išvada, apžvelgiant ir praeitus, ir šiuos metus, būtų tokia – nors naujų narių bendruomenėje ir negausėja, bet mūsų veikla plečiasi, o dalyvių taip pat susirenka nemažai. Ir tokius gerus tempus išlaikome jau ne pirmus metus, taigi yra šansų, kad situacija ateityje neblogės. Gal netgi ir gerės. Mums visiems to ir linkiu. Gerbsim, mylėsim, tolkinėsim!

Paruošė Metraštininkas
2013-01-06